Jak to w końcu jest z tym Dunhillem?

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy tytoniowi

Awatar użytkownika
Crataegus
Początkujący
Początkujący

Jak to w końcu jest z tym Dunhillem?

Post autor: Crataegus » 09 stycznia 2010, 15:34 - sob

Byłbym wdzięczny za potwierdzenie pogłosek o zaprzestaniu produkcji tytoni fajkowych pod marką Dunhill. Jeszcze bardziej (powiedzmy, sobie szczerze - dozgonnie) za jej zdementowanie.

Zaczynam być przesądny jeśli chodzi o to forum. Kilka lat temu odkrycie fajczarzy (jeszcze wtedy boo.pl) zbiegło się mniej więcej w czasie z odejściem Balkan Sobranie. Załapałem się na jakiś ostatni rzut w polskich trafikach (ba - nawet kioskach), który okazał się jakąś wyprzedażą resztek z magazynów. Podobnie z Amphorą Regular.
Swoją drogą, do wczoraj myślałem, że jej niedostępność w Polsce jest tylko przejściowa i wynika z jakichś zawirowań dystrybucyjnych.

Krótko przed sylwestrem kolega jar narobił mi smaka na Royal Yacht, którego dawno nie paliłem. Kilka dni temu polecałem gorąco mieszanki Dunhilla z latakią... Teraz, po krótkim i dość nieudolnym googlu, wychodzi na to, że
Dunhillowe pojawiam-się-i-znikam w polskich sklepach jest w rzeczywistości tremor mortis tej wspaniałej marki. Nie, że nie importują do stanów, nie, że synjeco nawala wholesaler, tylko po prostu Dunhila już ten Orlik, Scandinavian, czy inny Brittish-American Tobacco nie robi!

Do tej pory udawało mi się interwencyjnymi zakupami w kraju ("jak się pojawił") uzupełniać Dunhilową piwniczkę zaopatrywaną co prawda za granicą, ale raczej tak przy okazji i bez większego wysiłku. W Dunhillu -- przyznam się -- lubiłem/lubię to, że był/jest dostępny w zasadzie wszędzie. Rozpoznawalność marki wśród nie-ekspertów była/jest na tyle duża, że wystarczyło przejść się po średniej wielkości lotnisku, albo wstąpić do jednego-dwóch sklepików z chociażby jedną fajeczką na wystawie, aby go napotkać. Na boga -- to nie były tytonie niszowe! Może cenowo lokowały się nieco powyżej przeciętnej, ale jednak miałem wrażenie, że mam do czynienia z produktem masowym! Nie uważam się za fajkowego smakosza, raczej obżartucha... Lubię od czasu do czasu spróbować czegoś nowego, ale zazwyczaj myślę sobie -- po co?

Pewnie -- Dunhill jeszcze jest -- tu i tam. Nawet w Warszawie coś widziałem... Ale czy kupując kolejną puszkę mam traktować ją jak tą jedną z ostatnich.... ostatnią? Czy mam zrobić jakieś masowe zamówienie w Dan Pipe? Nie wiem nawet jak bym się miał obchodzić z tak zgromadzonym zapasem. Znając siebie zapaliłbym się na śmierć w akcie jakiejś dekadenckiej, autodestrukcyjnej rozpusty, bo nie zniósł bym -- nie potrafił tj. -- oszczędzać ^*&^& na ()&*&(* ostatnią fajkę na łożu śmierci!

