Dunhill,proszę o pomoc.

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: Dunhill,proszę o pomoc.

Post autor: jar » 26 maja 2011, 15:33 - czw

Może warto przypomnieć,iż w latach 1976-77 Dunhill zmienił system kodowania, zaprzestano uwidaczniać grupę rozmiarową cyferką w okręgu i zaprzestano uwidaczniać sposób wykończenia powierzchni - Shell, Tanshell, Bruyere etc. Informacje na temat numeru katalogowego modelu - shape numbers zawarte były w nowym, 3, 4 lub 5 cyfrowym kodzie. Od roku 1978 shape numbers są już wszystkie przedstawiane kodem pięciocyfrowym.

Rozczytuje się go jak następuje:

cyferka pierwsza to oznaczenie grupy rozmiarowej
cyferka druga to typ ustnika (tappered, saddle, etc)
cyferki kolejne to oznaczenie modelu/kształtu, na przykład: 03 - Billiard, etc. Dokładniejsze tabele dostępne są w internecie.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 26 maja 2011, 15:46 - czw

jar pisze:zaprzestano uwidaczniać sposób wykończenia powierzchni - Shell, Tanshell, Bruyere etc.
Wydaje mi się, że nie jest to prawda- nazwa wykończenia zawsze była i jest stemplowana na fajce. Na Ebayu jest obecnie kilka Dunhilli z lat 1976-77, które to potwierdzają (wykończenia Root, Bruyere, Shell).
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 26 maja 2011, 16:09 - czw

Choćby w popularnym, a i tu przywoływanym opracowaniu R.D. Fielda czytamy:
1976-77 During this period the group number and finish code were dropped and the old shape numbers were dropped in favor of a new system. Shape numbers during this period had either 3, 4, or 5 digits.
DUNHILL SHELL MADE IN ENGLAND 16 17
1978-82 In 1978 shape numbers all became five digit....
Oczywiście - i chyba nie trzeba o tym nawet wspomminać, boć to się wydaje oczywiste- istnieją liczne wyjątki, i tu się pojawia pole do działań dla Więcej Wiedzących tak, jak w przypadku datowania sreber, porcelany, etc.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 26 maja 2011, 16:26 - czw

Wojtku, masz 100 % racji w sprawie zadatowania pierwszej fajki. Przyznam się, że zadatowałem je z pamięci, która niestety tym razem mnie zawiodła. Przepraszam Kolegę za wprowadzenie w błąd. Jeżeli chodzi zaś o typ wykończenia, to też zgadzam się z Wojtkiem, że w tych latach typ wykończenia Dunhilli jest również wybijany na fajce. Sam posiadam w swojej kolekcji Dunhille z roku 1976, 1978 oraz 1981 i na wszystkich jest wybita nazwa wykończenia.

Pozdr.

EDIT:
Na fajkach "Limited Edition" z 1981, 2003 i 2005 r. również mam wybite nazwy wykończenia: "SHELL BRIAR" oraz "ROOT BRIAR".
Ostatnio zmieniony 26 maja 2011, 16:35 - czw przez MSee, łącznie zmieniany 1 raz.
マルツェル
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 26 maja 2011, 16:35 - czw

Ależ to są dwie różne, moim zdaniem, sprawy. Mam samemu Dunhilla z roku 1976 oznakowanego według "starego stylu", co w niczym nie podważa informacji z tekstu D.R. Fielda - poza wszystkim niezłego znawcy tematu. Po prostu reguły i procedury to jedno, a życie i odstępstwa od reguł pisanych to drugie, i to usiłowałem przekazać przy końcu mojej poprzedniej wypowiedzi. W pewnym skrócie: historia datowania to historia precedensów. Niekiedy dość licznych precedensów. Nie wierzę aby przedstawiciel Dunhilla na USA - p. Field napisał coś ot, tak sobie. Być może powinien napisać mniej kategorycznie, podkreślić fakt istnienia odstępstw od podanej reguły. Nieczęsto się bowiem zdarza że zmiana systemów oznakowań zostaje dokonana w krótkim interwale czasowym, niekiedy trwa ona ładne kilka lat.

jak zawsze

Jacek A. R.

DODANE:
Mój egzemplarz jest swoistą "hybrydą" w sensie oznakowania, widnieje na nim bowiem:
42CY DUNHILL SHELL
MADE IN ENGLAND 16
a więc: 4 - grupa rozmiarowa
2 - ustnik saddle stem
CY - poprzednik quaint czy collector's shapes - CY występuje bardzo nieczęsto i stąd zatrzymałem ową zbyt młodą dla mnie fajkę.
a reszta - zupełnie wbrew istniejącej wówczas - w 1976 roku regule. I wiele jest takich wyjątków.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 26 maja 2011, 16:58 - czw

MSee pisze:Jeżeli chodzi zaś o typ wykończenia, to też zgadzam się z Wojtkiem, że w tych latach typ wykończenia Dunhilli jest również wybijany na fajce.
Ja jednak zgodzę się z Jarem. Twoje fajki zdają się być wyjątkiem od reguły. Widziałem kilka Dunhilli z drugiej połowy lat 70-tych i żaden nie miał wybitej nazwy wykończenia.
Chciałbym wywołać tutaj Becketa, który nabył ostatnio pięknego, ogromnego benta z 1975 roku.
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 26 maja 2011, 17:22 - czw

Bardzo mnie raduje nasza świadomość ważności precedensów, odstępstw od pisanej reguły. Pod koniec życia John Loring rozpoczął w towarzystwie kilku realnych bądź wirtualnych Przyjaciół rozgryzać to zagadnienie. Nie pamiętam, czy coś na ten temat opublikował na wciąż utrzymywanych prze Rodzinę sławnych stronach Loring Pages, ale pamiętam, iż w wyniku rozmów czy to " w realu" czy drogą korespondencji pozyskiwano informacje iż niekiedy część oznakowań był wstemplowywana w roku x a kolejna część w jakiś czas później. A po drodze zmnieniał się "system generalny "i stad, jak już podałem, historia datowania to z pewnego punktu widzenia historia precedensów.

