Carnauba

Tutaj możemy uzyskać odpowiedzi na wszelkie problemy związane z dbaniem o naszą kochankę

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
maciejslu
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: Carnauba

Post autor: maciejslu » 20 września 2009, 15:23 - ndz

A co sądzicie o woskach typu W5 Carcare?

Do kupienia w Lidlu, koszt osiem złotych za tubę 150 ml, w składzie Carnauba (tak przynajmniej stoi napisane na pudełku...).
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
Oficyna wydawnicza RW2010
Jerry
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Jerry » 20 września 2009, 16:10 - ndz

To do samochodu? czy do polerowania szafki na buty w piwnicy?

Nasuwa mi to, skojarzenie z borygo. Też zawiera alkohol

[Dodano już po wysłaniu]

P.S. Cholera jest lepiej niż myślałem W5 Carcare
Podejrzewam, że Carcare to zbitka słow Car i Care czyli troska o samochód.
Czyli do polerowania fajek najbardziej.
Fajek do świec zapłonowych.
Allegro: INSA
ebay: Jureknpl
kajtek
Pykacz
Pykacz

Post autor: kajtek » 23 września 2009, 13:05 - śr

twonk pisze:Mnie się udało rozpuścić płatki carnauby w gorącym spirytusie. Fakt, że bałem się to podgrzać za mocno (podgrzewałem w kąpieli wodnej), więc po wystudzeniu sporo wosku wytrąciło się z powrotem jako osad. Tym niemniej po wstrząśnięciu można tę zawiesinę łatwo nanosić na fajki. Spirytus szybko odparowuje, a resztę (biały osad) można już polerować. Odradzam tylko pójście na skróty i podpalenie takiej zawiesiny na fajce. Zrobiłem tak z jedną (na szczęście mało cenną). Wosk pod wpływem temperatury pięknie się rozpuścił i pokrył równomiernie fajkę - ale ciut nadpaliła się przy okazji ostra krawędź komina - i potem musiałem to zaokrąglać, psując nieco kształt fajki... Od razu przypomniały mi się czeskie filmiki animowane pt. "Sąsiedzi". ;-)
Wystarczy dodać odrobinę terpentyny,najlepiej aptekarskiej i otrzymamy pastę.
Pozdrawiam Arek.
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 23 września 2009, 13:19 - śr

rozpuszczac? mozna... tylko po co?
kawalek carnauby stosujemy troszke jak kredke swiecowa delikatnie "zamalowujac" powierzchnie fajki. potem kawalek filcu w lapke i polerujemy. potem kawalek bawelny (np. stary t-shirt) i fajka sie blyszczy jak psu. takoz samo ustnik. calosc ok. 3-4 minut....
pozdrawiam:-)
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 30 września 2009, 09:46 - śr

elvislike pisze:calosc ok. 3-4 minut....
to szacuneczek ;) tyle mi zajmuje na tarczy polerskiej ;) a ręcznie brrrr zwykle sił mi nie starczało, ale pewnie to moja wina bo za bardzo nabłyszczyć chciałem p) :roll:
follow the white rabbit...
gg# 1668157

http://www.zembrowskipipes.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 30 września 2009, 10:16 - śr

metodą którą gdześ opisywałem już- carnube rozpuszcza się na ściereczce po wyschnięciu poleruje taką sztywną szmatką fajki, również po kilku minutach można uzyskać świetny połysk.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 30 września 2009, 11:00 - śr

tomasz_z pisze:...to szacuneczek ;) tyle mi zajmuje na tarczy polerskiej ;) a ręcznie brrrr zwykle sił mi nie starczało, ale pewnie to moja wina bo za bardzo nabłyszczyć chciałem p) :roll:
sprobuj porownac sobie te dwie metody, oczywiscie na 2 fajkach:-) przy uzyciu tarczy polerskiej wzrasta temperatura i carnauba sie topi wiec fajeczka na starcie robi sie ciemniejsza. przy recznym nakladaniu i polerce fajka pieknie blyszczy i pozostaje jasna. oczywiscie do pierwszego/drugiego palenia:-)
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 30 września 2009, 14:41 - śr

Nie, to teraz już nie ma co. Raczej sięgałem pamięcią wstecz. Teraz zakupiłem polerkę i już nie wyślę o ręcznym polerowaniu.

Ale fakt - dla tych, którzy nie mają tego - pozostaje dremel lub ręcznie. Z dremelem - da się - ale uważać trzeba bo niezwykle łatwo jest zniszczyć fajkę.
follow the white rabbit...
gg# 1668157

http://www.zembrowskipipes.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 01 października 2009, 18:47 - czw

Jeśli chodzi o użycie dremela do woskowania. Ja stosuję go do tego niemal non stop. Nie neguję przy tym innych metod, ale ta mi najbardziej odpowiada. Tak więc mój sprawdzony sposób wygląda następująco. Na końcówkę nakładam filcowe kółko polerskie, tak aby trzpień końcówki nie wychodził poza powierzchnię kółka. Ustawiam obroty na bardzo wysokie, gdyż przez szybkie tarcie nakładana carnauba musi zacząć się topić. Parę sekund pocieram blok wosku trzymając dremel prostopadle a następnie podłużnymi ruchami nakładam na główkę fajki. Następnie znów pocieram blok i tak dalej. Należy tylko uważać aby nakładać wosk w bliskich odstępach, jeden przy drugim, aby równo pokryć drewno. Na koniec można jeszcze przy niższych obrotach wypolerować prostopadle do poprzednich ruchów. Wosk niemal natychmiast stygnie i pozostawia lśniącą powierzchnię.
Jeśli chodzi o fajki ryflowane to po nałożeniu wosku filcem trzeba go później wypolerować specjalną końcówką - sztywnym pędzelkiem, aby pozbyć się nadmiaru wosku z różnych nierówności.
Tą metodą można również woskować inne elementy fajki t.j. rogowe ustniki, powierzchnię tykwy w calabashu i zewnętrzną powierzchnię pianki, jeśli ktoś chce, żeby miała perłowy połysk.
Jest to sposób sprawdzony przeze mnie, ale inne metody - szczególnie ta wcześniej opisana, "ręczna" - też są godne polecenia.
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 01 października 2009, 20:04 - czw

blij pisze:... Parę sekund pocieram blok wosku trzymając dremel prostopadle a następnie podłużnymi ruchami nakładam na główkę fajki. Następnie znów pocieram blok i tak dalej. Należy tylko uważać aby nakładać wosk w bliskich odstępach, jeden przy drugim, aby równo pokryć drewno....
zamiast nakladac wosk na tarcze sprobuj wczesniej nalozyc warstwe na fajke (tak jak malowanie kredka swiecowa). potem zostaje tylko polerka tarcza bez obawy, ze gdzies dasz wiecej czy mniej wosku. metode owa stosowalem wczesniej. teraz juz tylko "hand waxing":-)
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 04 października 2009, 15:08 - ndz

Dzięki. Właśnie zastosowałem tą metodę. Sprawdza się szczególnie przy fajkach po gruntownej renowacji i moczeniu w spirytusie. Wówczas "odblokowane" z wszelkich zanieczyszczeń pory wrzośca chłoną wosk jak gąbka i trzeba nałożyć wtedy jego grubszą warstwę. Ten sposób jest do tego świetny.
A oto efekt. Fajka Bruyere Garantie przed i po renowacji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
cichy76
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

wosk do fajki...

Post autor: cichy76 » 15 października 2009, 15:11 - czw

Koledzy przeglądam ebay, chcę zdobyć wszystko co może przydać się do pielęgnacji i renowacji fajki i jestem rozczarowany tym, co na wspomnianym ebayu się znajduje. Ogólnie malutko jest w tym momencie. I dlatego mam pytanie: czy wosk można użyć każdy jaki znajduje się w ofercie np. OBI, który jest przeznaczony dla drewna, czy jednak wstrzymać się i czekać na ofertę - przygotowaną tylko do fajki??

Czy mogę zastąpić to rzeczami jakie znajdują się w normalnej ofercie sklepowej??

Jeśli znacie koledzy odpowiedź...czekam
Fajka jest fontanną kontemplacji, źródłem przyjemności, towarzyszem mędrca; a człowiek, który ją pali myśli jak filozof i postępuje jak Samarytanin
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Re: wosk do fajki...

Post autor: maciej_faja » 15 października 2009, 15:18 - czw

w tej chwili kupisz carnaubę na allegro
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Awatar użytkownika
cichy76
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: cichy76 » 15 października 2009, 15:27 - czw

niestety, przebywam w UK i w grę wchodzi tylko ebay...masakra :( ale mam światło w tunelu, okazało się, że źle wpisałem nazwę wosku :( wybaczcie...czy coś takiego się nadaje??

http://cgi.ebay.co.uk/Pure-Bees-Wax-wit ... 396wt_1165" onclick="window.open(this.href);return false;

lub to:

http://cgi.ebay.co.uk/Carnauba-Wax-Cand ... 1144wt_939" onclick="window.open(this.href);return false;

w ostateczności...

http://cgi.ebay.co.uk/Pure-Quality-Bees ... 349wt_1165" onclick="window.open(this.href);return false;

z góry dziękuję za pomoc...
Fajka jest fontanną kontemplacji, źródłem przyjemności, towarzyszem mędrca; a człowiek, który ją pali myśli jak filozof i postępuje jak Samarytanin
Awatar użytkownika
maciejslu
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: maciejslu » 15 października 2009, 15:49 - czw

Wosk pszczeli (pozycje 1. i 3.) raczej się nie nadaje.

Carnauba - to wydzielina z liści pewnej palmy. Czyli pozycja 2. - jak najbardziej.

Tylko... PÓŁ KILOGRAMA :shock:

Toż to można wszystkie fajki na sto lat mieć wypucowane dwa razy dziennie :lol:
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
Oficyna wydawnicza RW2010
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak dbać”