Ważne pytania początkującego fajczarza. Spory problem z pale

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

jakubek120
Początkujący
Początkujący

Ważne pytania początkującego fajczarza. Spory problem z pale

Post autor: jakubek120 »

Witam. Jestem początkujący i to bardzo. Otóż nie wiem z czego wynika problem, ale po kilku paleniach nie jestem w stanie dobrze skręcić‡ fajki (jest jakiś› opór) i nie idzie jej dobrze złożyć‡. Nie wiem z czego to wynika. Kupiłem kilka fajek od Bróga. Okoł‚o 20 zł‚ za sztukę™. Może to niewiele, ale cóż, na razie wię™cej nie mam. Mam też tytonie: amphora, golden ambrosia, free time. Niestety nie wiem w czym problem, ale wszystkie smakują… tak samo. W dodatku niektóre przy paleniu wylatują… mi z komina fajki i unoszą… się™ jako pył‚. Staram się™ robić‡ wszystko z zaleceniami, które znalazłem na Waszej stronie. W dodatku zawsze kiedy przechodzę™ obok osoby, która pali fajkę™, czuję™ sł‚odki, smaczny zapach, a ja, nieważne jaki tytoń wybiorę, zostawiam po sobie tylko smród dymu z ogniska. Serdecznie proszę o pomoc i o nie ś›mianie się™ z tego co piszę. Po prostu zaczynam...
Grzechu
Początkujący
Początkujący

Re: Ważne pytania początkującego fajczarza. Spory problem z

Post autor: Grzechu »

Witaj.
Też jestem świeży fajczarz (w stosunku do mojej osoby to jeszcze zbyt duże słowo :D ).
Myślę, że potrzeba cierpliwości. Należy najpierw dobrze opalić fajkę aby móc w niej palić już sam tytoń a nie tytoń z drzewem z którego fajka jest wykonana.
Ja na obecną chwilę dorobiłem się trzech fajek (Kulpiński 148, B&B 31 i 38) i mam trzy tytonie Timm No Name, Stanwell Vanilia oraz Mac Baren Vanilia Cream, którymi opalam fajeczki. Kulpińskiego z wrzośca timmem, B&B31 Mac Barenem a B&B38 Stanwellem.
Również do tej pory tak na prawdę nie poczułem jeszcze smaku któregoś z tych tytoni. Raz wydawało mi się, że poczułem słodkość Timma ale to chyba nie było jeszcze to..
Wydaje mi sie, iz powinniśmy uzbroić się w cierpliwość a smaki z czasem przyjdą :D
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij »

jakubek120 pisze:Witam. Jestem początkujący i to bardzo. Otóż nie wiem z czego wynika problem, ale po kilku paleniach nie jestem w stanie dobrze skręcić‡ fajki (jest jakiś› opór) i nie idzie jej dobrze złożyć‡. Nie wiem z czego to wynika. Kupiłem kilka fajek od Bróga. Okoł‚o 20 zł‚ za sztukę™. Może to niewiele, ale cóż, na razie wię™cej nie mam. Mam też tytonie: amphora, golden ambrosia, free time. Niestety nie wiem w czym problem, ale wszystkie smakują… tak samo. W dodatku niektóre przy paleniu wylatują… mi z komina fajki i unoszą… się™ jako pył‚. Staram się™ robić‡ wszystko z zaleceniami, które znalazłem na Waszej stronie. W dodatku zawsze kiedy przechodzę™ obok osoby, która pali fajkę™, czuję™ sł‚odki, smaczny zapach, a ja, nieważne jaki tytoń wybiorę, zostawiam po sobie tylko smród dymu z ogniska. Serdecznie proszę o pomoc i o nie ś›mianie się™ z tego co piszę. Po prostu zaczynam...
1. Aby fajka smakowała ale i palony w niej tytoń pachniał musisz fajkę najpierw opalić (musi się w kominie wytworzyć warstwa nagaru). Do tego czasu i tytoń będzie źle smakował, i niestety, bardziej będzie czuć nadpalone drewno (szczególnie jesli to grusza) niż aromat tytoniu ale i wydzielanego kondensatu będzie sporo.
2. Właśnie ten kondensat (wilgoć) + ciepło powoduje roszerzanie się drewna i w konsekwencji zmniejszenie się otworu na czop ustnika. Najprostszą metodą aby to naprawić jest lekkie przeszlifowanie czopu ustnika papierkiem ściernym 600. Jeśli opór jest mały wystarczy grafit np z ołówka.
3. Co do wylatywania tytoniu z komina: albo jest to już popiół (tu nie ma się co przejmować, wręcz odwrotnie), albo musisz bardziej ubić i wyrównać górną warstwę palonego tytoniu.

