Ciekawe fajki na Allegro

Forum gdzie możemy powiadomić resztę forumowiczów o ciekawych aukcjach w internecie i nie tylko

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
KrzysT
Fajczarz
Fajczarz

Re: Ciekawe fajki na Allegro

Post autor: KrzysT » 17 lipca 2011, 11:41 - ndz

Prosić możesz, ale obawiam się, że będziesz miał konkurencję (nie mnie, bo shape jakby nie moje ;)) jako iż dwa z tych trzech Vauenów są na oko stare - a stare Vaueny to rzadkość.
Dodajmy, że ten sprzedający wystawia czasem BARDZO ciekawe rzeczy - ostatnio Savinelli z wysokiej serii, wcześniej bywały Loewe z lat 50-60 (przemknęły chyba trzy, o ile dobrze pamiętam), Charatany, kilka interesujących fajek włoskich. Większość z tych znakomitych fajek pochodziła na moje oko z jednego zbioru. Charakterystyczne również jest, że zazwyczaj wystawiane one są partiami wśród znacznie mniej interesujących (choć niekiedy niezłych użytkowo) okazów.
No i wreszcie trzeba powiedzieć, że wystawiający robi chyba najlepsze zdjęcia fajek na Allegro...
Contrarwise, (...), if it was so, it might be; and if it were so, it would be but as it isn't, it ain't. That's logic.
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 17 lipca 2011, 12:30 - ndz

Tak się składa że vauen jest zupełnie poza moim zainteresowaniem, ale tego charatana, do rozsadnej kwoty zamierzam licytować, choć nie będę żałował jeśli go nie kupię.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
v2conect
Początkujący
Początkujący

Post autor: v2conect » 17 sierpnia 2011, 22:22 - śr

A powie mi ktoś coś o tej fajeczce:

http://allegro.pl/fajka-poker-polecam-i1771936064.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Dziękuje za nieskładanie ofert, bo już tego Vauen-a co niedawno był przegapiłem
Jeśli nie ma czasu aby spokojnie zapalić to znaczy, że należy zwolnić!!!!
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 17 sierpnia 2011, 22:50 - śr

v2conect pisze:A powie mi ktoś coś o tej fajeczce:

http://allegro.pl/fajka-poker-polecam-i1771936064.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Dziękuje za nieskładanie ofert, bo już tego Vauen-a co niedawno był przegapiłem
Ot fajka z obrączką srebrną próby 925, gdyby na pierściniu były jakieś znaki probiercze, można by fajkę spróbować datować, bez tego niewiele da się zrobić.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 18 sierpnia 2011, 09:43 - czw

Myślę iż ostatnie wpisy są dobrą okazją do przypomnienia sobie małego co nie co na temat datowania i atrybuowania obiektów - tu: fajek - w sytuacji, gdy dany obiekt nie jest oznaczony w sposób jednoznacznie umożliwiający dokonanie ustalenia jego wytwórcy i czasu wykonania.

Zazwyczaj pod pojęciem takiego oznaczenia rozumie się wszelkie oznakowania oraz odzwierciedlenie/odnalezienie tego lub bardzo podobnego obiektu w źródłach (np. katalogi) czy opracowaniach źródłowych (niektóre książki, artykuły, strony internetowe). Zakładamy wszakże iż oznaczeń brak a przedmiot nie występuje w znanej nam literaturze. Wówczas dobrze jest postępować jak poniżej.

Tak w przypadku oceny jakości mebla, architektury, kompozycji trójwymiarowych wogóle jak i według mnie fajki zwracam najpierw uwagę na generalne proporcje bryły. W jednej ze swych nowel Ksawery Pruszyński mówi wyraźnie wkładając tą kwestię w usta starego, dobrego antykwariusza, że jakość mebla rozpoznaje widząc jego proporcje, i jeśli są one "dobrze trafione", szlachetne to wiele wskazuje na fakt wykonania tegoż obiektu przez dobrego projektanta i wykonawcę. Można rzec - majstra. Podczas studiowania zagadnień tworzenia obiektów trójwymiarowych - rzeźby na przykład jedną z zasad jest prawidłowe ustawienie głównych proporcji i kierunków bryły. Wówczas detale "wychodzą" same.

