Fajka myśliwska

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

katakumba
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 11 lipca 2010, 18:57 - ndz
Lokalizacja: Poznań

Fajka myśliwska

Post autor: katakumba » 26 grudnia 2014, 22:08 - pt

Nie doszukałem się takiego tematu, więc kieruję pytanie do szanownych Forumowiczów: czy ktoś użytkuje fajkę myśliwską/bawarską i może się podzielić wrażeniami z palenia?

Czy warto kupić taką fajkę do palenia, czy tylko do kolekcji? Z czego są zazwyczaj wykonane?
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Posty: 1642
Rejestracja: 25 listopada 2007, 14:46 - ndz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Fajka myśliwska

Post autor: jar » 26 grudnia 2014, 23:08 - pt

Smak palenia w fajce zależy jak pamiętamy od nie tylko konstrukcji - tzw. inżynierii fajki ale i od właściwości materiału; nie bez kozery akurat wrzosiec okazał się materialem prawie optymalnym - piszę: prawie, gdyż meerschaum/pianka zapewnia równie smaczne palenie acz jest krucha i stąd podatna na uszkodzenia mechaniczne i tak ustąpiła pola wrzoścowi jeszcze w XIX wieku.

Fajki tzw. myśliwskie czy bawarskie to najczęściej fajki nie tylko o bardzo długim trzonie (stem) ale i - co najważniesze- o główce (bowl) wykonanej z ceramiki/porcelany. Ta oddycha i pracuje zupełnie inaczej niż pianka czy wrzosiec, bardzo kumuluje ciepło i tak zdecydowanie nie należę do grona zwolenników traktowania takich fajek jako fajek użytkowych.

UWAGA: na starych rycinach często widać panów w tym w mundurach wojskowych palących długie, na pierwszy rzut oka podobne do wspominanych fajki. Piszę: podobnych, gdyż wiele z nich miały główki z pianki, często zabarwionej na brązowo. Znam takie również "osobiście" - w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajdują się m.inn. dwie główki fajek z meerschaumu po Generale Janie Tomickim, uczestniku Powstania Listopadowego.

Powodem nie znalezienia tematu fajek "myśliwskich"/"bawarskich" najpewniej jest fakt, iż z racji specyficznych (aby się od krytyki wstrzymać) właściwości użytkowych nie bywają postrzegane jako fajki "klasyczne" (w sensie wartości użytkowych) czyli: wrzosiec, meerschaum, także corncob, calabash, oraz także wiśnia (np. ROPP).
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”