Proszę o radę

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Mateusz1223
Początkujący
Początkujący

Proszę o radę

Post autor: Mateusz1223 » 01 listopada 2013, 20:12 - pt

Witam!

Chciałbym się Państwa poradzić przy wyborze mojej pierwszej wrzoścowej fajki. Po kilku miesiącach fajkowej przerwy, do której zmuszony zostałem przez chińskie kukurydzianki i niedouczenie w sprawach "jak to palić", od miesiąca pykam w gruszance Bróg 24 nabijanej tytoniem Rattray's Black Mallory. No i się przekonałem, coraz bardziej mi smakuje, chociaż niekiedy mam więcej kondensatu niż dymu, ale już coraz rzadziej :wink:
na święta, korzystając z myślę fajnych obniżek na fajkowo.pl, planuję zakup pierwszego wrzośca i zapas tytoniu SG FVF. najpierw, żeby jeszcze się "doćwiczyć" popalę w kaczanach MM. Chciałbym kupić trzy te fajeczki, do jednej na pewno pójdzie GH Rum Flake, a w pozostałe Peterson Xmas 2013 i limitowana edycja na tenże rok. I tu moje pierwsze pytanko: czy warto kupić te nie tanie tytonie ( Xmas kosztuje 124zł), czy lepiej jakieś od Samuela Gawitha lub Gawith Hoggrath.
Do tego zapalniczka Zippo Satin Chrome.
No i wrzosiec: chcę wybrać między fajkami:
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-Brebbi ... 1-3mm/4605" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-Worobiec-72/1155" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-Worobiec-102/1898" onclick="window.open(this.href);return false;

Worobce to chyba lepsza jakość, a wymiary komina mieszczą sie w standardzie. 102 ma grubsze ścianki, a ksztalt główki to trochę zmodyfikowany billard chyba, a kształt billard najbardziej mnie interesuje.

Pozdrawiam i czekam niecierpliwie na odpowiedzi :D
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Re: Proszę o radę

Post autor: golf czarny » 01 listopada 2013, 21:06 - pt

Nie mogę koledze jakoś szczególnie doradzać w wyborze fajki. Moje ulubione nowe fajki to są właśnie MM :D I od kiedy nabyłem fajkę początkową bd to od tamtej pory bardzo rzadko cokolwiek nowego zaprząta moją uwagę. Raz nabyłem fajkę wykonaną przez forowego Kolegę Wojtka Pastucha.Super jakość! Ale to wszystko, co mam nowego tak na ok. 50 fajek.
Postaram się doradzić co do wyboru tytoniu .
Nie polecałbym zakupu tytoniu SG FVF tak do palenia w tym momencie. Oczywiście można go sobie odłożyć do słoika i tylko zyska. Ale to nie jest łatwy blend i chcąc go palić teraz po doświadczeniu z puszką Rattrysa możesz po prostu być zawiedziony smakiem, kondensatem, a jeśli nie palisz papierosów może okazać się za mocny.
Nigdy nie paliłem Xmas . Ale obawiam się że znowu to trudny, bo wilgotny aromat. Powyższe piszę wyłącznie w oparciu o zasłyszane i przeczytane opinie.

Mateuszu zamiast FVF polecałbym tytoń, który ostatnio paliłem. Tutaj recenzja http://www.fajka.net.pl/rec_tytoniu/dan ... -czarnego/" onclick="window.open(this.href);return false;. Jest smaczny i bardzo łatwy jak na Va w obsłudze.

Jeżeli koniecznie GH to zdecydowanie dwa Broken Scotch Cake i nowość Scotch Flake. (uwaga: opis na Fajkowo.pl SF jest imo mylący)

Jeśli chciałbyś spróbować aromatu polecałbym Captain Black Regular. Znowu stosunkowo łatwy i dosyć smaczny ( smak rumowych pralinek)

Dosyć ciekawą propozycją jest także taki półaromat a jednocześnie klasyk McBaren Scottish Mixtute, W mojej opinii przy odpowiednim wysuszeniu i roztarciu pali się bardzo komfortowo i jest zaskakująco ( jak na cenę) smaczny.
Mateusz1223
Początkujący
Początkujący

Post autor: Mateusz1223 » 01 listopada 2013, 21:23 - pt

Po pierwsze dziękuję za odpowiedź! :D

No ciekawie jeśli chodzi o fajki; na fajkowie dostępny jest tylko jeden model MM, myślę że nadaje się do w miarę dobrego palenia :wink:

Jednym słowem pieniądze wydane na jedną fajkę wrzoścową lepiej zainwestować w kilka od MM

Czyli tytonie peta lepiej odpuścić.

A co myślicie o fajce B&B 20: http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-BB-20/177" onclick="window.open(this.href);return false;
konradus
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: konradus » 01 listopada 2013, 22:55 - pt

Mateusz1223 pisze:Chciałbym się Państwa poradzić przy wyborze mojej pierwszej wrzoścowej fajki.
Mateusz1223 pisze:A co myślicie o fajce B&B 20
Odpuszczasz ;) Przełam się i kup sobie wrzośca, przecież tego chyba chciałeś. Takiego jak Ci się podoba najbardziej. Te Worobcówki, które pokazałeś, mają dość grube ścianki komina, więc będzie Ci się przyjemnie i wygodnie w nich palić. A Worobcówki uchodzą za smaczne fajki, ja swoje trzy bardzo lubię, z jedną z nich prawie się nie rozstaję. Przed opaleniem zastanów się czy nie zedrzeć prekarbonizatu. Potem dobrze ją opal i miej frajdę :)

pzdr,
k.
zebra
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: zebra » 01 listopada 2013, 23:18 - pt

Tak jak kolega pisał wyżej - pierwsze pytanie czy paliłeś wcześniej? Wielu palaczy jakich znam zaczyna od aromatów bo łatwiej poczuć ich smak w porównaniu do niuansów tytoni naturalnych. To prawda aromaty mogą nas uraczyć sporą ilością kondensatu (przed paleniem warto podsuszyć nieco, tytoń po ściśnięciu powinien się łatwo rozprężać, nie powinien natomiast się kruszyć). Natomiast czyste virginie wymagają uważnego palenia bo "przegrzane" będą nas gryzły w język i w sumie nie jest to złe bo uczy właściwego czyli chłodnego palenia. Ja polecałbym ci do nauki palenia czyste virginie np: Samuel Gawith Best brown flake (zalecam na początek rozkruszenie fleka na drobne), albo coś ze stajni GAwitha Hoggartha np: Brown flake lub Best brown no. 2, jeden z moich ulubionych Bright cr flake (to wszystko też flake ale mniej zbite od tytoni S. Gawith'a więc łatwiej je rozdrobnić na wstążki). Po emocjach związanych z opanowanie palenia virgini zalecałbym odprężenie w postaci aromatów i tu pytanie czy wolisz aromaty ciężkie czy lekkie subtelne? Coś subtelnego np: Gawith Hoggart American delight, coś bardziej wyrazistego np. któreś tytonie ze stajni Petersona.
Ja natomiast nie rezygnowałbym z wrzośca. Fajkę z gruszki B&B sobie odpuść. Fajki przez ciebie zaproponowane są dla mnie ok. Tylko jedno ale - wszystkie mają prekarbonizat w kominie (takie coś czarne) co niekoniecznie wpływa dobrze na smak i oddychalność fajki. Trudniej za to fajkę z prekarbonizatem nadpalić (moja rada czasem lepiej końcówki nie dopalić niż fajkę nadpalić).
Mam propozycję zamiast fajki worobca z prekarbonizatem w podobnej cenie i kształcie masz taką fajną brebbię bez prekarbonizatu.
Co do zapalniczki zippo mam i sobie chwalę.
Mateusz1223
Początkujący
Początkujący

Post autor: Mateusz1223 » 02 listopada 2013, 17:54 - sob

Ta brebbia naprawdę fajna! zastanowię się jeszcze ale może sobie ją sprawię

Gawith Hoggarth Bright CR to czysta virginia (chyba?) więc ten tytoń zapewne nabędę - jedno tylko pytanko: jest w miarę łatwy paleniu, tzn. łatwiejszy niż FVF czy BBF?
Awatar użytkownika
kolejarz1986
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: kolejarz1986 » 02 listopada 2013, 19:25 - sob

Może zamiast szukać nowej drogiej fajki, poszukaj czegoś odnowionego? Sprzedawałem Chacomy, ROPPy, Butz-Choquin które miały po 20-30 lat za cenę naprawdę śmieszną w porównaniu do nowych fajek (ja dawałem po 60-70 zł, nowy Chacom to koszt 400 zł, BC to 300-400 zł ). Jeżeli fajka jest dobrze odnowiona to nie będzie gorzej smakować niż nowa. Chyba że kolega ma obrzydzenie co do używanych fajek, to już inna sprawa.
Sam na początku kupiłem odnowione fajki i zamiast wydawać pieniądze na fajki, kupiłem dwie za 100 zł a resztę przeznaczyłem na tytoń.
Kto ma w głowie olej, ten idzie na kolej!
zebra
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: zebra » 03 listopada 2013, 00:04 - ndz

Bright CR to "prawie" czysta Virginia dosmaczana miodem spadziowym w sumie można ją zaliczyć do Virgini typu scented, choć to dosmaczenie bo aromatyzacją bym tego nie nazwał jest naprawdę minimalne. Można po tym palić w tej fajce inne czyste Va. Czy jest łatwa w paleniu? Łatwo się rozdrabnia znacznie lepiej niż BBF czy FVF, a co do palenia to jak to virginia przeciągnięta ugryzie w jęzor, przegrzana słodka nie będzie ale nie ma innej drogi jak próbować palić, cierpieć i nie zrażać się :lol:. Nie życzę ci tylko uzależnienia chyba że już masz, sam palę rzadko dla przyjemności pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 03 listopada 2013, 15:08 - ndz przez zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 03 listopada 2013, 08:42 - ndz

Bright C.R. jest przez wiele osób uważany za łatwiejszy w paleniu od FVF. BBF jeśli dobrze podsuszony i rozdrobniony także nie należy do tytoni trudnych w paleniu. Natomiast chętnie zapoznał bym się ze źródłem mówiącym o "dosmaczaniu" miodem (spadziowym ?). Opis np. na Synjeco (a te opisy p. Daniela Schneidera) są bardzo wiarygodne) mówi:
http://www.synjeco.ch/pataall/taba/3021.php?i5s7s1" onclick="window.open(this.href);return false;
100% pure virginia leaf with no additional flavours made from a blend of Brazilian, Zimbabwe and Malawi bright vrginia leaf.
(podkreślenie jar)
Podobny opis widnieje na Tobaccoreviews.

Samemu zawsze pamiętam, że smak i aromat uzyskuje się przede wszystkim doborem liści wysokiej jakości i sposobem przeprowadzenia fermentacji. Stosowanie dodatków "dosmaczających" nie jest niezbędne do stworzenia kompozycji o różnych smakach i zapachach.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
zebra
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: zebra » 03 listopada 2013, 15:25 - ndz

Panie Jacku już spieszę z wyjaśnieniami. Znane mi są opisy na Synjeco i na Tobaccoreviews. Fakt nie ma tam słowy o dosmaczaniu, jednakże na stronie powszechnie nam znanego sklepu Fajkowo znajduję tam następującą informację.
Cytuję za Fajkowo:
Doskonała, jasna wirginia, szybko i ciepło suszona metodą ogniowo-rurową. Same najsłodsze odmiany - z Brazylii, z Zimbabwe, z Malawi. Liście doskonałej jakości, zebrane po wydzieleniu maksymalnej ilości smółki. Bogactwo naturalnie tytoniowych owocowych kwasków, od leśnych jeżyn, po cytrusy. Coś jakby FVF - ale z dość wyraźnym końcowym casingiem, czyli z lakelandowym akcentem typu scented. Kwiatowo - mydlany zapaszek w tle na początku palenia ledwo się zaznacza, potem intensywnieje, wręcz wybucha, by od połowy fajki stopniowo zanikać. Pod koniec uzyskuje się idealny balans, wyrównanie, harmonię wszystkich smaków bez możliwości ich wyodrębnienia. Naprawdę wielka kompozycja tytoniowa z dodatkiem miodu spadziowego, doskonała do codziennego palenia, a także na specjalne okazje. Wielka frajda dla miłośników wirginii w angielskim stylu i z angielską, daleko wyczuwalną, dyskretną aromatyzacją.