Podobnie ważne są: dobór i potraktowanie materiału.

W przypadku tego Pokera proporcje oraz podane główne wymiary plasują tą fajkę w kategorii fajek o dobrych, rzekłbym klasycznych proporcjach. Podobnie podana średnica paleniska - owe sakramentalne 3/4 cala wpisuje tą fajkę w kategorię klasyki dobrych fajek. O ile mnie wzrok nie myli, to usłojenie jest - przynajmniej partiami - niezłym przykładem na tzw. straight grain. Takie usłojenie jest uznawane za wielki plus danej fajki i dobrze o niej i jej wykonawcy świadczy.

Kształt ustnika może stanowić pewne zaskoczenie swym odejściem od "klasyki". Mam na myśli tak przewężenie/bruzdę wytoczoną przy wejściu ustnika we wrzosiec jak i przepłaszczenie oraz "fazy" na bokach samej płaskiej części ustnika. Znaczy - lekkie "autografowanie", "uartystycznienie" ale jakże dyskretne a i niezbyt śmiałe, takie bardzo spokojne. Mało fantazji, porządek jest zachowany. Takie kompozycje przypominają mi czy to Skandynawię czy to - i tu bym się kierował - Niemcy. Generalnie odnoszę wrażenie wielkiej rzetelności, nie pójście w kierunku awangardy acz odejście od klasyki takiej "katalogowej".

Jeśli na obrączce widnieje sam napis STERLING to może to wskazywać na wykonanie w którymś z krajów gdzie obowiązuje prawo probiercze fakultatywne, czyli sam wykonawca oznacza swój wyrób posiadanym w pracowni stemplem. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły, ale jeśli by ją zastosować, to takie kraje jak Polska czy Wlk Brytania "odpadają" z racji obnowiązującego tam prawa probierczego obligatoryjnego, wedle którego każdy obiekt ma być dostarczony do właściwego terytorialnie Urządu Probierczego i tamże opatrzony jest cechami państwowymi. W Niemczech i Skandynawii obowiązuje prawo fakultatywne - kolejny trop widący w tym kierunku.

Brak oznakowań może wskazywać na to, że dany obiekt został wykonany przez tzw. amatora. Amator to nie znaczy: ignorant. To znaczy, że to jest ktoś, kto "robiąc swoje" nie odczuwa presji ekonomicznej bo żyje z czego innego i tak może niesłychanie "wyśrubować" jakość swej pracy. Taki nieoznakowany przedmiot może też być wykonany w ramach nauki w jakiejś szkole "przyzakładowej" przyuczającej przyszłych pracowników lub pracowników już zatrudnionych a dokonalących swe już posiadane umiejętności. Znałem tą praktykę w kilku firmach w Danii, niestety nie pamiętam; jak to jest w przypadku firmy Vauen.

Na zakończenie: zwłaszcza w przypadku obiektów nieoznakowanych, o nieustalonej dacie i miejscu powstania ważne bywa pochodzenie obiektu. Lata temu przy tworzeniu zbiorów naszych Muzeów Narodowych wiadomo było, iż jeśli dany obiekt pochodzi z kolekcji np. Antoniego Strzałeckiego czy Emeryka Hutten Czapskiego, to jest mała szansa aby był to obiekt niskiej jakości, bo tacy Panowie po prostu złego obiektu nie mieli by w swoich zbiorach. Byli to bowiem zbieracze o wielkiej w danej dziedzinie wiedzy i serdecznej pasji kolekcjonerskiej. Jeśli ktoś coś oferuje, to zawsze rozeznaję kompetencje tej Osoby. I tu ta stara zasada muzealnicza wydaje się być bardzo przydatna. Osoba oferująca ten Poker nie pozostaje bowiem nieznaną w świecie mądrze, z pasją i wiedzą pojmowanej fajki.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 18 sierpnia 2011, 17:55 - czw

