Fajka forumowa 2007

Omawianie spraw związanych z fajkami i różnymi innymi przedmiotami klubowymi

Moderator: Moderatorzy

Jerry
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Jerry » 10 grudnia 2007, 11:18 - pn

Chyba, że Zeppelin będzie np. ryflowany, lub długi na pół metra.
W osobnym poscie zeby nie zgineło w długim wywodzie.

Irek,
gdyby Polińscy mieli komorę piaskującą to sandblasted Zeppelin mógłby być hitem i oczywiście mógłby być tańszy.
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 10 grudnia 2007, 13:30 - pn

Jerry pisze:W 100% zgadzam się co do warunku unikalności. Shape oczywiście jest powtarzalny, ale wystarczy jakiś drobny charakterystyczny element powodujący, że ta akurat fajka już nigdzie by nie występowała.
To zostawiam pod dyskusję.
Jerry pisze:Musimy niestety liczyć się z pewnymi ograniczeniami produkcyjnymi, a właściwie zaopatrzeniowymi każdego wytwórcy, bo mozemy wybrać sobie wzór i powiedzieć że to ma być np Canadian lub Dublin, a wytwórca powie "sorry, ale nie ma takich ustników, albo jak się znajdą to podniosą koszt o 100%"
Raczej wydumany problem. Zamówienie fajki forumowej to nie rynek krajowy. Wytwórcy sami robią ustniki. Nawet gdyby był kłopot z materiałem to i tak nie będzie miało to większego znaczenia w ogólnym zamówieniu, które - jak z naszych doświadczeń wynika - jest realizowane w czasie kilku miesięcy.
Jerry pisze:Myślę, że podstawowym problemem na forum jest to, że mamy niby 670 osób zarejestrowanych, a aktywnych może 50.
Co prawda idę w kierunku off-topic, ale popieram postulat jednego z kolegów, żeby forum wyczyścić.
Wtedy faktycznie będziemy wiedzieli na jakie zapotrzebowanie możemy liczyć.
Dokładnie wiemy - po poprzednich zamówieniach.
Czyli od 10 fajek drogich do 30-35 tańszych

Jerry pisze:"Mili Państwo - jezeli fajka forumowa ma być wyróżniająca nas i niepowtarzalna to startujemy z ceną ok 100 Euro. Zauważcie jakie są ceny wszystkich fajek roku, fajek gwiazdkowych i fajek klubowych"
One nie są droższe w produkcji. One są droższe o projekt który już nie będzie powielany w tysiącach egzemplarzy.
Pomijam oczywiście, że 40% ceny fajki occasion to marketing czyli narzut dla snobów, którzy zapłacą jak u Dunhilla 500 GBP byleby tylko mieć fajkę roku w odpowiednim momencie.
Ta sama fajka rok później kosztuje znacznie taniej.
Radzę przeczytać historię poprzednich zamówień.
Nie płaciliśmy więcej niż 150 zł. ( z tego co pamiętam), a fajki były unikalne. Zakładamy, że nie będziemy kupować fajki drogiej, bo to prowadzi do ograniczenia listy chętnych.
Jerry pisze:Ktoś powie "No tyle miała kosztować fajka u Hapa".
Zgadza się, ale sprawa ceny do końca nie była jasna. Tu postawmy sprawę fajki forumowej 2008 czyli te 100 Euro bedzie potrzebne za rok.
I tak szukajmy chetnych na fajkę już od teraz.
Najpoźniej w lutym powinniśmy mieć listę chętnych czyli orientacyjne zapotrzebowanie.
Wtedy w marcu możemy uderzyć do każdego: Poliński, Hap czy Stanwell, albo Big-Ben, a nawet Eskishehir nam to zrobią. Przedstawią wzór, cenę do akceptacji.
Następny etap to zamówienia kolegów powiedzmy do wrzesnia.
Zamówienie = kasa przesłana na fajkę. 30 wrzesien zamykamy listę i na święta mamy fajkę.
Niech się inni wypowiedzą czy jest to racjonalne podejście. Wydłużenie czasu wpisywania się na listę forumową może nie rozwiązać problemu zwiększenia liczby chętnych przy droższych fajkach. Dodatkowo wcześniej trzeba będzie wiedzieć jak taka fajka będzie wyglądała, więc moim zdaniem będzie to generowało problemy logistyczne zwłaczsza w przypadku zagranicznych producentów.
Jerry pisze:Mamy jeszcze jedną możliwość. Myślę, że znajdzie się na forum ktoś kto jest w stanie narysować wzór i taki przesłalibyśmy do producentów z zapytaniem.
Z przebiegu poprzednich zamówień wynika, że najlepiej uzgadniać szczegóły osobiście. Jakoś co do odtwarzania z rysunku jestem sceptycznie nastawiony i nie podejrzewam, żeby było to to co będziemy oczekiwać za ustaloną cenę.
Jerry pisze:Przyznam, że zastanawiałem się czy nie odpowiedzieć na apel Łukasza odnośnie WFF, ale tak się nieszczęśliwie składa, że zagłębie fajkowe w Polsce to Przemyśl, a ja mieszkam dokładnie po przeciwległej stronie.
Zakładając, że preferujemy polskich mistrzów to przynajmniej dwa - trzy razy należałoby do Przemyśla pojechać.
Wątek nie WFF otwarty nie kokietuj tylko się wpisz.
O konieczności wyjazdów napisałem powyżej.
Dodam, że wszelkie doliczanie z tego powodu kosztów nie wchodzi w rachubę.
Jerry pisze:No i mamy jeszcze jedną drogę przekonać któregoś z polskich fajkarzy, aby do nas przystąpił i dać mu przywilej proponowania wzoru fajki forumowej na dany rok.
Moim zdaniem nie wypada.
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 10 grudnia 2007, 13:51 - pn

Zostawiając dywagacje kto, dlaczego i za ile wrócę do sprawy poruszonej prze Irka "kilka postów temu" a konkretnie pomysłu który mnie osobiście wielce zaciekawił. Chodzi o propozycję zamówienia fajki "niepoprawnej materiałowo" - czyli fajki np. z dębu, buka lub nawet a gruszy. IMHO fajka z gruszy o niespotykanym kształcie byłaby na pewno ciekawą i wartą zastanowienia alternatywą dla "wrzoścówek", a mając na uwadze że fajki z tańszych materiałów raczej nie są wykonywane w wyszukanych formach, taka fajka forumowa byłaby z pewnością niepowtarzalna, a cena jej pewnie byłaby przystępna. Ot, wydaje mi się że warto taką ewentualność przy jakiejś kolejnej okazji rozważyć - chętnie bym coś takiego na swojej półce obaczył...
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 10 grudnia 2007, 14:15 - pn

andnn - myślę, że taka możliwość byłaby już teraz nie tylko w przyszłości. Ciekawa (niepowtarzalna) gruszeczka na pewno dałaby wiele radochy.
zebra
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: zebra » 10 grudnia 2007, 15:23 - pn

andnn pisze:fajka z gruszy o niespotykanym kształcie byłaby na pewno ciekawą i wartą zastanowienia alternatywą dla "wrzoścówek",
Jestem jak najbardziej za, pozostaje tylko wybór miedzy dębem, bukiem a gruszą.
Jerry
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Jerry » 10 grudnia 2007, 15:30 - pn

Jak najbardziej inny materiał mógłby być ciekawy. Pomyślałem, że moglibyśmy pójść z wytwórcą na jeszcze jeden układ.
Robi wzór dla nas z inkrypcją forumową i przez powiedzmy pół roku takiego wzoru nie może sprzedawać, a potem wrzuca go do katalogu jako np wzór FMS 2008 i sprzedaje, ale bez znakowania. Wtedy oczywiście nasze fajki są numerowane, a pozostałe nie.