Staraj się nie rozgrzewać za mocno główki. Dopiero suchy i chłodny dym będzie smakować gdy fajka będzie już prawidłowo opalona, czego życzę.
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
lkulos
Pykacz
Pykacz

Post autor: lkulos »

Dodam do przedmówcy, że może być również kwestia palonego tytoniu. Pamiętaj proszę o naczelnej zasadzie "lepiej mniej dobrego niż dużo złego"

Przyznam się bez bicia, że moja przygoda z tytoniem rozpoczęła się od cygara teraz tylko fajka. Ale wracając sedna ja dopiero po kilku ładnych paleniach i nauczenia się spokojnego pykania odkryłem różna smaki tytoniu . Więc kolejna ważna zasada trzeba Palić i palić i smakować tytoń a najważniejsze: to nie są papierosy nie można się spieszyć aby dać sobie kopa nikotynowego
pozdrawiam

Lkulos
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike »

jakubek120 pisze:... W dodatku niektóre przy paleniu wylatują… mi z komina fajki i unoszą… się™ jako pył‚....
zapytam: uzywasz koleczka przy paleniu?
pozdrawiam.
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
jakubek120
Początkujący
Początkujący

Nie, niestety kołeczka nie mam, ale ubijam tytoń tym ubijakiem z niezbędnika. Mam też pytanie (może dość dziwne), ale którą stroną mam zakładać w fajce filtr? Tymi dziurkami w moją stronę?
jony
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: jony »

To zależy jakie masz filtry
pozdrawiam - jony
jakubek120
Początkujący
Początkujący

J.B.R. Adventure
Awatar użytkownika
freemason
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: freemason »

Plastikiem w stronę ustnika, bo może ci się nadtopić.

Powodzenia :pipeman:
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike »

jesli ktoras ze stron jest zakonczona tworzywem sztucznym to ta strona w kierunku ust. jesli zle zalozysz filtr to po chwili palenia bedziesz to wiedzial:-)
pozdrawiam.
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
jakubek120
Początkujący
Początkujący

Czyli dziurkami od siebie. Dzięki. Mam też kolejne, może dość dziwne pytanie, ale czasem przy wciąganiu dym nie leci mi w ogóle do ust, czyli w sumie nie mogę się zaciągnąć. Czy przy paleniu fajki mam też co jakiś czas "dmuchać", czy zawsze tylko "ciągnąć"?
Awatar użytkownika
sdp
Pykacz
Pykacz

Post autor: sdp »

Może za mocno ubijasz i Ci po prostu gaśnie. Nabijając spróbuj tylko delikatnie przyciskać tytoń. Dobić zawsze możesz kołeczkiem czy niezbędnikiem podczas palenia.
Ja nigdy nie dmucham w fajkę.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij »

jakubek120 pisze:Czyli dziurkami od siebie. Dzięki. Mam też kolejne, może dość dziwne pytanie, ale czasem przy wciąganiu dym nie leci mi w ogóle do ust, czyli w sumie nie mogę się zaciągnąć. Czy przy paleniu fajki mam też co jakiś czas "dmuchać", czy zawsze tylko "ciągnąć"?
1. Pewnie masz wówczas zbyt mały żar aby "poczuć" dym.
2. Technikę lekkiego dmuchnięcia w fajkę często stosują fajczarze po uprzednim mocniejszym wciągnięciu dymu z przykrytym palcami kominem, aby rozpalić przygasający żar. Do tego jednak trzeba mieć jako takie doświadczenie aby "wyczuć" ten moment.
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
tatar.tatar
Fajczarz
Fajczarz

Re: Odp: Ważne pytania początkującego fajczarza. Spory probl

Post autor: tatar.tatar »

No i fajką (a dokładnie dymem z fajki) lepiej się nie zaciągać.

Wysyłane z mojego HTC Vision za pomocą Tapatalk 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”