Czemu jest tyle kształtów fajek? I tyle tytoni?

Jak na razie pierwsze forum wolnej wymiany myśli przy pykaniu fajki. Wszystko o wszystkim

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
maciejslu
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Czemu jest tyle kształtów fajek? I tyle tytoni?

Post autor: maciejslu » 01 października 2009, 16:43 - czw

Czemu jest tyle kształtów fajek? Wiem, że to pytanie brzmi na pierwszy rzut oka czy ucha dość głupio, ale przyznam, że nurtuje mnie od jakiegoś czasu. I zaraz wyjaśnię dlaczego...

Nie mam genu zbieracza, ale chciałbym uzupełnić swoją kolekcję o kilka fajek. Moim celem jest doprowadzenie do sytuacji dla mnie idealnej, czyli do każdego rodzaju (a nawet - marki) palonego tytoniu - osobna fajka.

No i tu właśnie pojawia się pytanie z tematu, w modyfikacji następującej; zauważyłem, że "angliki" najlepiej pali mi się w bulldogach, apple'ach i potach, a aromaty - we wszelkiego typu bentach. Z kolei do czystej VA najlepsza dla mnie jest fajeczka typu prince - sam palę Virginię w Worobcu No. 16 (choć jak na prince'a - to ma zbyt prosty ustnik, więc pewnie klasycznym princem nie jest, ale innej póki co nie mam...).

Idąc tym tokiem rozumowania - do SG 1792 wybrałem sobie fajeczkę Dobbelman.

"Anglików" chcę spróbować w innym kształcie - jedzie już do mnie President przecudnej urody.

A na Gwiazdkę zamówiłem u Św. Mikołaja Peterson Aran 05, licząc na to, że do aromatów i... do komputera się nada.

No i teraz może pytanie z tematu nabierze sensu - czy jest możliwe, że kształty fajek jakoś współgrają z rodzajami palonego w nich tytoniu? Czy są jakoś do nich "dostosowane"? I jak?

Oczywiście - "nie to jest ładne, co jest ładne, tylko co się komu podoba" i "jeden woli ogórki, a drugi - ogrodnika córki". Czyli o gustach nie ma dyskusji - może różne kształty fajek nie mają żadnego związku z rodzajem palonego tytoniu, a są tylko dostosowane do gustu osoby palącej i jej wyobrażenia "piękna"? A może to kwestia mody?
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
Oficyna wydawnicza RW2010
Awatar użytkownika
Mateusz
Fajczarz
Fajczarz

Re: Czemu jest tyle kształtów fajek? I tyle tytoni?

Post autor: Mateusz » 01 października 2009, 16:50 - czw

Moze nie sam kształt fajki ale kształt komina decyduje w duzej mierze o spalaniu.
Awatar użytkownika
maciejslu
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: maciejslu » 01 października 2009, 16:55 - czw

A może to rodzaj wykonywanej przy paleniu czynności determinuje kształt fajki?

Do czytania lepszy jest liverpool, a do komputera, kiedy obie ręce zajęte - oom paul?
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
Awatar użytkownika
Brachytron
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Brachytron » 01 października 2009, 17:35 - czw

Macieju, pytając odpowiedziałeś sam sobie, i to kilka razy... Wszystko to skojarzenia, trochę gustu a i trochę tego co się akurat ma :wink:

(mam Balkan Sobranie, więc zapalę go w albance przy rozbrajaniu serbskich min :lol:)
Zawsze będę początkujący...
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 01 października 2009, 20:14 - czw

czesc "szejpow" wywodzi sie z roznych miejsc o czym swaidcza ich nazwy. ludzie mieli rozne fantazje i koncepcje na fajki i stad owa roznorodnosc. zajmowali sie roznymi rzeczami w zyciu i stad tez roznorodnosc ksztaltow - patrz stand up poker czy benty dla tych co pracowali z fajka w ustach. oczywiscie nalezy do tego dodac wklad sztuki. nie maly zreszta:-)
pozdrawiam:-)
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 01 października 2009, 22:48 - czw

jestem w szoku... :shock: elvislike nie odesłał do wyszukiwarki... a przecież temat wałkowaliśmy namiętnie jakiś raptem rok temu

Tytuł: Kryteria doboru tytoniu do fajki
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
maciejslu
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: maciejslu » 02 października 2009, 09:07 - pt

Może dlatego, że tu mowa o kryteriach doboru fajki do tytoniu? :wink:

Tamtą dyskusję przeczytałem uważnie, kilka odpowiedzi znalazłem, ale kilku jeszcze szukam...
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kulturalne przy fajce gadanie”