Jak palić fajkę z pochyloną główką?

Tutaj zadajemy pytania o to jak palić fajkę i mamy dużą szansę na uzyskanie odpowiedzi

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Hastour
Początkujący
Początkujący

Jak palić fajkę z pochyloną główką?

Post autor: Hastour » 17 września 2010, 00:34 - pt

Śliczną fajeczkę od mistrza Kulpińskiego sobie nabyłem. Jest prawie prosta, natomiast główkę ma dość mocno pochyloną wprzód, jak dawne glinianki.

No i jak palę w pozycji poziomej względem ustnika, to komin jest pod sporym kątem od pionu. Pytanie mam zatem do mądrzejszych od siebie fajczarzy, jak to palić, by nie przypalić sobie tylnej, czyli poniekąd górnej ścianki? Liczę na odpowiedź, gdyż nowa ślicznotka jest przecudnej urody, a zupełnie niekarbonizowany środek skłania do ostrożności...
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: Jak palić fajkę z pochyloną główką?

Post autor: JSG » 17 września 2010, 00:48 - pt

ciekawy problem... ale wydaje mi się jedynie teoretyczny.
Ja swoje cutty i zulu palę bez zbędnych ceregieli od kilku lat, a żadna z nich nie ma mniej niż lat 30 i jakoś nie zauważyłem by komin od strony szyjki, specjalnie się różnił.
Możesz palić- trzymając fajkę w ręku tak by komin był zawsze pionowo, da się, tylko wygląda dziwnie, kiedy przykładasz do ust fajkę niejako od góry. Ale na czas opalania, będzie jak znalazł. Możesz też pykać normalnie, ale trzymać fajkę w dłoni tak by komin był w pionie- zresztą cutty jakoś tak naturalnie się trzyma w ten sposób.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
Hastour
Początkujący
Początkujący

Post autor: Hastour » 17 września 2010, 01:31 - pt

Trzymanie pionowo zdecydowanie sobie podaruję, gdyż wygląda to rzeczywiście absurdalnie, jak, nie przymierzając, jakaś fajkowa erekcja ;)

Zauważyłem natomiast, że wylot kanału dymowego umieszczony jest bardzo nisko, na samym dnie komina, w dodatku dość mocno zwężającego się w tym miejscu. Jeśli więc jest to celowy zabieg, a nie po prostu źle wykonany nawiert, to może po prostu przeznaczeniem tej fajki jest palenie jej z kominem pochylonym w przód?

Dzięki w każdym razie za upewnienie, że nie powinienem zaszkodzić ściankom w ten sposób.
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 17 września 2010, 11:31 - pt

Jest taki typ komina który ma kształt gotyckiego łuku (łuk utworzony z dwóch schodzących się pod kątem ostrym odcinków koła) gdzie faktycznie nawiert wypada niejako na szczycie tego łuku. Ten typ nawiertu stosowany jest właśnie w fajkach typu cutty i wielu innych które zwężają się ku dołowi. Ten typ nawiertu ma swoje wady i zalety, nie chciał bym go spotykać zbyt często, ale w niektórych fajkach spełnia swoje zdanie.
oktogenek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: oktogenek » 24 listopada 2010, 22:51 - śr

JSG pisze:Jest taki typ komina który ma kształt gotyckiego łuku (łuk utworzony z dwóch schodzących się pod kątem ostrym odcinków koła) gdzie faktycznie nawiert wypada niejako na szczycie tego łuku. Ten typ nawiertu stosowany jest właśnie w fajkach typu cutty i wielu innych które zwężają się ku dołowi. Ten typ nawiertu ma swoje wady i zalety, nie chciał bym go spotykać zbyt często, ale w niektórych fajkach spełnia swoje zdanie.
Mam ten typ komina w Stanwellu Royal Rouge z tym że nawiert jest minimalnie wyżej dna, jak narazie wad nie znalazłem, JSG możesz napisać jakie wady i zalety ma taki komin :?:
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 25 listopada 2010, 08:33 - czw

Ja wiem, jak się pali to się czuje.
Z wad, mniejsza powierzchnia, pod koniec skupienie żaru na całej średnicy, przy wilgotnym tytoniu większe obciążenie mniejszej ilości tytoniu w ostatniej fazie palenia kondensatem. Przy odczyszczaniu starej fajki nie łatwo wyprowadzić ten kształt np szlifując papierem ściernym.
Zaletą jest to że w fajkach o zwężającycm się kształcie nie gruość ścianki pozostaje niezmienna- taka fajka wymusza wręcz taki kształt komory spalania.
Awatar użytkownika
Brachytron
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Brachytron » 25 listopada 2010, 14:40 - czw

Vetus pisze:Żartując pozwolę sobie zauważyć, że fajkę z pochyloną główką należy palić z dumnie podniesioną głową. (nawet odchyloną do tyłu. Wygodne przy obserwacjach astronomicznych. Fajka astronomiczna.)
Żartując także, można dodać iż taka pozycja może sprowadzić następnie człowieka do parteru (w celu wyplucia kondensatu) :D
Zawsze będę początkujący...
Thesary
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Thesary » 25 listopada 2010, 21:35 - czw

Bardziej chyba wyrzygania kondensatu :D taki jest pyszny 8)
„Przez to ziele możemy podziwiać wspaniałe dzieła Boga, który sprawia, że rzeczy są dziwne, wspaniałe, niezrozumiałe i cudowne dla ludzkiego osądu”
Awatar użytkownika
Wojtek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Wojtek » 25 listopada 2010, 21:54 - czw

ja się nie raz opiłem tego paskudztwa, ale powiem, że nie taki diabeł straszny jak go malują ;P
Palenie fajki zapewnia spokojny i obiektywny osąd spraw ludzkich - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Rheged
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Rheged » 25 listopada 2010, 22:56 - czw

A który kondensat jest najsmaczniejszy? :mrgreen:
Pipe of the rising sun
Sympathy for the pipe
Pipe of the storm
Born to be pipe
Awatar użytkownika
Wojtek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Wojtek » 27 listopada 2010, 14:38 - sob

żaden :mrgreen:
Palenie fajki zapewnia spokojny i obiektywny osąd spraw ludzkich - Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak palić”