Punto Oro i Parker

Tu możemy zamieścić informacje o fajkach szukających nowych właścicieli :D

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Beckett
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Punto Oro i Parker

Post autor: Beckett »

Kolejne fajeczki szukają nowego właściciela.

Parker super bruiere - bezfiltrowa. Fajka gotowa do palenia bez nagaru w pełni czysta po metodzie profesorskiej gotowa do opalania dowolnym tytoniem. Dla niewtajemniczonych jest to produkt firmy Dunhill. cena 120zł SPRZEDANY

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Savinelli Punto oro - bezfiltrowy bent, czysta i gotowa do palenia, po wykonaniu metody profesorskiej raz palona w niej FVF od SG cena 120zł

Obrazek

Wysyłka gratis

ZOSTAŁA Savinelka, cena do negocjacji, polecam bo to dobra fajeczka.
Ostatnio zmieniony 24 listopada 2014, 17:09 - pn przez Beckett, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Beckett !!!!

"Im starsza fajka tym słodszy dym"
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Re: Punto Oro i Parker

Post autor: golf czarny »

`
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar »

Niech mi będzie wolno sprostować, iż Parker nie był produktem firmy Dunhill. Firma Parker bowiem, jako odrębna firma została powołana do życia przez Dunhilla we wczesnych latach '20 XX wieku. Mówi o tym np. tekst p. John'a Campbella z firmy Dunhill, publikowany tu:
http://www.pipes.org/BURST/FORMATTED/192.031.html" onclick="window.open(this.href);return false;

…The 1920's and 30's saw a great deal of change for Alfred Dunhill Limited.
In the early 20's the Parker Pipe Co Limited was formed by Alfred Dunhill...

Istnieją liczne stereotypy, głoszące iż "Parker był secondem Dunhilla". Dunhill NIE MIAŁ tzw. secondów, fajki niższej jakości początkowo były oznaczane znakiem X lub napisem: "DAMAGED PRICE" a potem "REDUCED PRICE" . Aby "zagospodarowywać" fajki niższej jakości jeszcze na poziomie półfabrykatów powołano z czasem do życia właśnie osobną firmę Parker. Gdy - przynajmniej przed wojną - były oczywiste bliskie związki pomiędzy fajkami Dunhill a Parker, byłoby błędem wierzyć, iż różnice zasadzały się na kilku zaledwie niewielkich skazach w Parkerach. Fajki Parker nie były nigdy oferowane na rynku przez Dunhilla czy to w katalogach czy w sklepach. Mówi o tym np. John C. Loring w swej książce: "The Dunhill Briar Pipe - The Patent years and after," str. 70 - 73, na czym oparłem powyższą notatkę.

Jak zawsze

Jacek A. R.

DODANE: rozumiejąc jak najlepsze intencje Autora wątku, proponował bym następującą redakcje pierwszego tu wpisu:
...Dla niewtajemniczonych: pragnę przypomnieć, iż marka Parker została stworzona przez Dunhilla i była z Dunhillem mocno związana...
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny »

wysłałem PW.
Awatar użytkownika
Beckett
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Panie Jacku dziękuje za sprostowanie i wyczerpującą informacje o Parkerze, co dziennie się czegoś nowego uczymy.
Pozdrawiam Beckett !!!!

"Im starsza fajka tym słodszy dym"
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

- to ja dziękuję z przyjęcie moich słów ze zrozumieniem moich dobrych intencji nie krytykowania tylko uzupełniania naszej wiedzy; sam sie wiele nauczyłem od Ś.P. Johna Loringa a przedtem od wielu innych, podobnej miary znawców, publikacji etc.

