Kołeczki - Wrzosiec z metalem - moja propozycja

Tu możemy porozmawiać o wszystkim co fajki dotyczy a fajką nie jest

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Silver-Grey
Początkujący
Początkujący

Re: Kołeczki - Wrzosiec z metalem - moja propozycja

Post autor: Silver-Grey » 04 stycznia 2013, 21:25 - pt

Witam.
Przepraszam Forum za moje OT, które miały co najwyżej lużny związek z założonym
tematem.Tym wpisem chciałbym zakończyć rozmowy dotyczące sztuki złotniczej.
Wszelkie ewentualne Wasze wątpliwości dotyczące tejże postaram się rozwiać, ale to już, pozwólcie poza łamami forum.

Wracając do tematu:Powstaje właśnie skrót fotograficzny (taki komiks) etapów
tworzenia kołeczka: obróbka drewna, elementów metalowych, łączenia tego wszystkiego
w całość. Nie będzie to kompendium wiedzy, jak własnoręcznie wykonać kołek, ale krótki
reportaż po mojej pracowni. Kolejne zdjęcia gotowych kołeczków oraz zdjęcia "pracowniane"
zamieszczę na forum w przyszłym tygodniu.

Pytano mnie: Po co mi te kołki, pył w pracowni? Odpowiadam więc tak: Mam nieodpartą
potrzebę tworzenia rzeczy ładnych , użytecznych i trwałych, a innych niż biżuteria. Gdyby się złożyło tak, że dysponowałbym odpowiednim warsztatem ( w dwójnasób pojętym: umiejętnościami oraz kompletem narzędzi) to zamiast wytwarzania kołków kułbym stal
damasceńską na klingi unikatowych noży.

Bardzo dziękuję Panu Rochackiemu za zawsze obszerne , merytoryczne odpowiedzi
i komentarze oraz proponowaną pomoc.

Jeszcze raz przepraszam Cierpliwość Forum.

M.Ż.
Awatar użytkownika
Silver-Grey
Początkujący
Początkujący

Post autor: Silver-Grey » 13 stycznia 2013, 18:13 - ndz

Witajcie

Zamieszczam dzisiaj nowe zdjęcia z mojej pracowni. Chciałbym pokrótce pokazać Wam, w jakich warunkach i z użyciem jakich narzędzi wykonuję kołki. Mnie osobiście bardzo interesują wszelkie "warsztatowe" zdjęcia, a jeszcze lepiej gdy są to filmy.Nie myślę w tym momencie tylko o złotnictwie czy fajkarstwie, ale na przykład o rękodziele związanym z wędkarstwem i nie tylko.

Zdjęcia od 1 do 4 przedstawiają wstępny etap obróbki wrzośca,(w tym miejscu powstają również większe elementy metalowe, głównie mosiężne):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To zdjęcie przedstawia wrzosiec po wstępnej obróbce. Te elementy po połączeniu z innymi częściami, takimi jak heban, róg są ostatecznie szlifowane i polerowane z użyciem tarcz i past polerskich dokładnie takich samych jak w obróbce bursztynu. Pozwoliłem sobie na nadanie tym kawałkom wrzośca takich kształtów po to właśnie, aby zachować ich urok (wyrażny straight grain i ładne oczka). Zrobienie z nich kilkunasto milimetrowej średnicy wałków zniszczyłoby ich charakter. Po dokładnej polerce i wosko waniu staną się jeszcze ładniejsze:

Obrazek

Ostatnie zdjęcie przedstawia kołeczki prawie gotowe. Napisałem prawie, ponieważ brakuje im jeszcze kilku elementów, np. szpilek, które właśnie przygotowuję. Pozwólcie, że ciąg dalszy dodam w przyszłym tygodniu.
Obrazek

Bardzo dziękuję za uwagę.
M.Ż.
Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 15 stycznia 2013, 02:21 - wt

Ładny warsztat i super zdjęcia. Gratuluję. Miło jest popatrzeć na cały proces powstawania fajek/kołeczków, a nie tylko efektów końcowych, choć oczywiście te są najważniejsze :-)

Pozdr.
マルツェル
Awatar użytkownika
Silver-Grey
Początkujący
Początkujący

Post autor: Silver-Grey » 15 stycznia 2013, 19:50 - wt

@MSee, dzięki za miłe słowa. Co do efektów dziś, trochę później postaram się załączyć kilka zdjęć.

Jeśli chodzi o kołki z pierwszej strony nr. 4 został sprzedany.
Awatar użytkownika
Silver-Grey
Początkujący
Początkujący

Post autor: Silver-Grey » 15 stycznia 2013, 21:06 - wt

Proszę, oto zapowiedziane zdjęcia. Są to elementy do nowych kołeczków, tym razem będą z igłami. Wrzosiec jeszcze przed bejcowaniem i polerowaniem. Ciemne drewno wykończeniowe to heban.

Kolejnymi etapami będzie: Miedziowanie elementów mosiężnych, bejcowanie wrzośca, złożenie wszystkiego razem, a następnie szlifowanie i polerowanie.

Obrazek

Obrazek

Igła skręcona jest z blachy mosiężnej i drutu z fosforobrązu. Założeniem jest stworzenie czegoś bardziej atrakcyjnego niż zwykły drut. W ostatecznym efekcie szpilka będzie dwukolorowa: mosiężno-miedziana, pasująca do zestawienia metali w stopce.
Obrazek

Jeżeli macie uwagi , pytania lub propozycje to bardzo proszę o komentarze. Estetyka i funkcjonalność wynikają z mojego widzenia tematu, a chętnie poznam Wasze wyobrażenia o idealnym kołeczku.

-
pozdrawiam
M.Ż.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 15 stycznia 2013, 21:26 - wt

W trybie kometarza: pragnę wyrazić radość i przekazać wyrazy uznania. Powodem jest drobny, a wiele mówiący specjalistom detal, a mianowicie skrecenie trzonu szpilki. To pradawna metoda utwardania metali i ich stopów w takich czy podobnych obiektach, bardzo wiele lat temu stosowana np. przy wykonywaniu szpilek do plastronów, później krawatów.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Silver-Grey
Początkujący
Początkujący

Post autor: Silver-Grey » 16 stycznia 2013, 14:30 - śr

W odpowiedzi do powyższego komentarza Pana Rochackiego.

Ma Pan absolutną rację, że skręcenie całości usztywnia szpilkę, a jej sprężystość kapitalnie polepsza dodatkowe skucie na zimno (przed szlifowaniem i polerowaniem oczywiście).
Zawsze staram się w trakcie projektowania i pracy nad kołkami (choć dotyczy to głównie biżuterii) zwracać uwagę na takie szczegóły nie omawiając tego w dokładnie na Forum, mając jednocześnie nadzieję, że Koledzy docenią efekt końcowy.

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem.

M.Ż.
krycha371
Początkujący
Początkujący

Post autor: krycha371 » 16 stycznia 2013, 19:03 - śr

Kołeczki świetne, bardzo oryginalne i niespotykane. Wyglądają bardzo profesjonalnie i ekskluzywnie, wielkie gratulacje :)
jbk
Początkujący
Początkujący

Post autor: jbk » 17 stycznia 2013, 09:04 - czw

Kołeczki są piękne ale moje skandynawskie skrzywienie powoduje, że mam wrażenie lekkiego przerostu formy nad funkcjonalnością.
Nie bardzo wyobrażam sobie noszenia tych kołeczków w kieszeni.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 17 stycznia 2013, 09:28 - czw

Jakże cenna mimo że króciutka uwaga Przedmówcy; wskazuje na wielkie różnice pomiędy różnymi drogami podejścia do spraw projektowania/designu. Na pewno kołeczek firm takich jak Stelton czy Georg Jensen zaprojektowany przez któregoś ze współpracujących z tymi firmami designerów byłby w typie dziś zwanym "minimal art" czy "minimal design" z wyraźnie uwzględnioną funkcjonalnością, a estetyka bierze się, czy wręcz wynika z funkcji w takich przypadkach. Tyle, że dziś minimalny rynek na sprawy okołofajkowe nie skłania firm takich jak wspomniane do zajmowania się interesującą nas tematyką.

Jak zawsze

Jacek A. R.

DODANE: Oczywiście trzeba uwzględnić wpływ technik wykonawczych na sposób projektowania; "nasze" kołeczki to rękodzieło, obiekty wspomnianych firm są zaprojektowane przez projektantów występujących w roli projektantów form przemysłowych. Aczkolwiek i w dyscyplinie rękodzieła znamy propozycje form syntetycznych - np. prace wykonywane własnoręcznie przez jednego z projektantów wymienionego w zespole Stelton'a - Kim'a Buck lata temu w Jego kopenhaskiej pracowni.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
3promile
Początkujący
Początkujący

Post autor: 3promile » 17 stycznia 2013, 10:37 - czw

Jestem pełen podziwu dla umiejętności, znajomości technologii, materiałoznawstwa i w ogóle och. Nurtuje mnie jedna kwestia - jak musiałaby wyglądać fajka, która konweniowałaby z tak przepysznie barokowym kołkiem?
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 17 stycznia 2013, 11:34 - czw

Akurat tutaj mnie wyobraźnia nie zawodzi. Chociażby te ponad stuletnie fajki okuwane srebrem, propozycja Pana Antoniewskiego (piękna cutty) , czy też fajki współczesne z ciekawie obrobioną "obrączką". Przecież fajek nie zacżeto produkować w latach 40/50 XX wieku tylko znacznie wcześniej, a bogactwo zdobień bywało przeogromne.

Bardzo mi się podoba sposób przezentowania przez Autora owoców swojej pracy. Wspaniały pomysł.
Awatar użytkownika
Silver-Grey
Początkujący
Początkujący

Post autor: Silver-Grey » 19 stycznia 2013, 09:45 - sob

Dziękuję wszystkim za komentarz i cenne uwagi.

j.b.k. napisał:"Kołeczki są piękne ale moje skandynawskie skrzywienie powoduje, że mam wrażenie lekkiego przerostu formy nad funkcjonalnością.
Nie bardzo wyobrażam sobie noszenia tych kołeczków w kieszeni."

Moim celem był kołeczek rzucający się w oczy, taki do postawienia na biurku przy stojaku z fajkami. Przy zachowaniu tych założeń, myślę że nadal spełnia swoją funkcję.
Sam bardzo lubię palić na dworze i wiem, że w warunkach terenowych przydają się krótsze wersje. Słuszna Twoja uwaga.
Jeżeli chodzi o wzornictwo, to nie mam zamiaru stosować jednego szablonu. Chodzą mi po głowie projekty kołeczków jakby wykonanych przez gockiego lub celtyckiego kowala,( wikińskiego również).Bez obaw proszę, mam na myśli ich charakter, nie ich wielkość.
Przyznam, że swoim postem trafiłeś w 1o-tkę, robię właśnie kołki, które są odwrotnością tych prezentowanych, krótkie, minimalistyczne, gdzie metal ogranicza się do szpilki.

Co do tekstu jar'a, nic dodać nic ująć.

golf czarny napisał:"Akurat tutaj mnie wyobraźnia nie zawodzi. Chociażby te ponad stuletnie fajki okuwane srebrem, propozycja Pana Antoniewskiego (piękna cutty) , czy też fajki współczesne z ciekawie obrobioną "obrączką". Przecież fajek nie zacżeto produkować w latach 40/50 XX wieku tylko znacznie wcześniej, a bogactwo zdobień bywało przeogromne."

Zgadzam się z tym.Ostatnio mój kolega spytał się mnie, jakim wzorem kołeczka można spiąć jego kolekcję petersonów.Odpowiedziałem, że nie da się wykonać kołeczka, który pasował będzie dokładnie do każdej z 50-ciu fajek.Można natomiast zrobić kołek, który poprzez lużne skojarzenie łączył będzie doskonale te 50 fajek z następną 50-tką.Stąd wzieła się na stole na jednym ze zdjęć z pracowni, wyszperana z mojego archiwum, kartka z wzornictwem celtyckim.To jest moja odpowiedż na wątpliwości 3promole.

Wszystkie przedstawiane zdjęcia są autorstwa (wykonanie i obróbka) mojego syna.

M.Ż.
Awatar użytkownika
Silver-Grey
Początkujący
Początkujący

Post autor: Silver-Grey » 23 stycznia 2013, 21:57 - śr

Witajcie

W międzyczasie, robiąc inne, skończyłem jeden kołeczek - wyjątkowo bez szpilki. Dlatego właśnie oddam go w dobre ręce w zamian za nieotwieraną puszkę Dunhilla lub S.Gawith(z wyjątkiem wisienki). Czemu ma stać u mnie skoro może komuś służyć. Zaznaczam, że jest to pełnowartościowy kołeczek, żaden reject. Bardzo ładny wrzosiec.

Wysyłam kołeczek pierwszemu Koledze, który ma za dużo moich ulubionych mieszanek.

Kołeczek
Długość: 11,5cm
Stopka średnica: 14mm
Materiały: Wrzosiec, heban, nikiel, miedź, mosiądz.
Bejcowany, woskowany carnaubą.
Uwaga: Bez obaw najcieńszy fragment kołeczka(szyjka) wzmocniona wkrętem 4mm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Silver-Grey
Początkujący
Początkujący

Post autor: Silver-Grey » 24 stycznia 2013, 12:15 - czw

Proponowana wymiana już nieaktualna.Kołeczek zmienił właściciela.

M.Ż.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria”