Fotograf :) pilnie poszukiwany

Różności związane z naszą działalnością jako skoordynowanej jednostki fajczarskiej :D

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
cichy76
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Fotograf :) pilnie poszukiwany

Post autor: cichy76 » 06 stycznia 2010, 23:08 - śr

Koledzy, nie wiem czy dobre miejsce na umieszczenie swego postu, ale szukam kolegi po "fajce" z duszą fotografa :).
Zdobyłem aparat Fuji Finepix S200 EXR i chciałbym uzyskać informacje, które pozwolą mi cieszyć się fotografią "pełną gębą". Jakie filtry, dodatki itp...

Wiem, że są fora specjalnie dla amatorów fotografii, ale wiem też, że na Naszym forum są koledzy po fajce, po wędce i po aparacie...

Będę wdzięczny jeśli ktoś mi pomoże na forum, priv itp

:) :pipeman:
Fajka jest fontanną kontemplacji, źródłem przyjemności, towarzyszem mędrca; a człowiek, który ją pali myśli jak filozof i postępuje jak Samarytanin
Awatar użytkownika
Astar
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Re: Fotograf :) pilnie poszukiwany

Post autor: Astar » 07 stycznia 2010, 00:52 - czw

Hm, pisania dużo. Trochę ograniczyłeś swoje możliwości kupując hybrydę (ok, bywają aparaty tego typu które trzymają poziom, np lumixy) Pytania kieruj na gg (74 5 77,11) Jak będę w domu postaram się odpowiedzieć.
Zdjęcia zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia
http://wroniak.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 07 stycznia 2010, 09:43 - czw

Poszukaj odpowiedzi na swoje pytanie na forum fotopolis pl cieszy się ono bibliotecznym spokojem, w odróżnieniu od for systemowych itp.

Zasadniczo kupiłeś aparat do którego nie ma sensu używać filtrów (nie wiem czemu wszyscy pytają o filtry... ) poza polaryzacyjnym i efektowymi, ale to mówiąc językiem gier komputerowych nie ten poziom. Dodatki również w zasadzie są zbędne, może jakiś przyzwoity statyw.

Masz idioten-kamera... przeczytaj instrukcję, wystarczy, reszta to już kwestia jakiegoś wyczucia, jeśli interesuje cię to na poważniej, weź sobie podręcznik malarstwa i poczytaj o kompozycji.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
tatar.tatar
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: tatar.tatar » 07 stycznia 2010, 10:10 - czw

Mam hybrydę (lumixa) i jestem bardzo zadowolony - nie każdy potrzebuje lustra i torby szkła. Tryb idiotenkamera - bardzo przydatny "u cioci na imieninach", ponadto mam całkiem sprawny manual i makro - naprawdę da się to sympatycznie pocisnąć (ale raczej bez ambicji na word Press Foto). Z filtrów to faktycznie w sumie tylko polaryzacyjny najlepiej dobrej marki. Ja z dodatków mam jeszcze tylko osłonę na słońce, kilka pierścieni do winietowania, zestaw do makro i statyw. Jeśli ci się spodoba fotografia odsprzedasz hybrydę z niewielką stratą i zakupisz lustro.
Awatar użytkownika
cichy76
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: cichy76 » 07 stycznia 2010, 12:10 - czw

Fotografią zajmowałem się już wcześniej :) ten aparat traktuję tylko jako malutki kroczek do lustra :) i nie mam zamiaru pozbywać się aparatu :) są miejsca, gdzie lustro się sprawdza i miejsca gdzie kombajn jest wskazany :)

Kolego mam prośbę. Jak znajdziesz chwilkę wrzuć mi symbole swoich skarbów do fotografii - będę mieć odniesienie do tego co potrzebuję i co znajdę :) na ebay.co.uk

:)
Fajka jest fontanną kontemplacji, źródłem przyjemności, towarzyszem mędrca; a człowiek, który ją pali myśli jak filozof i postępuje jak Samarytanin
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 07 stycznia 2010, 13:30 - czw

JSG pisze:Zasadniczo kupiłeś aparat do którego nie ma sensu używać filtrów (nie wiem czemu wszyscy pytają o filtry... ) poza polaryzacyjnym i efektowymi, ale to mówiąc językiem gier komputerowych nie ten poziom.

