osprzet do dremela - czego uzywacie?

Tu możemy porozmawiać o wszystkim co fajki dotyczy a fajką nie jest

Moderator: Moderatorzy

Alan
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: osprzet do dremela - czego uzywacie?

Post autor: Alan » 05 września 2011, 18:04 - pn

blij pisze:Jednak gdy czytam, że JSG poleruje ustnik kilkadziesiąt sekund... i gotowe, to już załamuję ręce widząc okiem wyobraźni efekty takiej "pracy".
Zapewniam, że też byś się zdziwił.
Uprasza się o nie zwracanie uwagi na tytuł i ilość gwiazdek pod moim nickiem
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 05 września 2011, 18:31 - pn

blij pisze:Cóż. Obsesja Jana w temacie używania dremela do odnawiania fajek była znana już wczesniej i nie mam zamiaru dalej drążyć tego tematu. Dla mnie jedynym czynnikiem dopuszczającym to urządzenie do tej czynności jest efekt jaki można nim osiągnąć.
Oczywiście, trwa to dłużej niż metodą klasyczną. Jednak gdy czytam, że JSG poleruje ustnik kilkadziesiąt sekund... i gotowe, to już załamuję ręce widząc okiem wyobraźni efekty takiej "pracy". Chętnie pokażę - dla porównania - fajki odnowione przypomocy miniszlifierki i myślę, że co niektórzy mogą się zdziwić.
Cóż, zastosowanie odpowiednich materiałów ściernych, odpowiednich tarcz i odpowiednich obrotów zapewnia wyśmienite efekty.
Nie chcesz, nie wierz. Nie wiara to w końcu wiara szyta na miarę.
Zwróć uwagę na to jak "obrabia się" ustniki w warsztatach fajkowych mistrzów. Ustnikowi nadej się kształt na tarczach ściernych gradacji na oko 240, potem już tylko dwie trzy tarcze polerskie i po sprawie, ustnik gotowy. To efekt pracy umiejętnie dobranymi narzędziami, praktykowany od dziesiątków lat. Po co szukać alternatyw jeśli można kopiować dobre wzorce?

Alan pisze:
blij pisze:Jednak gdy czytam, że JSG poleruje ustnik kilkadziesiąt sekund... i gotowe, to już załamuję ręce widząc okiem wyobraźni efekty takiej "pracy".
Zapewniam, że też byś się zdziwił.
Ale przecież w tym nie ma nic do zdziwiania- jest to efekt prawidłowy, nic nadzwyczajnego, wręcz normalność.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 05 września 2011, 19:28 - pn

JSG pisze:
blij pisze:Zwróć uwagę na to jak "obrabia się" ustniki w warsztatach fajkowych mistrzów. Ustnikowi nadej się kształt na tarczach ściernych gradacji na oko 240, potem już tylko dwie trzy tarcze polerskie i po sprawie, ustnik gotowy. To efekt pracy umiejętnie dobranymi narzędziami, praktykowany od dziesiątków lat. Po co szukać alternatyw jeśli można kopiować dobre wzorce?
Fajkarze robią fajki od nowa a my odnawiamy fajki stare, zniszczone, tak aby doprowadzić je nie tylko do stanu używalności ale i zachować wszystkie jej oryginalne elementy, jak kolor, kształt, logo itp. To robi zasadniczą różnicę. Dlatego - śmiem twierdzić - mamy nawet trudniejsze zadanie niż fajkarz, który jak się pomyli, po prostu bierze kolejny klocek. Ja wolę podejść do tego z dokładnością jubilera i dlatego wolę miniszlifierkę.

