Fajka "all in one" made by Poliński

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Fajka "all in one" made by Poliński

Post autor: Irek »

Dzięki uprzejmości mistrza Polińskiego trafiła do mnie ciekawa fajka zrobiona przez niego. Tym razem mistrz zmierzył się z problemem robienia fajek z wymiennymi paleniskami, ale nie tylko. System wygląda w ten sposób, że w wydrążoną główkę fajki jest wstawiane właściwe palenisko. Wymienne paleniska mają różne wykończenia. Właściwie w fajce, którą ja mam nie dość, że są wymienne dwa paleniska to jeszcze jedno z nich ma możliwość wymiany szyjek. Rozwiązanie z wymienną szyjką można zobaczyć np. w jednej z fajek Wiktora Jasztylowa. Można takie rozwiązania znaleźć też u innych fajkarzy. Wykonanie podobnej fajki jest bardzo pracochłonne. Ttrzeba starannie spasować wkłady do główki fajki i kołnierze. W rezultacie tych zabiegów otrzymuje się fajkę, której wygląd można zmieniać. W wersji, którą ja mam, na trzy sposoby. W tej chwili są zrobione dwa takie zestawy. Pierwszy ma Andrzej, drugi ja. Istnieje jeszcze ponoć trzeci zestaw, ale jest on na tyle różny od fajek, które mamy z Andrzejem, że mistrz wolał go do nich nie porównywać. Niebawem sprawdzę jak w praktyce sprawuje się nowa fajka. Z pierwszych uwag "na sucho", które już wymieniłem z mistrzem wynika, że rozdzielanie samego wkładu od kołnierzy może byc mało praktyczne. Wynikać to może z faktu, że po nagrzaniu może być ciężko wyciągnąć sam wkład. Poza tym nie ma za bardzo jak go chwycić i najlepiej sie go wyjmuje przytrzymując palcem wnętrze paleniska. Można sie przy tym pobrudzić. Znacznie łatwiej wyciąga sie palenisko, gdy jest ono wytoczone razem z kołnierzem. Z tych powodów, prawdopodobnie nie będą już robione fajki z wkładem bez kołnierza. Tutaj rzeczowa rozmowa z mistrzem potwierdziła jego obawy. Dość gadania. poniżej zdjęcia, które lepiej wyjaśnią działanie zestawu niż najlepszy nawet opis.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pracochłonność takiego wykonania fajek na pewno pędzie powodowała, że będą powstawały unikaty. Trzeba podkreslić fakt, że z każdym "wykończeniem" przedstawiana fajka prezentuje sie okazale. Wrzosiec "plato" i srebrne zdobienia sprawiają, że jest bardzo elegancka.
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Awatar użytkownika
stibons
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Re: Fajka "all in one" made by Poliński

Post autor: stibons »

Fajka b. ładna. Ciekawy jestem jak kwestia czysto użytkowa, pewnie niedługo podzielisz się spostrzeżeniami.
Palenisko mogło by być wkręcane - to by rozwiązało problem z jego wymianą. Podobne rozwiązanie LINK
---------------------
Jeśli nazbyt boisz się błądzić, nigdzie nie zajdziesz.
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

stibons pisze:Fajka b. ładna. Ciekawy jestem jak kwestia czysto użytkowa, pewnie niedługo podzielisz się spostrzeżeniami.
Palenisko mogło by być wkręcane - to by rozwiązało problem z jego wymianą. Podobne rozwiązanie LINK

Dzięki :D
Próbowałem szukac podobnych przykładów, ale jakoś nie miałem wiezdy, żeby się natknąć na nie w sieci.
Awatar użytkownika
Cyntel
Początkujący
Początkujący

Post autor: Cyntel »

Być może mylne moje porównanie, ale mi ten system przypomina trochę kalabasze.
Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee »

Cyntel, nie mylisz się. Stylizowana, czy raczej inspirowana jest kalabaszem. Fajka jest przepiękna. Miałem okazję ją oglądać i trzymać w swoich łapkach na spotkaniu Krakowsko-Przemyskim. Irek, jeszcze raz gratuluję :-)

Pozdr.
マルツェル
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja »

Irkowa fajkajest kalabaszopodobna a fajka wskazana przez stibonsa przypomina raczej system Falkon. Pewnie znalazłoby się jeszcze coś pośredniego.
Będąc zajęty papierologią związaną z rejestracją KOKF2010, nie miałem czasu na obejrzenie jednej z fajek Rysia Ordziejewskiego (członka KOKF2010), ale chyba właśnie ten trzeci komplet oglądali koledzy podczas dzisiejszego spotkania.
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Awatar użytkownika
v2conect
Początkujący
Początkujący

Post autor: v2conect »

:cry: Ja też taką chce :cry: A szczególnie z tym "czarnym" kołnierzem
A tak poważnie jest Piękna(przez duże "P") i szczerze zazdroszczę (choć nie wypada podobno) ale zastanawia mnie kwestia czyszczenia.
Jeśli nie ma czasu aby spokojnie zapalić to znaczy, że należy zwolnić!!!!
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

maciej_faja pisze:Irkowa fajkajest kalabaszopodobna a fajka wskazana przez stibonsa przypomina raczej system Falkon. Pewnie znalazłoby się jeszcze coś pośredniego.
Będąc zajęty papierologią związaną z rejestracją KOKF2010, nie miałem czasu na obejrzenie jednej z fajek Rysia Ordziejewskiego (członka KOKF2010), ale chyba właśnie ten trzeci komplet oglądali koledzy podczas dzisiejszego spotkania.

Z wielką chęcią zobaczyłbym tą trzecią :). Jeśli masz możliwość Maćku podesłania zdjęć, to myślę, że wzbogaciłoby to wątek. Mam też nadzieję, że Andrzej podeśle zdjęcia swojej fajki :D
v2conect pisze: Ja też taką chce A szczególnie z tym "czarnym" kołnierzem
A tak poważnie jest Piękna(przez duże "P") i szczerze zazdroszczę (choć nie wypada podobno) ale zastanawia mnie kwestia czyszczenia.
Do tej pory nie miałem takiego cuda w rękach, ale przypuszczam, że czyszczenia będzie więcej niż przy tradycyjnej fajce. Na pewno trzeba będzie czyścić nie tylko palenisko, ale dodatkowo wnętrze główki pod wkładem. Oczywiście nie ma mowy o paleniu w różnych wkładach różnych gatunków tytoni. Wnętrze komina i przewód dymowy na pewno będą kumulowały aromat tytoniu w znaczący sposób i same w sobie będą dodawać smaku po pewnym czasie.
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Irku, przy najbliższej okazji spotkania klubowego, postaram się coś pstryknąć i wkleić. Ale to pewnie dopiero w styczniu :)

Awatar użytkownika
v2conect
Początkujący
Początkujący

Post autor: v2conect »

Irek pisze: Do tej pory nie miałem takiego cuda w rękach, ale przypuszczam, że czyszczenia będzie więcej niż przy tradycyjnej fajce. Na pewno trzeba będzie czyścić nie tylko palenisko, ale dodatkowo wnętrze główki pod wkładem. Oczywiście nie ma mowy o paleniu w różnych wkładach różnych gatunków tytoni. Wnętrze komina i przewód dymowy na pewno będą kumulowały aromat tytoniu w znaczący sposób i same w sobie będą dodawać smaku po pewnym czasie.
Co do tytoni to racja szczególnie ze względu na przewód dymowy - chociaż jeśli otwór przewodu i wkładu pokrywają się ze sobą(w miarę idealnie) to ciągnięcie będzie wytwarzać podciśnienie, które zassa dym (i aromat :mrgreen: ) z wkładu. Reszta (zewnętrzna część wkładu i wnętrze samej fajki) powinna być "chroniona" przez bąbel powietrzny, może nie na całej (zawirowania powietrza) ale na jej znacznej wysokości
[ach ta politechnika :mrgreen: ]
Ale myślę, że właściciel się wypowie się(po testach) w tej kwestii dokładniej :mrgreen:
Jeśli nie ma czasu aby spokojnie zapalić to znaczy, że należy zwolnić!!!!
Awatar użytkownika
Wojtek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Wojtek »

Fajka śliczna, tylko nie widzę praktycznego wykorzystania tych zmiennych wkładów, tylko estetyczny. Ale się nie znam na takich wynalazkach, są jakieś praktyczne zalety takiego rozwiązania?
Palenie fajki zapewnia spokojny i obiektywny osąd spraw ludzkich - Albert Einstein
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn »

Skoro Rysiu z KOKF2010 ma już taką fajkę, to można założyć że są już co najmniej 4 - w Bydgoszczy były dwie - jedną złowiłem ja, drugą, o ile dobrze pamiętam Krzysiu z Gorzowskiego KF. Tam też Tadziu Poliński obiecał Ryśkowi że mu taką zrobi. Irek w Krakowie pochwalił się swoją, a skoro Maciej widział "calabasha" Ryska no to jak nic mamy 4 faje :) Wracając do samej fajki - dla mnie to pewnego rodzaju arcydzieło. Pomysł bądź co bądź stary, bo jak calabash wygląda i jakie są jego zalety każdy wie, ale zrobienie go w całości z wrzośca, to już inna bajka. W efekcie powstała fajka-unikat. Każda z nich (miałem w rękach trzy) jest inna. Różnią się wielkością (chociaż trzeba przyznać że wszystkie są wielkie), usłojeniem, ustnikami, wykończeniem ringów, kolorem. Na pewno są to też fajki w pełni użytkowe. Co prawda nie paliłem w niej jeszcze, ale biorąc pod uwagę plusy palenia tytoniu w "standardowym" calabashu w tym wrzoścowym powinno być podobnie, czyli smaczne, chłodne, suche palenie :) Tadziu Poliński kolejny raz zaskoczył pomysłowością i kunsztem wykonania. Świetnie to oddają zdjęcia Irka. Ja na razie mam jedno zdjęcie - w komplecie z pudełkiem. Niedługo zrobię więcej.
Obrazek
Awatar użytkownika
dr Wicik
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: dr Wicik »

Zacna fajka, bardzo estetyczna i przede wszystkim z ładnego drewna. Zdecydowanie moj typ. Wszelkie wrzoścowe wariacje na temat calabashowych kształtów bardzo lubię. Pozostaje życzyć przyjemnego użytkowania i czekać na relacje jak całość działa.
Fajka i dobry tytoń
oktogenek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: oktogenek »

maciej_faja pisze:Irku, przy najbliższej okazji spotkania klubowego, postaram się coś pstryknąć i wkleić. Ale to pewnie dopiero w styczniu :)
Maciej jak ty zajęty byłeś papierologią oglądałem dokładnie tą fajkę Rysia i jest toczka w toczke dokładnie taka sama jak na zdjęciach Irka :D
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Haha, nie muszę w takim razie robić fotek (i się kompromitować :lol: porównując później z fotkami Irka)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”