Nie prawda.
Jak najbardziej filtr UV lub skylight na obiektyw - bez tego lepiej nie ściągaj dekielka :wink: . Masz tylko jeden obiektyw, więć warto go chronić. Co do reszty to wedle uznania, potrzeb i kasy. Polarka zazwyczaj jest najbardziej przydatna.
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Awatar użytkownika
Kuma
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Kuma » 07 stycznia 2010, 14:06 - czw

zgadzam sie w 100% z Irkiem. UV jest wskazany choćby z racji tendencji każdego obiektywu do zabrudzeń, porysowania przy czyszczeniu.
Jak kupowałem obiektyw nikkora 24-70 za niemałe pieniądze. To drugim zakupem był filtr UV i nie zdjąłem wczesniej dekla z obiektywu zanim nie miałem w reku filtra :)
z jednej strony jest to takie małe zboczenie, a z drugiej - nikomu sie nie chce siedzieć z tabletem w ręku i usuwać kropki z nieba lub białych bluzek fotografowanych ludzi.

Co do hybrydy - z jednej strony jestem jednak zwolennikiem lustra , jednak z drugiej strony moim pierwszym aparatem był sony F828 i na nim się uczułem.
I dzisiaj nie moge powiedzieć nic złego na ten czy inny aparat. Z czasem hubryda poprostu przestaje wystarczać. Zazwyczaj ma problemy z szumami na wyższych rozdzielczościach.

jednak wychodze z założenia, ze bez sensu jest wydawać kase na lustro, jak się bedzie robić tylko widoczki, czy zdjęcia na imprezach.
Hybryda ma tą zalete ze do amatorskiej fotografii w zupełności nam wystarczy. Obiektyw ma takie ogniskowe, ze spokojnie mozna sobie poradzić w praktycznie kazdej sytuacji. Lustro wiąże sie z dodatkowymi obiektywami, lampami błyskowymi. A co za tym idzie z wydawaniem dodatkowych (niemałych) pieniędzy.
Do domowych albumów zazwyczaj robimi powiększenia 10x15, czasem 13x18 a bardzo rzadko 20x30 - więc uważam, ze ten aparacik w 100% ci wystarczy.

Jesli chodzi o filtry, to tak jak napisał Irek - UV i polaryzacyjny, jak masz chęć pobawić się w jakieś efekciarstwo - to możesz nabyć sobie filtr gwiadkowy (który na miejscach silnego światła da poswiaty gwiazdek), możesz zakupić sobie filtr IR (podczerwień) i robić magiczne foty krajobrazów - z tym ze do tego filtra niezbedny będzie Ci statyw. Bo po zamontowaniu filtra IR czas naswietlania wydłuża się bardzo mocno.
jesli chcesz robić zdjęcia krajobrazów to nieodzownym filtrem będzie szara połówka

Nie wiem czy nie taniej (nie kupuje i nie interesuje sie filtrami od 4 lat) nie bedzie zakup systemu Cokina (moze byc ten pseudo Cokin) kupuje się nakładkę pod te filtry na obiektyw i tylko dokupuje się prostokątne szybki. Zaletą tego systemu jest mozliwość dołączenia do jednego filtra - drugiego - co czasem daje fajne efekty

jesli chcesz robić jakieś makra - to mozesz sobie do kupić konwertery 2x 4x - tez fajna zabawa. :)

pozdrawiam
Darek
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć... Przecież nikt za mnie nie umrze...
gg: 18740
Allegro: Kuma32
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 07 stycznia 2010, 14:27 - czw

Trzeba pamiętać o tym, że właściwie z wyjątkiem polarki to pozostałe efekty "filtrowe" można realizować przez PS-a lub inne programy graficzne. Co do osprzętu to do aparatu może przydać się statyw, ew. wężyk spustowy.