Podobną sytuację spotykamy w przypadku niektórych fajek Ashton. Ale najwięcej "frajdy" miewałem z Ben Wade z krótkiego okresu początku lat '60 - tuż po przeniesieniu marki do Londynu po wykupieniu jej przez Charatana, ale używania jeszcze starych zapasów wrzośca i pracy na starych maszynach jeszcze z Leeds.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 26 maja 2011, 19:08 - czw

Wydaje mi się, że zaszło pewne nieporozumienie, związane z niedokładnym odczytaniem słów Fielda. Jak przytoczył Jar:
jar pisze:Choćby w popularnym, a i tu przywoływanym opracowaniu R.D. Fielda czytamy:
Cytuj:
1976-77 During this period the group number and finish code were dropped and the old shape numbers were dropped in favor of a new system. Shape numbers during this period had either 3, 4, or 5 digits.
DUNHILL SHELL MADE IN ENGLAND 16 17
1978-82 In 1978 shape numbers all became five digit....
Wydaje mi się, że "group number and finish code were dropped" oznacza tyle co: oznaczenia grupy rozmiarowej oraz wykończenia zostały usunięte, tzn. cyfry odpowiadające tym elementom (rozmiar i wykończenie) zostały usunięte z uprzednio stosowanego 5 cyfrowego oznaczenia (w którym tak jak Jar wcześniej pisał były zawarte rozmiar, typ ustnika, itd.). Stosowane wtedy były 3,4, lub 5 cyfrowe oznaczenia kształtu. Tak więc zostało zmienione znaczenie cyfrowego "kodu", jednak nie odnosi się to do oddzielnego stemplowania pisemną nazwą wykończenia.
Szczerze mówiąc nigdy nie spotkałem się z Dunhillem bez nazwy wykończenia.
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
Mayol
Początkujący
Początkujący

Post autor: Mayol » 15 sierpnia 2011, 20:16 - pn

Ostatnio zmieniony 15 sierpnia 2011, 20:46 - pn przez Mayol, łącznie zmieniany 1 raz.
Mayol
Początkujący
Początkujący

Post autor: Mayol » 15 sierpnia 2011, 20:31 - pn

PETERWF
Początkujący
Początkujący

Post autor: PETERWF » 26 lutego 2014, 12:11 - śr

Witam.
Nie chcę zakładać nowego tematu, i dlatego podpinam się pod ten.
Dotarł dzisiaj do mnie DUNHILL i chciałbym aby ktoś z szanownych kolegów pomógł mi w datowaniu tej fajeczki i udzielił ogólnych informacji.
Napisy na fajce: 56+2 DUNHILL SHELL MADE IN ENGLAND 15 4S(4 W KOLE)
Z tego co wyczytałem na forum to chyba 1975r.
Pozdrawiam
"Najmilszą rzeczą przy kupowaniu idealnej fajki jest to, że jedna nie wystarczy"
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 26 lutego 2014, 12:40 - śr

56 to kształt-model dosyć popularnego Dunhillowego bentu. Szkoda ze nie ma zdjeć oznakowań, można by powiedzieć coś więcej, np. na temat owej cyferki 2 po 56. Shell to edycja fajek wykończonych piaskowaniem zwanym Shell co nawiązuje do "chropowatości" zewnętrznych powierzchni niektórych muszli. Cyferki 15 w tego typu oznakowaniach rzeczywiście wskazują na rok 1975. 4S to grupa rozmiarowa 4 w edycji Shell (S). Grupa rozmiarowa wskazana jest przez cyfrę 4 w okręgu.
http://pipepages.com/65dh14" onclick="window.open(this.href);return false;
ostatnia z prawej strony acz o gładkiej powierzchni
http://pipepages.com/59dhc7" onclick="window.open(this.href);return false;
pierwszy rząd od góry, środkowy obrazek.

Jak zawsze

Jacek A. R.
PETERWF
Początkujący
Początkujący

Post autor: PETERWF » 26 lutego 2014, 12:58 - śr

Oto zdjęcie, mam nadzieję że uda się wyjaśnić tą cyfrę +2
[img][IMG]http://images61.fotosik.pl/695/3f78e9e65769fa3am.jpg[/img][/img]
Dzięki za szybką odp :)
"Najmilszą rzeczą przy kupowaniu idealnej fajki jest to, że jedna nie wystarczy"
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 26 lutego 2014, 13:30 - śr

Serdecznie dziękuję za szybką reakcje i dobre, czytelne zdjęcie. Tak, typ liternictwa potwierdza datowanie cyferkami 15 na rok 1975. Natomiast owo +2 wstemplowane innym niż 56 stemplem jest oznakowaniem dodatkowym, niejako poza standartowym oznakowaniem (nomenclature). Znane mi źródła i znawcy *) nie mają jednoznacznego zdania w tej kwestii, czasem może to wskazywać na pewne minimalne odejście od kształtu wzorca danego modelu co naturalne przy stosowaniu techniki piaskowania **), czasem może być oznakowaniem związanym z dystrybucją danej fajki . Może Pańska fajka była przeznaczona na rynek USA ?

Gratuluję nabycia dobrej fajki, ufam iż przyniesie ona Panu wiele radości

Z pozdrowieniami

Jacek A. R.

*) John C. Loring, The Dunhill Briar Pipe, The Patent Years and After, 1998, USA.
**) John C. Loring, op. cit., str. 65 i sąsiednie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”