Pytania początkujacego fajczarza

Tutaj zadajemy pytania o to jak palić fajkę i mamy dużą szansę na uzyskanie odpowiedzi

Moderator: Moderatorzy

strykul
Początkujący
Początkujący

Pytania początkujacego fajczarza

Post autor: strykul » 19 sierpnia 2013, 19:46 - pn

Witajcie, dziś dotarła do mnie moja pierwsza fajka - Bróg nr. 14. Zgodnie z poleceniami z sieci nabyłem również tytoń - Alsbo Vanilia. Mam w związku z fajką kilka pytań, które nasunęły mi się w trakcie opalania:
1) Czy lepiej używać zapałek czy zapalniczki? - Poradniki mówią o równomiernym zapaleniu powierzchni tytoniu, nie jestem tego jednak w stanie dobrze zrobić, bo zapałka dopala się zbyt szybko(fajka ma na mój gust dość głęboki komin, ale jestem w tej kwestii laikiem), a w kwestii zapalniczki (dostałem jakąś gratisową z logiem Djarum'a) martwię się, że przypalę krawędź komina. Problemem jest również to, że nie jestem w stanie być tak długo na "wdechu" żeby zaciągnąć ogień zapalniczki do wnętrza fajki na dostatecznie długi czas by tytoń dobrze się zajął.
1a) Czy mam po zapaleniu doubijać tytoń przybijakiem? Bo tej części poradnika nie rozumiem - -'

2) Jaki tytoń na przyszłość wybrać? Zależy mi, żeby był na prawdę aromatyczny - kiedyś minąłem na ulicy fajczarza, starszego mężczyznę, który miał tak wspaniale aromatyczną fajkę, że natchnął mnie do zakupu własnej - niestety nie wiem jaki tytoń palił - ten który kupiłem na początek - Alsbo Vanilia może i w torebce pachnie ładnie, ale w trakcie palenia jest mniej aromatyczny niż cygaretki M mini Vanilia Twist, których kiedyś spróbowałem - ogólnie troszkę się zawiodłem.

3) Poradniki, które przeczytałem mówią, żeby tytoń układać w trzech warstwach - nieubitej, luźno ubitej i mocno ubitej - jak mam ubijać tytoń w górnej warstwie, żeby ten ze spodu nie został ściśnięty? Troszkę mnie to przerasta, mam nadzieję, że efekt przyjdzie wraz z praktyką.

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi,

Pozdrawiam,
Patryk
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Re: Pytania początkujacego fajczarza

Post autor: maciej_faja » 20 sierpnia 2013, 08:27 - wt

Szanowny kolego tyle już napisano na tym Forum, o właściwym opalani fajki, paleniu tytoniu, odpalaniu itp,. że naprawdę nie chce mi się tego powtarzać. Może pomocnym okaże się przejrzenie jednego z numerów pisemka "Pykadełko", którego to mam zaszczyt być autorem.

Pykadełko nr 12

I naprawdę warto poczytać dokładnie to co napisano na naszym Forum o interesujących Cię aspektach palenia, na pewno dowiesz się, że ciąg powietrza w fajce nabitej tytoniem musi być niewiele mniejszy niż w fajce pustej, że mimo Twoich usilnych prób nie uda Ci się odpalić całego tytoniu, gdyż jest to niepotrzebne (masz odpalić tylko tę wierzchnią warstwę, która się będzie spalała a żar powoli będzie schodził coraz niżej). Dowiesz się, że paląc fajkę będziesz w dużo mniejszym stopniu odczuwać zapach palonego tytoniu - wykonaj eksperyment, zapal fajkę w pomieszczeniu, popykaj chwilę, powąchaj (pewnie znowu nie będziesz zadowolony z efektu) później wyjdź na kilka minut i wejdź ponownie do tego pomieszczenia a zauważysz, że aromat jest bardzo wyraźny (tym bardziej, że jesteś jak większość początkujących, zafascynowany zapachem a nie smakiem tytoniu).

Jeśli pomogłem, to bardzo się cieszę, jeśli nie to czytaj, czytaj, czytaj i próbuj, próbuj, próbuj.
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
strykul
Początkujący
Początkujący

Post autor: strykul » 20 sierpnia 2013, 12:06 - wt

Dziękuję serdecznie za odpowiedź, gazetkę przeczytałem dość wnikliwie i już dostrzegam, co robiłem źle. Czy mógłbym jednak prosić o podpowiedź w kwestii gatunku (marki) tytoniu, o którym pisałem wyżej?
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 20 sierpnia 2013, 21:44 - wt

W kwestii aromatów koledze nie doradzę, szczególnie tych mocno aromatyzowanych.

strykul
Początkujący
Początkujący

Post autor: strykul » 20 sierpnia 2013, 22:39 - wt

Cóż, może ktoś jeszcze się wypowie - a jak często powinienem fajkę czyścić ? Czy wystarczy, jeśli paląc 1-2 dziennie przeczyszczę ją raz na 2 dni (mam na myśli rozebranie jej, przeczyszczenie skraplacza i cybucha wyciorkami) czy też jest to konieczne po każdym paleniu? Oczywiście komin dokładnie opróżniam po każdym paleniu, a popiół który nie wypada sam delikatnie zdrapuję łyżeczką z niezbędnika.
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 21 sierpnia 2013, 08:25 - śr

fajkę czyścimy dokładnie po każdym paleniu ale o tym można poczytać na F.

golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 21 sierpnia 2013, 11:08 - śr

I nie palimy codziennie tej samej fajki, nieprawdaż.

