Miniszlifierka (Dremel do polerowania)

Tu możemy porozmawiać o wszystkim co fajki dotyczy a fajką nie jest

Moderator: Moderatorzy

Dziku

Miniszlifierka (Dremel do polerowania)

Post autor: Dziku » 09 sierpnia 2005, 12:30 - wt

Ponieważ na Forum jest co najmniej kilka osób czynnie zajmuj±cych się renowacj± fajek i/lub modelarstwem - pozwole sobie zwrócić się do Was o radę.
Noszę się z zamiarem nabycia miniszlifierki typu "Dremel" do celów stolarskich modelarskich i oczywi¶cie renowacyjno fajczarskich.
Do chwili obecnej fajki odnawiałem korzystaj±c z zasobów swego warsztatu. Czyli do zamocowanej wiertarki podł±czony wałek giętki. Odpowiednio cienki z końcówk± do prac precyzyjnych. Niby jest to wygodne i nic więcej nie trzeba. Mocy nawet spory nadmiar, obroty regulowane... Ale człowiek zawsze do owego warsztaciku przywi±zany, a sam wałek tez jakiej¶ specjalnej swobody nie zapewnia. Dlatego postanowiłem kupić miniszlifirkę typu "Dremel". Ponieważ jednak wybór jest do¶ć spory - postanowiłem popytać innych użytkowników. Czy korzystacie z oryginalnych Dremeli czy z podróbek. Jeżeli z podróbek - to które godne s± Waszym zdaniem zaufania.
Rozpięto¶ć cenowa jest tu spora. Od około 25 zł za przypominaj±ce zabawkę narzędzie firmy "Pegasus" do kilkuset złoty za bogate oryginalne zestawy. Oczywi¶cie zależy mi na rozs±dnym stosunku jako¶ci do ceny. Niespecjalnie zależy mi na wyposażeniu w ogromny kufer akcesoriów, gdyż niemal wszystko co mi w tej dziedzinie potrzebne już sobie dawno zakupiłem i używam.
Co radzicie?
Ostatnio zmieniony 04 października 2007, 15:38 - czw przez Dziku, łącznie zmieniany 1 raz.
Draco
Pykacz
Pykacz

Post autor: Draco » 09 sierpnia 2005, 13:44 - wt

Witam.
Ze względu na solidno¶ć wykonania polecam autentycznego Dremela zrobionego w Meksyku. Dobr± jako¶ć prezentuj± Proxxony ale s± nieco mniej poręczne. Kupiłem 2 lata temu Dremela na allegro za 0,5 ceny sklepowej i jest niezawodny.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: bublik » 10 sierpnia 2005, 00:04 - śr

Ja też używam Dremela i jestem bardzo zadowolony. Posiada wiele przydatnych cech, których podróbki nie maj± ('miękki' start, precyzyjna regulacja obrotów, zmienny moment obrotowy: na niższych obrotach nie tracimy mocy!, itp). Miłych zakupów i pozdrawiam, bublik.
Odnomu - bublik, drugomu - dyrka ot bublika.
Dziku

Post autor: Dziku » 10 sierpnia 2005, 08:21 - śr

Nie dobijajcie... Oryginalnego Dremela raczej nie kupię - chyba, że trafiłaby sie jaka¶ okazja. Nawet na Allegro to koszt około 250 zł. Nie chcę po¶więcać takiej kwoty na narzędzie używane przeze mnie incydentalnie i traktowane jako tylko uzupełnienie "cięższego" sprzętu. Te lepsze podróbki kosztuj± w granicach 100 zł i niektóre firmowane s± przez w sumie niezłych producentów. St±d ciekawy byłem Waszych opinii o nich. Cóż... nie pali się. Może poczekam jeszcze na jakie¶ opinie, albo na okazję do nabycia taniej...
Draco
Pykacz
Pykacz

