[PORADNIK]Mam fajkę! I co dalej?

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: [PORADNIK]Mam fajkę! I co dalej?

Post autor: JSG » 07 maja 2010, 15:34 - pt

Akurat va no 1 nie jest najłatwiejszym tytoniem do szukania w nim smaków. Często palony za ciepło obojętnieje zupełnie.
Zdzieranie lakieru specjalnie nie pomorze, musisz opatentować sobie jak ten tytoń palić, dopiero wtedy ocenisz czy fajka jest smaczna czy nie.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
A.D.I.
Pykacz
Pykacz

Post autor: A.D.I. » 07 maja 2010, 16:08 - pt

cieszy mnie, że nie tylko mój brak doświadczenia tu zawinił, ale jeszcze trudność palenia tego tytoniu :D
A co do patentu, to jakieś wskazówki, sugestie dotyczące tej konkretnie va? ewentualnie jakaś dobra va (cena bez znaczenia) jako zamiennik a łatwiejsza w paleniu?
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 07 maja 2010, 16:21 - pt

Naucz się na tej, potem będzie łatwiej. Rady... nabijać podpalać i palić. Na fajka.net.pl jest kilka artykułów o paleniu, opalaniu i smakowaniu tytoniu. Niektóre dobrze zilustrowane (np o prowadzeniu żaru) warto zajrzeć. Tu też jest multum wątków na ten temat. Czytanie niewiele pomoże, nabijać, podpalać i palić.
Ja biorę szczyptę tytoniu z saszetki, wkładam do fajki, ubijam, wkładam drugą szczyptę, jeśli pierwsza była za mała i podpalam, jak gaśnie podpalam znowu. Tytoń lekko słodko-kwaśny, lekko cierpki. Trudno mi wymyśleć coś co pomogło by ci go palić... Jak z nim masz problemy to FVF i BBF będą jeszcze gorsze, najprostsze było by coś w Bulk(luźny tytoń) ale nie wiem co jest w takiej postaci oferowane aktualnie z czystych wirginii
A.D.I.
Pykacz
Pykacz

Post autor: A.D.I. » 07 maja 2010, 16:37 - pt

własnie palę tą va i powiem, że pomagają mi chyba mniej intensywne, a głębsze puffy... lepiej rozpaliłem na początku tytoń, tzn przypilnowałem,żeby był dokładnie rozpalony na całej powierzchni, a po kilku minutach już punktowo.. co jakiś czas ubijakiem zbieram drobiny popiołu i reguluję żar i co najważniejsze, fajki już praktycznie nie przegrzewam... :) praktycznie, bo np tak jak teraz, gdy piszę tego posta, wydaje mi się,że za często puffam... wydaje mi się, że jest coraz lepiej... :)
powiem szczerze,że coraz więcej szczęścia mi daje fajeczka :pipeman:

PS
zaraz poczytam jeszcze te recenzje i artykuły a APF
Perry
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Perry » 09 czerwca 2010, 09:39 - śr

Va to jedna z najlżejszych virgini na rynku zarówno pod względem mocy jak i aromatu.
Mój sposób jest taki: Nie rozdrabniam nie podsuszam
Rozdrabnianie jej moim zdaniem powoduje że traci "to coś" Niewątpliwie będzie się wtedy łatwiej paliła.

Va No1 jest bardzo wrażliwa na przesuszenie. Sucha chlapie niemiłosiernie i szczypie (nie mówie niczego nowego ale na Va No1 ten efekt jest spotęgowany).

Jako że jesteś mało doświadczonym palaczem to pal na początku rozdrobniony i lekko poduszony. Potem staraj się mniej rozdrabniać i zwiększać wilgotność aż do postaci w jakiej jest sprzedawany. W pewnym momencie znajdziesz ten właściwy sposób. Ja pracowałem nad nią pół roku :)

Proponuje też zakupić najtańszą glinianke i palić w niej. Poczujesz wtedy jej subtelność.
BenZin
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: BenZin » 24 stycznia 2011, 22:15 - pn

Dobry temat :)

Takie pytanie, w zasazie dwa:
1. Kupiłem fajeczkę Bróg 64 (mały wrzosiec). Błyszczy się jak psu jajca, ale to błyszczące rozpuszcza spirytus (przypadkiem zauważyłem, podczas czyszczenia). To chyba nie lakier? Może jakiś szelak?

2. Paliłem w niej dopiero dwa razy. Po pierwszym razie (7 Seas Gold Blend) na dnie błocko, jakiego nigdy nie widziałem w gruchach (po aromatach). Drugim razem ten sam tytoń, wypalony do końca i prawie sucho - jedynie na dnie leciutka, zdecydowanie leciutka wilgoć. Gruchy po paleniu mam praktycznie suche.