Wracając do materiału, chciałbym wrócić do podstawowego pytania.
Czy jedynym kryterium wyboru fajki FMS ma byc cena?
Mnie się wydaje, że nie.
Wiem, każdy z nas ma ograniczony budżet i każdy z nas ma swoje graale, które mając środki mógłby kupić bez problemu.
Dlatego jednak we wczesniejszym poscie napisałem o wczesnym rozpoczynaniu ustaleń dotyczących wzoru na dany rok bo to pozwala określić się każdemu czy temat go interesuje czy nie.
Fajki klubowe czy forumowe czy świąteczne nie są obligatoryjne dla każdego członka społeczności, ale poniżej pewnej ilości sprawa jest po prostu nieopłacalna.
Dziku

Post autor: Dziku » 10 grudnia 2007, 16:07 - pn

Jerry pisze:(...)Fajki klubowe czy forumowe czy świąteczne nie są obligatoryjne dla każdego członka społeczności, ale poniżej pewnej ilości sprawa jest po prostu nieopłacalna.
Kwestia Fajki Klubowej to w ogole nie jest kwestia otwarta, bowiem w razie jej zamawiania rzecz miała dotyczyć tylko członków FMS PC - również i na tym miała polegac jej unikalność.
Co do Fajki Forumowej i/lub Świątecznej moim zdaniem przy każdej ilości rzecz jest opłacalna. Skoro ich zamówienie ze strony Koordynatora jest działaniem "non profit" - to pozostaje kwestia opłacalności dla fajkarza. Czyli - jeśli mistrz fajkarski powie, ze się podejmie - znakiem tego (z różnych może względów) rzecz mu się opłaca.

Wydłużenie czasu zbierania zamówień nic nie da. Ilość zamówionych fajek raczej się nie zmieni, bowiem wycofywać zaczną się osoby, które nie przewidziały że mogą być za np pół roku (z różnych przyczyn) finansowo niewydolne.
Irek pisze:Radzę przeczytać historię poprzednich zamówień.
To jest bardzo dobra rada.
Bez urazy Jerry - ale wydaje mi się, że poprzez te kilka już lat dyskusji oraz trzy zrealizowane projekty wykształcił się jakiś zespół cech oczekiwanych od fajki forumowej. Pewne niezrozumienie jakie wyłania się z Twojej dyskusji z Forumowiczami o takim stażu jak Irek (że o Łukaszu nie wspomnę), wynika (moim zdaniem) z osobistych doświadczeń tych ostatnich. Podobnie jest z oczekiwaniami. Rozumiem tu Irka dla którego "Fajka Forumowa" różniąca się "istotnym detalem" od seryjnej nie będzie prawdziwą Fajką Forumową (taką bez cudzysłowu).
Podobnie jest z Zeppelinem. Niezaleznie od tego czy będzie on wypiaskowany czy np jeszcze bardziej unikalny bo np różowy - będzie on modelem seryjnym. Co nie zmienia postaci rzeczy, że z uwagi na jego pewną hmmm unikalność - jako Fajkę Wielkanocną zamówi go zapewne jakieś grono osób. Osobiście tez bym zamówił, powodowany impulsem dokładnie takim jak mój krajan i kolega Młotkowy - dla jaj. Jak na fajkę wielkanocną motywacja znakomita. 8) Tyle, że nie ma co w tym wypadku silić się piaskowanie i inne podobne "atrybuty oryginalności".
To jest tak jak w kawale o parafianinie, który siedząc w ławce na chórze puścił przeciągle bąka. I aby rzecz zamaskować dalej wiercić się i skrzypieć ławką... W końcu zniecierpliwiony kościelny rzekł mu "ławkę zepsujesz, a tonacji nie dobierzesz".

Tu jest tak samo - wypiaskujesz, wymalujesz, dasz przez środek złoty pas - i tak oryginalności nie dodasz.
Jerry
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Jerry » 10 grudnia 2007, 17:17 - pn

W grudniu 2007 przed wyjazdem do Kosowa Łukasz poprosił mnie w bardzo grzecznej i kulturalnej formie, abym zmienił treść swego postu.
Mając własne zdanie i w znacznej mierze zgadzając się z nim, przyjąłem jednak sugestię, że przesadziłem z użytymi słowami.
Niestety dopiero teraz, z przyczyn niezależnych ode mnie mogę spełnić tą prośbę. Szkoda, że ów mail został wysłany tylko do mnie.

Postanowiłem usunąć cały post jako nie wnoszący nic do sprawy.

Ze swoje strony przepraszam kolegów, że zostali narażeni na czytanie wymiany zdań jaka rzeczywiście nie przystoi temu forum.
Dziękuję wszystkim, którzy do mnie napisali zarówno tym którzy podzielali moje stanowisko, jak i tym którzy się nie zgadzali z nim.

