Mam 2 fajki. 20. 200 ;)

Tu możemy porozmawiać o wszystkim co fajki dotyczy a fajką nie jest

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: Mam 2 fajki. 20. 200 ;)

Post autor: andnn » 14 kwietnia 2008, 10:13 - pn

mjp pisze:andnn, pytanie może głupie, ale nie zastanawiałeś się nad produkcją i sprzedażą takich szafek na forum? jakby co, to jestem pierwszy na liście! :D
Nie zastanawiałem się, jestem szczerze mówiąc leniem i ciężko jest mi się za coś zabrać :-) Do większej produkcji potrzebne by było też więcej narzędzi niż te z których korzystałem - wiertarka ręczna, piła ręczna, młotek i śrubokręt. :)
Pan Abażur pisze:A jak wygląda kwestia kosztorysu całości?
Szafka w tej formie i wymiarach mieści 102 fajki. Koszt całości to ok. 350 zł z czego połowa to koszt szyb wraz z zawiasami i ich montażem w szybach (to robił szklarz). Tak więc jeżeli ktoś nie potrzebuje szklanych drzwi to koszt szafki zamknie się pomiędzy 150 - 200 zł.
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 14 kwietnia 2008, 10:37 - pn

Banalne i jednocześnie genialne, na to żeby w ten sposób wykonać spody w życiu bym nie wpadł.
Moje fajki wylądowały kilku pojemnikach w puszce po tytoniu, papierowej rurze i kamionce, wyłożone szmacianymi rękawami.

Co do skręcania półek- warto czasem odiwedzić jakiegoś LiDla lub inny tani supermarket, bywają tam takie skorupki szafek i za ok 60zł mamy już gotową konstrukcję z półkami. Są trochę za szerokie, ale można dzięki temu zwiększyć ilość półek, tnąc istniejące na pół, tyle że szafka będzie głębsza, co na dole okaże się świetnym rozwiązaniem na słoiki z tytoniem itp...

Czy ja dobrze widzę? Ona jest wpuszczona jak gablota w ścianę?
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 14 kwietnia 2008, 13:34 - pn

JSG pisze:Banalne i jednocześnie genialne, na to żeby w ten sposób wykonać spody w życiu bym nie wpadł.
Ja wpadłem na to już w trakcie budowy. Wg wstępnych planów spody miały być bejcowane na kolor szafki a otwory miały być wyklejone polarem.
JSG pisze:Czy ja dobrze widzę? Ona jest wpuszczona jak gablota w ścianę?
W pewnym sensie tak, gablota jest powieszona między załamaniem ściany a oknem. Wymiary tego miejsca determinowały wymiary całej szafki, bo właśnie w to miejsce w pokoju była planowana.
Awatar użytkownika
Mariusz Broniarz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Mariusz Broniarz » 14 kwietnia 2008, 13:54 - pn

A ja mam dwa pytania dotyczące wykonania.
1.Sposób montażu-klejenie,czy może skręcanie ?
2.Gotowe spody oklejone są w całości,czy też miseczki oklejane były osobno?
Bardzo podoba mi się to arcydzieło i jeśli plagiatu nie popełnie ,to mam zamiar skopiować szafeczke.Może nie w takich samych wymiarach,ale coś podobnego.Mam zamiar tylko dołożyć oświelenie halogenowe,oraz wentylator komputrowy,który gdzieś się zamaskuje.
"Kto myśli,że może,ten może.A kto myśli,że nie może,ten nie może.To jest nieuchronne,niezaprzeczalne prawo".
Pablo Picasso.
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 14 kwietnia 2008, 14:29 - pn

Mariusz Broniarz pisze:1.Sposób montażu-klejenie,czy może skręcanie ?
Płyty skręcane konfirmantami, listwy pod fajki i oparcia klejone - więcej w opisach pod zdjęciami.
Mariusz Broniarz pisze:2.Gotowe spody oklejone są w całości,czy też miseczki oklejane były osobno?
W całości. IMHO nie da się na tyle dokładnie okleić "w kawałkach" aby wyglądało to estetycznie. Całkowite oklejenie sprawia wrażenie jednolitej, równej obróbki...
Mariusz Broniarz pisze:...mam zamiar tylko dołożyć oświelenie halogenowe,oraz wentylator komputrowy,który gdzieś się zamaskuje.
Oświetlenie to IHMO nie za dobry pomysł, chyba że będzie włączane chwilowo, aby pokazać kolekcję znajomym ;)
Na apf w moim wątku dotyczącym właśnie tej szafki dyskutowaliśmy m. in. na temat oświetlenia i jego wpływu na fajki (a właściwie na ustniki (ebonit)
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 14 kwietnia 2008, 14:36 - pn

Mariusz Broniarz pisze:Mam zamiar tylko dołożyć oświelenie halogenowe,oraz wentylator komputrowy,który gdzieś się zamaskuje.
Co do wentylatora, może i fajny pomysł ale pamiętaj że misisz do niego jeszcze zamaskować zasilacz, w zasadzie może być nawet taki od komórki też wprawi w ruch wiatraczek, ale pamiętaj że będzie się grzał więc musi być poza szafką. Nie wiem czy nie lepiej zostawić sprwę wentylacji naturalnej cyrkulacji powietrza i poprostu wykonać trzy otwory w podłodze i trzy w suficie szafki, zapewni to naturalny przepływ powietrza, kiedy szafka nieco się nagrzeje powietrze ciepłe ucieknie górą a od dołu zassane zostanie powietrze o temperaturze pokojowej.
Awatar użytkownika
Mariusz Broniarz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Mariusz Broniarz » 14 kwietnia 2008, 15:38 - pn

Z tymi halogenami to przesadziłem.Myślałem o czym innym,a co innego napisałem.Oświetlenie ma być diodowe.
Co do zasilania wentylatorka to tyle części po starych komputerach się szlaja,że i tu nie będzie problemu.
No i faktycznie zamysłem jest wstawienie zasilacza po za szafką,co by nie zagrzewał zbędnie do boju moich fajeczek.Otwory wentylacyjne także będą,ale tu jeszcze należy mieć jakiś pomysł,by uniknąć oszpecenia wnętrza.
"Kto myśli,że może,ten może.A kto myśli,że nie może,ten nie może.To jest nieuchronne,niezaprzeczalne prawo".
Pablo Picasso.
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 14 kwietnia 2008, 15:52 - pn

ja bym raczej był za posiadaniem otwornicy 50mm i zaślepek wentylacyjnych do płyty gipsowej, lub do szafek kuchennych, a nie czasu i pomysłu. Pierwsze mają fajny kształt, to takie jakby wessane leje, drugie są brzydsze ale mają cienką siateczkę co zatrzyma przynajmniej trochę kurzu
na allegro: kółka wentylacyjne
tulejki do drzwi
i kilka innych jeszcz rozwiązań których multum leży na półkach supermarktów budowlanych i sklepów stolarskich ;)
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 14 kwietnia 2008, 19:16 - pn

Mariusz Broniarz pisze:Z tymi halogenami to przesadziłem.Myślałem o czym innym,a co innego napisałem.Oświetlenie ma być diodowe.
Co do zasilania wentylatorka to tyle części po starych komputerach się szlaja,że i tu nie będzie problemu.
No i faktycznie zamysłem jest wstawienie zasilacza po za szafką,co by nie zagrzewał zbędnie do boju moich fajeczek.Otwory wentylacyjne także będą,ale tu jeszcze należy mieć jakiś pomysł,by uniknąć oszpecenia wnętrza.
Też się nad diodami zastanawiam. Problem jednak w tym, że dają dość zimne światło. Można założyć w prawdzie filtry, ale czy to niezbyt duży kłopot? Są w ofercie różne oprawy z kolorowymi szkłami, ale chyba tylko w jednym systemie widziałem na tyle subtelny filtr, że można by było go stosować do klimatycznego oświetlenia. Zaletą jest oczywiście to, że to światło nie grzeje. Wadą jest cena.
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 14 kwietnia 2008, 19:32 - pn

Irek pisze:Też się nad diodami zastanawiam. Problem jednak w tym, że dają dość zimne światło...
zdaje sie, ze gdzies widzialem diody (zdaje sie, ze byla to aukcja na allegro...) i byl ich niezly wybor. reklamowane byly wlasnie jako te, ktore daja swiatlo zimne ale rowniez byly i takie co mialy dawac swiatlo cieple. nie wiem jak z tym na prawde jest, w koncu juz papier jest cierpliwy a co mowic o dyskach serwerow... niestety/stety(?) byly to gole diody ktore wymagaly jeszcze dodatkowo oprawek. tu chyba wlasnie pole do popisu. na dniach czekam na poleczki przeznaczone specjalnie na moja kolekcje i bede uzbrajal je w oswietlenie. jak przetestuje to dam znac.
pozdrawiam:-)
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
Awatar użytkownika
Hobbit
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Hobbit » 14 kwietnia 2008, 19:38 - pn

Oświetlenie diodowe mogłoby być ciekawe, a że białe diody dają zimne światło ja dałbym po prostu diody żółte (podświetliły by na tyle żeby sobie wieczorkiem fajeczkę wybrać do zapalenia) lub nawet same czerwone co dało by efekt iście diabelskiej szafki :twisted: , z innym oświetleniem też bym nie eksperymentował za wiele - ewentualnie na wysięgniku jakiś nie za mocny halogen dałbym albo 2 ale na zewnątrz. Chodzi mi o halogeny często stosowane w podświetleniu kuchni i szaf wnękowych. Trafo można przymocować na szafce i już. Jeżeli zaś chodzi o wentylację wymuszoną wentylatorem - IMO - przerost formy nad treścią.
Prawdziwi twardziele nie jedzą miodu. Prawdziwi twardziele żują pszczoły. :)
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 14 kwietnia 2008, 20:04 - pn

Do halogenów o których piszesz są dostępne wkłady ledowe, wystarczy w allegro wpisać led jest tego mnóstwo, jakieś listwy, kółka duperelki każdej długości, sprzedawane najczęściej w dwóch odcieniach bieli jedne są ciepłe drugie zimne, przypuszczam że ciepłe mają jakieś 4000K a zimne powyżej 6000K
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 16 kwietnia 2008, 14:52 - śr

Pojechałem byłem do ikea, bez przekonania, bo miej więcej wiem co tam jest i nic mi w gruncie rzeczy na fajki nie pasowało.
W dziale półek na CD jednak znalazłem- indeksowane jako nowość, szafka o 5 półkach, 15x36cm. Szafka z drzwiczkami to koszt 195zł, w okleinie brzozowej, bukowej, dębowej. Podchodziłem do niej kilka razy. W końcu zrozumiałem że korpus kosztuje 119zł a drzwiczki 75zł, pomyślałem, wezmę szafkę, zanim przerobie minie dłuższy czas, szafka odparuje trochę z oparów klejów i farb, przy kolejnej zapłaconej fakturze kupie drzwiczki- okleina bukowa z szybą. Nadal nie byłem zdecydowany, coś mi w tej szafce mimo wszystko nie pasowało, ale już w magazynie okazało się że biała kosztuje 80zł, kupiłem. Dziś zacząłem robić według pomysłu andnn'a wkładki na fajki, pokazywał bym wam już gotową lub prawie gotową szafkę, ale jak na złość moja wiertarka po kilku latach, kilku remontach jeszcze paru dziwnych pomysłach, odmówiła współpracy, wywierciłem tylko dwa i pół otworu (jedno wiercenie przez 4 listwy). Więc pokazuje jedynie szafkę, może komuś przypadnie do gustu.
Docelowo będzie tam miejsce na 9 fajek na półce, półek fajkowych będzie 4, więc jest to rozwiązanie dla mniejszych kolekcji, można dorobić ewentualnie jeszcze jedną półkę spód wykorzystać na półki nie na tytonie i wówczas będziemy mieli 6 stojaków, co daje nam 54 fajki.

@Andnn ile centymetrów zostawiłeś między krawędziami sąsiednich "dołeczków"?

Obrazek
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 17 kwietnia 2008, 11:43 - czw

JSG pisze:@Andnn ile centymetrów zostawiłeś między krawędziami sąsiednich "dołeczków"?
Ok. 2 cm. Listwa ma 80 cm, otworów jest 17. Środki otworów wypadają - pierwszy od krawędzi 4 cm, potem następne co 4,5 cm, ostatni wychodzi również 4cm od krawędzi. Przy średnicy otworów 2,4 mm ich krawędzie są więc mniej więcej 2 cm od siebie. Odległości te msz można spokojnie powiększyć, np. do 2,5 - 3 cm. Zauważyłem że największe fajki ustawione obok siebie mogą się, przy odległościach zastosowanych przeze mnie, stykać.
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 17 kwietnia 2008, 11:51 - czw

W moim założeniu otwór ma 20mm, odległość również ok 20mm od krawędzi, przy czym na środku wypada nieco większa przestrzeń ok 30mm po obu stronach co pozwala spokojnie postawić grubszą fajkę, a że takich mam mniejszość i nie planuje mieć większości powinno to zdać egzamin.
Dziękuje za odpowiedz, teraz jeszcze tylko "skombinować wiertarkę"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria”