Co to?

Forum gdzie możemy powiadomić resztę forumowiczów o ciekawych aukcjach w internecie i nie tylko

Moderator: Moderatorzy

sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Co to?

Post autor: sat666sat » 23 września 2012, 20:26 - ndz

Może ktoś wie co to za znalezisko? Taka ilość... http://allegro.pl/znalezisko-strychowe-i2664336441.html
gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"

lkulos
Pykacz
Pykacz

Re: Co to?

Post autor: lkulos » 24 września 2012, 07:47 - pn

dużo tego ale w sam raz na długie jesienne wieczory :(
pozdrawiam

Lkulos

Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 24 września 2012, 14:04 - pn

sat666sat pisze:Może ktoś wie co to za znalezisko? Taka ilość... http://allegro.pl/znalezisko-strychowe-i2664336441.html
Czyżby odpowiedź była tutaj: http://www.imperial-tobacco.pl/o-nas/historia,8" onclick="window.open(this.href);return false; ?
Bo jeśli tak, to byłaby mała sensacja (w sensie narodzin polskiego fajkastwa w Przemyślu).
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."

Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 24 września 2012, 14:32 - pn

Nie wiem czy to sensacja, myślę raczej, że to po prostu spory zapas (może nawet z przeznaczeniem dla wojska, lub innej grupy zawodowej) fajek z okresu około-wojennego. Na pierwszy rzut oka widać, że to fajki najniższej możliwej jakości, z najtańszego wrzośca (a może nawet nie?) pokrytego łuszczącym się lakierem, lub ryflowanego w celu ukrycia tego, czego pokazywać nie warto. Ustniki z tworzywa o zapewne niskiej funkcjonalności.
Ot, ciekawostka.

Może gdyby te fajki obedrzeć z tego, co je pokrywa i dorobić poprawne ustniki, to mogłyby nadawać się do korzystania z nich. Choć nie wiem czy to gra warta świeczki.
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 24 września 2012, 18:45 - pn

keilwerth pisze:Może gdyby te fajki obedrzeć z tego, co je pokrywa i dorobić poprawne ustniki, to mogłyby nadawać się do korzystania z nich. Choć nie wiem czy to gra warta świeczki.
Tu nie chodzi o jakość wykonania, czy też materiału (które - stosując dzisiejsze kryteria - pewno są fatalne na pierwszy rzut oka) lecz o wartość historyczną. Jeśli przez to znalezisko będzie można dokopać się do informacji o mało znanej dzisiaj wytwórni fajek i odkryć nowe, nieznane fakty o dziejach polskiego fajkarstwa to fajki te są jak najbardziej wartościowe dla kolekcjonerów.
Może ktoś z Forumowiczów ma więcej wiadomości na temat przedwojennej marki PATRIA?

golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 24 września 2012, 20:00 - pn

opps było

Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 24 września 2012, 22:36 - pn

Z tego co ki wiadomo, poznańska "Patria" była firmą produkującą papierosy i nie miała nic wspólnego z fajkami. (miałem przepisane cytaty z książeczki "W obłoczkach błękitnego dymku" ale mi wszystko wcięło i nie chce mi się drugi raz przepisywać).
Wskazane w pierwszym poście fajki przypominają raczej fajki produkowane dla wojska i to raczej jakaś produkcja z Rzeszy.
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski

Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 25 września 2012, 10:23 - wt

maciej_faja pisze:Z tego co ki wiadomo, poznańska "Patria" była firmą produkującą papierosy i nie miała nic wspólnego z fajkami. (miałem przepisane cytaty z książeczki "W obłoczkach błękitnego dymku" ale mi wszystko wcięło i nie chce mi się drugi raz przepisywać).
Wskazane w pierwszym poście fajki przypominają raczej fajki produkowane dla wojska i to raczej jakaś produkcja z Rzeszy.
Ja też mam takie informacje. Przed wojną jednak wiele firm produkowało ogólnie nazywane "przybory do palenia", więc może to jakaś nie znana produkcja dodatkowa Patrii. Jeśli masz może Macieju logo tej firmy w swojej książce (znam tę serią o poznańskim, dawnym rzemiośle) to porównaj z tym z aukcji.

sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat » 25 września 2012, 11:13 - wt

Z tego co widać to kilka osób jest tym zbiorem zainteresowanych.
gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"

Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 25 września 2012, 23:47 - wt

Hmm, faktem jest, że różne firmy w jakimś momencie swojej działalności zwracały się do firm fajkarskich ze zleceniem na wykonanie fajki opatrzonej logiem zamawiającego (firmy tytoniowe, firmy produkujące artykuły ekskluzywne itp). Fajki dla firm tytoniowych zdarzały się chyba tylko w przypadku firm produkujących m.in. tytoń fajkowy. Poznańska "Patria" produkowała tylko i wyłącznie papierosy. Może nie będę już tu przepisywał cytatów, zapodam tylko kilka zdań na podstawie tego co wyczytałem z wcześniej wymienionej książeczki.
Fabryka Papierosów i Tureckich Tytoni "Patria" założona została w 1886 roku przez Franciszka Ganowicza, który w 1891 roku wszedł w spółkę z Janem Wleklińskim - przekształcono "Patrię" w spółkę akcyjną. Fabryka ulokowana była przy ul.Moltkego 15 - dzisiaj Staszica. Na początku XX wieku "Patria" była jedną z większych wytwórni papierosów na terenie Rzeszy i największą na ziemiach polskich. W 1905 roku zatrudniano 750 robotników. Wytwarzano papierosy ręcznie (dziennie około 600tys. sztuk) i maszynowo. Papierosy miały wysoką jakość, np. "Noblesse" były sprzedawane w Niemczech, krajach Europy zachodniej oraz w afrykańskich koloniach niemieckich. Na początku roku 1924, "Patria" została wykupiona przez Polski Monopol Tytoniowy za 3,3mln franków szwajcarskich (chociaż fabrykę wyceniono na 1,9mln). Wkrótce z uwagi na nie spełnianie warunków bezpieczeństwa i higieny przez pomieszczenia produkcyjne, zaprzestano produkcji papierosów a sama fabryka została zamieniona na magazyny "Sarmatii".
Nie znalazłem logo podobnego do pokazanego na aukcji.
Reasumując uważam, że wystawione na aukcję fajki nie mają nic wspólnego z poznańską "Patrią".

Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 18 października 2012, 15:34 - czw

maciej_faja pisze:Hmm, faktem jest, że różne firmy w jakimś momencie swojej działalności zwracały się do firm fajkarskich ze zleceniem na wykonanie fajki opatrzonej logiem zamawiającego (firmy tytoniowe, firmy produkujące artykuły ekskluzywne itp). Reasumując uważam, że wystawione na aukcję fajki nie mają nic wspólnego z poznańską "Patrią".
Wznawiam trochę "zakurzony" wątek bo mam trochę nowych informacji w kwestii wyżej przedstawionych fajek. Samemu udało mi się nabyć od sprzedającego jedną z fajek poza aukcją. Przy okazji, drogą mailową dowiedziałem się co następuje:
1. Fajki te na pewno wyprodukowane były w okresie międzywojennym.
2. Od tego czasu przeleżały w domu pana który je wystawiał i jego rodziny.
3. I teraz UWAGA: sprzedawca mieszka i cały czas mieszkał w Przemyślu.

W świetle tych faktów przypuszczam (podkreślam słowo: przypuszczam), że fajki te pochodzą najprawdopodobniej z przedwojennych pracowni Swobody, Polera lub innych nieznanych mi przemyskich fajkarzy.
Czy któryś z nich robił fajki dla poznańskiej Patrii, jest na razie niewiadome, choć bardzo prawdopodobne. Fabryka ta była potentatem produkującym również na eksport duże ilości papierosów. Mogła więc również - w małym stopniu - sprzedawać tytoń fajkowy, choć informacji o tym brak. Wątpliwości te na pewno rozwiało by znalezienie loga tej firmy i porównanie z tym na fajce.

Tak więc, drogi Macieju, na razie muszę się z Tobą i zgodzić i nie zgodzić. :D W każdym razie droga do dalszych dociekań w tej kwestii jest nadal otwarta...

Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 18 października 2012, 16:27 - czw

Bartku, nie mam zamiaru spierać się w kwestii fajka PATRIA i fabryka papierosów PATRIA. Przedstawiłem to co jest wiadome i zapisane, Ty Bartku natomiast kierujesz się domysłami, chociażby były spowodowane najlepszymi intencjami, to nadal tylko domysły. Z całą sympatią do Twojej osoby zgodzić się nie mogę z tą tezą o fajce dla fabryki PATRIA. Fakt, była to duża wytwórnia papierosów i raczej można ją wiązać z jakąś poboczną linią cygar czy cygaretek niż tytoniem fajkowym. Pozostawmy więc kwestię otwartą, może znajdą się jakieś istotne informacje o tej fajce.

Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 18 października 2012, 21:37 - czw

maciej_faja pisze:Bartku, nie mam zamiaru spierać się w kwestii fajka PATRIA i fabryka papierosów PATRIA. Przedstawiłem to co jest wiadome i zapisane, Ty Bartku natomiast kierujesz się domysłami, chociażby były spowodowane najlepszymi intencjami, to nadal tylko domysły. Z całą sympatią do Twojej osoby zgodzić się nie mogę z tą tezą o fajce dla fabryki PATRIA. Fakt, była to duża wytwórnia papierosów i raczej można ją wiązać z jakąś poboczną linią cygar czy cygaretek niż tytoniem fajkowym. Pozostawmy więc kwestię otwartą, może znajdą się jakieś istotne informacje o tej fajce.
Ależ oczywiście, że to tylko moje domysły, co przecież podkreśliłem w poprzednim poście. Akurat nasze wykonywane czy też wyuczone Macieju zawody każą nam się trzymać udowodnionych faktów, o czym pamiętam. Niemniej jednak, to, czego dowiedziałem się do tej pory, doprowadziło mnie do tych przypuszczeń.
Nadmienię tylko, że Wincenty Swoboda produkował obok fajek i inne "przybory do palenia" (co jest nawet w nazwie firmy) a takie właśnie są na powyższych zdjęciach. Chodzi o różne lufki do papierosów itp.

Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 18 października 2012, 22:20 - czw

Mimo wszystko upierałbym się, że bardzo daleko tutaj do skojarzeń fajki PATRIA z poznańską PATRIĄ. No gdyby chodziło o "lufkę" to tak bym się nie upierał :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aukcje”