Przepraszam za egzaltację, ale czuję się jakbym się właśnie dowiedział, że Sauron najechał na południową ćwiartkę Shire... Ale tytoniowe żale Tolkiena przelane na karty trylogii były raczej odzwierciedleniem wojennej posuchy, a my przecież mamy -- pomimo kryzysu -- konsumpcyjne prosperity! Tyle Alsbo ten Orlik trzaska, że nie może %&^%^& garści latakii w puszkę zapakować i rozesłać po lotniskach?! Wiem, wiem -- Alsbo to też tytoń, a poza tym jest G.L. Pease, Cornell & Dhiel, jakiś ^*(&^&* niemiecki Black Mallory, Słoniowe Łajno z kopery Synjeco i potentat na polskim rynku Samuel Gawith ze swoimi Samolocikami, Pieskami i Balkanem, który nie jest Balkanem, a który -- jestem przekonany -- i tak zbankrutuje, albo już zbankrutował (czego mu -- tym bardziej w obecnej sytuacji -- nie życzę)...

Powiedzcie mi drodzy ludzie tylko -- czy muszę się rozglądać za alternatywami? Czy ktoś się umie lepiej wczytać w strony siedmiu (czy ilu ich teraz jest) krasnoludków i stwierdzić definitywnie, że &(%^&% fajka upada. Pomimo fenomenu długiego ogona, pomimo całej mody na slow food i rozszerzania się &(&(*& rynków -- w cudzysłowie, bo Dunhill taki nie był -- ekskluzywnych? Rozglądam się i widzę, że więcej ludzi fajki pali, robi, kolekcjonuje etc. niż -- dajmy na to -- 10 lat temu. Czy oni wszyscy palą Alsbo? Albo zamawiają bulki u C&D? Pewnie -- niedługo i w Polsce nie będzie można palić w miejscach publicznych. Ale, żeby likwidować Dunhilla? Dunhilla?! Ah tak, _)*()( zapomniałem -- Dunhill teraz sprzedaje swetry...
Na podium: Balkan Sobranie – Amphora Regular –P. Sherlock Holmes
W rotacji: Balkan Sasieni - My Mixture 965 - Orlik Golden Sliced - S.G. 1792 Flake
Na testach: Capstan Navy Cut Medium - S.G. Balkan Flake
Awatar użytkownika
Tomasz B
Fajczarz
Fajczarz

Re: Jak to w końcu jest z tym Dunhillem?

Post autor: Tomasz B » 09 stycznia 2010, 19:28 - sob

Przepraszam, czy można było by podać jakieś źródło? Sam spróbowałem z kilkoma słowami kluczowymi w Google i nie znalazlem niczego aktualnego na ten temat. Ostatnie wpisy na tym zagranicznym forum pochodzą jeszcze z poczatku 2008 roku.
¡El pueblo unido jamás será vencido!
Awatar użytkownika
Crataegus
Początkujący
Początkujący

Post autor: Crataegus » 09 stycznia 2010, 22:05 - sob

OK, trochę znów pogooglałem i się trochę uspokoiłem... Ale tylko trochę... Linków niejednoznacznych nie podaję, a takich jest najwięcej -- głównie dotyczących jw. przerwanej dystrybucji w stanach. Natomiast w tym filmie - z początku ubiegłego roku - pewien Duńczyk (po tym jak ponarzeka na ebay i pochwali się fajką) tłumaczy -- powołując się na korespondencję z Orlikiem -- że firma wciąż produkuje My Mixture 965 i EMP. J e d y n e tytonie Dunhila w produkcji. Czy to znaczy, że pozostałych mieszanek w ogóle nikt nie robi? Na tej duńskiej stronie w sprzedaży są właśnie tylko MM965 i EMP. Strona Scandinavian Tobacco nie wymienia w ogóle Dunhila w pokaźnym fajczanym portfelu. Czy to co jeszcze można znaleźć w innych europejskich e-trafikach to złogi magazynowe, czy produkcja z innych źródeł? Ktoś wie?
Na podium: Balkan Sobranie – Amphora Regular –P. Sherlock Holmes
W rotacji: Balkan Sasieni - My Mixture 965 - Orlik Golden Sliced - S.G. 1792 Flake
Na testach: Capstan Navy Cut Medium - S.G. Balkan Flake
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 10 stycznia 2010, 12:30 - ndz

