SG Best Brown Flake czyli BBF

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy tytoniowi

Awatar użytkownika
draco59
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Re: SG Best Brown Flake czyli BBF

Post autor: draco59 » 22 grudnia 2010, 08:10 - śr

jar pisze:Bardzo serdecznie dziękuję Przedmówcy za jakże mądrą, wyważoną i sympatyczną wypowiedź. Fajka ma dawać radość, a każda fajka i każdy tytoń "mają swoją opowieść". Jasne, że z czasem dobieramy sobie taki "nasz" zestaw, że z czasem sami poczujemy różnicę nie tylko poza zapachem i smakiem ale i jakością poszczególnych blendów, ale to powinien być proces naturalny, bez "przynukiwań" jakby to powiedział Melchior Wańkowicz. Porady, dzielenie się wiedzą - tak. Defenestrację pozostawmy w annałach historii.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Szczerze dziękuję Szanownemu Przedmówcy za miłe i mądre słowa.Wiem skądinąd ,że należy Pan do palaczy lubiących BBF.
A dla mnie ten tytoń jest...nie , nie zły. Jest dla mnie "płaski" nieco.
Moja , prosta , jak konstrukcja cepa percepcja nie wyczuwa tych wszystkich smaczków , kwasków etc.
Przyznaję się ,że o wiele bardziej smakuje mi FVF , Cob Plug , bądź Brown nr 4.
Cóż ,jesteśmy różni...na szczęście...
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Miśkiewicz
KKF Poznań-----------------

BenZin
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: BenZin » 28 stycznia 2012, 19:56 - sob

Prawie tak dobry jak FVF :). O wiele łatwiejszy w przygotowaniu paleniu. I ma ten smak brązowego, lepkiego, trzcinowego cukru.

carlospp
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: carlospp » 30 stycznia 2012, 12:11 - pn

Bardzo lubie oba tytonie. Ale tu chyba wychodzi kwestia gustu - uczony bylem ;) ze BBF to ideal, swiety graal wsrod tytoni. I jest wspanialy, slodki, taki prawdziwy. Ale FVF mi podchodzi "ciut" bardziej.

Awatar użytkownika
kufel
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: kufel » 19 lutego 2012, 16:21 - ndz

Przede wszystkim chciałem się przywitać - bo to mój pierwszy post na tym forum.
Palę fajkę od dwóch miesięcy i do tej pory wyłącznie aromaty.
BBF kupiłem tylko i wyłącznie z myślą o opaleniu nowej fajeczki, bo churchwardena do aromatów mam prekarbonizowanego.
I od pierwszego odpalenia poczułem, że to będzie na pewno jeden z moich ulubionych tytoni...
Ten ziemisto-orzechowy, słodko-gorzki smak...pycha. Cóż jedyne, co mi psuje czasem przyjemność to częste gaśnięcie (uformowany w snopek).
Ale zawziąłem się i jest coraz lepiej, coraz rzadziej gaśnie, zostawiająć jedynie czystą przyjemność :) .

P.s. Tak :offtopic: , to tak samo jak mi się wydawało, że będe palił aromaty i nic innego,
a także uważałem "Falcon-y" za koszmarne brzydactwa, tak teraz palę najczęsciej BBF i Perfection właśnie w Falconach :P
"Gdzieś ludzie są w więzieniach i gdzieś jest inny świat
i ptaki do Tybetu lecą przez przełęcz Windy Gap;
Chińska do zup przyprawa - słoiczek Tiananmen
i dwoje się spotyka... rozmawiają przed snem"

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 19 lutego 2012, 16:37 - ndz

Miło powitać. Jeśli chodzi o gaśnięcie i smak z nie do końca odczuwalną natutralną słodyczą Virginii, to pozostaje tylko przypomnieć, iż Virginie leżakowane przez kilka miesięcy/lat znacznie zyskują na jakości a tytoń przed nabiciem nim fajki należy rozdrobnić i starannie podsuszyć. W przypadku tytoniu "prosto z puszeczki" podsuszenie może potrwać i kilka godzin !

Palę na codzień BBF leżakowany u mnie od 2009 roku. Proszę mi wierzyć, jego jakość/smak jest znacznie wyższej jakości niż ten sam blend prosto po zakupie.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.

Awatar użytkownika
kufel
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: kufel » 19 lutego 2012, 16:55 - ndz

Dziękuję za radę. Wyczytałem, że flake palony w snopku ma jakby pełniejszy smak, na pewno wypróbuje też tego sposobu
i zobacze jak mi lepiej będzie się palić i smakować. Co do leżakowania to planuje zakupić większą ilość BBF z przeznaczeniem
do leżakowania. Myślałem o puszkach, ale podobno nie są zbyt hermetyczne. Więc chyba lepszym wyjściem będzie nabycie
paczki 250 gram i zamknięcie w słoju.

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 19 lutego 2012, 17:12 - ndz

Na pewno lepiej przechowywać dojrzewający tytoń w szczelnie zamykanym słoju (tytoń - jak wino - pracuje/dojrzewa). Na temat palenia w snopku etc. formach chyba lepiej się nie wypowiadać w myśl zasady iż fajka ma dawać radość a jeśli komuś smakuje palenie tytoniu w snopku to sie tylko cieszyć. Można pamiętać, iż skompresowane formy tytoni jak Flake, Plug, Rope miały wielki sens w czasach długich podróży morskich gdy chodzilo o pomieszczenie jak największej masy w jak najmniejszej objętości, a do palenia rozdrabniano odpowiedni kawałek do formy Mixture, Ready Rubbed etc.

Nasze Forum jest tworem otwartym, kaźdy pisze co mu " w duszy gra" i tak czasem może się zdarzyć, iż może być trudno rozeznać opisy na pewno szczerych, osobistych wrażeń od tekstów pisanych bardziej z pozycji wiedzy czy choćby "podstaw fizyki i zdrowego rozsądku". Na pewno należy tytoń przed nabiciem doprowadzić do formy fizycznej zapewniającej optymalne dla danego blendu warunki przeprowadzenia procesu kontrolowanego utleniania (palenia).

Jak zawsze

Jacek A. R..

Awatar użytkownika
kufel
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: kufel » 19 lutego 2012, 17:21 - ndz

Na pewno lepiej przechowywać dojrzewający tytoń w szczelnie zamykanym słoju (tytoń - jak wino - pracuje/dojrzewa). Na temat palenia w snopku etc. formach chyba lepiej się nie wypowiadać w myśl zasady iż fajka ma dawać radość a jeśli komuś smakuje palenie tytoniu w snopku to sie tylko cieszyć. Można pamiętać, iż skompresowane formy tytoni jak Flake, Plug, Rope miały wielki sens w czasach długich podróży morskich gdy chodzilo o pomieszczenie jak największej masy w jak najmniejszej objętości, a do palenia rozdrabniano odpowiedni kawałek do formy Mixture, Ready Rubbed etc.
No tak, rzeczywiście, to wiele wyjaśnia. Jeszcze raz dziekuję za rady i miłe przyjęcie na forum.

Pozdrawiam :wink:

SZCZooR
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: SZCZooR » 04 lipca 2013, 21:42 - czw

Dzisiaj odebrałem zamówioną puszeczkę BBF.
Jeszcze nie miałem czasu żeby zapalić na spokojnie i przetestować.
Ale.. po pierwsze to mój pierwszy nie aromat a po drugie pierwszy raz flake..
Może jeszcze dzisiaj zapalę to podzielę się pierwszymi myślami

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 04 lipca 2013, 22:06 - czw

Cóż, BBF będący obok FVF benchnarkiem najwyższej jakości blendów Va charakteryzuje się - tak z puszki -zapachem...dobrej Virginii. Zapach i smak wielokrotnie opisywany także na naszym Forum odczuwalny jest podczas palenia.

Pamiętam, iż Va winny leżakować - dojrzewać w słojach; palenie prosto ze świeżo nabytej puszki może nie ukazać walorow tego i podobnych tytoni.

Jak zawsze

Jacek A. R.

SZCZooR
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: SZCZooR » 04 lipca 2013, 22:26 - czw

Dzięki za radę. Spróbuje na świeżo i zamknę w słoiczku :)..

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 04 lipca 2013, 22:36 - czw

Zatem pozwalam sobie sugerować, aby porcję do wypalenie "na swieżo" solidnie przesuszyć np. na kartce papieru (po uprzednim rozdrobnieniu) a przed, oczywiście, nałożeniem do fajki.

Życzę miłego palenia, i było by interesujące zapoznanie się z wrażeniami z tegoż palenia.

Jak zawsze

Jacek A. R.

SZCZooR
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: SZCZooR » 05 lipca 2013, 14:52 - pt

Zrobiłem tak jak radziłeś :).
Smak rzeczywiście przedni.. Co do aromatu nie wypowiem się ponieważ mój węch jest dziwny i po prostu nic nie czuję...
Palenie nadzwyczaj bezobsługowe, lekkie suche i przyjemne..
No i na tym się kończą moje pochwały... Niestety tytoń jest dla mnie stanowczo za mocny.. prawdopodobnie lada moment pojawi się w "tytuniowym markecie" bez 2 listków bo spróbuję jeszcze raz. Niestety bo naprawdę świetny tytoń ale nie dam rady wypalić całej fajeczki na raz.

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 05 lipca 2013, 15:06 - pt

Wedle generalnego założenia, iż fajka ma dawać radość, oczywiste, iż jeśli dany tytoń  nie daje nam satysfakcji, to nie trzeba się z nim męczyć.

Tutaj wszakże mamy do czyninia z jednym z lepszych w dzisiejszym świecie blendów czystej, najwyższej jakości Va. I tak zawsze pamiętam, iż generalnie Wirginie są trudne w paleniu, wymagają palenia bardzo chłodnego i wówczas daje się odczuć naturalna, silnie odczuwalna słodycz oraz posmaki cytrusowe. Podobnie z czasem zaczynamy pozytywnie odbierać zapach - tak z opakowania czy słoiczka jak i podcas palenia.

"Dokopanie się" do tych smaków i do odczuwania zapachów bywa procesem wielomiesięcznym, ale dla niektórych warto, bo te smaki tam są.

Wiele też zależy od jakości fajki i jej opalenia.

Jeśli więc można sobie na to pozwolić, to proponował bym przełożenie zawartości do słoiczka i kolejną próbę za rok od dziś. (Ja palę na codzień BBF 3 lub 4 letni minimum)

Jak zawsze

Jacek A. R.

SZCZooR
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: SZCZooR » 05 lipca 2013, 15:38 - pt

No niestety jedyny smak jaki czułem to przeważający smak palonego tytoniu.. jak bym cygaro palił. Fakt był to smak dosyć przyjemny ale jednak bez posmaków o których pisałeś.
Palił się sucho i rzeczywiście chłodno.
Prawdę mówiąc nie sprawił mi przyjemności ten tytoń mimo pozytywnych opinii tutaj na forum.
Dlatego zastanawiam się czy nie wrzucić go w markiecie :P.. Zamieniłbym na dobry aromacik :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Samuel Gawith”