Fajki robione domowym sposobem = hand made = home made

Różności związane z naszą działalnością jako skoordynowanej jednostki fajczarskiej :D

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: Fajki robione domowym sposobem = hand made = home made

Post autor: JSG » 17 lipca 2009, 08:31 - pt

A jako co przepraszam to sklasyfikowali? Trzeba było powiedzieć że to izolatory do układów elektronicznych, na elektronikę chyba nie ma cła, albo pomoce szkolne do zajęć na fizykę.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 17 lipca 2009, 09:28 - pt

JSG pisze: Trzeba było powiedzieć
No chętnie, tylko żeby było z kim rozmawiać... Dostałem paczkę z poleceniem zapłaty podatku wwozowego, czy jakoś tak i tyle.
Mogłem odebrać - i zapłacić, lub nie odebrać i już.

Sklasyfikowali: artykuły artystyczne, frez.
A były to ustniki, bejca, wiertło z frezem do cybucha.

Najlepsze jest to, że dzień wcześniej zamówiłem kilkadziesiąt ustników po 12 szt. każdy - i nic. A tu był tzw sample pack czyli każdy ustnik po sztuce. Nic to - było - minęło. Paczka jest u mnie.

Od teraz większość fajek będzie z ustnikiem ebonitowym. Są troszkę droższe, ale MSZ lepsze.

Pierwsza fajka z ustnikiem ebonitowym już "w drodze". Może w ten weekend uda się skończyć.
follow the white rabbit...
gg# 1668157

http://www.zembrowskipipes.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Tomasz B
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Tomasz B » 20 września 2009, 14:09 - ndz

Moja druga fajka, tym razem z nawierconego klocka z dopasowanym ustnikiem:

Zdjęcia

w jednym miejscu, (na zdj nie widać) z konieczności dopuścilem się kitowania, dotakowo eksperymentalnie fajka jest bejcowana. Niestety zestaw ten miał już małe zadrapanie w miejscu pasowania ustnika i po dalszej obróbce jest to bardziej widocznie. Fajkę zrobiłem dla przyjaciela.
Myślę, że w przyszłosci zrobię fajkę podobną tyle że bezfiltrową, dzięki temu szyjka i ustnik bedą bardziej owalne i smukłe.

edit: poprawione pasowanie ustnika z szyjką, w prosty sposób z osełką.

Obrazek

Pozdrawiam :)
¡El pueblo unido jamás será vencido!
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 29 września 2009, 23:20 - wt

Dopóki nie skończę - roboczo tu uchylę kulisy powstawania fajeczki kolejnej.
Jeszcze w fazie tworzenia - ale troszkę roboty jeszcze przede mną.

Tu kilka fotek:
roboczo - liverpool
gg# 1668157

Awatar użytkownika
maciejslu
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: maciejslu » 29 września 2009, 23:26 - wt

Oj, ładna fajeczka, ładna.

A co jej jeszcze brakuje?

O cenę też bym spytał, ale to załatwimy na PW :wink:
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
Oficyna wydawnicza RW2010
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 29 września 2009, 23:46 - wt

maciejslu pisze:Oj, ładna fajeczka, ładna.
Dziękuję
maciejslu pisze:A co jej jeszcze brakuje?
Szlifowanie i polerowanie ustnika;
szlif wierzchni i bejca
polerka
carnauba
polerka

Czy coś więcej? to się zobaczy w trakcie.
gg# 1668157

Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 30 września 2009, 07:03 - śr

Świetna fajeczka Tomku.
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 30 września 2009, 08:37 - śr

tomasz_z pisze:... i bejca
polerka
carnauba
polerka

Czy coś więcej? to się zobaczy w trakcie.
z tych ostatnich (msz) mozna smialo zrezygnowac. wrzosiec ladnie wyglada.
pozdrawiam:-)
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 30 września 2009, 09:31 - śr

elvislike pisze:z tych ostatnich (msz) mozna smialo zrezygnowac. wrzosiec ladnie wyglada.
HA! A widzisz - ona już raz jest bejcowana ;)) Leciutko, jaśniutką pomarańczóweczką ;) I ta bejca będzie właśnie raz jeszcze pomarańczowa - by nasycenie zwiększyć. Tym razem nie idę w dwa kolorki ;)
gg# 1668157

Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 30 września 2009, 12:38 - śr

Tomasz B: na zdjęciu niewiele widać, ale fajka ładna :-)

Tomasz_z: piękny klasyczny kształt. Kolejny raz moje gratulacje! :-)

Pozdr.
マルツェル
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 06 października 2009, 17:01 - wt

Czas jakiś temu, odłożyłem sobie z opału klocek wiśniowy, sechł kilka lat.
Jakaś naszła mnie ochota na eksperymenty. Po ostatnich komentarzach dotyczących fajki którą wykonałem z wrzośca postanowiłem sięgnąć po kształt klasyczny, bez szaeństw, pierwotnym pomysłem był canadian, jednak poprowadzenie długiego nawiertu trochę mnie odstraszyło, ale wrócę do tego pomysłu jeszcze na pewno. Za wzór proporcji posłużył mi dunhil 104 rozmiar 4, drewno owocowe nie jest tak twarde jak wrzosiec, więc fajka musiała być duża przy stosunkowo wąskim kominie- tak przynajmniej wnioskuje po przeglądnięciu oferty firmy mr Bróg gdzie chyba wszystkie fajki z gruszy są grubościenne.
Otwór komina wierciłem w klocku wyciętym w literę L, łopatką z kolcem średnicy 18mm, po czym podobną łopatką, 16mm o zeszlifowanym kolcu, i uformowanej w kształt litery U, wywierciłem ostatni centymetr (mniejwięcej długość kolca 18stki). Komin wyszlifowałem papierem gradacji 40 i 80, później jeszcze jakąś 180tką.
Po tej operacji przystąpiłem do wstępnego nadania kształtu za pomocą noża technicznego, dłut, piły typu lisi ogon itp... Następnym krokiem było szlifowanie za pomocą tarczy szlifierskiej na zamontowanej wiertarce. Kiedy klocek przypominał już fajkę przyszedł czas na nawiert kanału dymowego, trochę to może nie po kolei ale wydaje mi się że łatwiej to zrobić mając już zarys fajki, choć może się mylę, pewnie gdybym dysponował nieco innym zestawem narzędzi wiercił bym kiedy klocek miał kanciasty kształt litery L. Wierciłem 3 milimetrowej średnicy, wiertłem 100mm długości, na niskich obrotach wkrętarki akumulatorowej, dzięki temu miałem pewną kontrolę nad kierunkiem wiercenia w miękkim drewnie, udało się trafić idealnie jak trzeba, kanał ma jakieś 50mm długości, po czym nawierciłem szóstką gniazdo czopa. Dopasowanie ustnika niestety jest zaraz po odpowiednim nawierceniu kanału najtrudniejszym zadaniem i tu poległem w dużej mierze, średnicę czopu dopasowałem narzynkami gwintowymi i papierem ściernym, co pozwoliło zachować idealnie okrągły kształt.
Potem jeszcze chwila tarczy szlifierskiej, później już tylko papier gradacji 80 i precyzyjne wyprowadzanie kształtu.
Fajka mnie cieszy, ogólnie się podoba, ma fajne proporcje, jednak zwróciła mi uwagę na wiele problemów których tu nie będę opisywał, ale na pewno będą miały one znaczenie przy pracy nad kolejną fajką, mam zamiar wykonać jeszcze kilka fajek z wiśni, jeśli dojdę do wniosku że są już na tyle ok że mogę sięgnąć po wrzosiec wówczas się na niego "przesiądę", pewnie potrwa to parę lat ;)

Obrazek

Komórkowe zdjęcia z warsztatu:
Obrazek
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: yopas » 06 października 2009, 19:53 - wt

Na tak usłojoną wiśnióweczkę chętnie (może i bezczelnie) się zapiszę, jeśli będzie ich więcej.
[...]
Awatar użytkownika
Mariusz Broniarz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Mariusz Broniarz » 06 października 2009, 20:17 - wt