Z tego co mi wiadomo to tytonie Dunhilla obecnie właściwie nie istnieją, a to co się czasem da znaleźć to resztki produkcji. Pogodziłem się już z tym i nie wiem czy jest sens liczyć na wznowienie produkcji. Teraz już chyba tylko polowanie na stare puszki na ebayu...
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
patrykk
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: patrykk » 10 stycznia 2010, 13:17 - ndz

Nie jest to najlepsza wiadomość jakiej bym się spodziewał. Dobrze że jeszcze mam trochę zapasów ale znając siebie szybko się skończą :/
Proszę pana, ja się nigdy nie spóźniam! Nawet jeżeli przychodzę trochę później, to mam widać ku temu poważne powody.
Śmiechowe
gg:9087227
supersonic
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: supersonic » 28 stycznia 2010, 18:33 - czw

keilwerth pisze:Z tego co mi wiadomo to tytonie Dunhilla obecnie właściwie nie istnieją, a to co się czasem da znaleźć to resztki produkcji. Pogodziłem się już z tym i nie wiem czy jest sens liczyć na wznowienie produkcji. Teraz już chyba tylko polowanie na stare puszki na ebayu...

otórz mili panowie i panie - Dunhill jest produkowany . napisałem do Orlika i oto co mi odpisano

Dear Mr. Palowski,

Thank you for your e-mail.

Dunhill pipe tobacco is produced by our company. But the brand is owned and sold by British American Tobacco Company (BAT). Perhaps they can help you in your search.

You can also try our brand Erinmore Balkan Mixture, which is a similar kind of tobacco compared to Dunhill.

------------------------------------------
Best Regards/ Med venlig hilsen,

Nikolaj Dahl-Jensen
Sr. Int. Brand Manager - Pipe Tobacco Category

Scandinavian Tobacco Group A/S
Sydmarken 42
2860 Søborg
Denmark

Phone: +45 39556200
Direct: +45 72207181
Mobile: +45 50847199
Fax: +45 72207101

http://www.st-group.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 28 stycznia 2010, 19:57 - czw

- moim zdaniem wszystko zależy od tego, co się rozumie pod pojęciem "tytoń fajkowy Dunhill". Marka - owszem, istnieje, jak wiemy i czytamy należy do firmy Orlik - Scandinavian Tobacco Group A/S, same tytonie są produkowane i dystrybuowane przez inna firmę - British American Tobacco Company (BAT). P. Nikolaj Dahl-Jensen z Orlika w przyslanym piśmie sugeruje, aby spróbować tytoni ich innej marki - Erinmore Balkan Mixture będących według Autora tych słów, "podobnymi do Dunhilla rodzajami tytoni".

Sugestie iż Erinmore Balkan Mixture jest ekwiwalentem Dunhillowyych Latakii można znaleźć już w kilku miejscach w internecie. Wszelako pozostaje pytanie: co z Dunhillowymi Virginiami, jak: Dunhill Flake (kiedyś: Dunhill Light) lub poszukiwanym przez wielu Royal Yacht ?

Dla amatorów tytoni Dunhilla oferowanych współcześnie interesująca byla by odpowiedź w tej kwestii udzielona przez kogoś z BAT - British American Tobacco Company, gdyż w świetle przywolanego pisma to oni są obecnie producentem i dystrybutorem tytoni marki Dunhill (tak, jak Turcja jest producentem modelu CIVIC samochodów Honda na przykład). Odpowiedź pozytywna moglaby być pomocna wielu amatorom fajki na całym świecie, aktywnym na takich forach jak: smokersforums.co.uk, czy pipes.org. Zadają sobie on i pytania: gdzie są (podziały się) tytonie Dunhilla ? i różnie na nie sobie odpowiadają, a są tam np. właściciele trafik.

Where is the Dunhill Baccy?

Jak zawsze

Jacek A. R.

DODANE:
Orlik's Dunhill Blends - So...?
An Opinion About Dunhill Quality and Flavor
na końcu - artykuł Ś.P. Johna Loringa na temat tytoni Dunhilla
DUNHILL PIPE TOBACCO: 1907 – 1990
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
supersonic
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: supersonic » 28 stycznia 2010, 21:00 - czw

Wszystko wskazuje na to, że działa pewnie stara , jak świat zasada - " nie wiesz o co chodzi- to chodzi o pieniądze" - może blokuje się transfer tych tytoni- .żeby sprzedawać resztę tytoni. jeśli coś się wybija - to się temu główkę obcina. wiem ,że to trochę takie moje idealistyczne bredzenie.... cóż... może coś się kiedyś zmieni w tej sprawie... i ta myślą chyba zakończę

Pozdrawiam
BMP
Awatar użytkownika
Mateusz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Mateusz » 05 lutego 2010, 19:41 - pt

Ciekawą sprawą jest, że w katalogu danpipe 2009 i 2010 wszystkie tytonie dunhilla sa dostepne...
wersja ang str. 102
Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 05 lutego 2010, 21:18 - pt

W katalogu Dan Pipe rzeczywiście figuruje "aż" 7 tytoni Dunhilla, jednakże jak wejdziesz do sklepu, aby je zakupić, to dostępne są tylko: EMP, MM965 oraz Nightcap... Generalnie Royal Yacht, De Luxe Navy Rolls oraz Standard Mixture Mellow można jeszcze kupić np. u Estervala, ale już np. Dunhill Light Flake nie uświadczysz. Zostaje więc eBay... ;-)

Pozdr.
マルツェル
Awatar użytkownika
Klaudiusz
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Klaudiusz » 06 lutego 2010, 01:40 - sob

Marcelu, możesz mi powiedzieć gdzie, w jakim sklepie widziałeś Nightcap'a?
Awatar użytkownika
Mateusz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Mateusz » 06 lutego 2010, 14:11 - sob

http://www.tecon-gmbh.de/index.php?cPat ... 09422f5940" onclick="window.open(this.href);return false;
i tu
http://www.danpipe.de/Tabak-Dunhill-K_14263.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jerry
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Jerry » 06 lutego 2010, 15:47 - sob

To dziwne, bo już w tym roku z Dan Pipe sprowadziłem Navy Rolls, ale może miałem farta i wykupiłem resztkę :) Natomiast całkiem niedawno na Allegro u pewnego znanego dostawcy były tytonie Early Morning, Nightcap i Elizabethan Mixture w dużych paczkach (import ze Stanów), zakupiłem paczkę Nightcap i miałem możliwość porównania z tym co mam w puszkach z Dan Pipe. Nie zauważam różnicy. Elizabethan Mixture mam po raz pierwszy więc się nie wypowiadam, a na Early Morning już się nie załapałem.
Przy okazji zakupu dowiedziałem się, że właścicielem marki Dunhill (jeżeli chodzi o tytonie) jest Altadis i tak zresztą były sygnowane próżniowe torebki.

Pozdrawiam
Jerry
Allegro: INSA
ebay: Jureknpl
Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 06 lutego 2010, 23:09 - sob

Klaudiusz pisze:Marcelu, możesz mi powiedzieć gdzie, w jakim sklepie widziałeś Nightcap'a?
Przepraszam, że nie wyraziłem się jednoznacznie. Chodziło mi oczywiście o sklep Dan Pipe, do którego link podał już Mateusz, a nie o sklepy w Polsce :-)
Oprócz Pana Niedźwieckiego i Estervala (którzy posiadają "nowe" Nightcap'y) - stare, dobre Dunhillowskie można kupić np. TUTAJ :-)

Pozdr.
マルツェル
Awatar użytkownika
Klaudiusz
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Klaudiusz » 07 lutego 2010, 00:10 - ndz

Piękne dzięki :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dunhill”