Dunhill,proszę o pomoc.

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Mayol
Początkujący
Początkujący

Dunhill,proszę o pomoc.

Post autor: Mayol » 12 maja 2011, 13:21 - czw

Ostatnio otrzymałem ofertę wymiany fajek i pomiędzy kilkoma egzemplarzami znalazłem fajkę Dunhilla.Chcę się oczywiście wymienić ale chcę też wiedzieć coś więcej na jej temat.Podaje napisy w jakie jest"zaopatrzona" fajka:DUNHILL BRUYERE 58 F/T po drugiej stronie MADE IN ENGLAND 4(w kółku) A.Fajka typu bent,
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Re: Dunhill,proszę o pomoc.

Post autor: blij » 12 maja 2011, 13:54 - czw

Żeby nie było za łatwo :wink: , odpowiedzi na Twoje pytanka znajdziesz tutaj: http://www.rdfield.com/Articles/A%20Dun ... Dating.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Dunhill ma sygnatury oznaczające rok powstania, model, wielkość i wykończenie, więc... trochę wysiłku i będziesz wszystko wiedział.
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 12 maja 2011, 13:57 - czw

Mayol pisze:Ostatnio otrzymałem ofertę wymiany fajek i pomiędzy kilkoma egzemplarzami znalazłem fajkę Dunhilla.... chcę też wiedzieć coś więcej na jej temat.Podaje napisy w jakie jest"zaopatrzona" fajka:DUNHILL BRUYERE 58 F/T po drugiej stronie MADE IN ENGLAND 4(w kółku) A.Fajka typu bent,
Proszę się dopytać jaka to mianowicie i jak wstemplowana cyferka widnieje po literce D w słowie England. To jest cyferka datująca. Jeśli to 4 to fajka być może pochodzi z roku 1964 ale wiele zależy od tego jak ta cyferka wygląda, jakiej jest wielkości, etc. detali. Póki co wiemy, że to jest jeden ze znanych modeli bentów Dunhilla, wykończenie powierzchni jest gładkie, ustnik typu Fish Tail ale nieznana jest grupa rozmiarowa oznakowywana cyferką np. 1, 2, 3, 4 ALE umieszczaną w okręgu. A może to 4 jest umieszczone w okręgu ? wówczs mielibyśmy grupę rozmiarową, lecz nieznany byłby rok powstania tej fajki.

Bardzo warto zamieścić zdjęcia wszystkich oznakowań na fajce, bo ważny jest krój i rozmiar literek i cyfr, ich umiejscowienie, etc. Także informacje na temat ustnika, także zdjęcie "white spot" czyli białej kropeczki. Dopiero wówczas można coś odpowiedzialnie powiedzieć.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 12 maja 2011, 14:56 - czw

Dorzucę kamyczek a może raczej promyczek mogący pomóc w rozszyfrowaniu tego Dunhilla:
Datowanie z obrazkami
u dołu tej strony przejdziesz do następnych roczników Dunhilla.
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Mayol
Początkujący
Początkujący

Post autor: Mayol » 13 maja 2011, 08:56 - pt

Dziękuję za tak szybką reakcję.Mój błąd nie sfotografowałem oznakowań jedynie je przenotowałem.Mam jedynie jedno zdjęcie poglądowe nie najlepszej jakości wykonane telefonem(które postaram się zamieścić).Mam dodatkowe pytanie,czy fajki Dunhilla są zaiste warte swojej ceny.Nigdy nie miałem przyjemności posługiwania się tak szacownym paleniskiem(fajką).Dodam również że mam możliwość pozyskanie jeszcze dwu egzemplarzy starych billardów tej marki na zasadzie wymiany.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 13 maja 2011, 09:33 - pt