Biorąc pod uwagę, że właściciele z wyżej wymienionego sklepu złożyli ostatnio wizytę w siedzibie samej firmy to pozwala mi sądzić, że mają informację z pierwszej ręki. W razie wątpliwości zawsze można dopytać pana Piotra albo Tomasza Z.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 03 listopada 2013, 15:48 - ndz

Bardzo dziękuję za podanie mi źródła tej informacji, oczywiście zapytam Pana Piotra a znam też Tomka Zembrowskiego, oczywiście wiem o ich wyprawie do Kendall.

Nie mogę wykluczyć, iż przywołany miód jest elementem roztworu używanego nie tyle w celu "dosmaczenia" w trybie "scenting" czy "casing", a zwykłej fermentacji tak, jak np. cukier jest (czy był) dodawany do roztrworu fermentacyjnego przy produkcji FVF. Tekst na Fajkowo jest dla mnie pewną nowością, zwłaszcza akapit:
...z dość wyraźnym końcowym casingiem, czyli z lakelandowym akcentem typu scented...
i tym chętniej zasięgnę informacji u p. Piotra.

Z miłymi pozdrowieniami

Jacek A. R.

DODANE:

Rozmawiałem przez telefon z Tomkiem Zembrowskim - skądinąd amatorem Bright C.R., który na wieść o miodzie spadziowym silnie się zadumiał. Przesłalem Mu link do tego wątku z prośbą o dwa słowa.
zebra
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: zebra » 03 listopada 2013, 16:27 - ndz

Panie Jacku widzę że wytworzył się ciekawy temat. Brigt CR to jedna z moich ulubionych Va. Czekam więc z niecierpliwością na jakieś dalsze informacje w tej sprawie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 03 listopada 2013, 16:46 - ndz

- ha, a zatem może by stworzyć małe kółko zwolenników tego blendu ? :) ja sam palę go (jeszcze kiedy czasem palę) z wielką przyjemnością, bowiem poza smakiem przypomina mi on (i to nie tylko mnie) starego Capstana; poruszyłem tą sprawę w rozmowie z Tomkiem kilkanaście minut temu i z kolei on ma skojarzenia nie z Capstanem ale on jak mi wspomniał ma Capstana żółtego (Gold, kiedyś Mild), nie tego niebieskiego (Original Navy Cut, kiedyś Medium).

Bardzo warto spojrzeć na Fajkowo PL gdyż podczas niedawnej wyprawy do Kendall zadawano tam pytania także na temat Bright C.R.
Pytania do Gawith Hoggarth czyli efekt akcji „Zapytaj mistrzów”
http://www.fajka.net.pl/konkursy-foto/p ... -mistrzow/" onclick="window.open(this.href);return false; :
Pytanie: Od czego pochodzi skrót w tytoniu Bright C.R. flake?

Odpowiedź: Skrót pochodzi od: C – Canadian; R – Rhodesian. Rob nie przypomina sobie okoliczności powstania nazwy.

Pytanie: Które tytonie są w 100% naturalne?

Odpowiedź: Wszystkie mieszanki opisane jako Va są takie. Dodanie glikolu jest konieczne do kontroli wilgotności tytoniu. Nic poza tym nie jest dodawane.

Jak zawsze

Jacek A. R.

DODANE po krótkim czasie: otrzymałem wiadomość, że opis na Fajka.net będzie skorygowany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”