Ze skraplaczem czy bez i dlaczego?

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Trafimow
Początkujący
Początkujący

Ze skraplaczem czy bez i dlaczego?

Post autor: Trafimow »

Mam fajeczkę Bróga o taką
http://fajkowo.pl/cgibin/shop?info=2260&sid=71a5a830" onclick="window.open(this.href);return false;
zamontowany jest w niej skraplacz i pytanie moje takie czy z nim palić czy bez niego? Dużo to pomaga odnośnie wdychania szkodliwych substancji?
Bardzo różni się palenie z użyciem skraplacza a filtru?
Jaki kupić pojemnik na tytoń? Może być coś takiego:
http://fajkowo.pl/cgibin/shop?info=1409&sid=71a5a830" onclick="window.open(this.href);return false; ?
Jest jeszcze taki woreczek tańszy ale wydaje mi się on mniej poręczny ze względu na to że pojemnik stabilniej stoi i jest większy otwór do nabierania:)
http://fajkowo.pl/cgibin/shop?info=56&sid=71a5a830" onclick="window.open(this.href);return false;
Alan
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: Ze skraplaczem czy bez i dlaczego?

Post autor: Alan »

O skraplaczach było bardzo (nie)dawno i bardzo dużo.

Pojemnik na tytoń, który podlinkowałeś to kieszonkowe pudełko, dobre co najwyżej do shagu. Jeśli już, to słoiczki - po przetworach firmy Rolnik na przykład, byle szczelne. Dobrą opcją są nieduże słoiki (150ml bodajże, spokojnie zmieszczą 50g tytoniu), których na pęczki w supermarketach i sklepach typu "wszystko po x zł".
Uprasza się o nie zwracanie uwagi na tytuł i ilość gwiazdek pod moim nickiem
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat »

Alan pisze:O skraplaczach było bardzo (nie)dawno i bardzo dużo.

Pojemnik na tytoń, który podlinkowałeś to kieszonkowe pudełko, dobre co najwyżej do shagu. Jeśli już, to słoiczki - po przetworach firmy Rolnik na przykład, byle szczelne. Dobrą opcją są nieduże słoiki (150ml bodajże, spokojnie zmieszczą 50g tytoniu), których na pęczki w supermarketach i sklepach typu "wszystko po x zł".
Sam używam słoików po patisonach firmy Rolnik. Mieszczą spokojnie 2 koperty po 50 gram w dodatku ładnie się prezentują :pipeman:
gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"
Awatar użytkownika
draco59
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: draco59 »

Ja używam zamykanych na metalową sprzączkę słoików z IKEA. Są bardzo szczelne i wygodne , aczkolwiek kosztuję ok.9 zł.
Ale to jest sensowny wydatek...
A co do skraplacza...ja wyrzucam , a Ty...popal trochę , naucz się - i też wyrzuć...ale to moja osobista propozycja.
KKF Poznań-----------------
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat »

draco59 pisze:Ja używam zamykanych na metalową sprzączkę słoików z IKEA. Są bardzo szczelne i wygodne , aczkolwiek kosztuję ok.9 zł.
Ale to jest sensowny wydatek...
A co do skraplacza...ja wyrzucam , a Ty...popal trochę , naucz się - i też wyrzuć...ale to moja osobista propozycja.
IKEI u mnie w mieście nie ma - a te patisony kosztują ok 4 złotych. Skraplacz i tak wywali)))
gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"
Awatar użytkownika
stibons
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: stibons »

Jak koledzy, tytoń przechowuje głównie w słoikach "Rolnik". Słoiki polecane przez Krzysztofa są jednak zdecydowanie lepsze. Łatwiej wydobyć z nich tytoń no i są szczelniejsze. Są droższe, ale kilku na raz kupować nie trzeba, ja przy okazyjnych wizytach w IKEA dorzucam do zakupów (w wawie chyba po 8zl sa), tym sposobem mam już 3 :) - trzymam w nich tytonie "ekstra" :lol:
Co do skraplacza - doświadczeni powiedzą Ci wywal, mniej doświadczeni powiedzą - czasami pomaga nie łyknąć kondensatu.
Trafimow pisze:Dużo to pomaga odnośnie wdychania szkodliwych substancji?
Dzięki skraplaczowi nie wdychasz mniej substancji szkodliwych. Tytoń ma to do siebie, że niestety jest niezdrowy, czym byś nie filtrował to i tak wdychasz substancje szkodliwe.
---------------------
Jeśli nazbyt boisz się błądzić, nigdzie nie zajdziesz.
Trafimow
Początkujący
Początkujący

Post autor: Trafimow »

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Nabyłem mały słoiczek firmy Rolnik. Jak przełożę jego zawartość i dobrze wyschnie to włożę tam tytoń.
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: vlasij »

Czasami długo siedzi zapach w słoiku (po sosie jakimś, ogórach etc.). Wówczas nasypuję do niego kawy. Trzymam dzień, dwa i gotowe.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG »

słoiki z ikei nie zdaja egzaminu na dluzsza mete, wcale nie sa szczelne, oczywiscie z moich doswiadczen i przaktyki. Zreszta teraz mam w takim jakies 300g tytoniu i z dnai na dzien jest coraz suchszy. Co do braku ikea- allegro, pelen katalog. Najlepsze z "weków" są słoiki po miodzie firmy Bartek, o ile w ogóle weki są dobrym pomysłem- zasadniczo tylko wyglądają.
Co do rolnika, to calkiem smakowe ogoreczki, potem zmywarka, raz drugi i beda jak znalazl.

Co do skraplacza- wiele sie czyta o tym ze sa be i fu... bo wiekszosc kolegow nie miala doswiadczenia ze skrpalaczami zaprojektowanymi zgodnie ze sztuka, zdrowym rozsądkiem i prawami fizyki- parafrazując jednego z kolegow.
Są takie skraplacze, szczególnie w starych fajkach angielskich i amerykańskich producentów, które wyśmienicie spełniają swoje zadanie i ułatwiają palenie, a nie powodują zalanie fajki kondensatem, co jest w przypadku przemyskiego wynalazku normą.

Woreczki, puzderka itp... zasadniczo, paląc mało, lepiej trzymać tytoń w oryginalnym opakowaniu, ewentualnie zaopatrzywszy sie w coś do utrzymywania jego stałej wilgotności, np obtluczony kawalek chamskiej glinianej doniczki, wymyty i nasączony obsicie wodą, lub specjalne nawilżacze. Paląc więcej, ale nie robiąc zapasów, spokojnie można się tym nie przejmować, bo saszetka czy puszka, rozsądnie przechowywana- nie na kaloryferze np, utrzyma odpowiednią wilgotność.
Ostatnio zmieniony 10 marca 2011, 08:38 - czw przez JSG, łącznie zmieniany 1 raz.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
tatar.tatar
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: tatar.tatar »

Ja używam głównie tych po żurawinie - zapach maja całkiem przyjemny nawet po pobieżnym myciu.
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

JSG pisze:słoiki z ikei nie zdaja egzaminu na dluzsza mete, wcale nie sa szczelne, oczywiscie z moich doswiadczen i przaktyki. Zreszta teraz mam w takim jakies 300g tytoniu i z dnai na dzien jest coraz suchszy. Co do braku ikea- allegro, pelen katalog. Najlepsze z "weków" są słoiki po miodzie firmy Bartek, o ile w ogóle weki są dobrym pomysłem- zasadniczo tylko wyglądają.
Co do rolnika, to calkiem smakowe ogoreczki, potem zmywarka, raz drugi i beda jak znalazl.
Mam podobne doświadczenia. Posiadając dwa słoiki z ikei, prawie ich nie używam. W tychże problem wilgotności rozwiązuję tak, że co jakiś czas sprawdzam jak tytoń się ma i w razie potrzeby wkładam do słoja kawałek wilgotnej gąbki. Natomiast słoiki rolnik trzymają wilgotność, bez żadnych dodatkowych zabiegów.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

vlasij pisze:
JSG pisze:słoiki z ikei nie zdaja egzaminu na dluzsza mete, wcale nie sa szczelne, oczywiscie z moich doswiadczen i przaktyki. Zreszta teraz mam w takim jakies 300g tytoniu i z dnai na dzien jest coraz suchszy. Co do braku ikea- allegro, pelen katalog. Najlepsze z "weków" są słoiki po miodzie firmy Bartek, o ile w ogóle weki są dobrym pomysłem- zasadniczo tylko wyglądają.
Mam podobne doświadczenia. Posiadając dwa słoiki z ikei, prawie ich nie używam. W tychże problem wilgotności rozwiązuję tak, że co jakiś czas sprawdzam jak tytoń się ma i w razie potrzeby wkładam do słoja kawałek wilgotnej gąbki. Natomiast słoiki rolnik trzymają wilgotność, bez żadnych dodatkowych zabiegów.

Pozdrawiam.
Zatem współczuję Kolegom tej IKEI...Ja mam 10 słoików tej firmy od niemal 4 lat...i żadnych problemów...
Awatar użytkownika
KrzysT
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: KrzysT »

Jest szansa, że mówicie o różnych słoikach - IKEA ma ich w ofercie całkiem sporo: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/categ ... geNumber=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Model "wekowy" też jest i z mojego doświadczenia wynika, że jest szczelny - chociaż ja go używam raczej do topienia fajek w spirytusie.
A słoiki nawet identyczne wykazują różną szczelność - takich po kawie "Prima", polecanych niegdyś na APF mam kilka... dziesiąt i kilka sztuk jest wyraźnie mniej szczelnych (jakkolwiek z większości jestem zadowolony).
Mam też słoje kupowane w sklepach 1001 drobiazgów i tam szczelność mocno zależy od modelu.
Contrarwise, (...), if it was so, it might be; and if it were so, it would be but as it isn't, it ain't. That's logic.
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Ja mam dwa takie słoiki.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

vlasij pisze:Ja mam dwa takie słoiki.

Pozdrawiam.
Dokładnie takie same są i moje.Miałem widocznie szczęście , bo szczelne są , jak diabli...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”