Kolega pytał o tytoń mocno aromatyzowany , który jest godny polecenia dla poczatkującego fajczarza. Osobiście uważam ,ze bardzo trudno taki tytoń wskazać ponieważ mocny aromat uzyskuje się w sposób , który nie czyni palenia fajki łatwym . Taki skrót myślowy. Zastrzegam,że nie jestem wielbicielem aromatów. Są dwa produkty , które jednak mógłbym wskazać , będąc raczej spokojnym o komfort G&H Ultimum oraz łatwiejszy ale nie mocno aromatyzowany SG "Fire Dance".
strykul
Początkujący
Początkujący

Post autor: strykul » 21 sierpnia 2013, 14:17 - śr

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, niestety na drugą fajkę muszę poczekać do końca miesiąca, bo krucho z walutą... pozdrawiam serdecznie :)
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 22 sierpnia 2013, 11:50 - czw

Wciąż to samo doradzam początkującym (chociaż niektórzy z Kolegów się ze mną stanowczo nie zgadzają)- zamiast kolejnego wrzośca, jakikolwiek on by nie był albo gruszki proponuję zakup 3 corncobów Missouri Meerschaum. Kieszeni to nie zrujnuje a corncoby dobrej jakości mogą pomóc w pierwszym okresie nauki palenia. Broń Boże proszę nie traktować powyższego jako obowiązującej zasady. Takie jest moje , subiektywne doświadczenie.
Awatar użytkownika
syczek
Pykacz
Pykacz

Post autor: syczek » 22 sierpnia 2013, 14:13 - czw

strykul pisze: Czy mógłbym jednak prosić o podpowiedź w kwestii gatunku (marki) tytoniu, o którym pisałem wyżej
Niestety Alsbo to mówiąc delikatnie kiepski tytoń, choć niektórzy twierdzą, że da się go palić. Osobiście uważam zakup tego tytoniu na początku fajczarskiej drogi za pomyłkę. Po szczegóły odsyłam do opinii i recenzji tytoni na tym forum. IMHO lepiej unikaj aromatów z niskiej półki typu duńskiego czy niemieckiego. Większość tytoni aromatyzowanych w cenie ok. 30-35zł za saszetkę to niestety kiepskie mieszanki. Z tych tańszych można próbować ewentualnie WO Larsen, Stanwell, niektóre MacBareny ewentualnie coś z Dan Tobacco.
Jeśli natomiast chcesz spróbować czegoś naprawdę dobrego i przy tym aromatyzowanego to ja proponuję z marki Gawith Hoggarth: Ultimum, American Deligt, Top Black Cherry, Cherry Vanilla, DVC Chocolate lub troszkę w innym charakterze: Ennerdale, Gawith Red, Glengary Flake...to tak na początek. Śmiało mogę polecić od Samuela Gawitha: Balck Cherry, Celtic Talisman, Fire Dance Flake, Jubilee 2012, Black Forest lub ewentualnie z nutą aromatu ale o innym trochę charakterze: Grousemoor, Chocolate Flake czy Kendal Cream. Pod uwagę warto wziąć również aromaty Petersona, które są całkiem przyzwoitej jakości. Po szczegóły raz jeszcze odsyłam do lektury forum.
strykul
Początkujący
Początkujący

Post autor: strykul » 22 sierpnia 2013, 14:32 - czw

A coś z Petersena? Bo czytałem, że jest dość duży wybór w galerii krakowskiej, a jak się zacznie semestr to mam tak niedaleko...
Awatar użytkownika
syczek
Pykacz
Pykacz

Post autor: syczek » 22 sierpnia 2013, 18:29 - czw

Z Petersena czy Petersona?? Z Petersona jak najbardziej. Z AC Petersena w Polsce jest mały wybór tytoni, ja akurat nic z nich nie paliłem.
strykul
Początkujący
Początkujący

Post autor: strykul » 22 sierpnia 2013, 18:46 - czw

Literówka, oczywiście chodziło o Petersona :) jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 23 sierpnia 2013, 09:18 - pt

Jeśli chcesz zacząć od aromatów to dwa są klasykami w tym rodzaju. Sunset Breeze i Sweet Killarney.
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
strykul
Początkujący
Początkujący

Post autor: strykul » 23 marca 2014, 18:58 - ndz

Nie chcę zakładać kolejnego tematu, a mam pytanie natury technicznej. Obecnie używam fajek ze skraplaczem aluminiowym. Mam w związku z tym kilka pytań:
1) Czy fajka, z założenia mająca działać ze skraplaczem będzie bezpiecznie służyć bez niego ? (czy jakoś termicznie nie uszkodzę ustnika)
2) Kiedy rzeczonemu skraplaczowi należy się wymiana? Obecny lekko przygiął mi się podczas czyszczenia, co nieznacznie tamuje przepływ, ale nie chcę go prostować, żeby nie odłamać...
3) Przymierzam się do nowej fajki, spodobał mi się Bróg 50 - występuje on jednak w wersji bezfiltrowej i bez skraplacza - jak to ma się do ewentualnego negatywnego wpływu fajki?

Z góry bardzo serdecznie dziękuję za wyjaśnienia :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak palić”