Filtry z balsy

Tu możemy porozmawiać o wszystkim co fajki dotyczy a fajką nie jest

Moderator: Moderatorzy

amfiarz
Fajczarz
Fajczarz

Filtry z balsy

Post autor: amfiarz » 10 stycznia 2005, 18:42 - pn

A do swej fajeczki niedawno wstawi?em filtr z balsy. Dosy? mocno utrudnia ci?g, po jakim? czasie staje si? to denerwuj?ce. Ale nie o to mi chodzi. W instrukcji (metce? ulotce? tym czym?, co by?o w ?rodku) znalaz?em informacj?, ?e filtr jest kilkukrotnego u?ytku (do 3 razy). Do tej pory zdawa?o mi si?, ?e ka?dy filtr to jednorazówka. Mo?e producent (Saveloy czy co? takiego) robi sobie z powa?nych fajczarzy jaja?
Fajka i tabaka kulturą Polaka!
Awatar użytkownika
Thorgal
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Thorgal » 10 stycznia 2005, 18:45 - pn

Mozna stosowac filtr kilka razy , zalezy to jednak od sposobu palenia, wielkosci fajki i ilosci wydzielanego kondensatu. Sam zreszta zobaczysz jak wyglada filtr po 1 paleniu - jesli w miare suchy i czysty - mozna uzyc go raz jeszcze - ortodoksi przeklna mnie za te "herezje" :twisted:
Pozdrawiam,

Marek
Awatar użytkownika
Bart
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Bart » 10 stycznia 2005, 19:26 - pn

Jak to kto? napisa? na dawnym forum (ju? nie pami?tam kto) "zawsze filtr mo?na umy? i wysuszy?" :D . Oczywi?cie to ?art, a moim zdaniem raczej na raz wystarczy, ale jak powiedzia? Thorgal - jak go nie zabrudzisz i b?dziesz u?ywa? np 2 razy do tego samego tytoniu, to w sumie nic si? nie stanie. Mimo wszystko radz? jednak wymieni? filtr po ka?dym paleniu.
Awatar użytkownika
n00ber
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: n00ber » 11 stycznia 2005, 11:31 - wt

Ja mam troche tych filtrow z balsy i uzywam ich tylko by wchlanialy kondensat. Mam po 2 do kazdego tytoniu jaki teraz pale. Na ich wlasciwosciach filtracyjnych niebardzo mi zalezy a jako pochlaniacz kondensatu spisuja sie dobrze.
Awatar użytkownika
h_bert
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: h_bert » 11 stycznia 2005, 11:45 - wt

Thorgal pisze:Mozna stosowac filtr kilka razy , zalezy to jednak od sposobu palenia, wielkosci fajki i ilosci wydzielanego kondensatu. Sam zreszta zobaczysz jak wyglada filtr po 1 paleniu - jesli w miare suchy i czysty - mozna uzyc go raz jeszcze - ortodoksi przeklna mnie za te "herezje" :twisted:
Jak smakuje, to pewnie ze mozna. Z tymi 3 razami producentowi pewnie chodzilo o wlasciwosci filtrujace / wchlanianie kondensatu i pewnie dotyczy wielkosci zmierzonych laboratoryjnie. Jak ktos musi wielokrotnie uzywac to radze:
- stosowac filtr tylko do 1 gatunku tytoniu
- palic w systemie "na 3" - czyli najpierw uzywamy 3 filtrow po 1 razie, potem 2 seria i 3. Filtr bedzie mial szanse odetchnac i powinien zasmakowac lepiej.
Pozdrawiam
HK
In Gawith We trust
Awatar użytkownika
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: bublik » 02 maja 2005, 18:58 - pn

Zauwa?y?em dziwn± zale?no¶?. 15 sztuk filtrów Savinelli, pakowanych we W?oszech, kosztuje 8-9 z?. 10 filtrów, tych samych, pakowanych w Polce (ale produkcja we W?oszech, tak jak opak. po 15 szt.), to 3,15 z?. Czyli kupuj±c mniejsze opakowanie p?acimy mniej za 1 sztuk? ;-) Te pakowane w Polsce maj± na ulotce oczywi¶cie logo Savinelli i instrukcj? po polsku(!).

Dodatkowo znajduje si? tam informacja:"Filtr absorbuje 77% nikotyny i 91% substancji smolistych zawartych w tytoniu nie powoduj±c zmiany smaku i aromatu". Jest to poprate 2 niezale?nie przeprowadzonymi badaniami itp, itd (podane s± nazwy Centrum Badawczych).
Do czego zmierzam; powszechnie zna?em opini? o balsie jako o poch?aniaczu wilgoci (i troch? smo?y te?, co chyba oczywiste), jednak?e nie wiedzia?em, ?e poch?ania a? tyle nikotyny i subst.smol. Zdziwi?o mine to. Ciekawi mnie to, czy wiedzieli¶cie o tym i nikt nic nie mówi?, czy dla Was to te? nowina?
Odnomu - bublik, drugomu - dyrka ot bublika.
Awatar użytkownika
Vladislav
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: Vladislav » 03 maja 2005, 02:30 - wt

"Filtr absorbuje 77% nikotyny i 91% substancji smolistych zawartych w tytoniu nie powoduj±c zmiany smaku i aromatu"
Malo w to wierze... Nawet jak robiono takie badania, to warunki sporo odbiegali od tego co spotyka si? w prawdziwej fajce. Tu dym za krótko i zbyt mal± powierszni± kontaktuje z filtrem, by cos z tego wyniklo. Kondensat to troche inna sprawa. Kiedy dym trafia do komory filtrowej, strumien gwaltownie rozszerza si? i para wodna wytr±ca si? kropelkami, wlasnie które i pochlania filtr. Dlatego palenie fajki filtrowej bez filtru czy pochlaniaczu jest troche klopotliwe. I dlatego wiekszosc bentow filtrowych maj± przewod dymowy w wierchniej cz?sci komory filtrowej, co tworzy taki jak by mini system Petersona.
Z drugiej strony - kondensat wytr±cony z dymu nie trafi nam na j?zyk... :D Mo?e dla tego wlasnie w Niemczech tak lubi± fajki filtrowe, bo tytonie Planty brakiem pary w dymu akurat nie skarz± si?...
Awatar użytkownika
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: bublik » 03 maja 2005, 09:43 - wt

Jak zwykle fachowe sprostowanie ;-) Dzi?ki! Pozdrawiam, bublik
Lech
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Filtry Stanwell

Post autor: Lech » 20 maja 2005, 09:04 - pt

zdecydowalem sie na uzywanie filtrow Stanwell 9mm z aktywnym weglem. Powodem jest miedzy innymi, ze jak oswiadcza producent powierzchnia "aktywna" takiego filtra to ponad dwa korty tenisowe, naturalnie chodzi o powierzghnie tych kortow...lol
Poza tym sa tanie, za 200 sztuk zaplacilem 11 Euro, wiec ok 44 zl.
mysle, ze na filtrach nie ma co oszczedzac, w koncu chodzi o to, ze niepozadany kondensat to w gruncie rzeczy paskudztwo, ktorego lepiej sie pozbyc...
Lech
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 20 maja 2005, 15:56 - pt

powierzchnia dwoch kortow tenisowych powiadasz? a co bedzie jak w polowie drugiego kortu osiadzie ci wszystko co odpowiada za "to cos" w dymku? :-) ale to czyste teoretyzowanie. nie korzystalem z filtrow stanwell'a, ale porownanie powierzchini wlasciwej wegla wypelniajacego filtr do owych kortow to kojarzy mi sie raczej z tym: "nasze filtry zatrzymuja absolutnie wszystko! ciesz sie cieplym podmuchem czystego, oddymionego powietrza!" :-) ale jak juz wspominalem to tylko moje podejscie do sloganu reklamowego, nie do filtrow, ktorych nie uzywalem.
Pozdrawiam:-)
Ostatnio zmieniony 21 maja 2005, 13:34 - sob przez elvislike, łącznie zmieniany 1 raz.
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
Awatar użytkownika
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: Filtry Stanwell

Post autor: bublik » 20 maja 2005, 23:27 - pt

Lech pisze:zdecydowalem sie na uzywanie filtrow Stanwell 9mm z aktywnym weglem.
A jak to si? ma, przepraszam, do filtrów z balsy ?? :D
Lech
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Re: Filtry Stanwell

Post autor: Lech » 27 maja 2005, 17:16 - pt

bublik pisze:
Lech pisze:zdecydowalem sie na uzywanie filtrow Stanwell 9mm z aktywnym weglem.
A jak to si? ma, przepraszam, do filtrów z balsy ?? :D
Ano ma sie... :P
Chodzi mi o to, ze albo sie filtruje albo udaje, albo tylko odwadnia, to ostatnie to wlasnie balsa, co do innych wypowiedzi, to moge zapewnic, ze smak i aromat tytoniu filtrowanego przez Stanwella jest doskonaly, ale pozbawiony "wolnych radykalow"...
Lech
amfiarz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: amfiarz » 28 maja 2005, 12:30 - sob

Lech pisze:albo sie filtruje albo udaje, albo tylko odwadnia, to ostatnie to wlasnie balsa
Hmm... producent daje info o bardzo wysokiej absorpcji nikotyny i smó? przez filtr z balsy. Wierzy? mu nie nale?y, w ko?cu to reklama, ale przecie? tak zupe?nie nic to to drewienko te? chyba nie robi?
Awatar użytkownika
kashiash
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: kashiash » 28 maja 2005, 20:13 - sob

jesli chodzi o filtrowanie przez balse to pewnie tak- jesli dokladnie caly dym bedzie przez te balse przechodzil , tyle ze w fajce filtr z balsy nie jest dopasowany na styk do ustnika i po bokach tego filtra przechodzi 99% dymu w zaden sosob nie filtrowany. Filtr z balsy bardziej sluzy jako pchlaniacz kondensatu - chociaz z tych samych powodow moze mu sie zdarzyc przepuszczenie "smakowitej zawartosci z komina " - az sie skrzywilem na sama mysl
amfiarz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: amfiarz » 29 maja 2005, 13:46 - ndz

kashiash pisze:moze mu sie zdarzyc przepuszczenie "smakowitej zawartosci z komina "
Z tego co wiem, wytr±cenie się cieczy z przesyconego powietrza nie jest wcale bardzo proste: kropelki wytr±caj± się na czym¶, same z siebie nie powstan±. Mog± to być mikroskopijne drobinki kurzu (choć po kilku pyknięciach kurzu wewn±trz fajki nie ma prawa być - nie przejdzie on przez komin przecież, przez warstwę tytoniu, nie?) albo ¶cianki kanału dymowego. Je¶li jest wsadzony suchy filtr, kondensat wytr±ca się na nim i natychmiast jest wchłaniany do ¶rodka za spraw± sił włosowatych (tych samych, które powoduj±, że chusteczka do nosa nasi±ka cała, choć do wody wsadzono tylko jej skrawek). Więc filtr taki robi dobrze i raczej nie przepu¶ci kondenastu (mnie się nie zdarzyło połkn±ć kondensat gdy paliłem z filtrem, lecz ostatnio i bez filtra idzie mi doskonale)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria”