Tytoń z dużą zawartością LA - jaki ?

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
marcin35715
Pykacz
Pykacz

Tytoń z dużą zawartością LA - jaki ?

Post autor: marcin35715 » 23 listopada 2011, 11:19 - śr

Jaki tytoń o dużej zawartości LATAKII polecacie......pierwszy z LA był SGNF.....i się w nim rozsmakowałem, ale chciałbym tej LA więcej :)

Z góry dziękuję za wskazówki.

Pozdrawiam
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Re: Tytoń z dużą zawartością LA - jaki ?

Post autor: yopas » 23 listopada 2011, 11:34 - śr

Z dostępnych w kraju najwięcej LA jest, zdaje się, w SG Commonwealth (50%). Mnie, po jednym paleniu, ten tytoń wydał się jakby mocno wysuszający (cokolwiek to znaczy ;)). Dużo milej wspominam Balkan Flake, w którym LA jest tylko 30%(za Synjeco)., nie dominuje i ładnie, w mojej opinii, komponuje się z bazową Va.
[...]
Awatar użytkownika
marcin35715
Pykacz
Pykacz

Post autor: marcin35715 » 23 listopada 2011, 12:07 - śr

Dziękuję za odpowiedź.
Sprawdzimy te 50%......będę miał porównanie, jakby z dolnego i górnego zakresu zawartości LA :)
"wysuszający " - czyli wskazana kawka do pykania :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KrzysT
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: KrzysT » 23 listopada 2011, 14:14 - śr

Gdyby blendowanie było tak proste, że cała zabawa sprowadza się do sypnięcia 10 czy 20% więcej latakii, to życie byłoby proste.
Ale tak wcale nie jest.
Tytonie ze stacji SG, które zawierają dużo La, czyli Commonwealth Mixture i Balkan Flake są tytoniami o prostym (pozornie ;)) składzie, czyli Va+La. Z tym, że są tak skomponowane, żeby oba składniki ładnie się zbalansowały. Czyli wcale nie musi być tak, że będą tłukły wyłącznie latakią po kubkach smakowych.
To raz.
Dwa, że te 15% La w SGNF to wcale nie jest mało. Są tytonie, które zawierają tej latakii mniej, a mimo wszystko cały czas ją czuć, bo blender ją sprytnie wyeksponował. Dobra wiadomość jest zatem taka, że nie musisz szukać tylko tytoni, które w składzie mają dużą ilość latakii, żeby się nią nacieszyć. Mało tego, wzbogacona dodatkami bywa nawet ciekawsza w odbiorze ;)

Ponieważ z pobieżnej lektury Twoich postów wnioskuję, że wolisz tytonie raczej mocniejsze niż słabsze i o raczej pełniejszym smaku niż delikatne, polecam spróbowanie (poza wyżej wymienionymi) Bill Bailey's Balkan Blend od Dan Tobacco (dostępne w kraju), a z trudniej uchwytnych (choć czasem bywającym na Allegro) - Dunhilla My Mixture 965, ewentualnie Nightcapa.
Pierwszy poza latakią zawiera orientale, perique i kentucky (czyli skład "na bogato"), drugi ma - poza orientalami i la - dodatek cavendisha; trzeci dodatkowo Pq i - o ile dobrze pamiętam - dodatek havany.

Z latakiowych rzeczy od SG pozostają ci do spróbowania dwa typowe angliki, czyli Squadron Leader (mocniej, ciemniej) i Skiff Mixture (jaśniej, delikatniej)*, ale trzeba wyraźnie powiedzieć, że latakie od SG mają pewną wspólną nutę (tak jak i latakie od Dunhilla), dlatego warto spróbować mieszanek innego producenta, żeby nie popaść w popularną postawę "próbowałem latakii, nie smakuje/smakuje mi" w oparciu o jednego producenta. Sam znam takich, co latakie palą ze smakiem, ale nie te od SG. I bądź tu mądry.

Oczywiście można też próbować wynalazków amerykańskich ze stajni np. MCellanda czy GLP, ale te są zdecydowanie trudniejsze do dostania w Polsce. Gdybyś zamawiał np. z Synjeco, to warto się również zainteresować Balkan Mixture od GH (mocno, konkretnie latakiowa mieszanka), a z ich "own blends" - Elephant Dungiem (odpowiednik Commonwealtha, czyli 50/50 Va/La) i Night Catem. Oraz oczywiście mieszankami Schürcha (musiałem to napisać, bo inaczej Tomek Zet urwałby mi głowę razem z płucami, a tego mógłbym nie przeżyć :().

* określenia kolorystyczne dotyczą smaku, a nie wyglądu tytoniu. Wiem, synestezja (teraz niektórzy sprawdzają słownik :>) i tak dalej. Tak czuję i nic nie poradzę.
Ostatnio zmieniony 23 listopada 2011, 14:47 - śr przez KrzysT, łącznie zmieniany 1 raz.
Contrarwise, (...), if it was so, it might be; and if it were so, it would be but as it isn't, it ain't. That's logic.
Awatar użytkownika
marcin35715
Pykacz
Pykacz

Post autor: marcin35715 » 23 listopada 2011, 14:34 - śr

Tak, wolę mocniejsze...choć czasami pokopcę delikatny aromacik.
Dziękuje za wskazówki, nie zamierzam ograniczaś sie do jednego tytoniu....jak życie pozwoli to spróbuję każdego przez Ciebie wymienionego.

Pięknie dziękuję za wskazówki

Pozdrawiam
bogart
Początkujący
Początkujący

Post autor: bogart » 09 lutego 2012, 09:12 - czw

A ja mam pytanie poczatkujacego o Latakie, pisze tu, zeby nie mnozyc watkow.
Czy komus oprocz mnie Latakia smakuje jak mydlo? :) Palilem kilka tytoni z LA, wcale nie kiepskich, wrecz przeciwnie, i kazda ma taki mydlany posmak, a w niektorych tytoniach jest to wrecz dominujacy smak. No i czy z czasem odczucia zwiazane z tym tytoniem zmieniaja sie- nie wiem, moze odbior Latakii sie zmienia wraz z iloscia wypalonych fajek?
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 09 lutego 2012, 10:26 - czw

A jakie to były tytonie? Bo jeśli były to tak zwane angielskie mieszanki, czy mydlanki to nic dziwnego.
To są takie tytonie które albo się lubi albo nie i już...
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
KrzysT
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: KrzysT » 09 lutego 2012, 10:33 - czw

Bogart - każda, to nie, ale niektóre amerykańskie latakie faktycznie mają jakiś taki dziwny posmaczek. Dla mnie taką jakąś sztuczną LA był Frog Morton, którego po zapaleniu raz wsypałem do słoja i... leży tam od roku (a może i dłużej?), a ja jakoś nie mam chęci wracać.
Contrarwise, (...), if it was so, it might be; and if it were so, it would be but as it isn't, it ain't. That's logic.
bogart
Początkujący
Początkujący

Post autor: bogart » 09 lutego 2012, 10:35 - czw

To byly Balkan Sasieni, McClelland Legends, Frog Morton, Blue Mountains oraz cos z SG, ale zostalem tym poczestowany raz i nie pamietam nazwy.
Awatar użytkownika
KrzysT
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: KrzysT » 09 lutego 2012, 11:46 - czw

Da liegt der Hund begraben.
Duńska latakia i amerykańskie ;) Przy amerykańskich to nie musiała być latakia, równie dobrze mógł to być posmaczek przygotowanych po ichniemu Va.
Spróbuj dunhillowskich, GH albo więcej tego od SG - choć nie wiem, który z nich mógł taki mieć, jeśli próbowałeś.
Ale może być i tak, że to jest Twoja chemia organizmu i odbiór i już. Przecież nie ma obowiązku lubienia latakii ;)
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: vlasij » 10 lutego 2012, 09:02 - pt

Może spróbuj Squadron Leader od SG, duża baza oparta na Va i trochę La.
Pozdrawiam serdecznie!
Początkujący

Post autor: mvagner » 27 maja 2012, 22:09 - ndz

Serdecznie witam wszystkich forumowiczów,
jako że to mój pierwszy post wpada się przedstawić. Choć, z tego co się zorientowałem, zabrzmi to jak herezja, to od kilkunastu lat jestem bardzo zadowolonym z siebie "niedzielnym" palaczem aromatów w gruszkach ;)
No, ale czas poszerzyć horyzonty, więc zamierzam sprawdzić na własnej skórze cóż to ta LA. I w związku z tym mam właśnie pytanie, bo chciałbym, by to była tylko moja własna skóra, a tak się składa, że palić mogę tylko w pracy i w outdoorze (w domu małe dziecko no i żona o tolerancji tytoniowej poniżej średniej).
Pytanie moje brzmi, czy latakia "czepia się" firanek, mebli, papieru etc., czy da się po niej wywietrzyć? Pytanie może dziwne, ale skoro czytam, że po zapaleniu jej w fajce ta ostatnia już się do innych tytoni nie nadaje, to zastanawia mnie, czy te właściwości pochodzą z dymu, czy np. samego podgrzanego tytoniu. Zamierzam nabyć małą puszeczkę Squadron leader na początek, z tego co tu czytałem, to nienajgorszy chyba wybór (choć uzasadniony względami głównie ekonomicznymi :? ).
maciej stryjecki
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: maciej stryjecki » 27 maja 2012, 23:25 - ndz

Z największą - ten:

http://www.fajkowo.pl/pl/p/Tyton-fajkow ... a-50g/3780" onclick="window.open(this.href);return false;

100% :)
Jeszcze sie nie odważyłem nabić tym fajki saute, ale zapach z puszki - cudowny. Jak ognisko w lecie (ja za mlodych lat spędziłem chyba kilkaset wieczorów przy ognisku), w tle jakaś śliwka, aromat mocnego, super-intensywnego wędzenia. Dla mnie - cudo.
Jeżeli do solowego palenia nie nie nada, zawsze mozna nim przyprawić nieudany zakup. Zreszta chyba Stanislaw PL służy do mieszania.

Przepraszam, ze to, ze nie ma w sklepie :lol: Wziąłem, ile było.
Mysle jednak, że sie wkrótce pojawi.
http://www.hfm.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
zebra
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: zebra » 31 maja 2012, 00:07 - czw

Ze swej strony polecam w Polsce: Gawith-Hoggarth-Balkan Mikture, lub zagranicą Synjeco a stamtąd blenderzy Schürch lub Glpease bardzo dobre złożone smakowo mieszanki.
niedzwiecki
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: niedzwiecki » 28 czerwca 2014, 09:27 - sob

bogart pisze:To byly Balkan Sasieni, McClelland Legends, Frog Morton, Blue Mountains oraz cos z SG, ale zostalem tym poczestowany raz i nie pamietam nazwy.
Wystawiłem trochę tych Sasieni
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”