Z przyjemnością dodam, za Jackiem, że o ile wspomniany sprzedający znany jest "tu i ówdzie" w fajczarskim świecie, to zaletą tegoż sprzedającego jest też to, że wyprzedaje fajki z własnych zbiorów. Więc można, jeśli ktoś taką wiedzę pragnie posiadać, pytając, dowiedzieć się jaki tytoń dotychczas w sprzedawanych fajkach był palony.
follow the white rabbit...
gg# 1668157

http://www.zembrowskipipes.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 31 sierpnia 2011, 20:08 - śr

Oto aukcja, której autor oryginalnie reklamuje wystawione przez siebie fajki: http://allegro.pl/masonskie-fajki-wyjat ... 25028.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Znacznie więcej informacji o fajkach glinianych - w tym o tzw R.A.O.B. pipes - można znaleźć tutaj: http://www.dawnmist.demon.co.uk/gallery.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
A tu więcej o Royal Antediluvian Order of Buffaloes: http://www.stichtingargus.nl/vrijmetsel ... ob_en.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 31 sierpnia 2011, 20:30 - śr

Fakt iż samemu nie używam fajek ceramicznych w żadnej mierze nie rzutuje in minus na moje zainteresowanie historią fajek. I tak z prawdziwą przyjemnością starannie przeczytałem dane z zamieszczonych linków. Zainteresowanie historią jest moim zdaniem bardzo potrzebnym kierunkiem, gdyż, poza aspektem humanistycznym wiedza pobierana z tekstów historycznych w niektórych przypadkach (np. materiałoznawstwo, inżynieria/konstrukcja) pomoże nam wybrać lepsze fajki użytkowe z tych oferowanych obecnie.

Bardzo dziękuję !

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 01 września 2011, 17:40 - czw

jar pisze:Fakt iż samemu nie używam fajek ceramicznych w żadnej mierze nie rzutuje in minus na moje zainteresowanie historią fajek. I tak z prawdziwą przyjemnością starannie przeczytałem dane z zamieszczonych linków. Zainteresowanie historią jest moim zdaniem bardzo potrzebnym kierunkiem, gdyż, poza aspektem humanistycznym wiedza pobierana z tekstów historycznych w niektórych przypadkach (np. materiałoznawstwo, inżynieria/konstrukcja) pomoże nam wybrać lepsze fajki użytkowe z tych oferowanych obecnie.

Bardzo dziękuję !

Jak zawsze

Jacek A. R.
Ja również palę glinianki może kilka razy w roku. Tym niemniej podzielam Pański pogląd. Szczególnie, gdy uświadomimy sobie, że współczesna fajka wrzoścowa wywodzi się wprost z fajki glinianej. Wystarczy spojrzeć na pierwsze "brujerki" z końca XIX w. Toż to toczka w toczkę gliniane cutty z nieodzowną "stopką". W okresie późniejszym "stopka" zanika i dopiero później fajka przybiera aktualnie znane nam shape'y będące bardziej trwałe i praktyczne dla palacza.
Jak we wszystkich dziedzinach, tak i w fajkarstwie jest klasyka, moda i trendy odkrywcze. Ciekawe jak - prócz nieśmiertelnej klasyki - będą wyglądały fajki za lat 20, 40. Jeśli - wbrew temu co twierdzi np Janek - fajczarstwo przetrwa mimo zakazów i ogólnie panujących trendów.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 01 września 2011, 18:48 - czw

Fajczarstwo pewno i przetrwa, ale już w innej formie czy "roli" niż jeszcze gdzieniegdzie dziś. Widział bym tu porównanie do np. jazdy konnej. Będzie to najpewniej jakiś na pół tajemny "rytuał" o większym akcencie położonym na aspekt rytuału, relaksu, może i formy medytacji niż codzienne, regularne zaspakajanie potrzeby nikotyny acz dostarczanej w smacznej dla mnie na przykład formie.

Troszkę mi w powyższym wywodzie brakuje fajki z pianki. O ile fajki cermiczne są znacznie starsze i przez cały czas towarzyszyły historii palenia tytoniu wraz z fajkami z takiego drewna jak wiśnia czy chyba gruszka, to okazało się, iż najsmaczniej palony tytoń smakuje w fajce z pianki. Datuje się to na wiek XVIII
http://www.ehow.com/about_5089731_meerschaum-pipe.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.multisweatracing.org/history ... haum-pipe/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://pipedia.org/index.php?title=Mate ... Meerschaum" onclick="window.open(this.href);return false;
i to ostatnie opracowanie przesuwa znane i udokumentowane datowanie na lata 1725-1750. Podobnie datowanie na wiek XVIII spotkamy w pięknej opowieści o księciu Andrassy i rzekomo pierwszym fajkarzu pianek w Europie, szewcu Kovats'u
http://www.pipesmoking.net/pipesmoking03.php" onclick="window.open(this.href);return false;
http://tobaccopipes.ohlog.com/meerschau ... 19258.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.motherbedford.com/Museum619.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forum.pipes.org/messages/23/8362.html?1096425699" onclick="window.open(this.href);return false;
Niejako następczynią fajki z pianki jest fajka wrzoścowa. Pamiętamy opowieść o fajkarzu z St Claude któremu podczas corocznej "pielgrzymki" do miejsca urodzenia się Napoleona Bonaparte złamała się fajka z pianki i aby mieć w czym palić, poprosił gospodarza o wycięcie fajki z jakiegokolwiek osiągalnego drewna występującego w okolicy.
http://www.pipesmoking.net/pipesmoking03a.php" onclick="window.open(this.href);return false;
…The introduction of briar wood as pipe material was quite accidental. It was linked to the cult of hero worship which sprang up shortly after the death in 1821 of the French emperor, Napoleon Bonaparte. One of those who glorified the emperor's memory was a French pipe maker, who decided to honor his hero by making a pilgrimage to the Mediterranean island of Corsica, Napoleon's birthplace.
Being a passionate smoker, the pipe maker took one of his most beautiful meerschaum pipes with him. In an unlucky moment, however, he broke the bowl of his pipe, and was left without means of smoking. Fortunately, in that same Corsican village there lived a farmer known for his skill in carving. The Frenchman promptly commissioned the farmer to carve a new pipe for him out of any suitable wood.
The farmer soon presented the pipe maker with an attractive pipe, made of a hard, close-grained, pale golden wood. The pipe had so many fine qualities that its owner brought back to France several specimens of the wood from which it was made—the burl of the tree-heath, or bruyere, as it is called in French. Eventually the name "bruyere" was anglicized, first into "bruyer," then "brier," and later, "briar wood."
Enthusiastic over his discovery, the pipe maker brought his briar wood samples to St. Claude, a small French town from whose factory he usually bought his wooden pipe stems. This town, located in a remote valley of the Jura mountains, had a remarkable history as a center of wood-carving.
The craft had been introduced to St. Claude during the Middle Ages by monks, to while away the long winter months when heavy mountain snowfalls kept both people and livestock indoors. At the great Abbey, the center of the medieval settlement, the monks carved rosaries, crucifixes, and ordinary household goods out of boxwood, which grew abundantly in the neighborhood. The peasants began to imitate the monks, and wood-carving soon became the chief occupation of the inhabitants. The former monastery grew into a thriving town; its ancient Abbey church became a cathedral…

