Czy fajka z "wysokiej półki" może mieć kitowania ?

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Czy fajka z "wysokiej półki" może mieć kitowania ?

Post autor: jar »

Interesująca, moim zdaniem, rozmowa na ten temat odbywa się na smokersforums.co.uk. Myślę, że warto tam zerknąć, choćby dla "potrenowania" znajomości języka angielskiego. Can a "high grade" pipe have visible fills?

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Heretico
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Re: Czy fajka z "wysokiej półki" może mieć kitowania ?

Post autor: Heretico »

jar pisze:Interesująca, moim zdaniem, rozmowa na ten temat odbywa się na smokersforums.co.uk. Myślę, że warto tam zerknąć, choćby dla "potrenowania" znajomości języka angielskiego. Can a "high grade" pipe have visible fills?
faktycznie, ciekawa dysputa.
niemniej mi najbardziej do gustu przypadła odpowiedź A High Grade is a High Grade.....No fills. ;)
hey man, you know, I'm really ok; the gun in my hand will tell you the same
Awatar użytkownika
patrykk
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: patrykk »

I ja z ta wypowiedzią się zgadzam w 100%. Curing drewna swoją drogą ale kitowania swoją. Przy fajkach high - endowych kitowań być nie może.
Proszę pana, ja się nigdy nie spóźniam! Nawet jeżeli przychodzę trochę później, to mam widać ku temu poważne powody.
Śmiechowe
gg:9087227
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat »

Może moja fajka - Denicotea 652 zakupiona za kilkadziesiat złotych na fajkowo.pl ma ślady kitowania - wrzoścowa jest ale smak w niej przaśny.
gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch »

Nie powinna, ale ma... Jak zostało nieraz udowodnione nawet dość drogie fajki miewają wypełnienia. Osobiście uważam, że jeżeli wypełnienie nie jest widoczne gołym okiem, to go nie ma. Wrzosiec nigdy(!) nie jest perfekcyjny.
sat666sat- niech Ci Denicotea smakuje, ale nie mieszaj jej w dyskusję o wypełnieniach w high-gradach :wink:
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: yopas »

patrykk pisze:Przy fajkach high - endowych kitowań być nie może.
No pewnie, że nie, bo w przypadku,gdy artysta fajkarz zauważy dziurę po ziarenku, fajka staje się piaskowana lub ryflowana (powtarzam tu jeden z postów z podlinkowanego forum). A swoją drogą, czy taka fajka o wykończeniu piaskowanym lub ryflowanym również podpada pod high-end? A swoją drogą, czy w przypadku fajek seryjnych, fabrycznych można mówić o high-endzie? Przyznam, że nie przeczytałem dyskusji do końca, czy udało się w ogóle zdefiniowac pojęcie fajkowego high - endu?
[...]
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch »

Nie zawsze jedna mała wada decyduje o piaskowaniu. Taki wybór to duża strata dla fajkarza- więcej pracy, a mniejszy zarobek. To kwestia etyki zawodowej.
Pojęcie high end w przypadku fajek jest tylko umowne i w sumie to dość pusty termin.
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
MeB
Pykacz
Pykacz

Post autor: MeB »

Moja opinia o tym jest prosta: Fajkarz lub kompania powinni informowac kolekcjonera czy ich fajki maja fills/wady czy nie. Jezeli kolekcjoner nadal takie fajki chce kupic to dobrze. Nie ma czegos takiego jak obiektywny high end, wedlug mnie; dla niektorych high end nie moze byc piaskowana, ale fajkarze jak Jim Cooke produkuja prawie tylko piaskowane fajki i co wiecej ich najlepsze i najdrozsze fajki sa piaskowane (polecam: Jim Cooke na pipedia), dla innych high end nie moze miec przezroczystych kitowan, ale Bo Nordh (moze najlepszy fajkarz swiata) i Iverssonowie je czasami uzywal/uzywaja.

Natomiast ja nie kupilbym nic co ma jasne 'putty' kitowania, bo one mi sie bardzo nie podobaja i psuja dla mnie wyglad fajki. High end nie powinnien ich miec.

Polecam takze ten krotki artykul na ten temat.
Awatar użytkownika
j4szczur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: j4szczur »

jar pisze:Interesująca, moim zdaniem, rozmowa na ten temat odbywa się na smokersforums.co.uk. Myślę, że warto tam zerknąć, choćby dla "potrenowania" znajomości języka angielskiego. Can a "high grade" pipe have visible fills?
Jako, że rozpocząłeś tym linkiem dyskusję, pozwalam sobie napisać:
IMHO trudno jest zdefiniować co jest dziś przedmiotem "high grade". I to nie tylko wśród fajek, ale też i innych przedmiotów użytkowych, np samochodów. Dla jednego coś może być "high grade", a dla drugiego niższa klasa średnia lub wręcz namiastka fajki.

Niezależnie od powyższego czy można przyjąć, że taki np Peterson Straight Grain to fajka "high grade"? Kosztuje 340 USD. Zakładając, że jest to klasa "high grade". Czy zdziwienie powinno budzić, że ma oczka z kitu? Czy to go dyskwalifikuje. Czy już nie będzie "high grade" A czy Peterson Straight Grain, z trafiki po drugiej stronie ulicy, której właściciel pojechał do Petersona i wybrał sobie fajkę w której nie zobaczył kitu będzie "high grade"?

Kitowania wychodzą (stają się widoczne) w trakcie palenia (choć nie zawsze - jeżeli zadbał o to producent). W momencie zakupu fajka może wydawać się bez kitowań. Czasem sprzedawca nie widzi ich na fajce, gdyż producent tak dobrał użyty do kitowania materiał, że jest utrudnione jego rozpoznanie, np kitowanie udaje pawie oczko.

Spójrzmy też na problem "Czy fajka z "naprawdę wysokiej półki" może mieć kitowania? Nie? I dobrze. Wiecie co się dzieje z tymi wszystkimi klockami, z których nie powstały fajki za setki/tysiące dolarow? Producent ich nie wyrzuca, lecz wytwarza z nich fajki niższych serii, lub wręcz tzw second choice. To jest woda na nasz młyn. Czy nigdy nie zdarzyło Wam się trzymać w ręku kawałka cudownego klocka, wypuszczonego (szczęśliwie dla naszego portfela) jako niższa seria, a czasem wręcz jako second choice? Mi tak. Dla takich chwil warto żyć. A to dlatego, że fajka w smaku może być taka jak fajka "high grade". Czyli jej wartość użytkowa wzrasta. Kupujcie takie fajki. To jak kupno samochodu z rocznika poprzedniego, w dodatku z dużym upustem, gdyż słońce przebarwiło skórzaną tapicerkę. Szukanie takich fajek daje dużo frajdy, pod warunkiem, że fajka będzie miała jeszcze walory estetyczne. Np ja wolę aby wady klocka nie były ukryte przed producenta.

Inny sposób na znalezienie fajki dużej jakości za niewygórowana cenę, to poszukiwania fajek bardzo starych. W tym jednak wypadku trzeba mieć dużo większa wiedzę aby znaleźć fajki wysokich serii, stare, a przy tym w stanie pozwalającym cieszyć się dobrym klockiem. Potrzebne jest też szczęście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”