Polerowanie fajki i ustnika kilka wątpliwości...

Tutaj możemy uzyskać odpowiedzi na wszelkie problemy związane z dbaniem o naszą kochankę

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
syczek
Pykacz
Pykacz

Re: Polerowanie fajki i ustnika kilka wątpliwości...

Post autor: syczek » 04 maja 2011, 21:44 - śr

Z racji, że właśnie oczekuję na przybycie dwóch używanych fajeczek z Allegro (moje pierwsze do odnowienia) mam kilka pytań związanych z odnawianiem:

1. Czy te same zabiegi można stosować do ustników akrylowych i stilamidowych? Ewentualnie jak rozpoznać w używanej fajce z jakiego materiału wykonany jest ustnik?

2. Czy do polerowania ustnika i fajki wrzoścowej można użyć tzw. twardych wosków samochodowych na bazie carnauby? Mają one konsystencję np. masła. Ewentualnie czy można używac wszelkiego rodzaju wosków czy mleczek samochodowych w płynie?

3. Jeśli na pytanie nr 2 odpowiedź brzmi nie to gdzie w Warszawie mogę kupić carnaubę w przystępnej cenie? Te w internetowych trafikach są dosyć drogie.
Awatar użytkownika
syczek
Pykacz
Pykacz

Post autor: syczek » 04 maja 2011, 21:46 - śr

Z racji, że właśnie oczekuję na przybycie dwóch używanych fajeczek z Allegro (moje pierwsze do odnowienia) mam kilka pytań związanych z odnawianiem:

1. Czy te same zabiegi można stosować do ustników akrylowych i stilamidowych? Ewentualnie jak rozpoznać w używanej fajce z jakiego materiału wykonany jest ustnik?

2. Czy do polerowania ustnika i fajki wrzoścowej można użyć tzw. twardych wosków samochodowych na bazie carnauby? Mają one konsystencję np. masła. Ewentualnie czy można używac wszelkiego rodzaju wosków czy mleczek samochodowych w płynie?

3. Jeśli na pytanie nr 2 odpowiedź brzmi "nie" to gdzie w Warszawie mogę kupić carnaubę w przystępnej cenie? Te w internetowych trafikach są dosyć drogie.
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: vlasij » 04 maja 2011, 22:04 - śr

ad1. Nie. Jeżeli ustnik ma choć trochę zielonkawego nalotu to będzie ebonit, akryl jest od niego bardziej twardy i podobnie jak stilamid nie zielenieje.

ad2. ja bym nie używał, choć gdzieś był ten temat poruszany, może ktoś inny się podzieli swoim doświadczeniem

ad. 3 http://www.ecospa.pl/wosk-carnauba-p-25.html" onclick="window.open(this.href);return false; tu jest tanio, kupujesz w płatkach i przetapiasz sobie.
Pozdrawiam serdecznie!
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 05 maja 2011, 13:28 - czw

syczek pisze:Z racji, że właśnie oczekuję na przybycie dwóch używanych fajeczek z Allegro (moje pierwsze do odnowienia) mam kilka pytań związanych z odnawianiem:

ad 1. Vlasij ma rację. Doprecyzuję jednak, że niekiedy ustnik akrylowy też wymaga porządnego odnowienia. Głównie wtedy, gdy poprzedni właściciel miał bardzo ostre ząbki. :D Powstałe w ten lub inny sposób rysy i ubytki również - jak w przypadku ustników stylamidowych - najpierw traktujemy papierami ściernymi o różnych gradacjach a następnie polerujemy.
Częściej jednak, na akrylu są tylko zabrudzenia ze śliny i kondensatu (charakterystyczna skorupka), które dają się łatwo doczyścić.

ad 2. Z kosmetyków samochodowych jedyną rzeczą o której słyszałem, że jest pomocna w odnawianiu ustników to pasta ścierna TEMPO, którą stosuje się do polerowania (Becket miałby tu więcej do powiedzenia, bo ja wolę szary Dialux) :wink:
Wszystko inne oprucz carnauby może mieć wiele nieporządanych składników, więc osobiście odradzam.
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
syczek
Pykacz
Pykacz

Post autor: syczek » 05 maja 2011, 14:11 - czw

Dzięki za szybką odpowiedź, idąc za Waszymi radami dziś zakupiłem wosk carnauba w płatkach, cena ok. 130zł/kg i rozpuszczalnik do szelaku 1,5l za 22zł. Zastanawiam się jeszcze czy drzeć wewnątrz i na zewnątrz do gołego drewna, czy coś zostawić, ale to stwierdzę dopiero jak zobaczę moje fajeczki.
Mam jeszcze jedno pytanie: do polerowania wosku, zarówno na ustniku jak i na główce, mogę używać filcowych polerek (taki biały filc), czy ewentualnie użyć polerek z innego materiału? Mam tu na myśli ostateczne polerowanie.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 05 maja 2011, 15:00 - czw

syczek pisze:...do polerowania wosku, zarówno na ustniku jak i na główce, mogę używać filcowych polerek (taki biały filc), czy ewentualnie użyć polerek z innego materiału? Mam tu na myśli ostateczne polerowanie.
Osobiście jestem przeciwnikiem woskowania ustników, chyba, że lubisz ciamkać wosk trzymając ustnik w zębach. Po użyciu papierków ściernych ja używam past Dialux - najpierw szarej (ściernej), później czarnej (nabłyszczającej). Efekt jest taki, że w ustniku można się przejrzeć i nie potrzeba żadnego wosku.
Do polerowania i woskowania jak najbardziej możesz użyć filcu. Ja - dla oszczędności - filcowe kólka (do miniszlifierki) wycinam z dużego kawałka filcu.
Awatar użytkownika
syczek
Pykacz
Pykacz

Post autor: syczek » 05 maja 2011, 16:29 - czw

OK dzięki, jak skończę to pochwalę się efektami pracy :)
N.A.S.
Początkujący
Początkujący

Post autor: N.A.S. » 06 maja 2011, 01:01 - pt

http://allegro.pl/wosk-carnauba-platki- ... 67187.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Można by podzielić całość na 4 części! Ktoś chętny :)
Awatar użytkownika
KrzysT
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: KrzysT » 06 maja 2011, 07:32 - pt

Raczej na dziesięć (albo więcej). 250g to jest jak na potrzeby fajczarza strasznie dużo.
Contrarwise, (...), if it was so, it might be; and if it were so, it would be but as it isn't, it ain't. That's logic.
Awatar użytkownika
Hobbit
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Hobbit » 06 maja 2011, 08:03 - pt

Dużo i nie dużo. Ja bym pod zamówienie się podpiął na 250gram.
Prawdziwi twardziele nie jedzą miodu. Prawdziwi twardziele żują pszczoły. :)
N.A.S.
Początkujący
Początkujący

Post autor: N.A.S. » 06 maja 2011, 14:08 - pt

Czyli jeszcze 2 chętne osoby by się przydały ... mogę kupić na siebie i porozsyłać w płatkach lub przetopiony wosk.

Jeśli chętni się nie znajdą to pewnie i tak zamówię. Nadwyżki wystawie na allegro z 30-50% zyskiem. Ale jak znajdą się chętni to dzielimy się po równi kosztami :) . Jak by co czekam do połowy maja :)
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 06 maja 2011, 16:59 - pt

Podepnę się na trzeciego jeśli można :)
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 06 maja 2011, 19:49 - pt

No to odwracam kota ogonem- do polerowania nie używamy filcu, jest on sam w sobie materiałem ściernym, ponadto stosowany na szlifierce bez regulacji obrotów może powodować przegrzanie polerowanych materiałów.
Do past aktywnych używamy tarcz z utwardzanej bawełny (zwykle mają kolor żółty) do past polerujących tarcz bawełnianych białych. Co do past, wystarczy zerknąć do takiego sklepu jak ten: http://shop.hermanns.dk/" onclick="window.open(this.href);return false; i staje się jasne których past używa się przy pracach z fajkami, jak i których do czego stało to tu to tam niejednokrotnie.

Wosk w różnych postaciach za kilkadziesiąt złoty za kilogram można w Warszawie kupić na ulicy Długiej w sklepie zaopatrzenia plastyków, tam też można nabyć spirytus do szelaku, bejce itp. Tarcze polerskie i pasy, na ulicy Orlej, lub Elektoralnej- jest to warszawskie zagłębie złotnicze.

Tempo jest na forum omówiona, zasadniczo zdaje egzamin, choć dość komplikuje sprawę, bo wymaga stosowania bardzo drobnych papierów, na mój gust równie dobrze można użyć cifa.

rzecz jasna- patrz podpis...
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 06 maja 2011, 20:22 - pt

JSG pisze:No to odwracam kota ogonem- do polerowania nie używamy filcu, jest on sam w sobie materiałem ściernym, ponadto stosowany na szlifierce bez regulacji obrotów może powodować przegrzanie polerowanych materiałów.
Przecież nie polerujemy samym filcem tylko grubą warstwą pasty polerskiej naniesioną uprzednio na filc. A tu masz jeden z ustników po "polerowaniu filcem" Panie Mądralo:

Obrazek
By blij at 2011-03-13

Dodam, że wszystkie, opisane przeze mnie metody wielokrotnie przetestowałem w praktyce.
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 06 maja 2011, 20:48 - pt

blij pisze:
JSG pisze:No to odwracam kota ogonem- do polerowania nie używamy filcu, jest on sam w sobie materiałem ściernym, ponadto stosowany na szlifierce bez regulacji obrotów może powodować przegrzanie polerowanych materiałów.
Przecież nie polerujemy samym filcem tylko grubą warstwą pasty polerskiej naniesioną uprzednio na filc. A tu masz jeden z ustników po "polerowaniu filcem" Panie Mądralo:

Dodam, że wszystkie, opisane przeze mnie metody wielokrotnie przetestowałem w praktyce.
wiele razy juz dyskutowaliśmy na ten temat, twoja praktyka to jedno a techniki polerskie wypracowane pi razy drzwi przez kilka tysięcy lat to drugie.

Z tego co wiem twoją metodą, doprowadzenie ustnika do takiego stanu zajmuje kilkadziesiąt minut, moją- trzy razy po minucie- maksymalnie. Ostatnio zaopatrzyłem się w dimer do lamp filmowych co pozwala mi na pełną kontrolę nad obrotami szlifierki, przesiadłem się więc z wiertarki w uchwycie poziomym na szlifierkę z gwintowanynym trzpieniem... polecam taki rozwiązanie.

http://www.pipes.org/article.php?story= ... 1080903914" onclick="window.open(this.href);return false;
Polecam lekturę, bardzo przyjemny tekst o polerowaniu, z grubsza zgodny ze sztuką.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak dbać”