Ciekawe fajki na Allegro

Forum gdzie możemy powiadomić resztę forumowiczów o ciekawych aukcjach w internecie i nie tylko

Moderator: Moderatorzy

Perry
Fajczarz
Fajczarz

Re: Ciekawe fajki na Allegro

Post autor: Perry » 01 kwietnia 2012, 18:26 - ndz

Spotkałem kilka fajek robionych podobną techniką jak ta. Sprawa prostsza niż sie wydaje. Najpierw robimy wstępne ryflowanie a potem blastujemy delikatnie :) Francuzi robili takie manewry od połowy lat 60 w góre. (Vuillard, Courrieu, Jeantet).

Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 05 kwietnia 2012, 11:54 - czw

dzieki za obserwacje i potwierdzenie moich przypuszczen. tygrysy tego nie lubia. ja tez nie.
dobrze, ze ta fajka nie jest jak tu: "...nie jest wykonana z drewna tylko tworzywa." jak mozna doczytac w uzupelnieniu informacji o tej aukcji:-))
szczerze mowiac nie znalem stanwell'a od tej strony:-)))
pozdrawiam serdecznie.
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 05 kwietnia 2012, 12:11 - czw

- oj, chyba czegoś nie rozumiem, może nie odczytuję ironii ? Fajka pokazana na aukcji do której prowadzi podany powyżej link jest moim zdaniem znakomitym Stanwellem model 89 (podaję nie "z internetu" a z posiadanego katalogu z końca lat '60 czy początku '70) z bardzo dobrze zachowanymi sygnaturami. Podany w oznakowaniach nr patentu wskazuje na pochodzenie z lat 60, moze 70. Widać iż sprzedający nie ma pojęcia o fajkach a ten egzemplarz wymaga dość prostych zabiegów restauracyjnych. Gdybym tak, jak wiele lat temu, interesował się Stanwellami, to ta fajka najpewniej była by moja…

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.

Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 05 kwietnia 2012, 12:23 - czw

opis dodany pod aukcja. z fajek stanwell'a nie smiem zartowac:-)
pozdrawiam serdecznie.
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)

oktogenek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: oktogenek » 15 kwietnia 2012, 10:09 - ndz

koledzy czy ustnik kościany może być czarny i przypominać ebonit, wątpię czy ta fajka jest tak stara jak zapewnia sprzedawca http://allegro.pl/show_item.php?item=2277977981" onclick="window.open(this.href);return false;

librium
Pykacz
Pykacz

Post autor: librium » 15 kwietnia 2012, 14:00 - ndz

róg może być czarny, w wiekiem jaśnieje, na podanej aukcji nie ma podanej daty, mogę się mylić ale nie podejrzewam by była to "wiekowa" fajka.

Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 15 kwietnia 2012, 20:54 - ndz

Posiadam kilka starych fajek z morskiej pianki. Patrząc na ten egzemplarz jestem w stanie uwierzyć, biorąc pod uwagę charakterystyczną, nierówną "patynę" i sposób samego rzeźbienia, że ta fajka jest z pierwszej połowy XX wieku. Ustnik natomiast jest ewidentnie dorobiony współcześnie i nie jest z rogu tylko z ebonitu albo stilamidu. Po pierwsze ustniki z rogu nigdy nie miały takich kształtów, a po drugie nigdy nie są idealnie czarne, lecz mają brązowy odcień. W przypadku niektórych ustników z rogu widoczne są na nich jakby "włókna". Na zdjęciu piątym z aukcji najlepiej widać ten ustnik, jego niedopasowanie oraz kolor i materiał, który jest bardzo jednolity, głęboko czarny i idealnie wyszlifowany.

Pozdr.
マルツェル

Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 15 kwietnia 2012, 23:28 - ndz

Róg często mylony jest z nylonem, który wyśmienicie róg imituje. Nylon stosowano jeszcze w latach 50 tych, przynajmniej mam nylonowy ustnik w fajce z tego okresu. Wydaje mi się, że jego przewagą nad ebonitem była dość bogata kolorystyka, dziś został wyparty przez akryl. Miał wszystkie wady rogu- przede wszystkim nasiąkliwosć i podatność na zjadanie, co powodowało problemy z utrzymaniem ustnika w należytej higienie. Ale mogę się mylić i nazywać nylonem, jakieś inne włókniste tworzywo z połowy 20 wieku.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek

key
Początkujący
Początkujący

Post autor: key » 18 czerwca 2013, 21:10 - wt

http://allegro.pl/fajka-do-tytoniu-dlug ... 58790.html
http://allegro.pl/fajka-do-tytoniu-bard ... 61256.html

Mam pytanie odnośnie tych dwóch egzemplarzy. Jakieś opinie? Muszę coś sobie znaleźć do mocnych aromatów typu wanilia itp
Za opinię będę wdzięczny.
Pozdrawiam
Kamil

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 18 czerwca 2013, 21:47 - wt

Na temat ksztatów się nie wypowiadam, wiem iż istnieje grono zwolenników takich kształtów.

Fajka z pierwszego linku - piaskowana - ukazuje znakomity wrzosiec.
Fajka z drugiego linku chyba będzie łatwiejsza do atrybucji, jest na ustniku biało/niebieskie logo a na zdjęciach widoczne są fragnety oznakowań. Może poszukiwania w Pipephil dadzą jakieś rezultaty ? po pobieżnym oglądzie tu:
http://pipephil.eu/logos/en/motifs/mo-filledring.html" onclick="window.open(this.href);return false;
widzę pewne podobieństwo owego loga do:
Bruce Peters
lub do
Spectator

Ale - uwaga: oryginalność tego ustnika budzi moje podejrzenia, nie bardzo pasuje on do tej fajki (popatrzmy na sylwetkę/profil całości w widoku bocznym). To może być tw. składanka.

Obie fajki mogą być o tyle okazją, iż osoba sprzedająca najpewniej się na fajkach wogóle nie zna. Podstawą jak zawsze będzie atrybucja i zadatowanie, liczne źródła w tym pomocne są wielokrotnie podawane na naszym Forum oraz na bratnim portalu Fajka.net.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.

key
Początkujący
Początkujący

Post autor: key » 21 czerwca 2013, 14:24 - pt

Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź.

Awatar użytkownika
MeB
Pykacz
Pykacz

Post autor: MeB » 24 grudnia 2013, 11:33 - wt

Ostatnio szukając ciekawostek na allegro natrafiłem na Nording 14... To dość wysoki grade i ciekawa fajka. Nie kolekcjonuję Nordinga, ale polecam jego dzieła:

http://allegro.pl/ciekawa-fajka-tradycy ... 07554.html" onclick="window.open(this.href);return false;

oktogenek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: oktogenek » 29 grudnia 2013, 21:31 - ndz

MeB pisze:Ostatnio szukając ciekawostek na allegro natrafiłem na Nording 14... To dość wysoki grade i ciekawa fajka. Nie kolekcjonuję Nordinga, ale polecam jego dzieła:

http://allegro.pl/ciekawa-fajka-tradycy ... 07554.html" onclick="window.open(this.href);return false;
W całkiem korzystnej cenie ktoś sobie ją wylicytował, ciekawe czy z tego forum, ja upatrzyłem sobie Winslowa niestety nie udało się, za to udało Mi się wyrwać fajeczkę Viggo Nielsena, to taki Duński odpowiednik naszego Ludwika Walata :wink:

Perry
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Perry » 30 grudnia 2013, 19:35 - pn

http://allegro.pl/show_item.php?item=3821438578" onclick="window.open(this.href);return false; tego?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aukcje”