Jak smakowac tyton

Tutaj zadajemy pytania o to jak palić fajkę i mamy dużą szansę na uzyskanie odpowiedzi

Moderator: Moderatorzy

Thesary
Fajczarz
Fajczarz

Jak smakowac tyton

Post autor: Thesary » 13 sierpnia 2010, 16:22 - pt

Jak w tytule-jak smakowac tyton, jak znalezc te wszystkie wspanialosci jakie opisujecie w recenzjach tytoni na forum?? Ja mam pewnie zabite kubki smakowe od papierochow, ale chcialbym znalezc tyle nut co Szanowni Koledzy :wink:
„Przez to ziele możemy podziwiać wspaniałe dzieła Boga, który sprawia, że rzeczy są dziwne, wspaniałe, niezrozumiałe i cudowne dla ludzkiego osądu”
Alan
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: Jak smakowac tyton

Post autor: Alan » 13 sierpnia 2010, 17:02 - pt

Hm...może palić?
Uprasza się o nie zwracanie uwagi na tytuł i ilość gwiazdek pod moim nickiem
Awatar użytkownika
kolejarz1986
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: kolejarz1986 » 13 sierpnia 2010, 17:22 - pt

Thesary pisze:Jak w tytule-jak smakowac tyton, jak znalezc te wszystkie wspanialosci jakie opisujecie w recenzjach tytoni na forum?? Ja mam pewnie zabite kubki smakowe od papierochow, ale chcialbym znalezc tyle nut co Szanowni Koledzy :wink:
Kolega poczyta forum, to się dowie, że smakowanie tytoniu fajkowego to nie taka łatwa sprawa. Wydaje się że niby nic takiego trudnego-nabić, zapalić i nie zalać się kondensatem (i nie nałykać się go). Chyba każdy początkujący nie czuje zbyt wiele na początku. Mocne aromaty(np. SG Fire Dance), pomagają w odczuwaniu tego smaku(przynajmniej w moim przypadku). Należy pamiętać, że na początku mimo, mocnego aromatu, nie poczuje się tylu smaczków. Dobra rade dał Alan: tylko praktyka pozwala na "rozwiniecie skrzydeł".
Jeżeli lubisz mocno aromatyzowane tytonie(nie mylić z aromatami typu Alsbo, Poniatowski), poszukaj na forum w odpowiednim dziale(opisy tytoni i dział dla początkujących). Na pewno coś znajdziesz dla siebie.
Pozdrawiam.
Kto ma w głowie olej, ten idzie na kolej!
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat » 13 sierpnia 2010, 17:52 - pt

Ziać i jeszcze raz ziać - smaki same przyjdą) :pipeman:
gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"
Awatar użytkownika
kras
Początkujący
Początkujący

Post autor: kras » 13 sierpnia 2010, 17:58 - pt

Technika palenia wyrobi się z czasem, a wtedy smak stanie się bardziej odczuwalny.

Proponuję na początek "popchnąć" dym z ust do nosa i tamtędy go wypuścić. Mam nadzieję, że nie głoszę herezji ;)
Pozdrawiam, Kras
Awatar użytkownika
kolejarz1986
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: kolejarz1986 » 13 sierpnia 2010, 18:27 - pt

kras pisze: Proponuję na początek "popchnąć" dym z ust do nosa i tamtędy go wypuścić. Mam nadzieję, że nie głoszę herezji ;)
Jak dla mnie to żadna herezja. Puszczam dym nosem czasami, bo czuć wtedy nowe smaki w palonym tytoniu.
Thesary
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Thesary » 13 sierpnia 2010, 21:27 - pt

Alanie i Kolejarzu, palić będę aż się będzie kurzyć
(Moderatorze, w domu mam komputer z polskimi znakami, więc się nie denerwuj że raz piszę z raz bez) :offtopic:
Chodziło mi bardziej o praktyczne jakieś porady na temat smakowania. Powiedzmy jak z winem-ludzie uczą się smakować wino, wydobywać aromaty odpowiednią techniką etc etc. Szczerze mówiąc, to po przeczytaniu takich "smakowitych" recenzji tytoni byłem przekonany, że istnieje takie "fajkowe kiperstwo".
„Przez to ziele możemy podziwiać wspaniałe dzieła Boga, który sprawia, że rzeczy są dziwne, wspaniałe, niezrozumiałe i cudowne dla ludzkiego osądu”
Alan
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Alan » 13 sierpnia 2010, 21:47 - pt