Post autor: Draco » 10 sierpnia 2005, 11:36 - śr

Swojego czasu przegl±dałem dyskusyjne listy modelarskie , zdaniem wielu do okzjonalnego wykorzystania podróba wystarczy. Te w cenie 250 zł sa w wersji profesional z wy¶wietlaczem i zakresem obrotów 5000-3300 obr/min. Niskie prędko¶ci (5000 obr/min) przydatne s± raczej do obróbki tworzyw sztucznych. Posiadam najprostrzy model MultiPro 285 z dwoma prędko¶ciami 15000 i 33000obr/min.
Model 395 jest z trzema 10000, 15000, 33000 obr/min i ponoć ma inne łożyska.
Muszę przyznać, że Dremel wykorzystuje często i czasami do ciężkich prac np ostatnio wydłubywałem cement między płytkami na fugę na powierzchni kilkunastu m2 , urzynałem nierozkręcalne ¶ruby 6 mm i czy¶ciłem srebrn± zastawę stołow±. Dlatego postawiłem na sprawdzony model.
Awatar użytkownika
Jimmy
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Kontakt:

Post autor: Jimmy » 11 sierpnia 2005, 01:06 - czw

Dziku pisze:Nie dobijajcie... Oryginalnego Dremela raczej nie kupię - chyba, że trafiłaby sie jaka¶ okazja. Nawet na Allegro to koszt około 250 zł.
Jakie¶ półtora roku temu kupiłem podróbę marki Einhell i regularnie j± zarzynam (nie tylko do fajek, bo i też mocniejszych rzeczy jak grawerka, czy nawet polerowanie miecza) i z sprawuje się znakomicie. Wprawdzie nie jest to jako¶ć jak± oferuje Dremel czy Proxxon, ale za 120 PLN trudno oczekiwać cudów. Najważniejsze, że jest stabilna w pracy, nie ma bocznych luzów i ma duży (3 000 - 35 000) zakres obrotów, a że wałek się już rozeciał to zupełnie inna sprawa. Tak naprawdę od razu do wyrzucenia nadawały się tylko znajduj±ce się w zestawie kamienie, frezy i szczotki, bo wyj±tkowo słabe i nieudane. Je¶li chodzi o te akcesoria akurat warto inwestować w Dremela, bo s± trwałe i znakomicie wykonane - odpu¶cić sobie można tylko w przypadku tarczek do cięcia i tarcz filcowych i kupować podróbki, bo dremelowskie zużywaj± się tak samo szybko jak i jakiekolwiek inne.

pozdrawiam
Jimmy[/code]
We'll drink together
And when we drink we'll drink together, not alone!
Dziku

Post autor: Dziku » 11 sierpnia 2005, 09:57 - czw

Dzięki za informacje. Jest to jaka¶ nadzieja na tańszy zakup...
Akurat ta szlifierka (Einhell) też wydawała mi się do¶ć solidna. W przyszłym tygodniu będę rozgl±dał się za zakupem. My¶lałem również o Proxxonie - on przecież też jest tańszu od Dremela. Co do akcesoriów dodanych do zestawu to spodziewałem się tego co opisał Jimmy, ale jak już zaznaczałem, w zasadzie wszystkie potrzebne mi akcesoria juz posiadam...
Awatar użytkownika
Łukasz Omasta
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Łukasz Omasta » 11 sierpnia 2005, 10:42 - czw

Jeżeli potrzeba stacjonarnej małej wiertareczki polecam diaks. Czyli "dremel" dentystyczny wykorzystywany przez jubilerów.
Awatar użytkownika
mRqS
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Kontakt:

