Ciekawe fajki na Ebay-u

Forum gdzie możemy powiadomić resztę forumowiczów o ciekawych aukcjach w internecie i nie tylko

Moderator: Moderatorzy

Carlos Cruz
Początkujący
Początkujący

Re: Ciekawe fajki na Ebay-u

Post autor: Carlos Cruz » 10 stycznia 2012, 20:24 - wt

Jasne że się nie martwie, cieszy mnie tylko to że to co starał się sprzedający ukryć obraca się na moją korzyść. Nie widziałem wcześniej tego linka, ale cały czas nie ogarniam daty, czy 3 i underscore pod nią to 1923? W/g tabeli powinien być jeszcze patent no. a na fajce tego nie ma, na ustniku jest tylko reg. no 654638. Co oznacza Ao?
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2012, 20:26 - wt przez Carlos Cruz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 10 stycznia 2012, 20:26 - wt

Nie mam tzw. "szklanej kuli", ale bardzo poważnie biorę pod uwagę iż sprzedający nie wiedział - i nie miał potrzeby wiedzieć dokłanie, co sprzedaje, po prostu nie znał się na fajkach. Jest to powszechna praktyka pośród tak "małymi" skalą działań handlarzami starociami jak i tak wogóle pośród handlarzy grosistów, zakupującymi hurtowo wszystko, co się znajduje na terenie danej nieruchomości czy w zespole wszystkich rzeczy przeznaczonych na sprzedaż po śmierci właściciela i odsprzedającymi wszystko "jak leci". Stąd nazwa np. fajek używanych - "estate". Liczy się obrót, jego wielkość i tempo, nie wchodzenie w szczególy i roztrząsanie szczegółów bo to wymaga wiedzy i czasu, a time is money. Ten obszar rynku jest znakomitym "terenem łowieckim" dla zbieraczy - znawców, restauratorów, etc.

Chętnie spojrzał bym na zdjecia tego Dunhilla i zniszczonego ustnika. Wedle mej wiedzy i doświadczenia praktycznego nawet bardzo zniszczone ustniki, także te charakteryujące się odłamaniami, wygryzieniami, innego typu ubytkami, przegryzieniami także na wylot są absolutnie reperowalne; dorobienie nowego ustnika tzw. replacement stem zwłaszcza do fajki cennej także swą wartością historyczną to ostateczność. A tu nie wchodząc w szczegóły precyzyjnego datowania mamy do czynienia z Dunhillem z tzw. Patent Era. Warto się nim zająć przyzwoicie.

…a model 48 należy do najstarszych modeli Dunhilla, pokazany jest np. w katalogach z lat 1927 i 1928…

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Carlos Cruz
Początkujący
Początkujący

Post autor: Carlos Cruz » 10 stycznia 2012, 20:37 - wt

Zdjęcia doślę na dniach. Chętnie dokończę dyskusję później.
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2012, 08:32 - czw przez Carlos Cruz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 10 stycznia 2012, 23:56 - wt

Twój Dunhill jest na 99,9 % z 1923 roku. Patent MARCH.9.15, jak sama nazwa wskazuje, był z 9 marca 1915 roku, więc hipoteza, że ta fajka może być z 1913 roku - upada. Dodatkowo "D" w wyrazie "Dunhill" posiada tzw. "tails". Loring zaznacza, że występowało to w Dunhillach z lat 1921-22. Być może trafił się jakiś egzemplarz z początku roku 1923 albo najpewniej fajka została wyprodukowana pod koniec 1922 roku, a poszła do sprzedaży w 1923 i dobita została ta podkreślona 3. Analogicznie można zauważyć w późniejszych Dunhillach podwójny "data code". Przykładowa sygnatura z jednej z moich fajek: DUNHILL SHELL BRIAR 59/3 MADE IN ENGLAND PAT. No. 116989 14 15 (numerki oczywiście są suffixami, ale nie mogłem tego zrobić na forum) - fajka wyprodukowana w 1934 roku, a poszła do sklepu (sprzedaży) w 1935.