A skoro o Parkerach mowa, może się amatorom Parkerów przyda kilka słów na temat datowania starszych Parkerów. Greg Pease (GLP) podaje, powołując się na rozmowę z Mike Reshke, wybitnym znawcą Parkerów w USA:

…W latach wczesnych fajki byly stemplowane Parker's. Okolo roku 1937 pojawia sie wstemplowany (w ramach sygnatury) numer patentowy 116989/17. To byl jedyny numer patentu uzywany w sygnowaniu Parkerow i pozostal do roku 1954, gdy to takze Dunhill zaprzestal uzywania/wsteplowywania w sygnatury numeru patentu . Od polowy i konca lat 30 stempel/sygnatura Parker's wychodzila z uzycia/nie byla stosowana i byla zastapiona slowem Parker. Wygaje sie ze w okresie przejsciowym (mowa o drugiej polowie lat 30) uzywano tego ze stempli (Parker's albo Parker) ktory byl akurat pod reka.

No i znów odwołajmy się do wzmiankowanej już ksiażki Johna Loringa:

…Parkery datujące się na okres przed wojną (drugą wojną światową - przyp. jar) mogą być rozeznawane dzięki napisowi/formie dzierżawczej PARKER'S w obszarze napisów, jakkolwiek forma nie dzierżawcza (PARKER - przyp. jar) też występuje przynajmniej od roku 1936. Podobnie do fajek Dunhilla fajki Parkera posiadają kody daty lecz podawane są one w cyklu niezależnym (od Dunhilla - przyp. jar.). Kod datujący w Parkerach zawsze jest umieszczony po napisie MADE IN LONDON który to napis widnieje ponad napisem ENGLAND (zauważmy iż jest to inaczej niż w przypadkach "jednolinijkowego" wstemplowaniu takich napisów u Dunhilla - tu umiejscowienie tego napisu England tworzy napis "dwulinijkowy"). Od roku 1925 do roku 1941 kody datujące przebiegają od cyferki 2 do cyferki 18 powiększając się co rok. Najwidoczniej niewiele - jeśli w ogóle jakiekolwiek - fajki Parkera były produkowane podczas kolejnych trzech lat wojny i nie ma danych w archiwach mówiących o kodach datujących z tych lat, aczkolwiek fajka Parkera z kodem datującym 19 została niedawno odnaleziona/opublikowana. Od roku 1945 do roku 1949 kody datujące Parkera idą od cyferek 20 do 24, a od 1950 roku do 1957 (to ostatni rok, o którym mam informacje) cyferki są podawane w widoku małych cyferek uniesionych i podkreślonych od małego, uniesionego i podkreślonego 0 czyli ⁰ do małego, uniesionego i podkreślonego 7 - czyli ⁷.

DODANE: niestety nie potrafię napisać na naszym Forum cyferki poniesionej i podkreślonej, upraszam o ewentualna pomoc, z góry dziękuję - jar.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij »

Pozwoliłem sobie zamieścić zdjęcia najstarszego Parkera, jaki posiadam, aby niejako zobrazować temat, który Pan przedstawił. Wg powyższych danych fajka ta pochodzi z 1947 roku. Bardzo dziękuję za te informacje. Przedtem myślałem, że system datowania Parkerów jest zbliżony do tego jaki jest w Dunhillach.
Fajka ta - jak myślę - należy do serii tzw "Your Name Pipes" o których kiedyś czytałem. Klient mógł (w pewnym latach) zamówić wygrawerowanie na ustniku zakupionej fajki swojego nazwiska. Pierwszym właścicielem tejże (zakupionej w Anglii) niewielkiej fajeczki był więc niejaki H.G Pertwee.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Przede wszystkim serdecznie gratuluję znakomitej fajki w bardzo dobrym, jak widzimy, stanie. Oznakowania datujące, w tym nr patentu są wspaniale czytelne i tak jest to znakomite uzupełnienie czy raczej zilustrowanie skrótowych danych które podałem powyżej. Zanotujmy iż oznakowanie na ustniku - ów romb - też jest dobrze widoczny. Specjalnej wartości dodaje uwidocznienie imienia i nazwiska pierwszego - jak Pan słusznie zauważa - właściciela, to ustala nam pochodzenie/atrybuowanie danego obiektu.

Oby więcej takich wpisów ! oby tak dalej !

Pozdrawiam miło
szczerze uradowany
Jacek A. R.
Awatar użytkownika
Beckett
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Punto oro nowa cena 90zł z wysyłką
Pozdrawiam Beckett !!!!