Trzymanie tytoniu w orginalnej puszce.. Tak czy nie???

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

SZCZooR
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Trzymanie tytoniu w orginalnej puszce.. Tak czy nie???

Post autor: SZCZooR »

Szanowni Koledzy
Zawzięcie czytajac forum znalazlem wiele opisów sloiczków w ktorych przechowujecie tytonie.
Moje watpliwosci dotycza jednak innej sprawy o ktorej nic znaleźć nie moge.
Mianowicie chodzi o przepiekne puszki w ktore pakuje tyton producent.
Czy mozna w nich przechowywac tyton na dluzsza metę? Pracuję obecnie nad własnej produkcji humidorami (takimi małymi na jeden tyton) z higrometrami i nawilzaczami ale poki co nie mam pomyslu z czego zaczerpnac pudlo(skrznke/obudowe). Chodzi mi glownie o watpliwosc czy surowa sklejka sie na to nada.
Ale.. Wracajac do tematu. Zakladajac ze metalowa puszka producenta jest ok to..
-Czy wyjac z niej papier wyscielajacy i trzymac w golym metalu czy tez papier zostawic(peterson sweet kilnarey)
-podobna watpliwosc jesli chodzi o xmas '11 tylko ze tam jest torebeczka foliowa

Jesli bylo przepraszam i prosze o linka bo nie znalazlem. A kolege wladnego w tej dziedzinie prosze o wyp..ierniczenie.
Jesli nie bylo prosze o wypowiedzi.
Ewentualnie jesli w zlym miejscu rowniez prosze o przeniesienie.

Pozdrawiam
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: Trzymanie tytoniu w orginalnej puszce.. Tak czy nie???

Post autor: JSG »

To jest przerost formy nad treścią, czy może inaczej strzelanie do muchy z armaty.
Jak chcesz robić mały hurmidor- choć moim zdaniem to bzdura- cedrowe pudełka po kró†kich cygarach.

A co do tematu, to jestem prawie pewien, że po wpisaniu szczelność puszki w wyszukiwarkę, znajdziesz dziesiątki stosownych wątków.

Papier oczywiście zostawiać. Nawilżać o tej porze roku, poprzez wystawienie za okno na noc. Można też nawilżać kawałkiem wypalonej gliny, moczonej klika dni. Tak też moźe działać twój, absurdalnie zbędny hurmidor.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
KrzysT
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: KrzysT »

http://www.fajczarze.pl/forum/viewtopic ... FAQ#p61805" onclick="window.open(this.href);return false;
Contrarwise, (...), if it was so, it might be; and if it were so, it would be but as it isn't, it ain't. That's logic.
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: yopas »

SZCZooR pisze:Jesli bylo przepraszam i prosze o linka bo nie znalazlem.
Z pewnością było. Ale mi też się szukać nie chce.
Podstawową wadą puszek jest to, że są metalowe.
A dodatkowo, niektóre z nich, po otworzeniu zyskują na bezszczelności.
UkłonY,
[...]
Awatar użytkownika
freemason
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: freemason »

W okresie wiosna-jesień tytoń trzymam w puszkach i nie mam problemu z wysychaniem. Choć to na pewno zależy od tego jak szybko spala się zawartośc puszki.
Zimą, jak powietrze robi się suche - ładuję zbyt suchy tytoń do plastikowego pojemnika z Auchan, takiego niby hermetycznego. Na wierzchu stawiam korek po napoju wypełniony wodą i zamykam. Po paru dniach wyjmuję. Tytoń jest wilgotny i wymaga podsuszania. Często jednak nawet zimą, jak tytoń jest pyszny, to wypalam, zanim zdąży się zechnąć:)
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar »

Tytoń należy przechowywać w warunkach zapewniających kontynuowanie się procesu dojrzewania, umożliwienia dalszego działania bakterii i enzymów. Bowiem tak, jak wino, tytoń leżakując dojrzewa/"pracuje". Odczuwamy to porównując tytoń - np. jakąś Va paloną prosto z puszki z tym samym blendem któremu pozwoliliśmy dojrzewać przez powiedzmy dwa lata. I tak na pytanie Autora wątku odpowiedział bym: to zależy; jeśli mam domniemanie graniczące z pewnością iż opakowanie/puszeczka fabryczna zapewni memu tytoniowi dobre warunki do dojrzewania, to bym go w takiej puszeczce pozostawił. Aliści biorąc pod uwagę znane fakty rdzewienia niektórych puszeczek od środka czy zdarzające się nieszczelności fabrycznego zamknięcia, bezpieczną metodą jest przełożenie zawartości do szklanego, szczelnie zamykanego słoika.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
SZCZooR
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

KrzysT - Przeglądałem wątek w pierwszej kolejności i niestety nie znalazłem odpowiedzi(chyba ze przeglądałem nie dosyć dokładnie :roll: )

JSG - Bądź tak uprzejmy i rozwiń dlaczego uważasz humidor własnej roboty za "absurdalnie zbędny". W sklepach jest dużo wielkich humidorów cygarowych natomiast takich zeby trzymać w nich tytoń fajkowy i nie zastanawiać sie nad wilgotnością jeszcze nie widziałem.
Natomiast po wpisaniu w wyszukiwarke "szczelność puszki" wyskakuje piekny i miły aczkolwiek niewiele pomagający komunikat "Wyszukiwarka nic nie znalazła."

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KrzysT
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: KrzysT »

SZCZooR pisze: KrzysT - Przeglądałem wątek w pierwszej kolejności i niestety nie znalazłem odpowiedzi(chyba ze przeglądałem nie dosyć dokładnie :roll: )
Ctrl+F
"Przechowywanie i wilgotność tytoniu."

I wszystko co poniżej...

Poza tym temat jest tak bazowy, że informacje znajdziesz na każdej jednej liście dyskusyjnej - ASP, DAFT, czy naszym rodzimym APF. O stronach i serwisach poświęconym fajce nie wspominając.
Contrarwise, (...), if it was so, it might be; and if it were so, it would be but as it isn't, it ain't. That's logic.
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG »

SZCZooR pisze:[...]

JSG - Bądź tak uprzejmy i rozwiń dlaczego uważasz humidor własnej roboty za "absurdalnie zbędny". W sklepach jest dużo wielkich humidorów cygarowych natomiast takich zeby trzymać w nich tytoń fajkowy i nie zastanawiać sie nad wilgotnością jeszcze nie widziałem.
Natomiast po wpisaniu w wyszukiwarke "szczelność puszki" wyskakuje piekny i miły aczkolwiek niewiele pomagający komunikat "Wyszukiwarka nic nie znalazła."

Pozdrawiam
Tytoń fajkowy to nie cygara.
Jak wyżej wspomniał JAR, jeśli masz duży zapas tytoniu i jego część chcesz poddawać dalszej fermentacji, nie otwierasz puszki, lub przekładasz tytoń do szczelnego słoika. Szczypta użytkowa nie będzie dalej fermentować, a jej wilgotność nie musi być w punkt, tak czy inaczej tytoń jeśli jest za wilgotny podsuszamy. Trafienie w punkt hurmidorem jest dość abstrakcyjne.
Spora ilość tytoniu podręcznego sama utrzyma znośną wilgotność, a zmioty z dna puszki, wypala się na bierząco, lub dosypuje do kolejnej.

Wiem że można kupić za granicą nawilżacze chemiczne, są one wygodne, dla osób które palą mało, albo mają wiele otwartych puszek.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
SZCZooR
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

aha.. W tym wypadku Proba zrobienia humidora rzeczywiscie jest pozbawiona sensu. Szkoda bo mialem pomysl na zdobienie ciekawe. Ale to nic. Bedzie cos innego.
Awatar użytkownika
FizylierXW
Początkujący
Początkujący

Re: Rattray's Old Gowrie

Post autor: FizylierXW »

Zastanawiam się między zakupem FVF a OG nie wiem który wybrać jako pierwszą Va:) Co do przechowywania tytoniu- na razie fajkę mam jedną ale w najbliższym czasie chcę ich mieć 4, i chciałbym mieć możliwość zpalenia przynajmniej ze 3 różnych tytoni. Czy ewentualne zapasy warto przerzucać do słoików czy niech siedzą w szafce w zamknięciu?Czy nawilżacze stosować do środka puszki czy może lepiej lepiej trochę odkręcić puszki a nawilżacze wrzucić do pudełka /skrzyni w której one stoją?
"Potomność powinna sądzić ludzi i rządy tylko w świetle ich czasów i okoliczności, w jakich przyszło im działać" Napoleon Bonaparte
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Re: Rattray's Old Gowrie

Post autor: yopas »

http://www.fajczarze.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=4437" onclick="window.open(this.href);return false;
[...]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”