Jeżeli chodzi o "A", to od 1910-1931 r. oznaczało po prostu, że jest to "Bruyere". "R", czyli Root (finish) został wprowadzony dopiero w 1931 roku. W latach do 1923 r. "A" bywało samo, było również w kółku, bądź też z małym kółeczkiem albo małym kwadracikiem. Jak pisze Loring, początkowo myślał, że było to przypadkowe, bo na różnych fajkach, z różnego okresu, a nawet z tego samego okresu, raz były te oznaczenia, a raz nie. Po głębszym zastanowieniu stwierdził jednak, że nomenklatura Dunhilla nigdy nie była przypadkowa i wykoncypował, że prawdopodobnie jest to kod jakości/ceny. W przedziale od 1910 do wczesnych lat 1920-tych, "A" w kółku było podstawowym grejdem "Bruyere", natomiast "A" bez kółka oraz z małym kółkiem, czy też kwadracikiem - kolejnymi, wyższymi grejdami. W okresie 1918 do wczesnych lat 1920-tych gradacja ta wpływała na cenę. Później, jeszcze w latach 20-tych, znaczyło już chyba tylko "additional work", czyli jakaś dodatkowa praca, dodatkowy wkład w wykonanie fajki, gdyż w katalogach z lat 20-tych fajki - niezależnie od użytych znaków tzw. "stops" - sprzedawane były w tych samych cenach.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem.

Pozdr.
マルツェル
Carlos Cruz
Początkujący
Początkujący

Post autor: Carlos Cruz » 11 stycznia 2012, 00:28 - śr

jar pisze:Nie mam tzw. "szklanej kuli", ale bardzo poważnie biorę pod uwagę iż sprzedający nie wiedział - i nie miał potrzeby wiedzieć dokłanie, co sprzedaje, po prostu nie znał się na fajkach. Jest to powszechna praktyka pośród tak "małymi" skalą działań handlarzami starociami jak i tak wogóle pośród handlarzy grosistów, zakupującymi hurtowo wszystko, co się znajduje na terenie danej nieruchomości czy w zespole wszystkich rzeczy przeznaczonych na sprzedaż po śmierci właściciela i odsprzedającymi wszystko "jak leci". Stąd nazwa np. fajek używanych - "estate". Liczy się obrót, jego wielkość i tempo, nie wchodzenie w szczególy i roztrząsanie szczegółów bo to wymaga wiedzy i czasu, a time is money. Ten obszar rynku jest znakomitym "terenem łowieckim" dla zbieraczy - znawców, restauratorów, etc.

Chętnie spojrzał bym na zdjecia tego Dunhilla i zniszczonego ustnika. Wedle mej wiedzy i doświadczenia praktycznego nawet bardzo zniszczone ustniki, także te charakteryujące się odłamaniami, wygryzieniami, innego typu ubytkami, przegryzieniami także na wylot są absolutnie reperowalne; dorobienie nowego ustnika tzw. replacement stem zwłaszcza do fajki cennej także swą wartością historyczną to ostateczność. A tu nie wchodząc w szczegóły precyzyjnego datowania mamy do czynienia z Dunhillem z tzw. Patent Era. Warto się nim zająć przyzwoicie.

…a model 48 należy do najstarszych modeli Dunhilla, pokazany jest np. w katalogach z lat 1927 i 1928…

Jak zawsze

Jacek A. R.
Przepraszam za przerwę, odwiedził mnie znajomy, jako gospodarz nie bardzo mogłem kontynuować życie w dwóch postaciach. Obiecane zdjęcie
Obrazek
Wiem że jest nie wyraźne i mało co na nim widać, postaram się jutro bardziej przyłożyć, albo zapraszam na kawę i oględziny na ochocie/ Chyba że są jakieś warszawskie spotkania?? / Ustnik posiada wszystkie wymienione zniszczenia; jest przegryziony, obłamany, pokryty 'patyną', chociaż z drugiej strony ma kropkę i numer seryjny. Nigdy nie zamierzałem kupować dunhilla, dużo bardziej szanuję charatana za jego rzemieślniczą niezłomność, ale trudno stało się, muszę się z tym zmierzyć. Jutro zainwestuję w rozpuszczalnik do szelaku i do boju.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 11 stycznia 2012, 01:02 - śr

Co prawda mieszkam w Warszawie na Starej Ochocie, ale ostatnimi laty gros czasu spedzamy w naszej lokacji w Bydgoszczy skąd teraz piszę. W Warszawie będziemy w maju b.r. przez około miesiąc.
Z tego co widzę ustnik jest reperowalny przy zastosowaniu metod restauracji ebonitu. Cała fajka, z tego co widzę, jest do doprowadzenia do bardzo dobrego stanu. Ale nie wiem, czy sposobami amatorskimi. Co prawda p. Maciej Maciejewski podał różne sposoby w swoim opracowaniu "Nowa-stara fajka", ale jest to w znacznej mierze zbiór różnych wypowiedzi z for internetowych na, siłą rzeczy, bardzo różnym poziomie. A co do datowania/rozczytania oznakowań, temat został już chyba wyczerpany przez p. Marcela - MSee.

Gratuluję nabytku, trzymam palce za sukces restauracji tego obiektu.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Carlos Cruz
Początkujący
Początkujący

Post autor: Carlos Cruz » 11 stycznia 2012, 14:26 - śr

Obrazek

Dziękuję za rozjaśnienie kwestii datowania, doczytawszy loringa, pipehill etc. rozumiem że kropki, kwadraty etc. po oznaczeniu materiału raczej nie doczekały się rozszyfrowania, które by je szeregowało. Teraz gryzie mnie problem jak się zabrać do reperacji ustnika, poprzednie zdjęcie nie oddawało jego stanu. Nigdzie nie widziałem przykładów reperacji tak zniszczonego ustnika czy jest to w ogóle możliwe?
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 11 stycznia 2012, 15:05 - śr

W kwestii ustnika: tak, jest to zdecydowanie możliwe. Po raz kolejny wszakże podkreślam, iż nie bardzo wyobrażam sobie wykonanie takiej naprawy przez amatora nie dysponującego wiedzą konserwatorską, odpowiednią praktyką i oczywiście profesjonalnie wyposażoną pracownią. Znam liczne przypadki zniszczenia obiektu w wyniku przeprowadzenia zabiegów z piętra na pewno dobrych chęci którym niestety nie towarzyszyła odpowiednia wiedza, doświadczenie, warsztat czyli poziom profesjonalizmu.

Aby nie sprawiać wrażenia iż się niegrzecznie wkręcam, podaję z pozycji ex nauczyciela - gościa konserwacji m.inn. na toruńskim UMK, obecnie osoby prowadzącej już symbolicznie raz do roku seminaria/warsztaty dla muzalników, koserwatorów, historyków sztuki zarys propozycji tzw. zaleceń konserwatorskich w bardzo uproszczonej wersji:

1. Usunięcie z oryginalnego ustnika zabrudzeń, tlenków (tlenku siarki), ew. innych produktów procesu utleniania.
2. Dokonanie analizy lub inne a skuteczne rozeznanie i w jego wyniku ustalenie typu ebonitu zastosowanego do wykonania oryginalnego ustnika. Na tej podstawie dobranie ebonitu o identycznych parametrach dla wykonania uzupełnień.
3. Odpowienie wycięcie z ustnika oryginalnego partii mających być wymienione. Odpowiednie opracowanie miejsc styku/"fug" z mającymi być wmontowanymi uzupełnieniami. UWAGA: może się okazać iż niektóre braki mogą być uzupelnione bez wyciania miejsc uszkodzonych za pomocą tzw. "płynnego ebonitu".
4. Wykonanie odpowiednich elementów uzupełniających.
5. Montaż (często wklejenie odpowiednio dobranym klejem) uzupełnień. Ewentualnie patrz UWAGA w pkt. 2.
6. Rekonstrukcja kanału dymowego, jego drożności, kształtu - także w końcowej części ustnika. "Wyprowadzenie" zewnętrznego kształtu tak, aby wmontowane uzupełnienia idealnie odtwarzały oryginalny kształt ustnika.
7. Po wypolerowaniu powierzchni należy sprawdzić ewentualną widoczność miejsc styku/"fug" i, jeśli potrzeba, wyrównać barwę.

Dla pełnej jasności - tzw.postawienia kropki nad i: nie wykonuję odpłatnie restauracji fajek.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Carlos Cruz
Początkujący
Początkujący

Post autor: Carlos Cruz » 11 stycznia 2012, 19:52 - śr

Rozumiem niechęć do reperacji cudzych fajek, będę informować o przebiegu prac. Mam nadzieję że w maju będę miał czym się pochwalić.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 11 stycznia 2012, 20:09 - śr

Carlos Cruz pisze:Rozumiem niechęć do reperacji cudzych fajek, będę informować o przebiegu prac. Mam nadzieję że w maju będę miał czym się pochwalić.
Bardzo przeprasza, ale ja z kolei nie rozumiem powodów wyciągnięcia takiego wniosku. Czy nie można założyć, iż od pewnego momentu w życiu siły i czas są już bardzo ograniczone, a te, które są jeszcze do dyspozycji przeznacza się na zakończenie czy w miarę sił kontynuację przedsięwzieć uznawanych za priorytetowe ?

Do tego: jak wspomniałem, potrzebny jest profesjonalny warsztat. Mam takowy w lokacji warszawskiej a spędzam w Warszawie zaledwie kilka tygodni rocznie i to głównie z racji "udawania mądrego człowieka" w Centralnej Polsce.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 11 stycznia 2012, 21:28 - śr

Carlos Cruz pisze:Obrazek

Dziękuję za rozjaśnienie kwestii datowania, doczytawszy loringa, pipehill etc. rozumiem że kropki, kwadraty etc. po oznaczeniu materiału raczej nie doczekały się rozszyfrowania, które by je szeregowało. Teraz gryzie mnie problem jak się zabrać do reperacji ustnika, poprzednie zdjęcie nie oddawało jego stanu. Nigdzie nie widziałem przykładów reperacji tak zniszczonego ustnika czy jest to w ogóle możliwe?
Przyślij to po prostu zamiast strzępić języka. Albo ja, albo Beckett zrobimy ci ten ustnik tak, że będzie jak nowy. Ja będę dostępny w drugiej połowie przyszłego tygodnia.
Przykładów takiej reperacji jest wiele tylko trzeba lepiej poszukać: http://www.fajczarze.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=4567" onclick="window.open(this.href);return false;
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 28 stycznia 2012, 23:35 - sob

Niezła GRATKA dla kolekcjonerów Dunhilli. Ja niestety nie mogę wziąć udziału w aukcji, gdyż niedługo wyjeżdżam w daleką podróż i potrzebuję większej gotówki. Gdyby ta aukcja była w innym terminie... :evil:

Pozdr.
マルツェル
Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 20 marca 2012, 17:21 - wt

Musiał chyba sporo czasu poświęcić na zrobienie tej FAJKI...

Pozdr.
マルツェル
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 20 marca 2012, 17:54 - wt

Niesamowity nakład pracy- z zalet- rąk na pewno nie parzy :D
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
wiadrowod
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: wiadrowod » 21 marca 2012, 01:18 - śr

ciekawe ... aczkolwiek bałbym się palić z owego ustrojstwa :/ wygląda bardzo krucho ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aukcje”