[PORADNIK]Mam fajkę! I co dalej?

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Dziku

Post autor: Dziku » 02 listopada 2007, 23:10 - pt

Falko pisze:(...)Co do tytoniu to kupiłem tytoń Vanilia Loose Cut, nie wiem czy to dobry tytoń zapłaciłem 30 zł, za 50g. Sprzedawca mówił, że tytoń jest dobrej jakości;/
Kiedyś poważnie ochrzanisz sprzedawcę - tylko nie obij go wtedy za mocno :wink: :lol:
Co do tytoniu - to sądząc z opisu kupiłeś tytoń MacBarena o nazwie Vanilia Cream.
Loose Cut... poszukaj, a dowiesz się co to znaczy (nic strasznego, ale nikt Ci tu nie będzie wszystkiego od nowa przepisywał).
Moim zdaniem - tytoń średni. Mogłeś kupić Tilbury albo Poniatowskiego - więc i tak nie jest całkiem źle. Tym niemniej wiele lepszy smakowo i jakościowo byłby "The Malthouse"

Poczytaj sobie tą stronę: http://www.alt-pl-fajka.prv.pl/ Potem pytaj o ewentualne niejasności...
Falko
Początkujący
Początkujący

Post autor: Falko » 03 listopada 2007, 00:25 - sob

Dokładnie tak jest to MacBaren :) Przepraszam za moją niewiedze, myślę ze fakt bycia początkującym mnie poniekąd usprawiedliwia :D
Awatar użytkownika
Rheged
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: [PORADNIK]Mam fajkę! I co dalej?

Post autor: Rheged » 07 października 2008, 16:45 - wt

A odnośnie wyciorów - jakie są najlepsze do małej fajki? Mam gruszę od Bednarczyka (model 018A) i ciężko się ją czyści wyciorami Savinelli. Strasznie pylą i zostawiają włoski, przez co miewam bardzo słaby ciąg. Co wtedy robić?
Pipe of the rising sun
Sympathy for the pipe
Pipe of the storm
Born to be pipe
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 07 października 2008, 17:43 - wt

W takim razie polecam wyciory Petersona - są takie dwustronne. Z jednej strony (do połowy długości wyciora) jest to normalny wyciorek, z drugiej strony - zielony twardy przeszywany bodaj żyłką lub drucikiem. Nigdy nic nie pozostanie w środku a i dodatkowo pozwala to na przeszorowanie gruntowne przewodu dymowego. (używam twardą stronę do czyszczenia następnego dnia, gdy fajka odpocznie, wtedy utworzony nagar w kominie dymowym ładnie się czyści, oczywiście od razu po paleniu czyszczę miękkim wyciorkiem).

Takie Petersonowski wyciory można kupić np. w trafice na dworcu centralnym w Warszawie, tylko nie wiem, jak bardzo Ci to "po drodze czy nie" bo nie podałeś swej lokalizacji (kiedyś ktoś apelował na forum, by to wypełniać przy rejestracji, to ułatwia komunikację).
follow the white rabbit...
gg# 1668157

http://www.zembrowskipipes.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Rheged
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Rheged » 07 października 2008, 17:47 - wt

W innym poście podałem, w nocy uzupełnię profil.

Po drodze mi tak średnio, na codzień bytuję w Ostrołęce, a raz na tydzień w Olsztynie. W Allenstein znam przynajmniej jedną trafikę, zajrzę tam. A jak się nie uda, to pewnie i tak piątego listopada się zjawię w Warsau na koncert Uriah Heep, to odwiedzę dworzec i zakupię, dzięki :)
Pipe of the rising sun
Sympathy for the pipe
Pipe of the storm
Born to be pipe
edi
Początkujący
Początkujący

Post autor: edi » 29 maja 2009, 09:27 - pt

Znalazłem w sieci stronę na której autor zamieścił sporo filmów o paleniu fajki - w języku angielskim.

Między innymi jest tam film jak nabić fajkę metodą trójwarstwową (dział "VSL on YouTube" i link w tekście "YouTube Channel " ("Request:How to Fill A Pipe"))
Mi bardzo brakowało tego typu wizualizacji. Dla nas - początkujących fajczarzy to duża pomoc.
Może niech bardziej doświadczeni fajczarze jeszcze zweryfikują jakość tych porad.

Pozdrawiam i życzę owocnej lektury i oglądania:-)

P.S.
Jeżeli w złym miejscu dołączyłem tan post to proszę moderatorów o modyfikację.
Latakia przenosi w inny wymiar...
moksienciuk
Pykacz
Pykacz

Post autor: moksienciuk » 19 czerwca 2009, 21:42 - pt

Podoba mi się ta strona. Ma bardzo ciekawy dział Q&A.

Przejrzałem również sporą część filmów na Youtube z ww. strony i muszę przyznać, że są naprawdę dobre. Płynie z nich praktyczne - amerykańskie podejście do tematu.
Awatar użytkownika
Astar
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: Astar » 13 grudnia 2009, 13:42 - ndz

Witam wszystkich.
Zacznijmy od tego że zostanę pojechany za opcję szukaj, itd. Co ciekawe albo nie umiem korzystać z tego magicznego skryptu albo poprostu nie wypluł mi tego czego potrzebuję. Jako że poradnik... To mam parę pytań a wolałem nie zakładać nowego topicu.
1 Krater... no robi się, pytanie co robię nie tak?Tytoń wyraźnie lubi palić się na środku. Jak narazie poprostu łyżeczką z niezbędnika lekko wbijam brzegi a później ubijam całość i jakiś czas znowu pali się równo. Zapewne da się temu jakoś zapobiegać, pytanie jak.
2 Tytonie tytonie, multum ich na rynku. Zaczynałem od Mac Barena Vanilla, który trzeba przyznać smakuje mi bardzo. Jako że poluję na nową fajkę (tym razem już wrzosiec, dla własnego finansowego bezpieczeństwa zaczynałem na gruszce) zastanawiam się nad innym tytoniem, szukam czegoś bez dodatków w stylu wanili właśnie, ale najlepiej żeby był przynajmniej tak słodki jak obecny i nieco bardziej... aromatyczny przy paleniu? Wyraźniejszy? (nie, nie chodzi o to żeby był mocniejszy) Wyczułem kiedyś coś takiego a ulicy ale głupio podejść do obcej osoby i zapytać jaki tytoń pali... Dodaję że jestem z trójmiasta, a u nas jak już gdzieś było powiedziane wybór tytoni to bieda z nędzą.
Pozdrawiam i liczę a odpowiedź.
Zdjęcia zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia
http://wroniak.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Beckett
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Beckett » 18 lutego 2010, 17:27 - czw

Jeżeli lubisz tytonie waniliowe to polecam Stanwell Vanilla. Bardzo dobry aromacik moim zdaniem o niebo lepszy od Mac Barena.
Pozdrawiam Beckett !!!!

"Im starsza fajka tym słodszy dym"
Awatar użytkownika
maciejslu
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: maciejslu » 18 lutego 2010, 18:42 - czw

Astar pisze:1 Krater... no robi się, pytanie co robię nie tak?Tytoń wyraźnie lubi palić się na środku. Jak narazie poprostu łyżeczką z niezbędnika lekko wbijam brzegi a później ubijam całość i jakiś czas znowu pali się równo. Zapewne da się temu jakoś zapobiegać, pytanie jak.
Spróbuj takiej metody; przy pomocy niezbędnika (koniecznie metalowego!) ubij lekko tytoń przy ściankach, a potem przyłóż metal do środka i delikatnie popufaj. Metal powinien spowodować lekkie wygaszenie środka tytoniu i przeniesienie żaru na brzegi.
Astar pisze:2 Tytonie tytonie, multum ich na rynku. Zaczynałem od Mac Barena Vanilla, który trzeba przyznać smakuje mi bardzo. Jako że poluję na nową fajkę (tym razem już wrzosiec, dla własnego finansowego bezpieczeństwa zaczynałem na gruszce) zastanawiam się nad innym tytoniem, szukam czegoś bez dodatków w stylu wanili właśnie, ale najlepiej żeby był przynajmniej tak słodki jak obecny i nieco bardziej... aromatyczny przy paleniu? Wyraźniejszy? (nie, nie chodzi o to żeby był mocniejszy) Wyczułem kiedyś coś takiego a ulicy ale głupio podejść do obcej osoby i zapytać jaki tytoń pali...
Jakby ktoś do mnie podszedł na ulicy z takim pytaniem, to na pewno dostał by wyczerpującą odpowiedź. A pewnie i próbkę też :lol:

Ale nie rozumiem jednego; szukasz czegoś waniliowego bez dodatków? Przecież wanilia to właśnie taki dodatek jest :shock:

Może spróbuj Belle Epoque - nieco śliwkowy, nieco korzenno-czekoladowy, mocno pachnący, choć zupełnie bez wanilii. Timma No Name też polecam.
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
Oficyna wydawnicza RW2010
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: vlasij » 20 marca 2010, 20:28 - sob

A może wyraźniejsza będzie jakaś Va? Przy delikatnym paleniu potrafi obdarzyć słodkim smakiem. Przy okazji nowej fajki warto spróbować, można się zawsze potem przerzucić na jakiś aromat.
Pozdrawiam serdecznie!
Pykacz

Post autor: A.D.I. » 06 maja 2010, 18:59 - czw

Mam pytanko odnośnie lakierowanych fajek niskiej jakości. Jak bardzo zmieni się komfort palenia jeśli zeszlifuję lakier a nałożę na fajkę carnaubę?

Pozdrawiam
Adi
tatar.tatar
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: tatar.tatar » 07 maja 2010, 09:12 - pt

Fajka zacznie oddychać, więc "komfort" palenia powinien wzrosnąć. Niestety pod lakierem i bejcą zdarzają się w tańszych fajkach liczne kitowania, dlatego być może przd woskiem będziesz musiał faję zabejcować.
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 07 maja 2010, 11:47 - pt

Fajki lakierowane są często przed lakierowaniem bejcowane. Nie jest wielką trudnością zdjęcie lakieru tak by nie naruszyć bejcy. Wykonałem taką operację najdalej przed wczoraj na jednej ze swoich fajek. Lakier się cyklinuje nie szlifuje, operacja trwa krótko a efekt jest bardzo przyjemny, nie niszczy się sygnatur, nie zdrapuje warstwy bejcy. Cyklina, potem przetrzeć acetonem i po sprawie. No chyba że fajka została pokryta lakierobejcą to trzeba drzeć głębiej.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
A.D.I.
Pykacz
Pykacz

Post autor: A.D.I. » 07 maja 2010, 15:20 - pt

no i cholera nie wiem co robić.. bo w swojej fajce w ogóle praktycznie nie czuję smaku... tzn palę va no1 macbarena, a nie czuję tej podobno typowej dla va słodkości... staram się palić wolno, ale często mi gaśnie... używam kołeczka i ogólnie stosuję się do wszelkich porad z forum i innych stron o podobnej tematyce, ale może po prostu brakuje mi doświadczenia... może w tym leży główny problem i nie ma potrzeby na początek zdzierać lakieru... co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
Adi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”