Książka "Nowa,stara fajka"

Miejsce na kontakt Lublinian

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Dunadan
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Książka "Nowa,stara fajka"

Post autor: Dunadan » 28 sierpnia 2011, 20:06 - ndz

Witam szanownych kolegów. Z każdym dniem zbliża się comiesięczne spotkanie fajczarskie. Nie wiadomo kiedy, lecz zapewne we wrześniu znów zagościmy w Grodzkiej, a ja po raz kolejny będę miał okazję posłuchać o fajkach i czegoś nowego się nauczyć (że o wypiciu Dunkela nie wspomnę). Jest jednak mała prośba, którą chciałbym do was skierować. Mówiliście mi, że któryś ma w posiadaniu książkę doskonale znaną każdemu doświadczonemu i początkującemu fajczarzowi, który zagląda na forum. Prośba moja zasadza się na tym, że dzieło to o renowacji fajek traktujące chciałbym pożyczyć, by czegoś się nauczyć i móc dzięki temu lepiej dbać o moją powolnie powiększającą się kolekcję. Jeśli nie byłby to wielki problem, byłbym wdzięczny za jej wypożyczenie. Dbać o nią będę, jak o każdą inną książkę - w końcu jestem filologiem:p Dziękuję i pozdrawiam. Kamil
Jeden uśmiech kobiety jest największym zwycięstwem mężczyzny.
Jedna jej łza staje się jego najgorszą porażką.

Awatar użytkownika
kolejarz1986
Fajczarz
Fajczarz

Re: Książka "Nowa,stara fajka"

Post autor: kolejarz1986 » 28 sierpnia 2011, 20:16 - ndz

Dunadan pisze:Witam szanownych kolegów. Z każdym dniem zbliża się comiesięczne spotkanie fajczarskie. Nie wiadomo kiedy, lecz zapewne we wrześniu znów zagościmy w Grodzkiej, a ja po raz kolejny będę miał okazję posłuchać o fajkach i czegoś nowego się nauczyć (że o wypiciu Dunkela nie wspomnę). Jest jednak mała prośba, którą chciałbym do was skierować. Mówiliście mi, że któryś ma w posiadaniu książkę doskonale znaną każdemu doświadczonemu i początkującemu fajczarzowi, który zagląda na forum. Prośba moja zasadza się na tym, że dzieło to o renowacji fajek traktujące chciałbym pożyczyć, by czegoś się nauczyć i móc dzięki temu lepiej dbać o moją powolnie powiększającą się kolekcję. Jeśli nie byłby to wielki problem, byłbym wdzięczny za jej wypożyczenie. Dbać o nią będę, jak o każdą inną książkę - w końcu jestem filologiem:p Dziękuję i pozdrawiam. Kamil
Pewnie że wezmę. Ja za to chętnie zobaczyłbym książkę Turka, którą to Łukasz mógłby wziąć.
Kto ma w głowie olej, ten idzie na kolej!

Awatar użytkownika
Dunadan
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: Dunadan » 28 sierpnia 2011, 20:42 - ndz

Dzięki, nie chce po prostu kupować tej książki, dopóki się z nią nie zapoznam. A tak w ogóle są już jakieś plany odnośnie daty spotkania?

sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat » 28 sierpnia 2011, 21:07 - ndz

kolejarz1986 pisze:
Dunadan pisze:Witam szanownych kolegów. Z każdym dniem zbliża się comiesięczne spotkanie fajczarskie. Nie wiadomo kiedy, lecz zapewne we wrześniu znów zagościmy w Grodzkiej, a ja po raz kolejny będę miał okazję posłuchać o fajkach i czegoś nowego się nauczyć (że o wypiciu Dunkela nie wspomnę). Jest jednak mała prośba, którą chciałbym do was skierować. Mówiliście mi, że któryś ma w posiadaniu książkę doskonale znaną każdemu doświadczonemu i początkującemu fajczarzowi, który zagląda na forum. Prośba moja zasadza się na tym, że dzieło to o renowacji fajek traktujące chciałbym pożyczyć, by czegoś się nauczyć i móc dzięki temu lepiej dbać o moją powolnie powiększającą się kolekcję. Jeśli nie byłby to wielki problem, byłbym wdzięczny za jej wypożyczenie. Dbać o nią będę, jak o każdą inną książkę - w końcu jestem filologiem:p Dziękuję i pozdrawiam. Kamil
Pewnie że wezmę. Ja za to chętnie zobaczyłbym książkę Turka, którą to Łukasz mógłby wziąć.
Szkoda, że nie mieszkamy bliżej - książkę Turka posiadam...
gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 28 sierpnia 2011, 21:50 - ndz

Książka p. Macieja Maciejewskiego jest wciąż, o ile mi wiadomo, do kupienia u jej Autora, obecnego na naszym Forum. Czy nie lepiej pozyskać własny egzemplarz ? A jeśli o książke p. Turka chodzi, to powstała ona z kompilacji felietonów zamieszczanych w piśmie "Przekrój". Bardzo niedawno temu ktoś z Osób aktywnych na portalu Fajka net otrzymał pozwolenie z pisma "Przekrój", dokonał gigantycznej pracy zeskanowania felietonów i są one legalnie zamieszczane w "porcjach" po 12 felietonów na wspomnianym portalu Fajka.net.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.

Awatar użytkownika
Dunadan
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: Dunadan » 29 sierpnia 2011, 09:34 - pn

Jak najbardziej warto mieć swój egzemplarz i się takowego dorobię:) Na razie jednak mam inne wydatki, niż książka, która, powiedzmy to sobie szczerze, będzie mi potrzebna rzadziej niż np. nowy netbook czy chociażby tytoń. Na razie wolę pożyczyć.

Awatar użytkownika
kolejarz1986
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: kolejarz1986 » 29 sierpnia 2011, 15:41 - pn

sat666sat pisze:Szkoda, że nie mieszkamy bliżej - książkę Turka posiadam...
Książka ma wpaść w moje ręce w najbliższym czasie bo posiada ją także Łukasz(librium).
Kto ma w głowie olej, ten idzie na kolej!

librium
Pykacz
Pykacz

Post autor: librium » 29 sierpnia 2011, 22:43 - pn

tą legendarną i obowiązkową pozycję dla każdego fana szlachetnego dymka sprowadziłem już do Lublina i udostępnię ową krynicę wiedzy spragnionym kolegom na najbliższym spotkaniu...:)

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 30 sierpnia 2011, 00:15 - wt

librium pisze:tą legendarną i obowiązkową pozycję dla każdego fana szlachetnego dymka sprowadziłem już do Lublina i udostępnię ową krynicę wiedzy spragnionym kolegom na najbliższym spotkaniu...:)
Wiedziony troską o jakość wiedzy pobieranej przez dzisiejszych miłośników hobby fajkowego pozwalam sobie przytoczyć wyjątki moich niedawnych wypowiedzi na portalu Fajka net w związku z zamieszczanymi tam felietonami p. Turka tak, jak były publikowane w piśmie Przekrój, a potem stały się one podstawą książki tegoż Autora, o której jest mowa w tym wątku. Rozpoczynam od podania linku do miejsca w którym na Fajka net zamieściłem swoje wypowiedzi których część tu powtarzam.
http://www.fajka.net.pl/problemy/tuzin- ... a-turka-2/" onclick="window.open(this.href);return false;
...Przypominane nam felietony p. Turka są bezcennym świadectwem historii istnienia i rozwoju kultury fajkowej w Polsce i jako takim należy się wielki szacunek. I chwała wszystkim którzy je nam przypominają.
Warto wszakże przypomnieć, iż nie należy traktować tych tekstów jako opracowań źródłowych, zawierających informacje na których należy się bezkrytycznie opierać i wszystkiego z nich się uczyć. To stary problem wielu tekstów z różnych dziedzin; w dawniejszych czasach nie istniało jeszcze wiele stworzonych później opracowań źródłowych, a mała była wówczas dla nas z tzw Bloku Wschodniego szansa na pobieranie wiedzy u źródeł – tu wyprawy da dłużej do Wlk Brytanii czy Francji i oczywiście dysponowania dobrą znajomością języka…
…na początku być może powinienem wyraźniej powiedzieć, iż felietony p. Turka są kapitalnym świadectwem historii polskiej kultury fajkowej, lecz nie powinny być traktowane jako opracowania źródłowe ani tym bardziej źródła czyli nie powinny być podręcznikami z których uczymy się wiedzy na temat fajek.
Tak naprawdę poprawki nie pomogą dla uczynienia z tych tekstów o wartości kulturoznawczej tekstów o wartości merytorycznej. Całość powinno się napisać od początku. A moim zdaniem nie ma to sensu, było by to wyważanie otwartych drzwi w świetle istniejącej sytuacji. Dobre opracowania są opublikowane, na tym Forum (Fajka net - przyp. jar)są wstępnie podane w tekście o krępującym mnie tytule: laudacja dla nauczyciela. Co najwyżej należało by przetłumaczyć istniejące i znane dobre opracowania na język polski…
...Oczywiście mam świadomość iż teksty p. Turka nie były pomyślane jako podręcznik. Notuję wszelako iż taką rolę niestety spełniają, wiele wypowiedzi się na nie powołuje, i… myślę, iż całość tego znakomitego w sensie historyczno/kulturoznawczym cyklu warto by opatrzyć wyraźnym ostrzeżeniem iż nie jest to w żadnej mierze opracowanie źródłowe z którego należy się uczyć czegoś innego niż klimatów i historii polskiej kultury fajkowej. Tak, wiele informacji tam podanych jest prawdziwa, ale wiele – niestety nie, a jak wiemy, jeśli część zdania jest fałszywa, to prawdziwość całego zdania staje pod znakiem zapytania.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum Lublinian”