Mayol pisze:Dziękuję za tak szybką reakcję.Mój błąd nie sfotografowałem oznakowań jedynie je przenotowałem.Mam jedynie jedno zdjęcie poglądowe nie najlepszej jakości wykonane telefonem(które postaram się zamieścić).Mam dodatkowe pytanie,czy fajki Dunhilla są zaiste warte swojej ceny.....
Myślę, iż nie ma jednoznacznej, obiektywnej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony stary p. Alfred Dunhill był mistrzem reklamy, marketingu, etc. Znam z wypowiedzi negatywne opinie na temat niektórych egzemplarzy. Samemu nie mam negatywnych doświadczeń z Dunhillami - wręcz przeciwnie, ale mam ich tylko kilkadziesiąt z lat '30 - początek '70, a to zbyt nieliczna grupa porównawcza dla wyprowadzenia jakiejś odpowiedzialnej opinii generalizującej. Z drugiej strony istniała i istnieje grupa przysięgłych zwolenników tej marki nie z racji "szpanu", a z racji wartości użytkowych i smaku palenia tytoniu w tych fajkach. Pamiętamy iż to Dunhill "wynalazł" technikę "traktamentu olejowego" (oil curing) wrzośca co daje odczuwalny dla wielu bardzo dobry smak palenia w danej fajce. Tu oczywiście trzeba brać pod uwagę rodzaj tytoniu - są blendy bardziej "wybaczające" niedoskonały smak samej fajki, są blendy których pełna gama rozwinie się dopiero w znakomitej fajce. Jak zawsze diabeł siedzi w szczegółach; no i są dane aby sądzić iż oil curing w jego "klasycznej" postaci w pewnym momencie został zmieniony przez Dunhilla. Stąd dla wielu bardzo ważne jest precyzyjne zadatowanie danej fajki. No i mówiąc o fajkach estate czyli używanych pamiętamy, iż popsuć można wszystko - także i fajkę niewłaściwym z nią postępowaniem, zapuszczeniem, wręcz zapaskudzeniem, co wpływa in minus na jej smak, i stąd szeroko pisaliśmy na tym Forum o sposobach uzdatniania fajek używanych.

Tak, fajki Dunhilla uważane są za kosztowne, ale jest wiele fajek znacznie kosztowniejszych. Mam na myśli niektóre fajki współczesne znanych i modnych wykonawców.

Jak zawsze

jacek A. R.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 13 maja 2011, 13:38 - pt

jar pisze:Samemu nie mam negatywnych doświadczeń z Dunhillami - wręcz przeciwnie, ale mam ich tylko kilkadziesiąt z lat '30 - początek '70...
Oto, proszę Państwa - fajczarski szczyt skromności. :D

Ja - w odróżnieniu od Przedmówcy - miałem do czynienia tylko z kilkoma Dunhillami z lat 50 - pocz. 70, ale wszystkie one charakteryzowały się świetnymi właściwościami podczas palenia, smakiem i starannością wykonania. Moim zdaniem, fajki te mają bardzo dobre właściwości "użytkowe" i stąd ich stale wysoka pozycja w fajczarskim świecie. Oczywiście - mam tu na myśli egzemplarze pochodzące z okresu do końca lat 60 XX w.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 13 maja 2011, 14:38 - pt

blij pisze:
jar pisze:Samemu nie mam negatywnych doświadczeń z Dunhillami - wręcz przeciwnie, ale mam ich tylko kilkadziesiąt z lat '30 - początek '70...
Oto, proszę Państwa - fajczarski szczyt skromności. :D ...
W żadnym przypadku nie jest to nijaka "skromność", mimo czytelnego emotikonku. To wynik traktowania serio tego, co robię; hobby - też. Policzmy: traktując fajki użytkowo i paląc średnio 6 fajek dziennie (czasem więcej) w rotacji minimum 4 dniowej wychodzi nam liczba 24 sztuk. Znacznie lepiej dla smaku jeśli dany egzemplarz odpocznie dłużej niż wspomniane cztery dni. I to jest minimum. Poważni, serio traktując to określenie zbieracze mają kolekcje kilkuset lub lepiej kilku tysięcy egzemplarzy. Mój zbiór jest prostym zestawem użytkowym. Faktem jest, iż po wielu latach doświadczeń z wieloma markami w końcu wybrałem sobie tą a nie inną markę do użytku codziennego.

Domniemuję, iż mimo bardzo wielu wypowiedzi Dunhill jest u nas nadal traktowany jako nie wiadomo jakie znamię luksusu. Nie znajduje to odzwierciedlenia w faktach, ale po latach nie bardzo widzę już sens walki ze stereotypami. Dunhill wciąż zwraca na siebie uwagę; a jaki byłby stosunek do fajek któregoś z krajowych wykonawców, oferowanych u nas po 300 lub więcej PLN ? za już nieco powyżej $ 100 mamy do wyboru cały szereg znakomitych Dunhilli z dobrych dla tej marki okresów. Jeśli zwracamy uwagę na fajki angielskie, to proszę zapoznać się z cenami współczesnych lub prawie współczesnych Ashtonów, James Upshall czy Ferndown. Nie mówię już nawet o Amerykanach czy Włochach.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 13 maja 2011, 17:26 - pt

jar pisze:...traktując fajki użytkowo i paląc średnio 6 fajek dziennie (czasem więcej) w rotacji minimum 4 dniowej wychodzi nam liczba 24 sztuk.
Biorąc pod uwagę, że są to głównie Dunhille z wyżej wspomnianego okresu - mimo wszystko - uważam, że ma Pan w tej kwestii nieporównywalnie większe doświadczenia niż większość z nas.
Dlatego, nie ma co ukrywać - w porównaniu z takimi fajczarzami - jak np tu niżej podpisany, który ma czas na 1, 2 fajeczki dziennie, w kwestii tej i wielu innych może być Pan śmiało autorytetem. I to mimo swej naturalnej skromności.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 13 maja 2011, 17:57 - pt

Bardzo dziękuję za słuszne zwrócenie uwagi na rzecz bardzo ważną, a mianowicie na rozpiętość skali porównawczej. Ja pisząc miałem na myśli zbiory takie jak Ś.P. Johna Loringa (Dunhille) czy zbiór ca 3 tys fajek właściciela marek Astley's i James Upshall Moty Ezratiego. Ale i u nas istnieją zbiory kilkuset fajek tworzone wedle założonego profilu zbierania.

A jeśli o zbiorach się zgadało, myślę iż bardzo wdzięcznym tematem było by stworzenie i opracowanie zbioru fajek "Real Briar". Podobnie wielu z nas czerpie dobrą radość z fajek wykonawców krajowych, ale być może umknął mej uwadze jakiś - jeśli istnieje - systematycznie stworzony zbiór fajek np. czołowych naszych wykonawców.

Sama liczba i kształty to jeszcze za mało. Zawsze warto "podeprzeć" proces pozyskiwania ulubionych fajek dogłębną wiedzą tak na temat historii samej marki, styloznawstwa, jak i materiałoznawstwa oraz wstępnej obróbki-curingu używanych w danym czasie przez daną firmę materiałów. Jeśli chodzi o wartości użytkowe-smak danej fajki, to często odnoszę wrażenie, iż nie za wiele uwagi przykładamy do tej kwestii. Te czynniki tworzą jakość/smak danego egzemplarza, i jeśli się o tym przekonamy "na własnej skórze" to wówczas łatwiej zrozumieć, czemu niektórzy wolą np. Ben Wade ALE tylko z okresu w Leeds czy z czasów pierwszych kilku lat po zakupieniu marki przez Charatana i przeniesienia produkcji (?) do Londynu. Ku mej wielkiej radości powstają obecnie na Pomorzu dwa zbiory: starszych Parkerów i GBD+ pochodne. Obaj moi znakomici Przyjaciele zechcieli docenić wagę wiedzy, pozyskiwać takową i mam wszelkie dane by sądzić, że daje im to wielką radość tak z tworzenia ich pięknie zapowiadających się zbiorów jak i z palenia tak pozyskiwanych - niekiedy po $ 5 - egzemplarzy. Pragnę też wspomnieć zbiór trzeci a duchowo mi bliski, gdyż kolejny z moich fajkowych Przyjaciół (pozdrawiam, Panie Tomaszu !) zainteresował się bardzo serio współczesnymi fajkami angielskimi robionymi w myśl zasady Ś.P. Billa Taylora, który stworzył swą markę Ashton pragnąc robić fajki które by były takie, jak kiedyś były i nadal być powinny Dunhille. Nic dziwnego, że Bill odwołał się do Dunhilla, bo sam się tam uczył i pracował przez lata; równie dobrze można by podać jako "wzorzec jakości" np. stare Barlingi, Charatany, czy z marek popularnych - dziś nie doceniane (bodaj poza legendarnym "Rotmem") BBB.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 13 maja 2011, 19:00 - pt

Cóż, muszę przyznać, że od pewnego czasu i ja skłaniam się ku starym (do lat 60-tych) fajkom angielskim. Jest to jeden z działów mojej skromnej kolekcji, który stał się ostatnio najbardziej liczny. I tak stoją sobie na półeczce obok siebie: Dunhill, Masta, Parker, Hardcastle, BBB, Comoy, Guildhall, Barling, GBD, Ben Wade, Charatan, Orlik...itd Jednak - jak widać - jest to jeszcze zbiór zbyt ogólny, nie znalazłem bowiem firmy z tego okresu, która urzekła by mnie zupełnie.
Pewną zagadką jest nadal dla mnie postać Johna Redmana, londyńskiego wytwórcy takich marek jak: Aristocrat (w moim posiadaniu), Buckingham, Buckingham Palace, Canberra, Captain Fortune, Dr John, Golden Square, Redonian, Richmond, Twin Bore. Może ma Pan więcej informacji na jego temat?
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 13 maja 2011, 19:20 - pt

Niestety, z przykrością donoszę iż nie mam dokładniejszych informacji na temat fajek sygnowanych John Redman; w internecie można znaleźć nawet zdjęcie starej wytwórni/fabryki z szyldem: John Redman Ltd. & British Empire Pipe Co. (choć nie wiem, czy o te właśnie fajki chodzi), ale poza znanymi nam wzmiankami zbieraczy, w Pipedii czy u Pipephill'a nic więcej mi o tych fajkach niestety nie wiadomo. Mam wszakże wrażenie z tego, co wykazało pobieżne poszukiwanie w sieci, iż są one nadal produkowane i oferowane.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Mayol
Początkujący
Początkujący

Post autor: Mayol » 26 maja 2011, 12:46 - czw

Witam .
Po długich negocjacjach stałem się właścicielem dwóch fajek marki Dunhill.Pierwsza to wcześniej opisywany bent Dunhill Bruyere 56(a nie 58) F/T , po drugiej stronie 4 (w kółku) A MADE IN ENGLAND 9 i lekko poniżej malutkie kółko. Druga to Dunhill Shell Made in England i tu albo to jest 16 lub 19 ewentualnie 18 oraz numer 44213.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 26 maja 2011, 15:07 - czw

Pierwszy jest z 1968 roku (to nie jest małe kółko, tylko podkreślenie), a drugi jest z 1976, 79 albo 78 roku :-)

Pozdr.
マルツェル
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 26 maja 2011, 15:30 - czw

W przypadku pierwszej fajki, jeżeli pod sufiksem datującym jest podkreślenie, to chyba byłby to 1959 rok? Jakiej wielkości jest cyfra 9 po "made in england"? Jeżeli jest mniejsza niż ostatnia litera "D" w słowie England, to prawdopodobnie 1959, jeżeli jest tej samej wielkości to 1969.
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”