Ciekawe fajki na Allegro

Forum gdzie możemy powiadomić resztę forumowiczów o ciekawych aukcjach w internecie i nie tylko

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: Ciekawe fajki na Allegro

Post autor: jar » 04 stycznia 2012, 20:47 - śr

Z ciekawości zajrzalem na cenione bardzo Fajkowo.pl. I rzeczywiście: widzę tam jakieś współczesne Petersony z ustnikiem nie p-lip. Cóż, skoro Dunhill oferuje perfumy...
Natomiast w opisie tej oto fajki
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-Peterson-Aran-606/1208" onclick="window.open(this.href);return false;
czytam o ustniku Fishtail. To NIE jest zakończenie Fishtail, domniemuję iż użyto tego określenia będącego nazwą własną wyraźnie zdefiniowanego zakończenia ustnika wielu modeli Dunhilla na określenie takiego "normalnego", rozszerzającego się ku końcowi ustnika.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: yopas » 04 stycznia 2012, 21:04 - śr

jar pisze:domniemuję iż użyto tego określenia będącego nazwą własną wyraźnie zdefiniowanego zakończenia ustnika wielu modeli Dunhilla na określenie takiego "normalnego", rozszerzającego się ku końcowi ustnika.
Panie Jacku, a to jest jakaś nazwa zastrzeżona? Bo jeśli poogląda się aukcje na serwisie e-bay, to jest to bardzo popularny skrót myślowy odnoszący się do pewnego (takiego właśnie) kształtu ustników. I jego użycie nie ogranicza się wyłącznie do marki Peterson (o Dunhillu nawet nie wspominam) - widziałem tak opisywane ustniki (chodzi mi o to, jak aukcję opisał wystawca przedmiotu) w fajkach Barlingów, Sasienich, w modelach GBD i Vauenach...i raczej moim zdaniem chodzi tu o wyraźne podkreślenie, że nie mamy do czynienia z zakończeniem p-lip.
UkłonY,

A naszemu koledze polecam "wzmocnienie okularów" i lekturę tekstu LINK
[...]
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 04 stycznia 2012, 22:10 - śr

Dzięki, Panie Pawle za Pańskie mądre, uściślające pytanie/wpis, ta część wątku jęła mi nieco przypominać panamickiewiczowskie golono-strzyżono.

Pewnego rodzaju pójściem "na łatwiznę" było by pozostanie na poziomie przywołanego już przeze mnie linku wiodącego do tekstu R.D. Fielda w Pipedii. Niestety nie mam pod ręką danych patentu Dunhilla opiewającego na kształt Fishtail, mam tylko patenty amerykańskie: Oil Treatment etc. 1341418, Innertube with Flange 1130806, Innertube 1343253, Vernon Fitting 1861910. Tak więc nie mam dowodu na piśmie w przedmiotowej sprawie. Natomiast określenie Fishtail stosuje się (oczywiście w moich Autorów, Respondentów i w moim doświadczeniu) na opisanie zakonczenia o charakterystycznych łukowatych bokach rozszerzających się łagodnie a łukowato ku końcowi ustnika, a sam "front" tegoż ustnika w widoku z góry nie jest linią prostą lecz także jest łukowaty/nieco wkłęsły. Jak wspomniałem przed chwilą podobne wyodrębnione określenie stosuje wiele Osób, spojrzyjmy na pozycję Dunhill Fishtail na stronach dobrego konserwatora Walkers Briar
http://www.walkerbriarworks.com/html/pipe_repairs.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Taki jak my to rozumiemy Fishtail wygląda tak: (przepraszam, nie mam możności technicznych zamieszczania obrazków, i tak nie mam jak zamieścić lepszych zdjeć ilustrujących Fishtail choćby z Dunhilli z mego zestawu podręcznego):
http://www.ebay.com/itm/DUNHILL-/140672 ... 139wt_1131" onclick="window.open(this.href);return false;

Natomiast przy okazji tego wątku przekonałem się, iż określenie Fishtail jest ostatnimi czasy rzeczywiście nagminnie stosowane w wielu miejscach w tym w USA na określenie wszelkich rozszerzających się ku końcowi zakończeń ustników, i pewno nie wchodząc w szczególy to określenie rozpowszechnia się szeroko. I tak ma Pan rację, używający tego określenia w sposób uniwersalny pewno pragną wskazać iż nie jest to P-lip. Szkoda, gdyż istnieje wiele podtypów zakończeń ustników charakterystycznych dla różnych czasów etc., a taka wiedza pomaga w atrybuowaniu i datowaniu danej fajki.

