Woskowanie Fajek z Pianki Morskiej

Tutaj możemy uzyskać odpowiedzi na wszelkie problemy związane z dbaniem o naszą kochankę

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Beckett
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Woskowanie Fajek z Pianki Morskiej

Post autor: Beckett » 17 maja 2014, 18:37 - sob

Jakie znacie dobre metody i jaki wosk polecacie by nasze białe ślicznotki zabezpieczyć przed łapskami?. Widziałem na You Tubie filmik jak facet zatkał komin korkiem i zanurzył fajkę w rozpuszczonym pszczelim wosku?
Pozdrawiam Beckett !!!!

"Im starsza fajka tym słodszy dym"
Awatar użytkownika
Brachytron
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Re: Woskowanie Fajek z Pianki Morskiej

Post autor: Brachytron » 17 maja 2014, 20:02 - sob

Swoją jedyną piankę, którą znasz a którą Rotm niegdyś określił jako wykonaną "w stylu techniki niello", woskowałem płynnym woskiem Savinelli. Po tym wygląda jak z polerowanego kamienia i w zasadzie żadne ślady palców nie zostają i polerka się nie ściera, zapewne wosk wniknął w głąb głębiej niż we wrzosiec. "W zasadzie", ponieważ w fajce paliłem tylko raz zaraz po odświeżeniu kilka lat temu (wydaje mi się wybitnie nietuzinkowa) i nie mam z nią dużego doświadczenia. Próbowałem rozpuszczać carnaubę we wrzącym etanolu i da się to zrobić (ładnie oddzielają się zanieczyszczenia), ale po ostygnięciu wytrąca się w zawiesinę, musiałbym spróbować z innym rozpuszczalnikiem (aceton, octan etylu - Elvis jest chemikiem, może rzuci trochę światła). W każdym razie chwilowo to ominąłem zanurzając we wrzącej miksturze bawełnianą szmatkę, potem alkohol paruje, wosk zostaje a szmatka cała jest polerką. Nic odkrywczego, takie szmatki są znane ale nie wiem jak były nasączane. Jednakże, po tym co napisałem, muszę przestrzec, że całokształt prac, które opisałem mogą być niebezpieczne i każdy robi na własne ryzyko.
Zawsze będę początkujący...
Awatar użytkownika
Beckett
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Beckett » 17 maja 2014, 21:18 - sob

Jacku ja słyszałem że carnauba do pianki to nie bardzo się nadaje a nawet jest niewskazana. Sporo filmów na You Tubie jest o woskowaniu Bee Wax-em który też nadaje fajny kolorek fajką z pianki.

Using Bee Wax to color meerschaum pipe
Pozdrawiam Beckett !!!!

"Im starsza fajka tym słodszy dym"
Awatar użytkownika
Brachytron
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Brachytron » 17 maja 2014, 21:39 - sob

Wosk pszczeli lubi się lepić i trzeba używać go delikatnie, tak stosowany na wrzośćcu się sprawdza choć nie daje wysokiego połysku, raczej taki jedwabiście matowy. W piankach nie mam doświadczenia...
Zawsze będę początkujący...
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 18 maja 2014, 07:53 - ndz

Ja z powodzeniem delikatnie woskowałem kiedyś carnaubą piankowe wkłady do gourd calabash' ów (oczywiście z zewnątrz). Po ich wcześniejszym wypolerowaniu były bowiem zupełnie matowe. Dostały po tym pięknego połysku a kolor się nie zmienił (jednego możesz u mnie obejrzeć). Gładką piankę pewnie bym w przyszłości też tak potraktował. Co innego - gdy jest ryflowana, albo rzeźbiona.
Obrazek
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 22 maja 2014, 11:10 - czw

Fajki z pianki morskiej woskuje sie woskiem pszczelim. Mozna uzyc naturalnego wosku w miodowym kolorze, ktory nada piance ciemniejszy kolor, lub wosku bielonego, ktory spelni swoja funkcje nie "oszukujac" naturalnego procesu wybarwiania.
Wosk w fajce piankowej spelnia inna funkcje niz carnauba na wrzoscu- nie sluzy tylko do zabezpieczenia zewnetrznej powierzchni fajki, a raczej wnika w jej glab i pozwala na migracje smol z wewnatrz na powierzchnie, co daje polysk i barwe palonej fajce.
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Mateusz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Mateusz » 22 maja 2014, 18:52 - czw

Ja piankę woskuję tak:
Wykrecam ustnik,
Nadziewam główkę na metalowy pręt np długi śrubokręt, od strony szyjki.
Na małym palniku gazowym delikatnie nagrzewam główkę
Smaruje główkę naturalnym plastrem wosku zwiniętym w rulon jak kredką świecową.
Powtarzam ostatnie dwa etapy aż cała fajka nasycić się woskiem i juz więcej nie wchłonie
Ostatni raz delikatnie nagrzewam i poleruje na błysk
Działa na gładkich i rzeźbionych.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak dbać”