Zajawka

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Zajawka

Post autor: Irek » 07 stycznia 2008, 22:06 - pn

Taka mała zajawka tematu, który właśnie wspólnie z kilkoma osobami ruszyliśmy, czyli skatalogowania kilku fajek :wink:
Obrazek
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Narcurion
Początkujący
Początkujący

Re: Zajawka

Post autor: Narcurion » 07 stycznia 2008, 22:51 - pn

To coś jak doroczne liczenie bocianów? :wink:
Dużo tego :shock:
Pan Abażur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Pan Abażur » 07 stycznia 2008, 23:00 - pn

Taki niby jakby trailer, czy jak?

PZDR
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 08 stycznia 2008, 09:14 - wt

Pan Abażur pisze:Taki niby jakby trailer, czy jak?

PZDR
:D Dokładnie hehe
Mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni podam link do całości :D
Swoją drogą, jak ktoś ma jakieś fajki tego producenta i chciałby pomóc to prosiłbym o kontakt.
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 08 stycznia 2008, 13:10 - wt

Irek pisze:Swoją drogą, jak ktoś ma jakieś fajki tego producenta i chciałby pomóc to prosiłbym o kontakt.
Nie do końca dobrze widać na zdjęciu, czy to Kulpiński?
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 08 stycznia 2008, 14:04 - wt

Niee, to są "walatówki". :D
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 08 stycznia 2008, 15:13 - wt

Irku, mam trzy sztuki (patrz temat: Fajowe fajki Maćka).

Co dalej?
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 08 stycznia 2008, 15:14 - wt

Irek pisze:Niee, to są "walatówki". :D
Ha, no to kawał historii, choć o jakości fajek p. Walata opinie były różne... Ja w każdym razie chciałbym mieć w swojej kolekcji choć jedną walatówkę. Na razie nie mam ale pewnie wcześniej czy później mieć będę... 8)
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 08 stycznia 2008, 17:00 - wt

andnn pisze: Ha, no to kawał historii, choć o jakości fajek p. Walata opinie były różne... Ja w każdym razie chciałbym mieć w swojej kolekcji choć jedną walatówkę. Na razie nie mam ale pewnie wcześniej czy później mieć będę... 8)
Z tą jakością to różnie bywało, zazwyczaj powodem była niemożnośc zdobycia materiału. Polecam "F jak fajka" pod redakcją Marka Stanielewicza, gdzie pan Andrzej Augystyniak opisuje swoje spotkania z mistrzem Ludwikiem. Można się dowiedzieć jak trudno było w peerelu prowadzić fajkowy interes. Same walatówki nie były wcale złe, bo ponoć na zachodzie można było sprzedawać je z kilkukrotną (lub nawet kilkunastokrotną) przebitką. Znacznie gorsze były albanki które w znacznych ilościach sprowadzane przez państwo lądowaly do naprawy w zakładzie mistrza.
Mnie natomiast bardziej interesuja wzory i oznaczenia. Pierwsze walatówki były np. sygnowane białą kropką. Z fajek, które przewinęły się przez moje ręce wygląda raczej, że była to kropka żółta (mimo iż pan Augustyniak wyraźnie pisze o białej kropce). W każdym bądź razie dzisiejszy stan kropek może wskazywać, że jest to wypłowiały kolor żółty jak i kolor biały który się przebarwił w ciągu lat użytkowania. Chociaż ciekawe jest to, że odcień na różnych fajkach jest dokladnie taki sam i nie jest to biel. Być może jakość ówczesnej farby była taka, że tak naprawdę nie była ona idealnie biała.
Mam nadzieję, że uda mi sie przy jakiejś okazji porozmawiać z którymś z mistrzów, którzy byli obecni przy produkcji tych fajek.
Note bene pierwsze wzory walatówek wzorowane były na Dunhillach (mówiąc wprost były to podróbki). Stąd prawdopodobnie te kropki.
zebra
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: zebra » 08 stycznia 2008, 22:58 - wt

Ha, wygląda na to, że na targu staroci udało mi się trafić starą walatówkę. Na ustniku wspomniana wyżej kropka, a na główce sygnatury: L. WALAT i z drugiej strony 5 BRUYERE. Fajka dość zapuszczona (dziura w górnej części ustnika), jak uda mi się ją odnowić zamieszczę foto.
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 09 stycznia 2008, 08:54 - śr

zebra pisze:Ha, wygląda na to, że na targu staroci udało mi się trafić starą walatówkę. Na ustniku wspomniana wyżej kropka, a na główce sygnatury: L. WALAT i z drugiej strony 5 BRUYERE. Fajka dość zapuszczona (dziura w górnej części ustnika), jak uda mi się ją odnowić zamieszczę foto.
Gdybyś mógł mi przesłać zdjęcia takiej nieodnowionej z możliwością umieszczenia potem tych zdjęć w necie to byłbym bardzo wdzięczny :)
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 26 lutego 2009, 12:16 - czw

To już jest kolekcja przez duże K... Choć co do urody niektórych modeli można mieć zastrzeżenia (choć każda fajka sama w sobie ma to coś), ale widać tu kawał historii polskiego fajkarstwa, aż się łezka w oku kręci... Gratuluję wytrwałości, wszak fajki mistrza Walata powoli stają się coraz rzadsze...
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 26 lutego 2009, 12:35 - czw

andnn pisze:To już jest kolekcja przez duże K... Choć co do urody niektórych modeli można mieć zastrzeżenia (choć każda fajka sama w sobie ma to coś), ale widać tu kawał historii polskiego fajkarstwa, aż się łezka w oku kręci... Gratuluję wytrwałości, wszak fajki mistrza Walata powoli stają się coraz rzadsze...
Mnie chodziło tylko o uporządkowanie modeli :) Praca jest raczej przyjemna, bo przypadki pomieszania numeracji są sporadyczne. A taka publikacja może się przydać kolekcjonerom no i chyba nikt tego wcześniej nie robił :) Co do urody tych fajeczek, to chyba nie ma co dyskutować :), czasy były inne materiału nie było, fajki były sztukowane, ale były :)
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 26 lutego 2009, 12:59 - czw

Irek pisze:Co do urody tych fajeczek, to chyba nie ma co dyskutować :), czasy były inne materiału nie było, fajki były sztukowane, ale były :)
Pisząc o urodzie nie miałem na myśli czegoś złego, a raczej a raczej chciałem uwypuklić formę i proporcje, które są zresztą przecież typowe dla polskich fajek z tamtego okresu. Zresztą wygląd to kwestia gustu a o gustach się nie dyskutuje - wszystkie z pokazanych fajeczek widziałbym chętnie u mnie w szafce jako swoisty kawał historii :wink: A że jakością raczej nie dorównywały fajkom zacnych firm tamtych czasów nie znaczy że nie są warte uwagi. Są i to bardzo, za dziesięć - piętnaście lat mało kto będzie mógł się pochwalić posiadaniem fajki pamiętającej ręce mistrza Walata...
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 26 lutego 2009, 13:01 - czw

Nie mam teraz czasu zerknąć, ale gdyby się przydało mam w tej chwili pod ręką Walat 35 i 52 Stan pierwszej opłakany, drugiej znośny.
tu takie mało poglądowe zdjęcie
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”