Do carlospp: zamiast czytać te wywody, lepiej w któryś wtorek przyjdź do klubu. Wezmę wtedy swoje "zabawki" i pokażę ci jak najbardziej nawet - przepraszam za wyrażenie - zasyfiony ustnik zmieni się w taki, jakim był 50 lat temu w sklepie. Będziesz mógł sie nawet w nim przejrzeć. Chyba ,że wolisz np jedno z pomieszczeń w domu zamienić w warsztat i zastosować tzw metodę klasyczną.
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
carlospp
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: carlospp » 05 września 2011, 22:58 - pn

blij pisze:Do carlospp: zamiast czytać te wywody, lepiej w któryś wtorek przyjdź do klubu. Wezmę wtedy swoje "zabawki" i pokażę ci jak najbardziej nawet - przepraszam za wyrażenie - zasyfiony ustnik zmieni się w taki, jakim był 50 lat temu w sklepie. Będziesz mógł sie nawet w nim przejrzeć. Chyba ,że wolisz np jedno z pomieszczeń w domu zamienić w warsztat i zastosować tzw metodę klasyczną.
Dziekuje za zaproszenie. A powiedz mi - o ktorej startujecie i jak dlugo na ogol siedzicie tam?
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat » 05 września 2011, 23:13 - pn

blij pisze:
JSG pisze:
blij pisze:Zwróć uwagę na to jak "obrabia się" ustniki w warsztatach fajkowych mistrzów. Ustnikowi nadej się kształt na tarczach ściernych gradacji na oko 240, potem już tylko dwie trzy tarcze polerskie i po sprawie, ustnik gotowy. To efekt pracy umiejętnie dobranymi narzędziami, praktykowany od dziesiątków lat. Po co szukać alternatyw jeśli można kopiować dobre wzorce?
Fajkarze robią fajki od nowa a my odnawiamy fajki stare, zniszczone, tak aby doprowadzić je nie tylko do stanu używalności ale i zachować wszystkie jej oryginalne elementy, jak kolor, kształt, logo itp. To robi zasadniczą różnicę. Dlatego - śmiem twierdzić - mamy nawet trudniejsze zadanie niż fajkarz, który jak się pomyli, po prostu bierze kolejny klocek. Ja wolę podejść do tego z dokładnością jubilera i dlatego wolę miniszlifierkę.

Do carlospp: zamiast czytać te wywody, lepiej w któryś wtorek przyjdź do klubu. Wezmę wtedy swoje "zabawki" i pokażę ci jak najbardziej nawet - przepraszam za wyrażenie - zasyfiony ustnik zmieni się w taki, jakim był 50 lat temu w sklepie. Będziesz mógł sie nawet w nim przejrzeć. Chyba ,że wolisz np jedno z pomieszczeń w domu zamienić w warsztat i zastosować tzw metodę klasyczną.
Może nagrałbyś jakis filmik poglądowy dla niedowiarków :pipeman:
gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"
carlospp
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: carlospp » 06 września 2011, 18:10 - wt

blij pisze:Do carlospp: zamiast czytać te wywody, lepiej w któryś wtorek przyjdź do klubu.
Chcialem przyjsc nawet dzisiaj. Ulice znam. Ale dokladny adres? Albo jakis charakterystyczny punkt?
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 07 września 2011, 18:17 - śr

carlospp pisze:
blij pisze:Do carlospp: zamiast czytać te wywody, lepiej w któryś wtorek przyjdź do klubu.
Chcialem przyjsc nawet dzisiaj. Ulice znam. Ale dokladny adres? Albo jakis charakterystyczny punkt?
Od ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu wjeżdza się w ul. Promienistą, pierwsza w prawo to mała uliczka Orężna. Przy niej stoi blok gdzie na dole jest apteka "Słoneczna". W ostatniej klatce tego bloku jest piwniczka gdzie mieści się nasz Klub. Spotykamy się we wtorki od 18-tej a siedzimy zwykle do 20-tej. Wystarczy zapukać w okienko. Jak już będziesz blisko to poznasz po zapachu. :D
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
carlospp
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: carlospp » 08 września 2011, 08:35 - czw

blij pisze:
carlospp pisze:
Od ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu wjeżdza się w ul. Promienistą, pierwsza w prawo to mała uliczka Orężna. Przy niej stoi blok gdzie na dole jest apteka "Słoneczna". W ostatniej klatce tego bloku jest piwniczka gdzie mieści się nasz Klub. Spotykamy się we wtorki od 18-tej a siedzimy zwykle do 20-tej. Wystarczy zapukać w okienko. Jak już będziesz blisko to poznasz po zapachu. :D
Udalo mi sie znalezc, choc bylem nieco pozniej. Za 2 tygodnie znow sie pojawie :)
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 09 września 2011, 11:56 - pt