Jak zawsze

Jacek A. R.
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: yopas » 04 stycznia 2012, 22:25 - śr

jar pisze:Szkoda, gdyż istnieje wiele podtypów zakończeń ustników charakterystycznych dla różnych czasów etc., a taka wiedza pomaga w atrybuowaniu i datowaniu danej fajki.
Zdecydowanie! Szczególnie w przypadku fajek marek mniej popularnych i słabo opisanych. Podobnie zresztą, jak i (co dla mnie dalej pozostaje w sferze "wyższej szkoły jazdy") datowanie na podstawie znajomości liternictwa stosowanego do oznaczania fajek.
Pozdrawiam
y,
[...]
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 04 stycznia 2012, 23:07 - śr

I znów z radością odczuwam "podobną częstotliwość" naszego myślenia, panie Pawle. Istnieje kilka co najmniej takich mniej nagłośnionych marek o przepięknej tradycji i nawet więcej - miejscu w kulturze materialnej, w historii…na przykład Everyman's Pipe, zwana też Working Man's Friend - Dr. Max, udostępniana Osobom zaangażowanym w tzw. War Effort na Wyspach Brytyjskich w czasach WW II za przysłowiową symboliczną opłatą. To były popularne, znakomite na ogół fajki użytkowo rzecz biorąc; u nas znane są z już nowszych edycji skażonych myśleniem biznesowym, były oferowane w PeWeXie w latach '60 i '70 a może i jeszcze później. Podobnie piękną tradycją charakteryzuje się bardzo "boczna odnoga" BBB czyli Colonel Henry Frazer Lovat; bywają kitowane lecz są znakomite użytkowo, a pułkownik Frazer jest postacią historyczną, był lordem prowincji Lovat i shape Lovat kojarzony jest z Jego Osobą.
Te marki wymieniane są też w czasach późniejszych
http://www.uktobacco.co.uk/pipes.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
To tylko wierzchołek góry lodowej, mam nadzieję iż ktoś z nas zainteresuje się na poważniej takimi znakomitymi a skromnymi markami.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
TomaszG
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: TomaszG » 05 stycznia 2012, 09:17 - czw

jar pisze: Natomiast określenie Fishtail stosuje się (oczywiście w moich Autorów, Respondentów i w moim doświadczeniu) na opisanie zakonczenia o charakterystycznych łukowatych bokach rozszerzających się łagodnie a łukowato ku końcowi ustnika, a sam "front" tegoż ustnika w widoku z góry nie jest linią prostą lecz także jest łukowaty/nieco wkłęsły. Jak wspomniałem przed chwilą podobne wyodrębnione określenie stosuje wiele Osób, spojrzyjmy na pozycję Dunhill Fishtail na stronach dobrego konserwatora Walkers Briar
http://www.walkerbriarworks.com/html/pipe_repairs.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Taki jak my to rozumiemy Fishtail wygląda tak: (przepraszam, nie mam możności technicznych zamieszczania obrazków, i tak nie mam jak zamieścić lepszych zdjeć ilustrujących Fishtail choćby z Dunhilli z mego zestawu podręcznego):
http://www.ebay.com/itm/DUNHILL-/140672 ... 139wt_1131" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak zawsze

Jacek A. R.
Szanowni Panowie,

Zakończenie typu F/T widać często w fajkach Ashton /zarówno tych współczesnych, produkowanych przez D. Craiga jak i tych produkcji Billa Taylora/. W fajkach James Upshall oraz w Astley'ach produkowanych przez Dunhilla.

Jeżeli chodzi o P-Lip, to dodam, że sam posiadam fajkę wyprodukowaną przez firmę Vauen numer 9993 wyprodukowana w 2003 roku z takim właśnie ustnikiem. W korespondencji z firmą Vauen zaznaczono mi wyraźnie, że: cytat "It has a rusticated black surface and a Peterson bit mouthpiece". Stąd dla mnie P-Lip jest typowy właśnie dla Petersona, choć jak wspomniałem zdarzały się wyjątki.

Pozdrawiam,
TomaszG
Wiedza bez logiki nic nie jest warta
Menander
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: yopas » 05 stycznia 2012, 09:33 - czw

TomaszG pisze:Stąd dla mnie P-Lip jest typowy właśnie dla Petersona, choć jak wspomniałem zdarzały się wyjątki.
Oczywiście P-Lip i Standard System jest skojarzeniowo (dla mnie!) nierozerwalny z fajkowym wizerunkiem marki Peterson, choć nie da się ukryć, że były te wynalazki "małpowane" przez wielu producentów europejskich (m.in. Vauen, Savinelli) oraz amerykańskich.
UkłonY,

Ps. A może warto wydzielić rozważania ustnikowe, jako osobny wątek? Lub podpiąć pod jakiś już istniejący?
[...]
Awatar użytkownika
mareek
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: mareek » 05 stycznia 2012, 09:43 - czw

Dziękuję za link, na pewno się zapoznam.

A co do P-lipów jeszcze to mam benta HILSON Atlantic też z takim ustnikiem.
Perry
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Perry » 05 stycznia 2012, 09:51 - czw

Panowie jako że siedze troche w temacie Petersonów to owszem P-lip jest znakiem charakterytycznym tej firmy ale Peterson używam bardzo często normalnych ustników. Raz widziałem Rosslare Royal Irish z ustnikiem typu P-lip, Większość Graftonów jest też z ustnikami normalnym podobnie jak spigoty. Tam też duża część ma ustniki normalne. Co ciekawe widziałem na ebayu kiedyś systemówke w wersji standard z ustnikiem normalnym. Poszła za grube pieniedze.
Peterson we wszystkich okresach stosował oba typy ustników.
Perry
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Perry » 18 stycznia 2012, 14:31 - śr

http://allegro.pl/ciekawa-fajka-i2063637382.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mam dziwne wrażenie że już tą fajke gdzieś widziałem ? :) Mam racje Janie Szymonie ? :)
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 18 stycznia 2012, 15:25 - śr

Tak od wczoraj wiem o tej aukcji, zgadza się to jest rasowe JSG, duża fajka, z bardzo twardego drewna, trochę karykaturalna, ale na żywo przyjemna. Nie bardzo rozumiem dla czego sprzedawca uskutecznia taką ściemę bo kupił tą fajkę dwa miesiące temu i trudno mi sobie wyobraźić żeby zapomniał od kogo ją kupił. To że sprzedaje też mnie trochę dziwi, zwykle osoby które kupiły jedną zamawiają u mnie kolejne. Żałuję trochę że nie odezwał się do mnie bo szybko znalazł bym nabywce na tą fajkę, bo spore było nią zainteresowanie- wbrew pozorom wielu jest amatorów fajek bardzo dużych... http://golowacz.pl/fajki/blog-2/files/e ... 37c-6.html" onclick="window.open(this.href);return false;
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 18 stycznia 2012, 22:02 - śr

Pewnie ją zalicytuję 8) bo przecież
"second" znanej marki.
. Przepraszam ale przecież nie mogłem się powstrzymać.
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 19 stycznia 2012, 18:36 - czw

Myślę że więcej takich nieporozumień nie będzie.
Dziś na strony pipedia.org marki i wytwórcy narodowe Polska trafiły trzy nowe nazwiska. Gołowacz(JSG), Pastuch, Zembrowski (alfabetycznie wymieniam)
Pozostają one na razie notatkami z danymi kontaktowymi i adresami stron WWW. Może kiedyś to się zmieni. Kto wie. Oczywiście nie zrobiłem tego ja. Administrator portalu, jest bardzo życzliwym człowiekiem, wyśmienity kontakt.
Awatar użytkownika
TomaszG
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: TomaszG » 19 stycznia 2012, 19:41 - czw

Szczerze gratuluję Janie, Tomku i Wojtku!
Pewnie w niedługim czasie będzie tam większa ilość informacji, a i nam częściej przyjdzie cieszyć się Waszymi sukcesami.
Życzę sukcesów i wytrwałości. A i większej ilości czasu by moc wykonywać satysfakcjonujące Was jak i nas projekty.

Z pozdrowieniami,
TomaszG
Wiedza bez logiki nic nie jest warta
Menander
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 29 stycznia 2012, 09:47 - ndz

Ciekawostka: http://allegro.pl/kolekcja-starych-faje ... 50180.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Choć to raczej do działu "superpromocja"
50zł za fajkę, z czego na oko większość nie jest warta 25zł... ale wiadomo...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aukcje”