Usuniecie postów przeze mnie było błędem niezależnie od sporów czyją są własnością.

Tam gdzie to będzie możliwe tematy wrócą, a tam gdzie się nie da i gdzie ich brak nie zaburzy integralności wątków poprosze Łukasza o ich skasowanie.
Ostatnio zmieniony 08 stycznia 2008, 17:50 - wt przez Jerry, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

:)

Post autor: Irek » 10 grudnia 2007, 20:31 - pn

Myślę, Jerry (z całym szacunkiem), że zaczynasz mieć jakiś Zeppelinowy kompleks. Nie odniosłem wrażenia, żeby Ci ktoś Zeppelina wypominał, jeśli już to chyba sam sobie :D .
Ja w każdym badź razie po raz kolejny tego nie bede przypominał.
Zluzuj troszkę, bo jak na razie nikt złego słowa Ci nie mówi, a w poście Dzika na pewno żadnego ataku nie ma, a czytanie tekstu ze zrozumieniem przydaje się wszystkim.
Średnio mnie prawdę mówiąc interesuje sposób zalatwiania fajki u Szwedów. Prawdę mówiąc co to za zabawa jak się ma jedną fajkę klubową którą można kupić jak w sklepie?
Mamy swój problem i rozwiązujemy go jak umiemy. Jak do tej pory dorobiliśmy sie trzech fajek forumowych i dyskusja jest częścią każdej z nich. Jeszcze milsze wspomnienia są z ich rozwożeniem lub rozsyłaniem związane.

Co do Zbyszka Bednarczyka to akurat (prosiłem przeczytaj) zrobił nam już dwie piekne fajki, więc na razie chyba damy mu odpocząć w tym temacie.

Co do polityki to duzym nietaktem jest o niej wspominac na tym forum, zwłaszcza uprawiając dulszczyznę.

Co do Maritime Pipe Club jak możesz to serdecznie pozdrów Ryśka Konarskiego i jak możesz to poproś, żeby do mnie jak może napisał, bo niestety straciłem "mejla" do Niego.

Generalnie obiektywnie patrząc Twój poprzedni post był bez uzasadnienia niemiły i niewiele do sprawy wnoszący, a jak znam życie to zaraz sie obrazisz, że go ktoś wytnie.
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 10 grudnia 2007, 20:41 - pn

Panowie!

PAX między fajczarzami!
Dziku

Post autor: Dziku » 10 grudnia 2007, 21:09 - pn

Cóż...
Pozostaje mi tylko przypomnieć, że post Jerry'ego zawierający inwektywy pod moim adresem jest odpowiedzią na moja polemikę, ktorej istotna część zaczyna się słowami:
Dziku pisze:Bez urazy Jerry(...)
To wystarczy za cały komentarz.

Wobec zgłoszonych mi na priva wniosków o zamknięcie tematu - temat zamykam.

Nie ma sensu tego dłuzej ciągnąć, szczególnie wobec coraz większej agresji towarzyszącej tematowi Fajki Forumowej.
Pozostaje mi przypomnieć, że decyzją Admina Łukasza (z którym również i w tej sprawie telefonicznie rozmawiałem 3 godziny temu) temat dotyczący organizacji tegorocznej Fajki Forumowej został zamknięty, a fajka organizowana nie będzie.

Od siebie (oraz od Irka, Łukasza, Marcina i Szymona) dodam jeszcze, że poprzednie Fajki Forumowe niosły w swym dorobku jeszcze jedną rzecz o której nie wspomniałem. Sprawiały ogromną satysfakcję zarówno organizującym przedsięwzięcie jak i biorącym w nim udział.
W chwili obecnej o satysfakcji nie może już być mowy, a na cóż komu fajka niosąca niesmak...
:cry:

PS
Zgodnie z regulaminem Forum - skargi na decyzję moderatorów proszę kierować do Admina. Proszę równiez uzbroić się w cierpliwość gdyż Łukasz wyjeżdża jutro na około dwa tygodnie na zdjęcia.
Zablokowany

Wróć do „Fajki i memorabilia forumowe”