Mac Baren Cube

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy tytoniowi

Awatar użytkownika
PYK
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Cube - nowy tytoń Mac Barena

Post autor: PYK » 05 listopada 2004, 11:23 - pt

CUBE of MAC BAREN

MISJA

Cudo w skrzyni

Tworzenie tytoni fajkowych to niezwykłe zajęcie, to misja – moja życiowa pasja. Stałem się Głównym Blenderem praktykując przy prowadzeniu rodzinnej firmy u mojego ojca. Ojciec zawsze mawiał, że muszę poszukiwać najlepszego, że tylko najlepsze jest wystarczająco dobre. I przeniósł w ten sposób swoje życiowe marzenie o stworzeniu wspaniałego tytoniu fajkowego na mnie. To marzenie było moim światłem przewodnim przez ostatnie 30 lat, kiedy podróżowałem po świecie w poszukiwaniu i kupowaniu tytoniu do produktów Mac Barena.

Dlatego wyprodukowanie przez Mac Baren’a tytoniu, który łączy w sobie tytonie z całego świata, jest powodem mojej osobistej satysfakcji. Moja pełna przygód podróż w poszukiwaniu perfekcyjnej mieszanki była zarówno tak ekscytująca, jak i satysfakcjonująca dla zmysłów jak słodki, owocowy i łagodny smak tytoni wchodzących w skład CUBE.

SEKRET

Rodzinna tajemnica

To już czwarte pokolenie tworzących mieszanki tytoniowe w rodzinie. Daje mi wielką satysfakcję fakt, że mężczyźni w mojej rodzinie, od pradziadka do mnie samego, poświęcili się fajkowemu zielu. Po swoich przodkach odziedziczyłem nie tylko proces produkcji, ale także ich wewnętrzne pragnienie tworzenia najlepszych mieszanek tytoniowych, najlepszego smaku i aromatu.

Wiele wydarzyło się podczas 117 letniej historii firmy; postęp był szybki, a świat stał się mały. W ciągu ostatnich 30 lat zajmowałem się zakupem oraz wyborem tytoni. Dzięki temu i również na szczęście, że podróże do odległych zakątków Ziemi, gdzie wiem, że znajdą wspaniałości do palenia, stały się łatwiejsze, mogąa powstać nowa mieszanka CUBE. Faktem jest, że owa mieszanka składa się aż z 27 rozmaitych, surowych odmian tytoniu rosnących na trzech kontynentach.

Odziedziczyłem po moim ojcu tajemnice jak wykreować najlepsze mieszanki, tak jak on odziedziczył to po swoim ojcu i dziadku. Jednąą z tych tajemnic była metoda, dzięki której potrafił kontrolować doznania zmysłowe, których ty doświadczasz kupując tytoń na całym świecie. Przyczyny stałej dobrej jakości i przyjemności palenia produktów Mac Baren’a zostały zebrane w jednym miejscu: fakt, że mogę kontynuować odkrywanie nowych doświadczeń fajczarskich takich, jakim jest np. CUBE, w szczególności zawdzięczam oprawionej w skórę księdze, którą zawsze zabieram ze sobą w podróże. Księga ta jest podobna do tej, jakiej używał mój ojciec, jest ona jednocześnie największym sekretem procesu produkcji.

Prawdą jest, że każda podróż w świat tytoniu prowadzi do nowych smaków i doświadczeń. Podczas wszystkich moich wypraw testuję rozmaite surowe tytonie i na podstawie ich aromatu decyduję, czy będą odpowiednie do naszej wieloskładnikowej produkcji. Podczas każdego zakupu w tej małej księdze zapisywany jest aromat, cechy charakterystyczne, plusy i minusy odkryte w czasie próbnego palenia. Opracowałem własny system opisów i oceniania, który wprowadziłem w księdze, więc jest to absolutnie pewne, że nikt poza mną nie będzie w stanie odczytać, co jest w niej zakodowane, a zarazem wszystkie te notatki pozostają sercem procesu produkcji.

Rozmaite notatki są stopniowo zbierane, jak poszczególne elementy układanki, w jedną całość, która stanowi ostateczną recepturę danej mieszanki. Ponieważ księga jest stale i gorliwie wykorzystywana, aby utrzymać ją w jednym kawałku wspomagam się elastyczną obwolutą. Naprawdę, sekret leży w utrzymaniu notatek razem i nie pomieszaniu ich do czasu aż ostatnia strona zostanie wykorzystana.

Smakowe możliwości

Surowe tytonie, które próbuję podczas podróży do obu Ameryk i Afryki są nieprzetworzone i dlatego smakują zupełnie inaczej niż tytonie, do których przyzwyczajeni są fajczarze. Ich smak jest bardziej skoncentrowany, intensywny. Przyjemność palenia fajki, jaką znamy wynika z mieszania surowych tytoni, które razem tworzą zharmonizowaną całość.

Sztuką jest smakowanie surowego tytoniu cały czas mając na uwadze cel - znalezienie doświadczenia smakowego, trzonu, precyzyjnie pasującego do smaku, który mam w głowie. Innymi słowy, sztuka jest w uchwyceniu tego, czym dany tytoń się stanie, jeżeli z wielką dbałością znajdzie się w fabryce, w Svenborg. I tak długo jak będę w stanie gromadzić rozmaite smaki z całego świata, będę potrzebował dokonywać wpisy w mojej sekretnej małej księdze-notatniku.

KOMPONOWANIE MIESZANKI

Rzeczywiście dobre klasowe tytonie nie są czymś, co można kupić gdziekolwiek. Takie tytonie są raczej częścią czyjejś tajnej oferty.

Miejsca skupu tytoniu, gdzie farmerzy przywożą swoje zbiory, zlokalizowane są w wielu zakątkach świata. Tutaj tytoń jest sortowany i przechowywany, więc kupcy mogą go zobaczyć, dotknąć, powąchać czy nawet zapalić jego próbkę testową. Pozostaje, więc jedynie kwestia dojechania do tych miejsc i zbadania sprawy. Najwięksi przetwórcy tytoniu przyjeżdżają z całymi delegacjami, niektórzy jedynie z laptopami. Delegacja Mac Baren’a skada się jedynie z dwóch osób wyposażonych w sekretną małą księgę.

Najlepsze tytonie, crème de la crème, nigdy nie są wystawiane na wierzchu. Są one zawsze ukryte gdzieś głębiej w pomieszczeniach handlowych. Nie wszyscy tam wchodzą, aby je kupić. Dlatego właśnie, jestem bardzo szczęśliwy, kiedy handlarz tytoniem mówi, „Henrik wejdź tutaj. Mam coś dla ciebie do spróbowania.” Robi to, dlatego, że wierzy, że ma tytoń, który spełni moje smakowe i zapachowe potrzeby, ponieważ zna mnie od lat. Znam i odwiedzam też wielu farmerów. Często odkładają jakąś część tytoniu w inne miejsce, ponieważ uważają, że jest w nim coś niezwykłego i chcą abym wyraził o nim swoją opinię. Chcą być pewni tego, że ten tytoń nie zostanie składnikiem jakiejś znanej już mieszanki.

W taki właśnie sposób zdobywam jakościowe tytonie znajdujące się w szerokiej ofercie produktów Mac Baren’a. Co więcej, taki sposób pracy dostarcza mi nowych inspiracji. Wiele różnych wrażeń smakowych i zmysłowych tworzy w mojej głowie i sekretnej księdze nowe układanki, inspirujące nowe marzenia o tytoniu, który może właśnie powstać.

Pewnego dnia miałem pomysł, który sam w sobie był kompletny: rozmaite tytonie, które kupowałem w poprzednich latach, ponieważ je lubiłem, mogły ostatecznie zostać użyte do stworzenia zupełnie nowej mieszanki. Potrzebowałem jeszcze kilku szczegółów, aby ułożyć układankę, i dlatego zawsze decydowałem się na osobisty zakup brakujących tytoni. Miałem tyle szczęścia, że zawsze znajdowałem to, czego szukałem.

Od wielu lat gromadzę te fantastyczne tytonie na miejscu w Svenborg, i czekam na dzień, kiedy zgromadzę ich wystarczająco dużo, aby poeksperymentować nad realizacją mojego snu.

Trzy składniki CUBE

W moich myślach zakotwiczyła koncepcja tytoniu smakującego tak samo od początku do końca. Tytoniu, na który składa się batalia o władzę pomiędzy słodkością i owocowym smakiem w kremowej nucie – tytoniu o odświeżającym charakterze, który smakuje przez cały czas tak samo.

Po długim czasie, podczas podróży po południowej Brazylii, w Santa Carolina, znalazłem brakujące ogniwo w brazylijskim tytoniu virginia. Ten tytoń da mieszance specyficzną, trwałą i zasadniczą słodkość.

Składniki zgromadzone w „skarbcu” w Svenborg pozwoliły na rozpoczęcie produkcji mieszanki CUBE.

Prace, częściowo, polegały na znalezieniu odpowiednich blendów tytoniu podobnych do siebie, i częściowo na precyzyjnym dobraniu odpowiednich dodatków smakowych. Oczywiście, składniki są tajemnicą, ale pośród elementów użytych do produkcji CUBE znalazły się: syrop klonowy z Kanady, karaibski cukier trzcinowy, najlepsza angielska lukrecja, skromne ilości najlepszych czekolad i rozmaitych owoców.

CUBE składa się z trzech blendów tytoniowych:

Burley – osiem różnych prasowanych odmian Burley z różnych kontynentów drobno ciętych, dających mieszance pełny smak. Kombinacja drobno ciętych prasowanych tytoni z innymi tytoniami ciętymi w formie „loose cut” daje wolniejsze palenie, chłodny dym, dłużej trwającą przyjemność i lepszy smak, który nie staje się gorzki.

Virginia – słodkość i świeżość mieszance nadaje 12 odmian Virginii z Brazylii i Ameryki Północnej.

Cavendish – siedem odmian Virginii poddanych specjalnemu procesowi fermentacji nadaje mieszance CUBE wspaniały łagodny i delikatnie kwaśny smak.

Kiedy zakończyłem próbne palenia miałem trzy podstawowe blendy – bardzo odmienne w smaku i zapachu, każda posiadająca odmienną charakterystykę smakową.

OSTATECZNY KSZTAŁT - CUBE

Trzy blendy tytoniowe były gotowe. Nadeszła wielka chwila połączenia trzech podstawowych blendów w nową mieszankę – CUBE.

Kiedy potrzebuję zebrać i wykrystalizować myśli zawsze udaje się na spacer do portu w Svenborg. Tutaj przy nabrzeżu zakotwiczono wszystkie stare drewniane statki warte zachowania dla przyszłych pokoleń. Mac Baren od dawna korzysta z bliskości tego miejsca. Miejsca, do którego, z odległych zakątków świata, przypływają tony tytoniu do Svenborg. To, dlatego statki i woda miały zawsze wielkie znaczenie dla mnie i mojej rodziny.

Właśnie z tego powodu nowa mieszanka CUBE miała być testowana tutaj w porcie
starych drewnianych okrętów podczas cudownych letnich wieczorów. Właśnie tam w porcie chciałem sprawdzić czy mój sen się sprawdzi, i czy tytoń będzie taki, jakim go sobie wymarzyłem, jakim go opisałem w starej księdze.

Pełen nadziei, napełniłem fajkę i zapaliłem. Każdy obecny tego dnia w porcie mógł zobaczyć moją stopniowo jaśniejącą uśmiechem twarz. CUBE był tak dobry jak śmiałem sobie go wymarzyć – mieszanka dla fajczarza ceniącego sobie najlepsze produkty, fajczarza który sam chce się rozpieszczać.

Tego dnia ostatnia część układanki trafiła na swoje miejsce, ponieważ nadałem nowej mieszance nazwę i opakowanie.
Naszła mnie myśl, że tytoń, który palę był przecież miesiącami transportowany morzem, zresztą tak jak zawsze do tej pory, przechowywany w skrzyniach. Dlaczego by, więc nie dać światu CUBE w skrzyni?
Kolejnym pomysłem było, żeby to nie było zwykłe pudełko, a pudełko-skrzynia, podzielona na trzy części, symbolizujące trzy zasadnicze cechy tego tytoniu:

- 27 unikalnych surowych tytoni z trzech kontynentów;
- moich doświadczonych, zdolnych i wymagających ekspertów tytoniowych;
- chęci, ambicje i cierpliwość do znalezienia właściwego smaku;

lub po prostu: TYTOŃ, JAKOŚĆ i SMAK.

Szybko spisałem swoje myśli – byłem przekonany, że to już koniec układanki, szczególnie, że widziałem, że obecny smak CUBE był właściwie tym, który zainspirował mnie do jego stworzenia.

Po całej tej pracy, z poczuciem wielkiej harmonii i oczekiwania prezentuję Wam, CUBE. Tytoń o specyficznym kremowym aromacie słodkości i owoców. Aromacie, którego intencją jest zadowolenie fajczarzy na całym świecie. Tytoń testowany przy zachodzie słońca pośród dźwięków portu starych drewnianych statków w Svenborg. Moja pełna przygód wyprawa po perfekcyjną mieszankę była tak ekscytująca i satysfakcjonująca dla moich zmysłów, jaką jest tytoń CUBE.
Teraz ostatecznie mogę powiedzieć – CUDO W SKRZYNI.

Życzę chłodnego dymka
Henrik Halberg
Właściciel i Główny Blender, Mac Barren Tobacco Company, Dania

Tłumaczył
Marcin PYK Temporale
fario(at)tlen.pl
Keep the "faja" burning!!!
(BLF)

SKYPE ME "fario2007"
Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Cinek » 05 listopada 2004, 16:40 - pt

Wielkie dzięki za przetłumaczenie materiału o nowym tytoniu Mac Barena. Ciekawe. 27 unikalnych surowych tytoni z trzech kontynentów... Mamy "tło" powstawania mieszanki od strony producenta (przy okazji świadectwo, jak się prowadzi rodzinny interes).
Są tacy, co wyśmiewają MB, ale ja akurat - chociaż mi nie wszystko, rzecz jasna, smakuje z ich propozycji - szanuję tą firmę. Widać dbałość o markę, image na rynku...
Pozostaje natomiast smutniejsze pytanie.... kiedy CUBE zawita w nasze strony, pod strzechy rodzimych trafik? :cry:
Walą się rządy i królestwa, a... fajka trwa.
Awatar użytkownika
Bart
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Bart » 06 listopada 2004, 18:28 - sob

Bardzo fajnie, że przetłumaczyłeś artykuł PYKu. Tytuł zapowiada się znakomicie, ale słyszałem, że jest to tylko limitowana edycja. Co wy na to? Jeżeli rzeczywiście tak jest, to w Polsce raczej go nie uświadczymy :( .
Awatar użytkownika
n00ber
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: n00ber » 07 listopada 2004, 09:06 - ndz

No fajny fajny ciekaw jestem czy go woglle dostaniemy skoro z podstawowymi MB sa klopoty to co dopiero z takim rarytasem :)
Awatar użytkownika
Bart
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Bart » 07 listopada 2004, 11:32 - ndz

