Problem z filtrem

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sillend
Pykacz
Pykacz

Problem z filtrem

Post autor: Sillend »

Witam
Mój dzisiejszy problem to "nietypowe" przepalanie filtra.
Otóż gdy po paleniu wyciągam filtr, przepalony jest wręcz do połowy na jednej ze ścian bocznych .Myślę że to wina zbyt głębokiego nawiertu komory filtra lub/i źle usytuowanego kanały dymnego (proszę o poprawę jeśli się mylę) .Problem można by było pominąć gdyby nie to że, już po kilku pierwszych pyknięciach zaczyna się palić filtr a nie tytoń i co za tym idzie , szyjka zaczyna się niemiłosiernie rozgrzewa , nie wspominając już o zniewalającym smaku :pipeman: .
Więc chciałbym się dowiedzieć czy można "coś" z tym zrobić?

EDIT:Foto
Obrazek

Obrazek

podziękowania dla Alana za pomoc przy zjdęciach
Jam częścią części, która ongiś wszystkim była
Jam częścią tej ciemności, co światło zrodziła.
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Re: Problem z filtrem

Post autor: elvislike »

oczywiscie, takie przepalenie sugeruje to co podejrzewasz.wydaje mi sie jednak, ze rowniez zbyt mocno "wciagasz" dym.rozumiem tez, ze takie "podpalenie" filtra moze sie zdarzyc jednak raczej przy koncu palenia... oprocz zbyt mocnego ciagu to chyba kanal dymowy musi byc bardzo krotki i wychodzic w kominie dosc wysoko... jakas kombinacja tych trzech powodow...
sprobuj delikatniej palic. byc moze problem tkwi rowniez w zbyt mocnym nabiciu fajki?
pozdrawiam.
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
Awatar użytkownika
Sillend
Pykacz
Pykacz

Szczerze powiedziawszy nie sądzę by była to wina zbyt nabitej fajki ani też zbyt "łapczywego" palenia ale oczywiście spróbuję jak radzisz.
Awatar użytkownika
lgatto
Początkujący
Początkujący

Post autor: lgatto »

A w jakiej fajce palisz? I mam nadzieję, że filtr wciskasz do ustnika, a nie kanału dymowego w szyjce :D (tak wolę się zapytać, bo czasami ludzie mają najróżniejsze pomysły)
Neofita - nie bić, nie kopać, w razie problemów - ignorować lub opieprzyć ;)

- Pali pan?
- Tak.
- A co pan, etykiet nie czyta? Wie pan, że to przyśpiesza koniec?
- Każdy kiedyś umrze...
- Ohhh... widzę, że pan z tych co cenią sobie jakość życia..
Awatar użytkownika
Sillend
Pykacz
Pykacz

Jest rzeczą oczywistą że do ustnika. Właśnie zauważyłem ze filtr nadpalił ustnik i teraz są luzy ... ale o tym juz było na forum.
O fajce nie wiem nic prócz tego ze ma jakieś 10-15 lat i raczej nie jest wykonana z wrzośca
Awatar użytkownika
Rheged
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Rheged »

Rada: wyrzuć filtry i pal bez. Problem zniknie.
Pipe of the rising sun
Sympathy for the pipe
Pipe of the storm
Born to be pipe
Awatar użytkownika
Sillend
Pykacz
Pykacz

A miałem pisać na początku by nie udzielać rad typu pal bez filtra , choć to wcale nie taki głupi pomysł no ale... za i przeciw jest zbyt wiele argumentów :)

Zresztą mam nie lada problem z tym ustnikiem gdyż, nawet po przypaleniu i "przeformowaniu" ustnik jest luźny(a dokładniej bardzo ciężko wchodzi lecz po dopchaniu do końca wciąż są luzy)

Wszystkich przepraszam za formę lecz nie umiem tego inaczej wyrazić
Awatar użytkownika
lgatto
Początkujący
Początkujący

Post autor: lgatto »

Moim zdaniem ryzykowne byłoby pozbywanie się filtra, bo to co wypala filtr mogłoby się znaleźć na języku.
Na pewno próbowałeś włożyć przepychacz niezbędnika do fajki i poruszać nim trochę w boki? Jeśli czujesz, że w przewodzie dymowym pomiędzy główką a szyjką czujesz że ma więcej niż 2mm to znaczy że przewód jest do... nosa. Z tego co czytałem na forum, mógłbyś wtedy pokombinować z pipe mudem, ale nie wiem co to da, pytaj się mądrzejszych ode mnie.
Z przepaleń filtra wygląda to na to, że końcówka komory filtra może się znajdować pod kominem filtra, dalej niż wylot kanału dymowego z komina. Próbujesz złapać "cug" przez owijkę filtra a nie końcówkę. Przyłóż filtr z boku główki, mniej więcej tak jak on leży po złożeniu fajeczki. Będziesz miał mniej więcej wyczucie jak to jest.

