Wyrób tytoniu fajkowego na małą skalę

Wszelkie dyskusje dotyczące tytoni umieszczamy TUTAJ.

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy tytoniowi

Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Re: Wyrób tytoniu fajkowego na małą skalę

Post autor: maciej_faja » 20 czerwca 2011, 22:11 - pn

Zapaliłem drugi tytoń - ten z dodatkiem miodu. Pełne zaskoczenie.
O ile z pierwszego po kilkunastu pyknięciach, wywaliłem wszystko, tym razem wypaliłem małą fajeczkę. Niewiarygodne jaka różnica. Nie twierdzę, że tytoń mi zasmakował ale to jakby zupełnie inny tytoń i nie ma "kapcia" w ustach.
Wiem już co zrobię. Pierwszy tytoń (ten tylko zakoniakowany) zostanie wysuszony a następnie skropiony wodą z miodem. Oba tytonie zostaną zamknięte na następne kilka tygodni. Jestem ciekawy dalszych efektów.
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 20 czerwca 2011, 22:28 - pn

- myślę, Macieju, że to jest bardzo obiecująca droga; woda z miodem czy cukrem sprzyja dobremu przebiegowi fermentacji. Po jej przeprowadzeniu Wirginia "pokazuje co potrafi" - lepiej czy gorzej w zależności od jej jakości - ale zawsze Va to Va. A sprawy "dosmaczania", "uzapachowiania" etc. potraktował bym jako swoisty "drugi etap" naszej przygody z domowymi tytoniami fajkowymi.

Trzymam palce za sukces, oczekujemy wieści o rezultatach, pozdrawiam serdecznie

Jak zawsze

Jacek A. R.

P.S. A jeśli o "uzapachowianie" chodzi, to z radością oczekuję momentu, kiedy sobie będziemy radzić z pozyskiwaniem przyzwoitej Va, i wówczas pomyślimy o tworzeniu bardziej zróżnicowanych blendów.

DODANE: tytoń "zakoniakowany" warto, moim zdaniem, nie tylko przesuszyć, ale i przewietrzyć. Mam nadzieję że alkohol nie "wymordował" bakterii odpowiedzialnych za fermentację. Woda z cukrem/miodem - na pewno tak, natomiast uczulam na przeprowadzanie fermentacji w cieple i sprawdzanie przebiegu procesu choćby dotykiem; pojemnik z fermentowanym tytoniem winien być ciepły...przypomnijmy sobie zasady choćby fermentacji tzw. kopcowej z ksiażeczek upowszechnionych przez Pana Jana - JSG.

DODANE II: pozwalam sobie przypomnieć proporcje mikstury zwilżającej podane mi przez Pana Jacka Jóźwiaka a sprawdzone przeze mnie: 1 część objętościowa miodu (ja użyłem słodkiego, intensywnego miodu gryczanego) i 2 części objętościowe wody; zachował bym takie proporcje mieszając cukier z wodą. Na rozdrobniony, idealnie suchy tytoń nanosiłbym ową miksturę spryskiwaczem/pulweryzatorem takim, jak się stosuje do spryskiwania liści roślinek domowych, kwiatków, kiedyś stosowano przy prasowaniu.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
tatar.tatar
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: tatar.tatar » 21 czerwca 2011, 08:48 - wt

Czy ktoś się orientuje skąd mógłbym zdobyć nieco tytoniu do eksperymentów ? Niestety nie dysponuję żadnymi znajomościami w rejonach upraw :(
oktogenek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: oktogenek » 21 czerwca 2011, 09:00 - wt

wczoraj patrzyłem na alledrogo i sprzedają nasiona virgini na kilogramy :wink: wysyłka kurierem niestety 30PLN
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 21 czerwca 2011, 09:06 - wt

Bodaj wszyscy wypowiadający się w tym wątku wskazywali na niską jakość materiału krajowego, stąd ja sam upewniłbym się na początku, skąd dokładnie pochodzą owe nasiona.

Rozumiem brak znajomości w rejonach upraw dobrych tytoni, ale znajomości mają to do siebie, że - zwłaszcza w dobie internetu - łatwo je nawiązywać. Ja sam rozpoczął bym od znalezienia for dyskusyjnych lub stron klubów fajkowych w interesujących nas rejonach świata. Na wielu forach są wątki lub całe działy poświęcone hodowli i przysposabianiu tytoni na małą, domową skalę. Wiele takich adresów podawaliśmy już na naszym tu forum.

Jak zawsze

Jacek A. R.

DODANE: Aby nie być gołosłownym: w wyniku prostego użycia wyszukiwarki "wyskoczył" mi link do klubu fajkowego w Grecji, a tamże dział: Pipe Club Of Turkey (PCT) (Turecki klub fajkowy).
http://forum.pipeclub.gr/viewtopic.php? ... highlight=" onclick="window.open(this.href);return false;
Nic prostszego, niż skontaktować się z Autorem tego działu - Cihanem - i popytać o suche liście tytoni; już wspominałem o niedocenieniu czy nie rozpowszechnieniu u nas dobrych Orientali.
Mayol
Początkujący
Początkujący

Post autor: Mayol » 24 września 2012, 08:40 - pn

Do przydomowej hodowli tytoniu polecam odmiany K326 i M53.Osobiście uważam że nasz krajowy tytoni nie jest wcale taki zły.Można uzyskać bardzo ciekawe efekty smakowe.Jednak trzeba poznać dokładną technologię przerobu i uzbroić się w nielada cierpliwość.
Nadchodzą chyba złe czasy dla wszystkich palaczy a szczególnie tych lubiących aromaty.
Urzędnicy UE wymyślili dyrektywę normalizującą jakość i parametry wyrobów tytoniowych{fajkowych niestety też}.Z tego co najistotniejsze znikną tytonie w formie aromatyzowanej.Właśnie z tej perspektywy umiejętność produkcji tytoniu domowymi sposobami powróci ,czy tego chcemy czy nie,do łask.
mvagner
Początkujący
Początkujący

Post autor: mvagner » 28 września 2012, 09:58 - pt

Mayol pisze:Nadchodzą chyba złe czasy dla wszystkich palaczy a szczególnie tych lubiących aromaty.
Urzędnicy UE wymyślili dyrektywę normalizującą jakość i parametry wyrobów tytoniowych{fajkowych niestety też}.Z tego co najistotniejsze znikną tytonie w formie aromatyzowanej.Właśnie z tej perspektywy umiejętność produkcji tytoniu domowymi sposobami powróci ,czy tego chcemy czy nie,do łask.
Możesz napisać coś więcej, tj. czy to już przyklepane no i przede wszystkim kiedy ta apokalipsa ma się zacząć.
Coraz bardziej wolę być Azjatą.
lkulos
Pykacz
Pykacz

Post autor: lkulos » 28 września 2012, 10:18 - pt

mvagner pisze:
Mayol pisze:Nadchodzą chyba złe czasy dla wszystkich palaczy a szczególnie tych lubiących aromaty.
Możesz napisać coś więcej, tj. czy to już przyklepane no i przede wszystkim kiedy ta apokalipsa ma się zacząć.
Coraz bardziej wolę być Azjatą.
W sumie co to za różnica ... socjaliści z UE nie spoczną aby nie zakazać wszystkiego oraz aby żyło się wszystkim lepiej.... oczywiście w ich znaczeniu. W przestrzeni pełnej zakazów nakazów gdzie traktuje się obywatela jako jednostkę głupszą nie potrafiącą myśleć samodzielnie. Polacy przetrwali Hitlera, Stalina i inne twory przetrwają również ten kołchoz zwany UE, a że nauczymy wróć przypomnimy sobie erę gigantycznego cwaniactw i kombinatorstwa.... my to mamy we krwi i w takiej sytuacji jestem dumny, że jestem Polakiem.
pozdrawiam

Lkulos
mvagner
Początkujący
Początkujący

Post autor: mvagner » 28 września 2012, 10:24 - pt

Nie sądzę, by UE za dwa, trzy lata jeszcze istniała, więc raczej częściowo narobię zapasów (aromaty i tak palę co któryś raz). Choć kto wie, może lepiej też zmagazynować trochę Va, bo gdy zakażą aromatów, to większość trafik pewnie padnie (aromaty to 80% obrotu ponoć). Eksperymentuję też z polskim tytoniem, ale efekty nie są aż tak satysfakcjonujące.
P.S.
Znalazłem tekst: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... toniu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Skoro ma być zakaz stosowania wszelkich dodatków, w tym cukru, to uderzy nie tylko w aromaciarzy, Va Nr1 też wypadnie. Ciekawe, co dla nas zostanie? Zaire i Mysore? A latakia?
Mayol
Początkujący
Początkujący

Post autor: Mayol » 29 września 2012, 09:52 - sob

Na dzień dzisiejszy to cieszmy się tym co możma kupić lub wyprodukować samemu.Ja osobiście w przyszłym roku zakładam przydomową plantacyjkę tytoniu Lizard Tail Orinoco{odmianę wysoko aromatyczną do wyrobów fajczarskich z nasion prosto ze stanów.} .
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 29 września 2012, 10:22 - sob

Miło to czytać. Niestety nie mam ani kawałka ziemi, lecz bliskie jest mi domowe blendownie pozyskiwnych już wysuszonych liści. A skoro wspomniano o nasionach Orinoco z USA, to mam dobre doświadczenia z Yellow Orinoco.
Więcej o nim:
http://www.newhopeseed.com/yellow_orinoco_tobacco.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Tamże:..Yellow Orinoco is a derived strain of tobacco from the original Orinoco (Virginia Orinoco) which is one of the oldest varieties still in existence dating back to the 1700's…

Jak zawsze

Jacek A. R.
niedzwiecki
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: niedzwiecki » 29 września 2012, 10:34 - sob

Panie Jacku, z przykrością muszę stwierdzić, że nie jest Pan patriotą. Moim zdaniem patriotyzm jest ściśle związany z posiadaniem ziemi.
Chociaż, wydaje mi się, że jest Pan właścicielem mieszkania, a co za tym idzie, ma Pan udział w działce na której stoi Pana budynek.
Mayol
Początkujący
Początkujący

Post autor: Mayol » 29 września 2012, 10:38 - sob

Czy są to doświadczenia w hodowlii czy w przerobie materiału?
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 29 września 2012, 10:57 - sob

Mayol pisze:Czy są to doświadczenia w hodowlii czy w przerobie materiału?
Jak wspomniałem nie posiadam ziemi a więc nie mam własnych doświadczeń z hodowlą. Natomiast domowa fermentacja/curing leżą od dawna w kręgu moich zainteresowań, wspominałem w polskim internecie o mojej fermentacji domowej słoikowej. Tyle że z wiekiem palę ostatnio coraz mniej i tak z różnych zresztą powodów moje hobby fajkowe odchodzi z wdziękiem na dalszy plan.

Panie Grzegorzu, ma Pan absolutnie rację, widac rzeczywiście nie najlepszy ze mnie patriota bo nie tylko nie mam ziemi ale na dodatek używam najchętniej fajek pewnej angielskiej marki naladowanych bardzo angielskim (SG lub G&H, także St Bruno i Condor) tytoniem. Dla odmiany używam czasem tytoni też nie polskich bo amerykańskich.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Piotr_B
Początkujący
Początkujący

Post autor: Piotr_B » 29 października 2012, 14:46 - pn

Curing tytoniu w stylu Samuela Gawitha, w wersji zrób to sam:
część 1: http://www.youtube.com/watch?v=lvbJ4-dz ... ature=plcp" onclick="window.open(this.href);return false;
część 2: http://www.youtube.com/watch?v=htIydLeX ... HOl7-UBmwQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Inspirujące :)
Piotr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Spory tytoniowe”