"Dremel" do polerowania

Post autor: mRqS » 13 października 2005, 03:00 - czw

Cze¶ć

wielokrotnie przewija się temat Dremela używanego do polerowania i nakładania wosku.
Jako modelarz poczułem się w obowi±zku szepn±ć conieco na temat tego urz±dzonka. Oryginalny Dremel to wydatek rzędu 300 i więcej zł (wiem, bo mnie ta "przyjemno¶ć spotkała).
Można dostać też inne, ¶wietnie nadaj±ce się do naszych celów maszynki (wcale nie gorsze acz innych firm).
¦rednio kosztuj± ok 100zł ale mimo to s± do¶ć nieporęczne do zastosowań fajczarskich.
Całkiem niedawno trafiłem na jeszcze mniejsze i lżejsze:

http://allegro.pl/show_item.php?item=67230323
i to
http://allegro.pl/show_item.php?item=67876692

Od razu uprzedzam: NIE MAM Z TYMI AUKCJAMI NIC WSPÓLNEGO.
po prostu pomy¶lałem, że może się komu¶ przydać.
Dziku

Post autor: Dziku » 13 października 2005, 08:25 - czw

Je¶li to nie kłopot, to skopiuj proszę swój post również do zbiorczego tematu o miniszlifierkach
Dzięki.
Awatar użytkownika
mRqS
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Kontakt:

Post autor: mRqS » 13 października 2005, 15:52 - czw

Cze¶ć

Jako modelarz poczułem się w obowi±zku szepn±ć conieco na temat rz±dzonka typu "Dremel (R)". Oryginalny Dremel to wydatek rzędu 300 i więcej zł (wiem, bo mnie ta "przyjemno¶ć spotkała).
Można dostać też inne, ¶wietnie nadaj±ce się do naszych celów maszynki (wcale nie gorsze acz innych firm).
¦rednio kosztuj± ok 100zł ale mimo to s± do¶ć nieporęczne do zastosowań fajczarskich.
Całkiem niedawno trafiłem na jeszcze mniejsze i lżejsze:

http://allegro.pl/show_item.php?item=67230323
i to
http://allegro.pl/show_item.php?item=67876692

Od razu uprzedzam: NIE MAM Z TYMI AUKCJAMI NIC WSPÓLNEGO.
po prostu pomy¶lałem, że może się komu¶ przydać.
Awatar użytkownika
mRqS
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Kontakt:

Post autor: mRqS » 13 października 2005, 15:53 - czw

zrobione :)
Awatar użytkownika
Jimmy
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Kontakt:

Post autor: Jimmy » 13 października 2005, 22:37 - czw

mRqS pisze: ¦rednio kosztuj± ok 100zł ale mimo to s± do¶ć nieporęczne do zastosowań fajczarskich.
Bez przesady. Używam podróbki Dremela zarówno do fajek, modeli i grawerki przy replikach sprz±czek pasów ¶redniowiecznych (zdaża mi się też go użyć przy drobnych pracach lutniczych)i jestem zdania, że to tylko kwestia wprawy, chociaż faktycznie trzeba się przyzwyczaić do do¶ć dużego "wibratora" w dłoni. Znacznie wygodniej jest użyć wałka giętkiego, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na wygodę pracy, mimo iż w dalszym ci±gu co¶ wibruje w ręce i po pewnym czasie zaczyna ona do¶ć nieprzyjemnie drętwieć.

pozdrawiam
Jimmy
We'll drink together
Awatar użytkownika
mRqS
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Kontakt:

Post autor: mRqS » 13 października 2005, 23:08 - czw

Wła¶nie dlatego napisałem o nieporęczno¶ci samego "wibratora" :)
Na codzień sam też używam wałka giętkiego.

a odbiegaj±c od tematu: jakie modele majstrujesz?
Awatar użytkownika
Jimmy
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Kontakt:

Post autor: Jimmy » 13 października 2005, 23:17 - czw

Ja to bardziej nazywam sklejarstwem ;) Redukcyjne OfC, lotnictwo my¶liwskie I Wojny ¦wiatowej, skala 1:72, chociaż coraz poważniej my¶lę nad czym¶ większym. Jako¶ nie miałem okazji do zmierzenia się z R-C.

pzodrawiam
Jimmy
We'll drink together
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria”