Fajka francuska wiśnia/czereśnia - czy do palenia?

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Wolter
Pykacz
Pykacz

Fajka francuska wiśnia/czereśnia - czy do palenia?

Post autor: Wolter »

Drodzy Koledzy!
Korzystając z różnych fajek, otóż zrozumiałem, że brakuje mi, a wręcz potrzeba fajki typu, jak to z właściwą sobie precyzją mówią Niemcy, Lesepfiefen. Dużej i nie przeszkadzającej w lekturze, coś a la churchwarden. Mam wprawdzie gruszanego chruchwardena, ale szukałem dla się czegoś bardziej pokaźnego. Nie znalazłem nic z wrzośca, nabyłem przeto fajkę francuską, z drewna owocowego (wiśnia albo inna czereśnia), z oznaczeniem na spodzie «St. Claude», a więc znanym i cenionym. Fajkę naprawdę wielką, ogromną więc. I tu mnie nachodzą wątpliwości — czy tego typu fajki nadają się do palenia? Czy to jest tylko taka «cepelia»? Czy mogliby Panowie rozwiać moje wątpliwości? Przypuszczam bowiem, że zetknęliście się już z takimi fajkami.
Fajka ma długości 35 cm (a po położeniu ponad 40), wysokości jakieś 19 cm. Główka ma wysokości 10,5 cm, średnicy ok. 7 cm. Sama komora paleniska ma średnicy ok. 2,7 cm, a głębokości ok. 6 cm. Jest więc naprawdę wielka.
Palona dotąd nie była, pachnie owocowo, raczej słodko, co jest — jak przypuszczam — zapachem po prostu takiego drewna. Nawierty ma raczej prawidłowe, ciąg jest, łączenia raczej szczelne. Niemniej jednak są to inne łączenia niż te, o których czytałem że były stosowane przez firmę ROPP. W moim przypadku drewniany cybuch (taka gałązka) jest po prostu wkręcany.
No właśnie — czy można w tym palić? Jest to duże, ale wygodnie leży w dłoni. Mimo to, czy pali się w takich fajkach? Pytam też aby ewentualnie jej nie zniszczyć, ani sobie czymś nie zaszkodzić (poza tym, co i tak powoduje.. i tu można wstawić cokolwiek z tych gróźb podanych na opakowaniach).
Niestety, nie umiem wklejać tutaj zdjęć...
Z uszanowaniem,
Wolter
Awatar użytkownika
Brachytron
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Re: Fajka francuska wiśnia/czereśnia - czy do palenia?

Post autor: Brachytron »

Szkoda... ROPP powszechnie stosował wkręcane (gwintowane) cybuchy.
Zawsze będę początkujący...
Wolter
Pykacz
Pykacz

Re: Fajka francuska wiśnia/czereśnia - czy do palenia?

Post autor: Wolter »

Hm... Zawsze mi się na internetowych fotkach zdawało, że ROPP miał jakiś swój system łączenia fajek, zwłaszcza tych wiśniowo/czereśniowych, tzn. patent na łączenie cybucha z główką. Jak mam więc rozumieć odpowiedź Kolegi? Bo się trochę gubię. Innymi słowy:
Albo - dana fajka jest wariacją ROPP-a. Co za tym idzie nadaje się do użytkowania i normalnego palenia. Zapewne wielogodzinnego, zważywszy na wielkość.
Albo - dana fajka jest przedmiotem w zasadzie dekoracyjnym. A zatem nie nadaje się do normalnego palenia, tak jak nasze "fajki" z Podhala, przeznaczone dla turystów, zwanych tam ceprami.
Najlepiej, jeżeli bym wkleił fotki. Ale jak to zrobić???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”