Fajka nie oddycha?
Awatar użytkownika
Rheged
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Rheged » 24 stycznia 2011, 22:26 - pn

Ad. 1
Prawdopodobnie bejca, ona schodzi po spirytusie. Ale głowy nie dam, czy nie lakier, skoro błyszczy się jak psu jajca. Dla pewności można zmyć spirytusem, będziesz mieć czyste drewno, skoro już i tak kapnąłeś.

Ad. 2
Kanał dymowy jest prawidłowy? Tuż przy dnie, czy powyżej? Fajka na skraplacz? Jeśli tak, to wywal skraplacz.
Pipe of the rising sun
Sympathy for the pipe
Pipe of the storm
Born to be pipe
BenZin
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: BenZin » 24 stycznia 2011, 22:36 - pn

Fajka na skraplacz. Kanał dymowy ok. 1 mm nad dnem. Średnica kanału - powyżej 3mm (sprawdzone).
Mam opory przed wywaleniem skraplacza (braki techniczne fajkowego neofity, krótki ustnik - boję się, że zaciągnę w końcu tego kondensatu :D) Ale spróbuje :)

Błyszczydło złazi jednocześnie z bejcą - nieźle barwi papier :) I jest miękkie - susze fajki na parapecie nad kaloryferem, robi się jakby leciutko lepka i paznokieć łatwo się w niej odciska.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 24 stycznia 2011, 22:48 - pn

- jeśli chodzi o punkt drugi, to może wnętrze paleniska zostało pokryte nie takim jak trzeba prekarbonizatem czyli np. szkłem wodnym zabarwionym czarnym tuszem ? jak wiemy, szkło wodne tworzy warstwę izolującą/nieprzepuszczalną, i tu było by zasadne domniemanie @BenZin, iż fajka nie oddycha/wrzosiec nie pracuje.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
BenZin
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: BenZin » 24 stycznia 2011, 22:57 - pn

Było :) Nieco go zdemolowałem wycierając komin po pierwszym paleniu, ale trochę zostało :) Może to wyjaśnia drugie, zdecydowani suchsze palenie (ten sam tytoń:) No nic, zobaczymy co będzie dalej :) Jeśli będzie mokro, dokładnie wyczyszczę ja spirytusem :) Od wewnątrz i na zewnątrz :) Fajna jest, taka akurat na przerwę w pracy :)
oktogenek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: oktogenek » 25 stycznia 2011, 16:44 - wt

jeśli chodzi o prekarbonizat z szkłem wodnym to spirytus nie da rady, kiedyś beczki do spirytusu uszczelniano właśnie szkłem wodnym bo spirytus go nie rusza, poprostu przetrzyj komin papierem ściernym i tyle :D
BenZin
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: BenZin » 04 lutego 2011, 16:25 - pt

Rheged pisze:Ad. 1
Prawdopodobnie bejca, ona schodzi po spirytusie. Ale głowy nie dam, czy nie lakier, skoro błyszczy się jak psu jajca. Dla pewności można zmyć spirytusem, będziesz mieć czyste drewno, skoro już i tak kapnąłeś.

Ad. 2
Kanał dymowy jest prawidłowy? Tuż przy dnie, czy powyżej? Fajka na skraplacz? Jeśli tak, to wywal skraplacz.

Po dojściu do wniosku, iż era "walki o ogień" jest już za mną, wywaliłem skraplacze ze wszystkich fajek. Pali się zdecydowanie lepiej. Swoją przyszłość widzę w paleniu bez pośrednictwa jakichkolwiek filtrów :)
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 04 lutego 2011, 19:30 - pt

BenZin pisze:Dobry temat :)

Takie pytanie, w zasazie dwa:
1. Kupiłem fajeczkę Bróg 64 (mały wrzosiec). Błyszczy się jak psu jajca, ale to błyszczące rozpuszcza spirytus (przypadkiem zauważyłem, podczas czyszczenia). To chyba nie lakier? Może jakiś szelak?
Ale schodzi kolorowe czy jedynie połysk? Jak znika połysk, to najzwyczajniej w świecie schodzi wosk.
BenZin
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: BenZin » 04 lutego 2011, 20:34 - pt

Zeszło kolorowo. Może to był i wosk, ale nie podobał mi się (wyglądał jak grubo nałożony lakier lub szelak i miał nieciekawy, przynajmniej dla mnie zapaszek). No i w fajce się teraz ładnie i sucho spala.
A.D.I.
Pykacz
Pykacz

Post autor: A.D.I. » 28 kwietnia 2011, 14:51 - czw

I kolejny raz wracam do źródeł :)
Pytanie dziwne? zdecydowanie...
Dlaczego palenie fajki zajmuje mi ok 3 godziny, a nawet ponad?
Fajeczka Bróg Nr 27 i podobnej pojemności wrzosiec...
Wszystko ładnie i pięknie, tylko dlaczego aż tyle czasu?
Od razu odpowiadam, często mi fajeczka gaśnie.
Pozdrawiam
Adrian
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”