Kiperem nie jestem i raczej nie będę. Przede wszystkim naucz się palić tytoń tak, abyś wyczuwał jego smak, a nie gorąc i kondensat. Kiedy już to opanujesz to rób już co chcesz - puszczaj kółeczka, wypuszczaj dym nosem, otwórz usta i pozwól mu samemu się ulotnić, kieruj dym na podniebienie, język, przed zęby, na policzki...Pomysły przyjdą same i nie zdziw się, jak wpadniesz na naprawdę coś dziwnego. Tu wielu tak ma :)
Uprasza się o nie zwracanie uwagi na tytuł i ilość gwiazdek pod moim nickiem
Thesary
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Thesary » 14 sierpnia 2010, 21:36 - sob

ahh kółeczka moja miłość :D
Awatar użytkownika
draco59
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: draco59 » 16 sierpnia 2010, 09:19 - pn

Alan pisze:Kiperem nie jestem i raczej nie będę. Przede wszystkim naucz się palić tytoń tak, abyś wyczuwał jego smak, a nie gorąc i kondensat. Kiedy już to opanujesz to rób już co chcesz - puszczaj kółeczka, wypuszczaj dym nosem, otwórz usta i pozwól mu samemu się ulotnić, kieruj dym na podniebienie, język, przed zęby, na policzki...Pomysły przyjdą same i nie zdziw się, jak wpadniesz na naprawdę coś dziwnego. Tu wielu tak ma :)
Ło to , to...i jeszcze spróbuj popijania: mlekiem , whisky , brandy , winem . Mleko i alkohole(przyzwoite) dobrze mi się z tytoniem palonym w fajce komponują. Spróbuj... :D
KKF Poznań-----------------
Awatar użytkownika
kolejarz1986
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: kolejarz1986 » 16 sierpnia 2010, 09:56 - pn

draco59 pisze:Ło to , to...i jeszcze spróbuj popijania: mlekiem , whisky , brandy , winem . Mleko i alkohole(przyzwoite) dobrze mi się z tytoniem palonym w fajce komponują. Spróbuj... :D
Ja do tych napoi dodałbym jeszcze kawę, piwo wszelakie(ciemne, jasne, pasteryzowane lub nie), niektórzy popijają różnymi sokami.
Oprócz napojów, warto spróbować palenia w różnych miejscach. Przykład: palę zazwyczaj w pokoju, przy otwartym oknie. Ostatnio paliłem w parku i tytoń który mi nie smakował w pokoju (MacBaran Mixture), na dworze był smaczny. Nie miał takiego charakterystycznego smaku, który mnie wręcz odrzucał. Póki nie ma mrozów, możesz spróbować wyjść z fajeczka na powietrze.
Pozdrawiam.
Thesary
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Thesary » 18 sierpnia 2010, 23:52 - śr

Mleko odpada, nie przełknę, brandy pod dostatkiem u mnie :D
Thesary
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Thesary » 30 sierpnia 2010, 00:16 - pn

Wcięło mi opcję edytuj!!! W temacie: FVF od SG smakuje mi jak żuta skarpeta, z kolei Virginia Flake od McBarena daje spektrum słodyczy i aromatów, a Simply Unique W.O Larsena napełnia mi gębę słodyczą i smaczkami. Powiem szczerze że zgłupiałem doszczętnie, bo myślałem że FVF będzie mi wybornie smakował (zapach dojrzałego, sfermentowanego tytoniu w puszcze jest zniewalający). Co robię źle???
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 30 sierpnia 2010, 00:37 - pn

Thesary pisze:... FVF od SG smakuje mi jak żuta skarpeta, z kolei Virginia Flake od McBarena daje spektrum słodyczy i aromatów, a Simply Unique W.O Larsena napełnia mi gębę słodyczą i smaczkami. Powiem szczerze że zgłupiałem doszczętnie, bo myślałem że FVF będzie mi wybornie smakował (zapach dojrzałego, sfermentowanego tytoniu w puszcze jest zniewalający). Co robię źle???
Najpewniej palisz za szybko, może zbyt "łapczywie" i zbyt "energicznie" i stąd - za gorąco. Va trzeba palić bardzo powoli i równomiernie. Typowa dla dobrych Virginii jest ich "wrażliwość" na sposób palenia: palenie zbyt gorące daje podobne do opisywanych przez Ciebie nieprzyjemne wrażenia, palenie NAPRAWDĘ chłodne daje to, za co takie tytonie cenimy.

Być może należy też zwrócić uwagę na właściwe podsuszenie i ewentualnie rozdrobnienie tytoniu oraz właściwe nabicie fajki.

Znane są też przypadki takiego nie optymalnego smaku Va w paleniu w nienajlepszej lub nie najlepiej opalonej fajce - mam na myśli fajki z wrzośca.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Thesary
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Thesary » 30 sierpnia 2010, 13:53 - pn

No tak ale flake do McBarena, też Va mi bardzo smakuje, a FVF już nie....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak palić”