Możesz też rozłożyć fajkę, wepchnąć przepychacz z niezbędnika tak by wystawał w kominie i zrobić zdjęcie, może to pomoże mądrzejszym ode mnie kolegom w podpowiedzeniu ci źródła problemu. Oczywiście zdjęcie zrób wtedy "z boku" fajki.
Pozdrawiam
Neofita - nie bić, nie kopać, w razie problemów - ignorować lub opieprzyć ;)

- Pali pan?
- Tak.
- A co pan, etykiet nie czyta? Wie pan, że to przyśpiesza koniec?
- Każdy kiedyś umrze...
- Ohhh... widzę, że pan z tych co cenią sobie jakość życia..
Awatar użytkownika
Sillend
Pykacz
Pykacz

No dla sprostowania dodam że fajka na ustnik wygięty (czyt. a sama fajka ma kształt szeroko pojętego wujka Pawła).Otóż źródło problemu zostało namierzone (zbyt głęboki nawiert komory filtra i zbyt wysoko wywiercony kanał dymny-czyli tak jak pisałem powyżej).co gorsza nie widzę rozwiązania jakby temu zapobiec? No chyba ze filtry z balsy etc lub iść za radą Rheged'a i palić bez.

Pomysły?
Awatar użytkownika
j4szczur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: j4szczur »

Sillend pisze:No dla sprostowania dodam że fajka na ustnik wygięty (czyt. a sama fajka ma kształt szeroko pojętego wujka Pawła).Otóż źródło problemu zostało namierzone (zbyt głęboki nawiert komory filtra i zbyt wysoko wywiercony kanał dymny-czyli tak jak pisałem powyżej).
Przykro mi to pisać, ale obawiam się, że opisywany tu problem wynika ze sposobu palenia oraz aktualnego stanu fajki. Opisany przez Ciebie sposób nawiertu - jeżeli dobrze Cię rozumiem - wygląda mi na wykonany prawidłowo. Taka konstrukcja ma za zadanie uniemożliwić powrót kondensatu do komina fajki.

Fajka Oom Paul - z uwagi na jej kształt - ma specyficzną konstrukcję: bardzo blisko komina fajki nawiercony kanał dymowy. Obawiam się, że komin przepalił się na wysokości od dna do 1/3 - 1/2 komina od strony ustnika. Jeżeli przypala Ci się filtr, to jest to ostatnie stadium fajki. Chętnie przeprowadziłbym jej sekcję, gdyż jestem ciekaw czy trafnie stwierdziłem objawy choroby.

Z uwagi na powyższe uważam, że kupowanie używanego Omm paul wysyłkowo może być ryzykowne.
Awatar użytkownika
Sillend
Pykacz
Pykacz

Optował bym raczej za złym sposobem palenia :) No cóż , człowiek uczy się na błędach .
Awatar użytkownika
emcebob
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: emcebob »

j4szczur pisze:Z uwagi na powyższe uważam, że kupowanie używanego Omm paul wysyłkowo może być ryzykowne.
Właśnie dziś kupiłem na allergo i zastanawiam się teraz co przyjdzie pocztą...
Awatar użytkownika
j4szczur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: j4szczur »

emcebob pisze:
j4szczur pisze:Z uwagi na powyższe uważam, że kupowanie używanego Omm paul wysyłkowo może być ryzykowne.
Właśnie dziś kupiłem na allergo i zastanawiam się teraz co przyjdzie pocztą...
Życzę Ci, aby przyszedł Ci taki Oom Paul jak mi - kupiłem od kobiety używaną (wg niej) fajkę Dunhill, a fajka okazała się nowa.
Szyman
Początkujący
Początkujący

Post autor: Szyman »

Ja natomiast mam taki problem co do filtrów - kupiłem ostatnio nową fajkę brebbia na filtry 9mm + dokupiłem filtry savinelli 9mm z balsy ale coś nie chcą sie pomieścić. Na siłe je wciskać? Dodam, że to moje początki z fajką.
Alan
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Alan »

Filtry z balsy trzeba zawsze trochę ugnieść w palcach. Pościskaj je nieco i dopiero potem włóż w ustnik.
Uprasza się o nie zwracanie uwagi na tytuł i ilość gwiazdek pod moim nickiem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”