Falcon?? Nie. Falkon. Fajki w transporcie CZĘŚĆ 1

Omawianie spraw związanych z fajkami i różnymi innymi przedmiotami klubowymi

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Łukasz Omasta
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Falcon?? Nie. Falkon. Fajki w transporcie CZĘŚĆ 1

Post autor: Łukasz Omasta » 10 lutego 2007, 00:41 - sob

Podczas mojej wizyty u Zbyszka, zanim wymiotło mnie na dworzec kolejowy w Przemyślu swobodnie sobie ze Zbyszkiem rozmawialiśmy o rzeczach różnych. Po słodkiej nalewce bodaj na brzoskwiniach przyszła kolej na łyczek nalewki na tytoniu jaką Zbyszek przywiózł z Pipe Show w Chicago. Zajzajer na La przebił najgorszą Czarnogórską Rakjie jaką piłem. A wiem co mówię bo trunki regionu bałkańskiego mam więcej niż oblatane.

Powróciwszy do spraw "wyższych" rozmowa zboczyła na moje utyskiwania, że na rynku naszym Falcon oryginalny to wydatek około 200,- a używane są trudno dostępne. Główek w normalnym handlu za normalną cenę też nie ma. Coś się we mnie burzy na myśl o konieczności kupienia fajki za 115 PLN i dodatkowych główek po 100PLN każda. Jakby nie było eboszon specjalnie na takie główki duży być nie musi.
Moje narzekania Zbyszek nagrodził tym:

(zdjęcia z mojej cyfrówki są ostanim co chciałoby mi się ratować więc są niezrobione i wypieszczone :) )
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fajka składa się z dwóch elementów. Oba są z tworzywa sztucznego. Ustnik jest na filtr 9 mm (co moim zdaniem jest wynalazkiem genialnym) ale myślę, że zrobienie duplikatów bezfiltrowych problemem jest zerowym.
Jedyne co w pierwszym kontakcie trochę przeszkadza to ni mniej ni więcej zdobienie samej "fajki". Chwilę mi zajęło przyzwyczajenie się do niego. Co jednak istotniejsze. Ten egzemplarz ma główkę z dębu (jak ktoś w dębinie nie palił to polecam - bardzo miły materiał, inny od erica arborea ale bardzo smaczny). Kiedy zgodnie ze swoimi propagatorskimi ideami zapytałem jakby wyglądało zamówienie większe z naszej strony Zbyszek zadeklarował się, że w cenie do 80 PLN mógłby wykonać fajkę z 3 główkami: dębina + 2 x wrzosiec (zgadzam się z tą propozycją gdyż jak powiedziałem dąb to niedoceniany a niesamowicie fajny materiał) w kształtach poker, tomato i kalabasz lub dublin (ja bym optował za kalabaszem bo ładniejszy).

W obliczu naszych dyskusji na temat przenośności fajek myślę, że jest to rzecz na tyle ciekawa, że można by rozpatrzyć. Nie byłaby to fajka forumowa, jedynie fajka przez forum zamawiana. Bez udziwnień, z idealnym nawiertem ;) może z jakimś małym podpisikiem albo puncą. Z ustnikiem bezfiltrowym lub filtrowym. Pełna dowolność.

Co myślicie o pomyśle zrobienia takiego zamówienia?

P.S.: Dusza majsterkowicza się we mnie obudziła i postaram się jeszcze obadać jak sprawy by się miały ze zrobieniem metalowych ustników a'la Falcon. Nie sądzę aby koszt był duży a akurat możliwość zrobienia odlewu mam chociaż zdaje mi się, że lepiej w małej ilości zrobić to z ręki... Pomyśle. Na razie Zbyszkowy Falkon.
Sonata na trzy fajki
Awatar użytkownika
konradus
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: konradus » 10 lutego 2007, 01:12 - sob

pozdrawiam,
konradus
Dziku

Post autor: Dziku » 10 lutego 2007, 07:50 - sob

konradus pisze:To bardzo przypomina PRLówki:
http://fajka.webd.pl/forum/viewtopic.ph ... sc&start=0
Nie. To raczej "PRL'ówki" przypominają tego typu fajki robione dość powszechnie na zachodzie. Jak wiele innych rzeczy w tamtych czasach.
Cóż - w sensie estetycznym fanem tego rozwiązania nie jestem, chociaż moja "Falkonowata" fajka pochodzi ze Szwecji i wygląda w sumie elegancko. Przyznać jednak muszę, że pali się w niej bardzo sympatycznie i sucho. Zwłaszcza w terenie jak jest chłodno. Pomysł umieszczenia typowego filtru - całkiem dobry, ale krążki od Falconów i tak sprawdzają się lepiej.

Łukaszu - mam pytanie - czy gwint tych główek pasuje do prawdziwych Falconów?
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

:)

Post autor: Irek » 10 lutego 2007, 08:14 - sob

Na pewno fajki tego typu są praktyczne. Cena nie jest wygórowana. Propozycja wydaje się atrakcyjna. Ja mam inny problem: jakoś nie mogę się przyzwyczaić do "falconowej" estetyki i po trosze podzielam pogląd mojego kolegi który pogardliwie twierdzi, że są to "przyrządy do palenia" a nie fajki. Dlatego przyłączę się do zamówienia, jeśli będzie jakaś sygnaturka FMS-u. Będzie to jedyny dla mnie bodziec, aby fajkę umieścić w swej kolekcji, a byc może w przyszłości zapalić.
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Awatar użytkownika
Łukasz Omasta
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Łukasz Omasta » 10 lutego 2007, 08:51 - sob

Czy główki pasują to muszę sprawdzić z Falconem. Wiem, że Qwerty posiada takowego więc na następnym spotkaniu poproszę go o wzięcie jej ze sobą i wszystko sprawdzę. Jak napisałem mnie bardziej odpowiada wersja Zbyszka, mimo że z PCV :D, gdyż jest na filtr 9mm a pali się w niej, jak Scorpio napisał, baardzo przyjemnie.
Sonata na trzy fajki
Dziku

Post autor: Dziku » 10 lutego 2007, 09:11 - sob

Łukasz Omasta pisze:(...)pali się w niej, jak Scorpio napisał, baardzo przyjemnie.
Potwierdzam, choć (jak pisałem) pykam taką fajkę w wersji z brilonu wykonanej w Szwecji. Powiem tak: nie planowałem takiego zakupu, ale... mogę nabyć. Podobnie jak u Irka moją chęć nabycia wzmaga ewentualna sygnatura "FMS" 8)
Awatar użytkownika
Scorpio
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Scorpio » 10 lutego 2007, 09:51 - sob

Całkowicie zgadzam się z Dzikiem i Irkiem - jeśli będzie "FMS" jestem chętny.

Swoją drogą można pomyśleć o saszetkach z naszym logo ;)
Uwaga na wódke! Mam po niej kaca i paskudne kobiety w mieszkaniu..
Awatar użytkownika
Gargi
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Gargi » 10 lutego 2007, 10:10 - sob

Podzielam brak przekonania co do Falcona .... z pewnością byłby to wspaniały egzemplarz w kolekcjach. Osobiście chyba się nie skuszę, ale poczekam na propozycję co do sygnatury FMS i czegoś charakterystycznego.
GG - 7330483
Awatar użytkownika
Hobbit
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Hobbit » 10 lutego 2007, 10:15 - sob

Hmm, oglądałem taką fajeczkę w Bydgoszczy i chciałem nawet nabyć - kosztowała jakieś 35 zł chyba z główką z wrzośca ale wystraszyła mnie jedna rzecz - nawiert, a właściwie otwór w dnie komina - miał średnicę chyba ze 4mm.... Ciekawe czy technicznie P. Zbyszek mógłby wykonać główki Falconowe do oryginałów? Pewnie jakieś prawne cyrki by były? A może się mylę. Moja PRL-ka obecnie rzadko w użyciu bywa - jest miłą fajeczką ale te cieniutkie scianki grzeją się szybko.
Prawdziwi twardziele nie jedzą miodu. Prawdziwi twardziele żują pszczoły. :)
Awatar użytkownika
Piorun
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Piorun » 10 lutego 2007, 10:55 - sob

Ciekawy patent. Jeśli były by sygnowane FMS, to do ewentualnego zamówienia jestem pierwszy w kolejce :)
A nawet jeśli nie, to i tak bym się pisał, bo pomysł jest ciekawy i miał bym bezpieczną fajeczkę na wyjazdy.

Wyprodukowanie główek do Falcona to przecież tylko sprawa średnicy gwintów i kanału centralnego. Nie wiem czy średnice te są opatentowane (i nie wiem nawet czy takie średnice można opatentować) - zresztą do mnóstwa
rzeczy produkuje się zamienniki, więc czemu nie do fajek. Można by pomyśleć takim projekcie, oczywiście nieoficjalnie i bez zakładania produkcji masowej :wink:
Awatar użytkownika
Henry
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Henry » 10 lutego 2007, 11:31 - sob

Jakby to miało główki kompatybilne z Falconem to ja bym się skusił. Szczególnie że chcę się z Va+Pq przerzucić na Falcona i właśnie dopisałem nową główkę do listy przyszłych zakupów.
Awatar użytkownika
dopeman
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: dopeman » 10 lutego 2007, 12:46 - sob

Metal w falkonie - bardziej estetycznie wygląda. Te takie wykończenia "plastikowe" nie są zbyt ładne jak na mój gust.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Don_ChiChot
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Don_ChiChot » 10 lutego 2007, 12:53 - sob

Ot i rozwiazanie mojej bolaczki... gdyby wlasnie glowki pasowaly.. owe 2 falcony, ktore leza na dnie szuflady pewnie nie beda mialy tego za zle. U mnie jest podobnie- nie dam 100 zeta za sama glowke, jesli za te pieniadze moge miec solidnej roboty fajke. Takie fajkowe kalkulacje.. skapstwem podszyte :)
Bum tralalala wciagam gleboko ....
krzysztof
Początkujący
Początkujący

Post autor: krzysztof » 10 lutego 2007, 13:24 - sob

Jestem za i piszę się bez dodatkowych komentarzy
Awatar użytkownika
szkielu
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: szkielu » 10 lutego 2007, 13:54 - sob

Piszę się chętnie. Jeszcze jakby główki były kompatybilne z falconem o miodzio :)
Zwłaszcza kusi mnie główka z dębu :) Mam debowego pokera autorstwa Zbyszka i pali się w nim swietnie
Obrazek
"– Stara fajka, jak stara zona: wierna i pewna, ale i młoda czasem sie przyda!"
http://www.fotoreporter.info.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki i memorabilia forumowe”