kiedy czyœcić?

Tutaj możemy uzyskać odpowiedzi na wszelkie problemy związane z dbaniem o naszą kochankę

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Cinek » 10 grudnia 2004, 13:20 - pt

shakal pisze:mo?e tu jest pies pogrzebany..bo zgodnie z pana Turkowymi poradami trzymam popió? przynajmniej do czasu jak g?ówka ostygnie...?eby se te? co? powch?ania?...
No zobacz? co si? b?dzie dzia?o jak wysypi? go wraz z ostatnim pykiem :wink: pozdr,
To, ?e zostawiasz na chwil? popió? w g?ówce po zako?czeniu palenia nie jest b??dem. Tez tak robi?, zw?aszcza w bentach. Czasami odwracam delikatnie ?opatk? niezb?dnika popio?owy "guzik" wierzchni? warstwa do spodu, by w?asnie wch?on? resztki wilgoci z dna (popió? jest higroskopijny). Zostawienie na d?u?ej popio?uu grozi fajce totalnym smrodem!
Natomiast chodzi?o mi, aby po usuni?ciu zawartosci komina po paleniu nie pozwala? na na pozosta?o?c py?u popio?owego na ?ciankach; by przed nast?pnym paleniem w?a?nie nie by?o ?adnej warstwy izoluj?cej kontakt nagaru z tytoniem.
A skoro piszesz, ?e
a w?a?nie u mnie si? to czasami dzieje
znaczy to, ?e Twój nagar ma z?? struktur?. Nie ma prawa by przetarcie chustk?, lignin?, palcem narusza?o nagar. Nagar to nie mielony grafit! Ma by? twardy. Dlatego istniej? frezy.
Walą się rządy i królestwa, a... fajka trwa.
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: bublik » 24 kwietnia 2005, 23:39 - ndz

Ja czekam ok.15-20 minut. Jest ju? do¶? ch?odna, ale nie lodowata. Po paleniu obsypuj? popio?em ¶cianki. Po ostygni?ciu rokr?cam, wyrzucam filtr i czyszcz? zwini?t± chusteczk± gniazdo filtra dopóty, dopóki wyci±gana chusteczka nie b?dzie absolutnie czysta. Potem przepuszczam wyciory (jeden wycior zawsze tylko raz) przez ustnik w kierunku od ustnika w?a¶ciwego do gniazda filtru (coby nie spycha? syfu do ust ;-). Z regu?y 2(max.3) wyciory wystarczaj±, ?eby wyci±gn±? suchy i czysty. Potem kana? dymowy (ta grubsza strona, gdzie jest druga cz?¶? filtra). Tak samo - chusteczk± do czysta. Troch? wi?cej roboty ni?li przy gnie?dzie filtra, ale w ko?cu chusteczka wyjdzie czysta. Potem czyszcz? z popio?u wn?trze komina - do wyci±gni?cia czystej chuseczki. Na ko?cu kana? dymowy (te? cie?ki) wyciorami z?o?onymi w pó?. Lr?ce nimi w kanale wokó? osi wyciora. Na pocz±tek czasem 1-2 ostre wyciory (mo?na pami?ta?, ?e ka?dy kij ma 2 ko?ce ;-). Potem dalej, z?o?onymi w pó? zwyk?ymi wyciorami i tak a? b?dzie wychodzi? absolutnie czysty. Wk?adam filtr do gniazda, g?ówka le?akuje, ustnik z filtrem obok. Po ca?ej nocy 'oddechu' skr?cam ca?o¶? i le?akuje sobie taka fajeczka do nast?pnego palenia. Mo?e to i pedantyzm, ale sprawia mi to przyjemno¶?, ?e moja lulka jest ca?kiem czysta i nic mi smaku nie popsuje ;-)

P.S. Oczywi¶cie nie czyszcz? w towarzystwie, wtedy robi? to nieco pó?niej. Ale zawsze do czysta.
Odnomu - bublik, drugomu - dyrka ot bublika.
dopeman
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: dopeman » 10 grudnia 2005, 22:17 - sob

chcialbym poprosic o wyjesnienie mi paru spraw, bo juz wydawalo mi sie ze znalazlem dobry sposob (alt.fajka.pl) a tu jednak po przeczytaniu tego tematu pojawiaja sie watpliwosci...
z tego co zrozumialem z alt.fajka moje obecne postepowanie wyglada nastepujaco, natychmiast po zgasnieciu:
- igla poruszam zbite resztki na dole komina i tupiac palcami w bok glowki sprawiam ze popiol opada na dol a resztki tytoniu na gore
- tupie nadal i krece fajka tak aby wysypujac zawartosc popiol opbsypal caly komin od dna po brzegi
- pozniej czyszcze czop recznikiem papierowym ekrecajac i wykrecajac az do czystociu, oraz ustnik itp itd.

no i fajke z kominem obsypanym popiolem zostawiam wg zalecen alt.fajka na przynajmniej 24h.... czyszcze ten popiol dopiero przed kolejnym paleniem (do czysta, wkrecajac recznika papierowy)

no i teraz nie wiem... zle robie? :?
dopeman
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: dopeman » 24 grudnia 2005, 15:24 - sob

czyli przyjmuje ze sa rozne szkoly - kiedy i jak czyscic - kazda inna zadna gorsza. ok dzieki wielkie ;)
Krzysiek
Początkujący
Początkujący

Post autor: Krzysiek » 31 grudnia 2005, 21:48 - sob

Dobrze wnętrze komina należy czyścić, ale czyścić tak żeby np. chusteczka wychodziła biała czy ma być lekko czarna/szara?
Szczerze mówiąc to zużyłem paczkę chusteczek i dalej wychodzą takie raz szare a raz czarne. Czy jest to jak najbardziej normalne?

Może to pytanie wydaje się oczywiste, ale wolę się pytać odrazu na początku niż potem skrobać fajkę do gołego drewna. W końcu ktoś mądry kiedyś poiedział "kto pyta nie błądzi" :)
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: bublik » 02 stycznia 2006, 14:08 - pn

Jest zdecydowana różnica pomiędzy pierwszą, a trzecią chusteczką ;-) I pamiętaj, że każdąchusteczką można kilka razy wnętrze oczyścić - dlatego całą paczką można 10 razy, a można 50 razy komin od środka pucować. Ja używam dopóty, dopóki syfu jest dużo. Starczają 2-3 chusteczek złożonych w pół, na której to powierzchni robię 3-4 'słoneczka' sadzy.
Odnomu - bublik, drugomu - dyrka ot bublika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak dbać”