Ciekaw jestem ile w tym wszystkim będzie składników naturalnych, a ile chemii. Cinek pisał, że, o ile dobrze pamiętam, w Aromatic Choice było ok 28 % wypełniaczy. Cóż, jak narazie to kombinuję skąd by go tutaj zamówić, bo z opisów smaczek mi bardzo pasuje.
Awatar użytkownika
Łukasz Omasta
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Łukasz Omasta » 07 listopada 2004, 11:44 - ndz

Bart pisze:Cóż, jak narazie to kombinuję skąd by go tutaj zamówić, bo z opisów smaczek mi bardzo pasuje.
Proponuje Dan Pipe bo mają najnormalniejsze ceny :)
pawel
Początkujący
Początkujący

Mac Baren Cube

Post autor: pawel » 03 grudnia 2004, 01:10 - pt

Witam,

mam pytanie czy kto? z Szanownych Forumowiczów wie mo?e kiedy w sprzeda?y pojawi sie tyto? Cube spod szyldu Mac Baren ? A mo?e ju? jest w naszym pi?knym kraju tylko nie wsz?dzie ?
DanyST
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Re: Mac Baren Cube

Post autor: DanyST » 03 grudnia 2004, 11:16 - pt

pawel pisze:Witam,

mam pytanie czy kto? z Szanownych Forumowiczów wie mo?e kiedy w sprzeda?y pojawi sie tyto? Cube spod szyldu Mac Baren ? A mo?e ju? jest w naszym pi?knym kraju tylko nie wsz?dzie ?
je??i jest to tylko ze starych zapasów..
MacBaren nie jest obecny w polsce od ..eee.. lutego jako? :?
i nie zapowiada si? ?eby by?..

tak ogólnie dosta?em maila do MB , ?e nazwy niektórych tytoni zmienili:)

Pozdrowionka
Dany
Tytoń.. jak jest każdy widzi:))
pawel
Początkujący
Początkujący

Post autor: pawel » 03 grudnia 2004, 13:18 - pt

Buu to szkoda. Wi?c zostaj? tylko Zachodni S?siedzi :cry:
Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Cinek » 03 grudnia 2004, 19:28 - pt

pawel pisze:Buu to szkoda. Wi?c zostaj? tylko Zachodni S?siedzi :cry:
Nie tylko. Po?udniowi równie?. Vide Czechy i np. http://www.etrafika.cz/ Gorzej ze sprowadzeniem...
Walą się rządy i królestwa, a... fajka trwa.
pawel
Początkujący
Początkujący

Post autor: pawel » 03 grudnia 2004, 21:43 - pt

Dzi?kuj? za informacj?.
Pan Abażur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Re:

Post autor: Pan Abażur » 25 maja 2008, 10:44 - ndz

n00ber pisze:No fajny fajny ciekaw jestem czy go woglle dostaniemy skoro z podstawowymi MB sa klopoty to co dopiero z takim rarytasem :)
OTO I POJAWIŁA SIĘ MOŻLIWOŚĆ ZAKUPU

PZDR
Awatar użytkownika
Brachytron
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Re: Cube - nowy tytoń Mac Barena

Post autor: Brachytron » 25 maja 2008, 11:03 - ndz

Relatywnie tanio. Tylko 5 zł marży sprzedającego w stosunku do Dan Pipe'a przy dzisiejszym kursie Euro. A jeszcze są koszty przesyłki...

Pozdrawiam
Zawsze będę początkujący...
Awatar użytkownika
Klaudiusz
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Klaudiusz » 25 maja 2008, 11:59 - ndz

Po opisie PYK'a chyba się na ten tytoń skuszę.
tomaczo
Pykacz
Pykacz

Post autor: tomaczo » 25 maja 2008, 14:40 - ndz

Chyba nie warto Klaudiuszu. Średniak.

Gdybyś jednak miał nieprzepartą ochotę mam na zbyciu circa 50g.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mac Baren”