Co do IR o którym pisał Darek to z tego co wiem część matryc ma filtry, które uniemożliwiają robienie takich zdjeć, więc najpierw trza spróbować, czy to zadziała i ew. z jakim filtrem IR ;)
Awatar użytkownika
Kuma
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Kuma » 07 stycznia 2010, 14:38 - czw

Irek pisze:Trzeba pamiętać o tym, że właściwie z wyjątkiem polarki to pozostałe efekty "filtrowe" można realizować przez PS-a lub inne programy graficzne.
z jednej strony tak, ale z drugiej stosując filtry w PSie - widać cyfrowe nakładanie filtrów. A szarej połówki raczej sie nie da zastąpić :)
no chyba ze umiejętnie zrobi się DRI czy HDR - choć w sumie nie wiem jak w hybrydzie działa bracketing - w zasadzie to ... nie pamiętam :)
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 07 stycznia 2010, 14:50 - czw

Kuma pisze:
z jednej strony tak, ale z drugiej stosując filtry w PSie - widać cyfrowe nakładanie filtrów. A szarej połówki raczej sie nie da zastąpić
no chyba ze umiejętnie zrobi się DRI czy HDR - choć w sumie nie wiem jak w hybrydzie działa bracketing - w zasadzie to ... nie pamiętam

No to już zależy chyba od funkcjonalności samego modelu :D A w powszechnym działaniu raczej się nie wnika w to czy filtr byl zastosowany cyfrowo, czy "naturalnie" hehe. A HDR to chyba na oddzielny temat ;) Z polówkowym to może masz rację :D. Generalnie stosowanie metod konwencjonalnych (filtry, oświetlenie) ma za zadanie ograniczenie ilości godzin spędzonych potem przy kompie. Niektórzy jednak wolą "czysty" zrzut w RAW-ie i siedzonko potem przy monitorze :wink:
Awatar użytkownika
Kuma
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Kuma » 07 stycznia 2010, 15:29 - czw

no mnie sie nie chce siedzieć godzinami :) opanowałem sposób w Lightroomie ze robie tylko jedno zdjęcie a potem daje synchro i mam gotowe w 20 minut wszystkie foty.
Dlatego też preferuje tylko RAWy nie martwie sie o balans, ustawiam tylko swiatło i jade z koksem...

jedynie jak mam jakies reklamowe zdjecia, czy jakieś odjechane sesje modowe to wtedy niestety nad jednym zdjeciem siedze od 3 do 10h. Miesiąc temu miałem taką sesje... ale pochwale się jak będzie już wydana w poczytnym magazynie :twisted:
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: cichy76 » 07 stycznia 2010, 20:06 - czw

http://www.jessops.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Gdyby ktoś miał czas i ochotę na wsparcie mojej skromnej osoby...w tym sklepie chcę kupić brakujące akcesoria...

EH przepraszam za kłopot, ale cóż "wsparcie techniczne" mile widziane :)

:pipeman:
Awatar użytkownika
Brachytron
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Brachytron » 07 stycznia 2010, 20:16 - czw

Przede wszystkim należy się nie przejmować i pstrykać oraz pamiętać, że głównym czynnikiem ograniczającym jest pstrykający. Fujiki wcale nie są takie złe, jeśli nie chodzi o makro. Do fotografii fajek, sygnatur, może Ci się przydać Raynox do powiększeń (nie kupuj soczewek powiększających bo już od +2 winietują).

Dlaczego wybrałeś Jessopsa? Toż to najdroższy sklep w Anglii, lepiej z e-baya.
Zawsze będę początkujący...
Awatar użytkownika
cichy76
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: cichy76 » 07 stycznia 2010, 20:45 - czw

Będę szukać na ebayu, sklep ten jest dla mnie odniesieniem :) szukam i szukam :)

Na dzień dzisiejszy mam:

a) zapasowy akumulator;
b) kartę pamięci SD 8 giga;
c) torbę hamy ze statywem (opcjonalnie szukam innego bardziej stabilnego statywu);

to na początek.

Zamówiłem na ebayu filtr uv...

i szukam, czytam i fajkę palę...tak w skrócie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Varia”