Czyli że: fajka z pianki datuje się na lata ok. 1720, fajka wrzoścowa - sto lat później - około roku 1830. A to wszystko działo się niejako na tle istniejących od dawna fajek tanich - ceramicznych i takich z innego drewna jak wiśnia na przykład.
Zestawienie datowania (wyjątek):
http://www.pipe-maker.com/pipe-history.html" onclick="window.open(this.href);return false;
…1559 - Jean Nicot launches the tobacco plant as a multiremedy; among the french royalties it becomes fashionable to "sneeze away the headache".
 1580 - Chalk pipes are mass produced - mostly for mariners.
 1618-1648 - During the 30 years war, pipe smoking gains recognition throughout Europe.
 1720 - Meerschaum is discovered and becomes the highest regarded pipe material. 
 1840 - From its birthplace in Jura, France, the briar pipe gains world popularity...
Znamy oczywiście fajki z wrzośca o kszałtach Cutty wyraźnie nawiązujących do dobrze znanych fajek ceramicznych i w pełni rozumiem tok rozumowania Pana Bartka. Niemniej znane mi i nie tylko mnie najstarsze fajki z wrzośca są o bardziej czy mniej udanych kształtach billiardopodobnych - a takie meerschaumy były znane od dawna gdyż nie wszystkie pianki były bogato rzeźbione, no i wydaje mi się iż bruyerki wywodzą się raczej z pianek a mniej z fajek gliniach pomyślanych jako przyrządy do jednorazowego użytku.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 01 września 2011, 20:55 - czw

jar pisze:...wydaje mi się iż bruyerki wywodzą się raczej z pianek a mniej z fajek gliniach pomyślanych jako przyrządy do jednorazowego użytku.
Jest to trudno określić jednoznacznie, mimo iż znana jest historia fajki w Europie i zakres rozprzestrzeniania się fajczarstwa, które było różne na przestrzeni stuleci w różnych krajach. Również pianki - choć bardziej trwałe - występowały i bardziej i mniej okazałe. Sam mam również takie Cutty z pianki z bursztynowym ustnikiem z pocz. XX w. (jeśli Pan będzie na Novotelu wezmę ze sobą).
Myślę jednak, że bardziej prawdopodobne jest stwierdzenie, że to pianki a później fajki wrzoścowe pochodzą od prostej fajki glinianej, która była używana masowo przez setki lat będąc przedmiotem codziennego użytku (oczywiście z wyjątkami od tej reguły).
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 01 września 2011, 21:07 - czw

Rozumiem, niemniej wciąż myślę iż starsze w obserwacji chronologicznej fajki ceramiczne są linią równoległą do ukazujących się później w Europie fajek często uważanych za smaczniejsze czyli pianek i wrzośców, te ostatnie nie są bezpośrednim "liniowym" następcą fajek ceramicznych. Powtarzam iż według mnie są to kategorie - linie czy płaszczyzny równoległe: ceramika + popularne fajki z wiśni czy gruszy i meerschaum + wrzosiec.

Z pozdrowieniami

Jacek A. R.

DODANE: Przyczynkiem do tezy o równoległości produkcji/istnienia fajek glinianych - tańszych i fajek z pianki czy wrzośca nawet na przełomie XIX i jeszcze początkiem XX wieku może być też tekst na temat fajek staszowkich p. Andrzeja Wawrylaka opublikowany w Kalumecie 22 września 2008 roku. Tamże czytamy, iż np w roku 1826 wyeksportowano do Rosji (pewno o rdzenną Rosję chodzi - przyp. jar) 743 tuziny fajek ceramicznych.
http://www.kalumet.pl/3fajki.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 01 września 2011, 21:24 - czw

jar pisze:...według mnie są to kategorie - linie czy płaszczyzny równoległe: ceramika + popularne fajki z wiśni czy gruszy i meerschaum + wrzosiec.
Dokładnie. Dlatego właśnie chyba nie można jednoznacznie stwierdzić, że pewien etap w historii wyrobu fajek skończył się a od pewnego czasu - zaczął kolejny. W tej materii wiele jest bowiem analogii i zapożyczeń na linii glina-sepiolit-wrzosiec. Co innego, pewnie, fajka porcelanowa. Ta miała swój raczej "krótki" żywot będąc popularną w 1 poł. XIX w.
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat » 03 września 2011, 23:17 - sob

gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran