Fajka forumowa 2007

Omawianie spraw związanych z fajkami i różnymi innymi przedmiotami klubowymi

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Łukasz Omasta
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Łukasz Omasta » 03 grudnia 2007, 11:39 - pn

A potem Qwerty albo Dziku jak się spotykamy pytają kiedy będzie następna fajka forumowa...
Nie będzie. Chyba, że od początku do końca zajmie się tematem ktoś inny.
Po pierwsze Qwerty, proszę zrób osobny temat TYLKO NA LISTĘ osób.
Zaakceptowano wybór Hap'a i Hap pozostaje. W przyszłym roku możemy zamawiać gdzie indziej ale już bez mojej pomocy i zaangażowania bo mam dość forumowych przepychanek. W tym roku za organizację wziął się Qwerty i chwała mu za to.
W przyszłym roku niech zajmie się nią ten kto ma najwięcej pomysłów i dobrych rad. Wybierzemy go może w plebiscycie.
PRZYPOMINAM SZANOWNEJ BRACI FAJCZARSKIEJ, ŻE ANI JA ANI QWERTY FAJEK NIE ROBIMY A JEDYNIE POŚWIĘCAMY SWÓJ CZAS I PIENIĄDZE NA ZORGANIZOWANIE FAJEK DLA FORUM.

A teraz już serio. Kochani przypominam wam, że jeszcze nigdy nie zamówiliśmy więcej niż 40 fajek. Średnia to 30 z czego przynajmniej 2 osoby zamawiają po dwie fajki. Nie jesteśmy więc klientem dużym i poważnym jak się może niektórym wydawać. Poważnym klientem jest turniej fajczarski. Nie my. W tym roku w ankiecie dot. kształtu wypowiedziało się 45 osób. Lista opiewa na niecałe dwadzieścia. Czy ktoś może mi ten fenomen wyjaśnić?

Do końca tego tygodnia musi powstać zamknięta lista chętnych na fajkę jeśli Pavel ma zdążyć przed Wielkanocą. Cena jaką podał Pavel to 2000 Koron Czeskich. Może ona ulec zmianie ale dopiero kiedy na coś się zdecydujemy.
Sonata na trzy fajki
Awatar użytkownika
Qwerty
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Qwerty » 03 grudnia 2007, 14:39 - pn

Pozdrawiam, Qwerty
qwerty małpa post kropka pl
FMS i Śląski Klub Fajki
Dziku

Post autor: Dziku » 03 grudnia 2007, 15:03 - pn

No i wrócił porządek :-)
Brakuje mi jednak jeszcze jednej istotnej (może tylko dla mnie) informacji.
Czy zamawiana u p. Hapa fajka jest fajką seryjną czy też będzie robiona specjalnie dla nas?
Awatar użytkownika
pan_bas
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: pan_bas » 03 grudnia 2007, 16:14 - pn

Przepraszam, że dopiero teraz się wypowiadam, ale wcześniej nie miałem za bardzo możliwości, a poza tym chciałem na spokojnie przeczytać wszystkie posty, coby wiedzieć dokłądnie o czym mowa.

I moje zdanie jest następujące (ale zanim ktoś wciśnie "Post replay" niech doczyta do końca):

1. Fajka forumowa IMHO powinna być unikalna i to zarówno jeśli mamy na myśli inskrypcję, jak i jej niepowtarzalność produkcyjną. Zeppelin "zaproponowany" przez Jerrego na pewno miałby odpowiednią inskrypcję, a co do unikalności produkcyjnej - nic nie stoi na przeszkodzie by fajkarz który realizowałby nasze zamówienie wykonał je według unikalnego projektu (na czym miałaby polegać unikalność, można później ustalić).
2. Rozmawiając z p. Polińską ustaliliśmy z Jerrym, że są gotowi wykonać praktycznie dowolne zamówienie, nawet jeśli będzie opiewać na 10 szt zamiast 50. Rozmowa miała na celu ustalenie możliwości, nie składanie zamówienia. Przy tym zawsze istnieje możliwość negocjacji ceny.
3. Jerry zaproponował podejście alternatywne do dotychczas stosowanego i chwała mu za to. Nie znaczy to, że zaraz należy zmieniać to co obecnie funkcjonuje i zarzucać otwarte projekty - ja osobiście odebrałem to jako "sugestię" na przyszłosć, którą warto rozważyć.
4. Swoje zamówienie na tegoroczną fajkę forumową od Hapa na razie podtrzymuję, choć nie ukrywam, że cena jest wysoka i zadrą w boku siedzi jakieś przeświadczenie, że jednak będzie to fajka seryjna z nieseryjną inskrypcją tylko. Jak będzie docelowo - zobaczymy jak sytuacja cenowo-polityczna bedzie się rozwijać.
5. Wcześniej zeppelina nie chciałem mieć, ale prawdę powiedział Irek - póki się czegoś nie weźmie do ręki, nie można tego oceniać - jeśli będzie robione zamówienie na zeppeliny wielkanocne, to piszę się. Tymbardziej, że można wynegocjować oryginalność (patrz punkt 1 niniejszego wywodu).

Na zakończenie - bardzo szanuję całą pracę włożoną przez wszystkich którzy przyłożyli ręce do wszystkich fajek forumowych i współczuję im razów od "niezadowolonych". W prawdzie nie jestem w stanie wiedzieć jakie to były razy, jednak małą próbkę mogłem tutaj zobaczyć gdy Jerry dał pod dyskusję swój pomysł, nie negując tego co zostało ustalone wcześniej.

Pozdrawiam wszystkich czytających i spokojnego i smacznego pyknięcia życzę :)
Allegro: pbanas
ebay: pan_bas
gg:8611285, 1070183
zebra
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: zebra » 09 grudnia 2007, 22:20 - ndz

Tak sobie myślę, niedobrze by było gdyby tradycja fajki forumowej legła w gruzach (a czytając posty naszego El Presidente i obserwując listę chętnych na to się zanosi). Dla wielu z nas barierą nie do przeskoczenia stała się cena (niestety :( ), szczególnie, że wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i co za tym idzie wzmożone wydatki. Mam propozycję do rozważenia, a mianowicie kształt fajki został ustalony w ankiecie, lista jakaś jest pozostaje wykonawca (był Pavel Hap i jak wiemy dla wielu jest za drogi) mój typ to Poliński (kształt pozostałby ten sam a cena mogłaby się zmniejszyć). Pozostaje tylko się uśmiechnąć do kolegów znających Pana Polińskiego, aby mogli zdjąć ciężkie brzemię koordynatora WFF z barków Łukasza i pchnąć sprawę dalej.
Awatar użytkownika
Skandal
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Skandal » 09 grudnia 2007, 22:30 - ndz

Skandal pisze:Zeppelin nie jest na liście moich fajczarskich pokus, nawet za niewielką cenę... czy nie można by tego rhodesiana zamówić u Polińskich za podobną kwotę???
Według mnie jest to najlepsze rozwiązanie, ale na moje pytanie nikt nie odpowiedział...
zebra
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: zebra » 09 grudnia 2007, 22:32 - ndz

No to jest nas już dwóch :wink: .
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 09 grudnia 2007, 22:41 - ndz

z poprzednich postow wynikalo, ze zaden z naszych fajkarzy nie byl zainteresowany...
pozdrawiam:-)
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 09 grudnia 2007, 22:50 - ndz

elvislike pisze:z poprzednich postow wynikalo, ze zaden z naszych fajkarzy nie byl zainteresowany...
Moim zdaniem to wynikało TYLKO z postów.
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Awatar użytkownika
pan_bas
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: pan_bas » 09 grudnia 2007, 23:32 - ndz

Irek pisze:
elvislike pisze:z poprzednich postow wynikalo, ze zaden z naszych fajkarzy nie byl zainteresowany...
Moim zdaniem to wynikało TYLKO z postów.
Potwierdzam.
Na turnieju w Gorzowie, tak jak Jerry napisał, pani Celina Polińska wyraziła chęć i gotowość zrobienia dla nas fajek.
Allegro: pbanas
ebay: pan_bas
gg:8611285, 1070183
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 09 grudnia 2007, 23:43 - ndz

pan_bas pisze:5. Wcześniej zeppelina nie chciałem mieć, ale prawdę powiedział Irek - póki się czegoś nie weźmie do ręki, nie można tego oceniać - jeśli będzie robione zamówienie na zeppeliny wielkanocne, to piszę się. Tymbardziej, że można wynegocjować oryginalność (patrz punkt 1 niniejszego wywodu).

Pozdrawiam wszystkich czytających i spokojnego i smacznego pyknięcia życzę :)
Dla mnie Zeppelin jako fajka forumowa ma tylko jedną zaletę - jest tani. Jesli chodzi o Hapa, to za unikalną fajke w Przemyślu płaciłem 300 zł.
Podstawowym błędem w kombinowaniu fajki forumowej od tego wytwórcy (również od Polińskiego) jest założenie kształtu. To nie są generalnie artysci, którzy robią fajki standardowe, a jesli je robią to za niższą cenę.
Chcecie buldogi, czy inne billiardy? Za nizszą cenę można zdobyć dobrą fajkę od innego producenta. Chcecie coś wyjątkowego to w przypadku Hapa, czy Polińskiego proponowałbym zdać się na mistrzów w ramach określonej ceny.
Trzeba pamiętać o tym, że nawet 300 zł. w przypadku dobrych fajek Hapa, czy Polińskiego to dość okazyjna cena. Antoniewski i Gruszczyński pewnie w ogóle nie gadaliby w tym temacie.
Jeśli wszystko jest kwestią ceny, to proponuję zamówić pierwszą super gruszę w B&B.
To nie żart!
JUż od dawna słyszy się głosy, że grusza jest dewaluowana do fajek marnej jakości, a mogłaby być może zdobyć status wiśni karpackiej lub co najmniej badziewa oliwnego (za znacznie mniejszą cenę).
Zaproponowałbym też dąb, ale po jakimś czasie odpoczynku od jedynie właściwego producenta.
Jerry
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Jerry » 10 grudnia 2007, 00:19 - pn

Dla mnie Zeppelin jako fajka forumowa ma tylko jedną zaletę - jest tani. Jesli chodzi o Hapa, to za unikalną fajke w Przemyślu płaciłem 300 zł.
Irek,
nie wiadomo skąd sie wzięło nieporozumienie, że forsuję Zeppelina i teraz powtarzane jest to jak mantra. Zeppelin był przykładem, a przed chwilą także Paweł napisał, że w rozmowie pani Polińska powiedziała, że są rózne możliwości.
Z rozmowy z panią Celiną wynikało jedno. Są gotowi dla nas to wykonać.
Prosili tylko o wzór, ale rozmowę można prowadzić inaczej. Wytwórca proponuje wzór i podaje wstępną cene. Potem negocjacje.
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 10 grudnia 2007, 00:55 - pn

Jerry, popieram tak jak wcześniej już to czyniłem. Moje przewidywania co do ceny fajki forumowej się potwierdziły. Za 300 lub więcej, można kupić fajkę tylko wtedy gdy ma się ją w ręce. To nie jest mała kasa i jej wydatkowanie prawie w ciemno to hardkorowa jazda be z trzymanki!
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 10 grudnia 2007, 08:34 - pn

Jerry pisze:
Irek,
nie wiadomo skąd sie wzięło nieporozumienie, że forsuję Zeppelina i teraz powtarzane jest to jak mantra. Zeppelin był przykładem, a przed chwilą także Paweł napisał, że w rozmowie pani Polińska powiedziała, że są rózne możliwości.
Z rozmowy z panią Celiną wynikało jedno. Są gotowi dla nas to wykonać.
Prosili tylko o wzór, ale rozmowę można prowadzić inaczej. Wytwórca proponuje wzór i podaje wstępną cene. Potem negocjacje.
Nie o to chodzi.
Można traktować Zeppelina jako propozycję i jeśli będzie wola narodu to ją zamówić.
Wydaje mi się jednak, że ta "fajka" nie spełnia jednego z podstawowych warunków fajki forumowej czyli unikalnego kształtu. W przypadku zamówienia będzie się różniła tylko sygnaturką. Chyba, że Zeppelin będzie np. ryflowany, lub długi na pół metra.
Ale to moja uwaga i mały przyczynek do dyskusji.
Wiem, że forumowa Worobcówka była wzorowana na "pięćsetce", ale miała przynajmniej długi ustnik. Następne fajki też były charakterystyczne.
Co do sposobu zamawiania to byłbym właśnie za tym co proponujesz, czyli poprosić o wzór (być może sugerując jakiś kształt) i akceptować, albo nie.
Jerry
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Jerry » 10 grudnia 2007, 11:15 - pn

W 100% zgadzam się co do warunku unikalności. Shape oczywiście jest powtarzalny, ale wystarczy jakiś drobny charakterystyczny element powodujący, że ta akurat fajka już nigdzie by nie występowała.

Musimy niestety liczyć się z pewnymi ograniczeniami produkcyjnymi, a właściwie zaopatrzeniowymi każdego wytwórcy, bo mozemy wybrać sobie wzór i powiedzieć że to ma być np Canadian lub Dublin, a wytwórca powie "sorry, ale nie ma takich ustników, albo jak się znajdą to podniosą koszt o 100%"

Myślę, że podstawowym problemem na forum jest to, że mamy niby 670 osób zarejestrowanych, a aktywnych może 50.
Co prawda idę w kierunku off-topic, ale popieram postulat jednego z kolegów, żeby forum wyczyścić.
Wtedy faktycznie będziemy wiedzieli na jakie zapotrzebowanie możemy liczyć.

Po drugie postawiłbym sprawe jasno już teraz:

"Mili Państwo - jezeli fajka forumowa ma być wyróżniająca nas i niepowtarzalna to startujemy z ceną ok 100 Euro. Zauważcie jakie są ceny wszystkich fajek roku, fajek gwiazdkowych i fajek klubowych"
One nie są droższe w produkcji. One są droższe o projekt który już nie będzie powielany w tysiącach egzemplarzy.
Pomijam oczywiście, że 40% ceny fajki occasion to marketing czyli narzut dla snobów, którzy zapłacą jak u Dunhilla 500 GBP byleby tylko mieć fajkę roku w odpowiednim momencie.
Ta sama fajka rok później kosztuje znacznie taniej.

Ktoś powie "No tyle miała kosztować fajka u Hapa".
Zgadza się, ale sprawa ceny do końca nie była jasna. Tu postawmy sprawę fajki forumowej 2008 czyli te 100 Euro bedzie potrzebne za rok.
I tak szukajmy chetnych na fajkę już od teraz.
Najpoźniej w lutym powinniśmy mieć listę chętnych czyli orientacyjne zapotrzebowanie.
Wtedy w marcu możemy uderzyć do każdego: Poliński, Hap czy Stanwell, albo Big-Ben, a nawet Eskishehir nam to zrobią. Przedstawią wzór, cenę do akceptacji.
Następny etap to zamówienia kolegów powiedzmy do wrzesnia.
Zamówienie = kasa przesłana na fajkę. 30 wrzesien zamykamy listę i na święta mamy fajkę.

Mamy jeszcze jedną możliwość. Myślę, że znajdzie się na forum ktoś kto jest w stanie narysować wzór i taki przesłalibyśmy do producentów z zapytaniem.

Przyznam, że zastanawiałem się czy nie odpowiedzieć na apel Łukasza odnośnie WFF, ale tak się nieszczęśliwie składa, że zagłębie fajkowe w Polsce to Przemyśl, a ja mieszkam dokładnie po przeciwległej stronie.
Zakładając, że preferujemy polskich mistrzów to przynajmniej dwa - trzy razy należałoby do Przemyśla pojechać.

No i mamy jeszcze jedną drogę przekonać któregoś z polskich fajkarzy, aby do nas przystąpił i dać mu przywilej proponowania wzoru fajki forumowej na dany rok.
Zablokowany

Wróć do „Fajki i memorabilia forumowe”