No!
Kolego JSG!Fajka,prawdziwa fajka.
Tylko czy Twoim kolegom z kręgów sztuki się spodoba?Bo dla mnie jest ok.I właśnie usłojenie jest w niej najprzedniejsze.Te dwa oczka w tym owaliku.Klasa!
Pozdrawiam i tym razem podziwiam.
"Kto myśli,że może,ten może.A kto myśli,że nie może,ten nie może.To jest nieuchronne,niezaprzeczalne prawo".
Pablo Picasso.
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 07 października 2009, 12:32 - śr

yopas pisze:Na tak usłojoną wiśnióweczkę chętnie (może i bezczelnie) się zapiszę, jeśli będzie ich więcej.
Dziękuję, będę pamiętał, na razie jest o tyle fajnie że jedyny koszt wykonania to ustnik i prąd. Ta niestety ma zbyt wiele wad i błędów by pokazać ją nawet w całości na zdjęciach że nie wspomnę o jakiejkolwiek sprzedaży, poza tym paliłem w niej jeszcze przed ostatnim szlifowaniem i polerowaniem, nie toleruje fajek nie palonych, szczególnie tych nieksiej próby, poza tym chciałem się przekonać czy wiśnia to lepszy materiał od gruszy, choć z gruszą nie miałem do czynienia od wielu lat jeśli mnie pamięć nie myli było gorzej, ale to też kwestia jeszcze psychologiczna- w koncu tą wykonałem sam, a smak owoców z tego drzewa pamiętam z dzieciństwa, a po drugie fajki gruszane są prekarbonizowane nawet po jego zdarciu myślę że co nieco to pogarsza sprawę. Smak palaniej fajki z wiśni jest specyficzny, ale nie nieprzyjemny, fajne doświadczenie.
Miałem jej nie pokazywać ze wszech stron, ale jako że to wątek techniczny trzeba się uczyć na błędach innych
Obrazek

Ustnik nie jest wsunięty do końca bo nauczony doświadczeniem pękających fajek tak przechowuję i palę większość swoich fajek.
A nie ukrywam że podczas kiedy robiłem te zdjęcia fajka paliła się bez przeszkód spokojnie.
Obrazek
Tu największy problem wrzosiec by wylądował w śmietniku, to nie sęk, to zaczopowany otwór po nieudanym nawiercie do canadiana którym miała być co pominąłem w poprzednim opisie ale poczucie winy że nagiąłem prawdę nie dawało mi spokoju, skoro naprawia się punktowo przepalone fajki wrzoścowe... zaryzykowałem, zarośnie nagarem dobrze, nie zarośnie... nie oszukujmy się, ustnik może służyć w następnej główce ;)
Obrazek

Obrazek
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: yopas » 07 października 2009, 12:55 - śr

JSG pisze:Ta niestety ma zbyt wiele wad i błędów by pokazać ją nawet w całości na zdjęciach że nie wspomnę o jakiejkolwiek sprzedaży
Moje wielce laiczne oko z odległości zdjęcia widzi czop w dziurze, widzi też coś na styku ustnika z cybuszkiem, ale nic poza tym. Zresztą myślę, że powinieneś do tego podchodzić na zasadzie kotówzapłotów. Najbardziej czaruje mnie usłojenie materiału, tak odległe od wrzośca i stukrotnie piękniejsze od wybejcowanych gruszkówek.
poza tym chciałem się przekonać czy wiśnia to lepszy materiał od gruszy, choć z gruszą nie miałem do czynienia od wielu lat
Historycznie i chyba materiałowo wiśnia wydaje się o wiele bardziej uzasadnionym materiałem na fajkę... nie wiem, nigdy nie paliłem, choć mam gdzieś w planie sprawić sobie wiśniowego ROPPA a'la fajka Tomka Sawyera. Teraz to już nie musi być ROPP, tylko fajka od JSG 8)
UkłonY,
[...]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Varia”