Przy okazji poszukiwań na sieci "wiedzy" dotyczacej obróbki srebra i innych metali wpadłem na informację o takich zabawkach:
http://www.foredom.net/flexshaftkits.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Prezentują się naprawde fajnie. Komfort pracy z zastosowaniem podobnych rozwiązań jest mi znany i gdybym tylko miał się tym zajmować poważniej, nie zawachał bym się wydać takich pieniędzy na taki sprzęt.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 09 września 2011, 12:13 - pt

Istniejąca w internecie wiedza na temat srebra etc. jest mówiąc najdelikatniej bardzo dyskusyjna. Niemniej podaję adres portalu nr. 1 w skali świata poświęconemu metaloplastyce, złotnictwu, pracy w metalach, kamieniach, innych materiałach:
http://www.ganoksin.com/index.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 09 września 2011, 12:39 - pt

jar pisze:Istniejąca w internecie wiedza na temat srebra etc. jest mówiąc najdelikatniej bardzo dyskusyjna. Niemniej podaję adres portalu nr. 1 w skali świata poświęconemu metaloplastyce, złotnictwu, pracy w metalach, kamieniach, innych materiałach:
http://www.ganoksin.com/index.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak zawsze

Jacek A. R.
Zgadzam się w 100%, ale sporo rozwiązań, przepuszczając przez to co już się wie i zdrowy rozsądek daje pewien obraz techniki czy ewentualnie patentów które można zastosować. Pozwala na rozejrzenie się w świecie narzędzi i materiałów i daje jakąś skalę porównawczą. W momencie w którym naszą ambicją nie jest wykonywanie tego zawodu, a jedynie amatorskie wykorzystanie jego elementów w innych dziedzinach- również hobbistycznie, pozwala na przejście małymi kroczkami do praktyki.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 09 września 2011, 13:43 - pt

Jasne, niemniej sądze, iż bardziej przydatne jest zapoznanie się z kilkoma dobrymi podręcznikami (Oppi Untracht, Erhard Brepohl, Herbert Maryon) i mając je pod ręką obejrzenie katalogów z narzędziami dobrych dealerów narzędzi. Najlepiej jeśli w towarzystwie "przewodnika" - osoby biegłej.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
nUmer
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: nUmer » 12 stycznia 2012, 21:27 - czw

Wracając do dremela - do celów pielęgnacyjnych (polerowanie, woskowanie) zakupiłem sobie takie urządzenie, które sprawuje się znakomicie.
Wygląd mych wszystkich 8 fajeczek mnie zadowala.
Pragnę jednak za sprawą dremela, co ręcznie wydaje mi się bardzo pracochłonnym zajęciem - pozbawić moje fajki z pierwotnego wytworzeniu sztucznego nagaru. Z powierzchnią cylindryczną nie miałbym kłopotu - problemem są dla mnie powierzchnie kuliste u dna paleniska.
Jak sobie z tym poradzić przy użyciu dremela?
Myślałem nad zakupem freza kulistego, jednak boję się, że uszkodzę fajkę.
Czy można dremelem w jakiś sposób poradzić z tym problemem?

Pozdrawiam
Romek
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat » 12 stycznia 2012, 22:14 - czw

nUmer pisze:Wracając do dremela - do celów pielęgnacyjnych (polerowanie, woskowanie) zakupiłem sobie takie urządzenie, które sprawuje się znakomicie.
Wygląd mych wszystkich 8 fajeczek mnie zadowala.
Pragnę jednak za sprawą dremela, co ręcznie wydaje mi się bardzo pracochłonnym zajęciem - pozbawić moje fajki z pierwotnego wytworzeniu sztucznego nagaru. Z powierzchnią cylindryczną nie miałbym kłopotu - problemem są dla mnie powierzchnie kuliste u dna paleniska.
Jak sobie z tym poradzić przy użyciu dremela?
Myślałem nad zakupem freza kulistego, jednak boję się, że uszkodzę fajkę.
Czy można dremelem w jakiś sposób poradzić z tym problemem?

Pozdrawiam
Romek
A mosiężne szczotki? :pipeman:
gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria”