Przywitanie, prośba o poradę dot. tytoniu

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
mak
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Przywitanie, prośba o poradę dot. tytoniu

Post autor: mak » 12 marca 2013, 01:47 - wt

Czołem! Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum, może kilka słów o sobie: Michał, za kilka małych lat 40-stka na karku, mieszkam w niewielkiej wsi niedaleko Piaseczna/Warszawy. Z tradycyjnymi fajkami doświadczenie zerowe (papierosów nie paliłem nigdy). Okazjonalnie popalam fajkę wodną. Jednak taka fajka to nie nasza kultura, poza tym wielkie to, delikatne, stacjonarne i przez to kłopotliwe. Od jakiegoś czasu myślałem o przerzuceniu się na klasyczne fajki. W końcu dojrzałem i niedługo mam zamiar zamówić pierwszą fajkę, tytoń i niezbędne drobiazgi. Będę palił nie częściej niż w weekendy (raz dziennie) i zdecydowanie mam zamiar mieć z tego przyjemność, relaks i frajdę :).

Z innych hobby pasjonują mnie fotografia i akwarystyka morska. Do niedawna motocykl, ale obecnie w stanie spoczynku.

Jestem po lekturze podstawowych wątków tego forum, ale ogrom wiedzy nieco mnie przytłacza. Dlatego chciałbym Kolegów prosić o opinię o planowanym zestawie, a przede wszystkim o poradę dot. zakupu tytoniu. Zestaw poniżej, ale co do tytoniu nie mogę się sam połapać. W fajce wodnej paliłem tytoń Nakhla Cherry i bardzo mi smakował (inne owocowe też, ale mniej). Dlatego myślę, że chciałbym zacząć od tytoni aromatyzowanych, łatwych w obsłudze i nie mocnych nikotynowo. Nie będę palił dużo, więc tytonie nie muszą być tanie. Co polecacie?

Poza tytoniem mam na liście zakupowej następujące artykuły:

http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-Worobiec-146/4952" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Filtry-Stanw ... 40-szt/468" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Popielnica-f ... miczna/463" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Wyciory-Pete ... 0-szt/2573" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Wyciory-Pete ... 50-szt/996" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Zapalki-fajk ... 5-szt/3130" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Ubijak-fajko ... -2314/4521" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Ubijacz-wrzoscowy-Brog/3407" onclick="window.open(this.href);return false;

Gorąca prośba o weryfikację.

Serdecznie pozdrawiam,
Michał.
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Re: Przywitanie, prośba o poradę dot. tytoniu

Post autor: golf czarny » 12 marca 2013, 09:13 - wt

Witam Kolegę,

Przepraszam,że nieco bezceremonialnie ale
W końcu dojrzałem i niedługo mam zamiar zamówić pierwszą fajkę, tytoń i niezbędne drobiazgi. Będę palił nie częściej niż w weekendy (raz dziennie) i zdecydowanie mam zamiar mieć z tego przyjemność, relaks i frajdę .
.

1)
mam zamiar zamówić pierwszą fajkę,
i dalej...
Będę palił nie częściej niż w weekendy (raz dziennie)
No to Kolega rozumiem chce palic trzy dni pod rząd. Należy zamówić zatem TRZY fajki.

zdecydowanie mam zamiar mieć z tego przyjemność, relaks
relaks w pierwszym półroczu wykluczmy od razu. Została nam przyjemność . Fajka , którą Kolega wybrał , z moich doświadczeń, nie da Koledze przyjemności palenia przez dobrych 20 do 30 paleń . Albo bardziej ostrożnie:...jest prawdopodobne ,że nie da... .A zatem można się spodziewać ,że Kolega bedzie zadowolony w okolicach Sylwestra.

Proponuję kupić 3 corn coby Missouri Meerschaum Washigton DC a Worobca sobie sprawić na rocznicę pierwszego wpisu na FMS.

2.
mam zamiar zamówić ... tytoń.... Dlatego myślę, że chciałbym zacząć od tytoni aromatyzowanych, łatwych w obsłudze i nie mocnych nikotynowo
Tylko jeden przychodzi mi na myśl : Samuel Gawith "Fire Dance". Będzie go trzeba odrobinę przygotować ale powinien Kolega dać radę.

3.
mam zamiar zamówić ...i niezbędne drobiazgi.
Oprócz wyciorów wszystkie drobiazgi są zbędne.Samodzielne wykonanie kołka z uprzednio wytoczonego trzonka drewniannej łyżki lub tłuczka da wiele satysfakcji.

Jeszcze raz przepraszam za takie konfrontowanie wypowiedzi. Mam jednak coraz bardziej ugruntowany pogląd ,że osoby zaczynające palić fajkę kierują się potrzebą kolejnego gadżetu . Może i ja taki byłem. Stąd mam podstawę uważać to za błąd. Gdyby Kolega potrzebował wyjaśnień proszę pytać.
Awatar użytkownika
mak
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: mak » 12 marca 2013, 11:53 - wt

Dzięki za odpowiedź :).

Od razu przyznaję, że fajki podobają mi się także jako przedmioty (gadżety jeśli ktoś woli). Stąd, być może zbyt szybka, chęć kupienia od razu takiej fajki, która mi się podoba także wizualnie.

Zastanawiałem się nad tańszymi fajkami właśnie z kukurydzy albo gruszy, jednak po lekturze forumowego FAQ:

(...) Na początek kup średniej wielkości fajkę – tańszą, wykonaną z drewna gruszy lub droższą – wrzoścową. Możesz wybrać fajkę z miejscem na filtr 9mm, lub z filtrem duraluminiowym, zwanym skraplaczem. (...)

zdecydowałem, że jednak zainwestuję w fajkę wrzoścową. Próbowałem wybrać taką z możliwie szerokim kominem i grubymi jego ściankami, w cenie do ok. 150 zł - spodobał mi się Worobiec 146. Z posta Kolegi wnioskuję, że to jednak zbyt wysokie progi dla początkującego. Może faktycznie kupić fajkę kukurydzianą (albo wręcz glinianą?), nauczyć się palić i dopiero potem zainwestować nieco więcej we wrzoścową? Trochę się boję, że nie będę potrafił jej dobrze opalić na początku. Dylemat pewnie niejednego początkującego ;).

Przeczytałem opis tytoniu Firedance i brzmi bardzo zachęcająco :). Jakieś inne sugestie? Chciałbym zamówić dwa, trzy tytonie na próbę.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź! Niecierpliwie czekam na więcej i/lub inne opinie :).
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 12 marca 2013, 13:58 - wt

To znowu ja. :D

"Nauczyć się palić" to znowu kwestia jak kto rozumie takie stwierdzenie.

Subiektywnie z własnego doświadczenia to cała taka "nauka" polega na wyrobieniu pewnych odruchów. Niemalże czysto behawioralnie. W pewnym momencie uzyskujemy pożądany rezultat czynności w postaci dobrego smaku , a gdzieś tam pamięć i delikatnie tylko intelekt podpowiadają jak do tego doszło. Dlatego fajka nie może tego utrudniać. Osobiście fajki nie lubię opalać,a już uczyć się palić i opalać jednocześnie to się robi straszne zamieszanie. Corn coba opalać nie trzeba, a posmak patyka utrzymywać się będzie przez najwyżej pięć paleń i to pod koniec. odpada prawie problem nagrzewającego sie dna i mokrego dna. Kolega nie pali papierosów i nie ma głodu nikotyny, dlatego niewielka pojemnośc dokuczać nie bedzie a i sesja z fajka nie stanie się przewlekła.

Poza tym... z ogólnej teorii gadżetu wynika ,że antygadżet jest nadgadżetem. Corn cob jest zatem tylko przekornie niestylowy.

Gliniankę można zakupic przy okazji. Fajkę glinianą pali się nieporęcznie.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 12 marca 2013, 16:38 - wt

mak pisze:Jeszcze raz dzięki za odpowiedź! Niecierpliwie czekam na więcej i/lub inne opinie :).
Jesli jesteś zdecydowany zaczynać od fajki wrzoścowej to bardzo dobrze, bo dlatego tego drewna od setek lat używa się do produkcji fajek, że się do tego nadaje. Żadne "kręcenie nosem" zwolenników corn cobów tego nie zmieni. Pamiętać jednak trzeba, że zanim ją dobrze opalisz nie będzie dawała od razu tyle satysfakcji ile później będzie w stanie. Grubościenny Worobiec (najlepiej z dłuższym przewodem dymowym) będzie bardzo dobry na początek. Ja 15 lat temu też od takiego zaczynałem. Zresztą całe rzesze fajczarzy zaczynały od wrzośca i jakoś dały radę...
Fire Dance to nie jest klasyczny aromat, choć mnie osobiście smakuje i łatwo się pali. Jeśli wcześniej byłeś zwolennikien różnych owocowych tytoni dedykowanych fajce wodnej, na pewno będą Ci smakować "ciężkie" aromaty typu duńskiego. Proponuję np: Savinelli Aroma, Timm No Name, Planta Black Vanilla, Samuell Gawith Black Cherry (wiśniowy). Choć tego typu mieszanki mogą być początkowo trudne w paleniu.
Nie życzę Ci, aby fajka od razu smakowała i aby paliło się w niej bezproblemowo, bo to niemożliwe. Życzę spokoju i cierpliwości w nauce pykania.
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: bublik » 12 marca 2013, 17:09 - wt

Aromaty nie będą łatwe w paleniu. Nie lepiej delikatna Virginia (albo scented va nawet)? Moim zdaniem może być wrzosiec. Podstawowa zasada, do której się dochodzi z czasem, zwłaszcza po doświadczeniach z shishą, to: podsusz i pal delikatniej. Podsusz i pal delikatniej. Pal delikatniej. (Nagrać i zapętlić).
Odnomu - bublik, drugomu - dyrka ot bublika.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 12 marca 2013, 18:44 - wt

Nie wyobrażam sobie a i nie widzę w tym wątku jakiegokolwiek "kręcenia nosem" ze strony zwolenników corn cobów. Powiem więcej: chyba wszyscy znani mi bliżej amatorzy palenia fajki używali czy używają corn cobów na różne specjalne okazje, co w niczym nie zaburza ich przyjemności, satysfakcji z palenia niekiedy najwyższej klasy wrzośców na temat których dysponują niekiedy znaczną wiedzą.

Wystarczy zajrzeć do Pipedii:
http://pipedia.org/wiki/Materials_and_C ... on#Corncob" onclick="window.open(this.href);return false;
tamże (wytłuszczenie Jacek A. R.) :

…Corncob pipes remain popular today because they are inexpensive and require no "break-in" period like briar pipes. For these two reasons, corncob pipes are often recommended as a "Beginners pipe." But, their enjoyment is by no means limited to beginners. Corncob pipes are equally valued by both learners, and experienced smokers who simply desire a cool, clean smoke. Pipe smokers who wish to sample a wide variety of different tobaccos and blends also might keep a stock of corncobs on hand to permit them to try new flavors without "carryover" from an already-used pipe, or to keep a potentially bad tasting tobacco from adding its flavor to a more expensive or favored pipe.
For great additional information see The Complete Corncob primer and Missouri Meerschaum Corncob Buying Guide courtesy of John Patton…

Oczywiste, iż fajka wrzoścowa z dobrze przygotowanego materiału i dobrze wykonana jest znakomita, natomiast jest w sumie o tyle trudniejsza, że wymaga opalenia etc. W sumie pokusił bym się o porównanie rodem z Westernów: wrzosiec - to Colt czy Winchester w rękach znakomitego strzelca. Ale wymaga taki sprzęt wielkiej biegłości w posługiwaniu się nim. Natomiast corn cob - to shootgun (śrutówka) - znakomicie slużąca w rękach nie aż tak bardzo wprawnego strzelca. który jednak musi "zrobić porządek". Po prostu - nie sposób nie trafić :)

Co do sprawy bodaj nie do końca naświetlonej w naszych kręgach: gruszka vs. corn cob: proszę sobie porównać zawartość cukru w kaczanie kukurydzy i w drewnie (cukru jako materiału sprzyjającego wytwarzanie się nagaru, ale i wpływającego na smak) . Wrzosiec oczywiście nie zawiera cukru ale jego budowa i "skladniki" (w cudzysłowiu) - krzemionka oraz struktury w inny niż corn cob sposób sprzyjają dobremu paleniu.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
mak
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: mak » 12 marca 2013, 19:09 - wt

Zamówienie złożone, opłacone, czekam na dostawę :). Finalnie zdecydowałem się na Worobiec 102, ale zamówiłem też fajkę ceramiczną, żeby jednak wypalić kilka fajek zanim zabiorę się za opalanie Worobca... Z całym szacunkiem dla corn cobów, te fajki po prostu mi się nie podobają, a jak pisałem fajka musi być ładnym przedmiotem (w tym przypadku subiektywnie dla mnie ;)).

Do kompletu w paczce powinienem odebrać tytonie: Gawith Hoggarth Cherry&Vanilla, Gawith Hoggarth Top Black Cherry, S.G. Fire Dance Flake. Mam nadzieję, że jednak dam radę z pierwszym paleniem i potem z opalaniem :).

Dzięki jeszcze raz za wszystkie podpowiedzi. Dam znać jak mi poszło z pierwszą fajeczką :).

Ku pamięci:

Kod: Zaznacz cały

loop:
  do pal_delikatniej
  jmp loop
;)
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 13 marca 2013, 08:36 - śr

Zresztą całe rzesze fajczarzy zaczynały od wrzośca i jakoś dały radę...
Właśnie proponowałem rozwiązanie aby uniknąć "jakoś".
Gwoli porównania pięciolatek też sobie jakoś daję radę w pierwszej klasie.

Ale argument nie wytrzymuje też z innego powodu. Na tych forach być może wielu od wrzośca zaczynało. A pewnie jeszcze liczniej od gruszek.
Ale gdzie indziej np.w USA może być przeogromna rzesza fajczarzy przekonanych ,że corn coby są najlepsze (np przez prosty ekonomiczny rachunek-jakość/cena) a wrzosiec to angielska fanaberia.

Znowu... każdy z nas ma swoje doświadczenia. Ja mam takie ,że fajkę wrzoścową kupiłem . Ładną , poręczna, z prekarbonizatem ...etc, Mc Barena Va nr 1 ( o ileż go szukałem, dopiero w Olsztynie dostałem;)) i przystąpiłem do ceremonii inicjacyjnej... . 2 tygodnie paliłem a potem sam siebie zapytałem "A po co mi to? Jakiś desperat jestem? Muszę?" . Skąd wiedzę czerpałem ,żeby sobie to zrobić ? Z internetu, z tych forów także. Oczywiście , wszystko przez pryzmat własnych "chciejstw" i na własną odpowiedzialność. A potem po roku kupiłem pierwszego corn coba (rozleciał się po 2 tygodniach). Poczytałem , znalazłem MM , znalazłem Rattary,s i zacząłem od nowa . Po wielokroć bardziej komfortowo. Wrzosiec po dwóch miesiącach.

Nie ma uniwersalnej recepty, ale przez własne doświadczenia wiem ,że może być mniej "stylowo" a bardziej wygodnie.
Proszę pamiętać, że ci którym fajka sprawiła zawód nie stanowią "całych rzeszy fajczarzy" stanowiących głos tych forów.
Ostatnio zmieniony 13 marca 2013, 22:20 - śr przez golf czarny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: bublik » 13 marca 2013, 21:47 - śr

mak pisze:Do kompletu w paczce powinienem odebrać tytonie: Gawith Hoggarth Cherry&Vanilla, Gawith Hoggarth Top Black Cherry, S.G. Fire Dance Flake. Mam nadzieję, że jednak dam radę z pierwszym paleniem i potem z opalaniem :).

Dzięki jeszcze raz za wszystkie podpowiedzi. Dam znać jak mi poszło z pierwszą fajeczką :).

Ku pamięci:

Kod: Zaznacz cały

loop:
  do pal_delikatniej
  jmp loop
;)
Tych konkretnych tytoni nie znam, ale biorąc pod uwagę tendencję tej, wspaniałej skądinąd, marki oraz formę flake w Firedancie proponuję do pętli dodać podsuszanie :)
Odnomu - bublik, drugomu - dyrka ot bublika.
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 13 marca 2013, 22:10 - śr

No właśnie ! Byłbym zapomniał. Suszarka do płatków niezbędnie konieczna! ;)
Awatar użytkownika
mak
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: mak » 13 marca 2013, 22:16 - śr

OK, dodam do pętli :).

Na Fajka.net.pl czytałem, że niektórzy podsuszają w mikrofali...
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 14 marca 2013, 09:13 - czw

W moim wykonaniu "suszarka" do płatlów składa się ze słoiczka typu twist, do którego przekładam płatki i oryginalnej puszki w której zostawiam płatka lub 2 płatki roztarte lub nie . Po trzech-pięciu dniach płatki są w sam raz do palenia. Jeśli szybciej trzeba zapalić . Suszę roztarty na grzejniku na kartce albo pokrywce od puszki ,na słońcu i parapecie. Mikrofali nie używam bo nie mam.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 15 marca 2013, 01:52 - pt

golf czarny pisze:Nie ma uniwersalnej recepty, ale przez własne doświadczenia wiem ,że może być mniej "stylowo" a bardziej wygodnie.
Proszę pamiętać, że ci którym fajka sprawiła zawód nie stanowią "całych rzeszy fajczarzy" stanowiących głos tych forów.

Moje doświadczenia zaś wskazują, że zaczynając w kukurydziance wcale nie musi być ani miło ani "wygodnie". Gdy obok tu podpisany zaczynał swą przygodę z fajczarstwem, to popalając jedną ze swoich pierwszych trzech fajek - kukurydziankę właśnie - czy to przez większy otwór dymowy, czy to przez palącą się końcówkę drewnianej rurki, zawsze lądował z zieloną facjatą w ubikacji. Dzięki temu corn coby na długo stały się dla mnie tylko ciekawostką, ot, tanim gadżetem stojącym na półce.
Z wrzoścem i gruszką, choć smakowały nieciekawie, takich problemów nie miałem.
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 15 marca 2013, 08:59 - pt

Chciałem tylko zauważyć,że w corn cobach nie ma , moim zdaniem paradygmatu palenia "do końca". Trzeba to wyraźnie napisać . Sama budowa fajki wskazuje różnice poziomów paleniska (nie jest nim wcale dno kaczana , a właśnie patyk) pomiędzy wlotem kanału dymowego a jego końcem, który winien przylegać do przedniej wewnętrznej ścianki komina. Kiedy odsłoni się wlot kanału lub moment wcześniej wytrząsam fajkę bez zbędnych ceregieli .

Osobiście palę corn coby bez "filtra" Ale pierwsze 10 razy stosowałem tutki dr, Grabow. Przy mocno rozdrobnionym tytoniu, czasem zwijam kawałem karteczki. Otwór jest duży , ale przez to można palić naprawdę nie siłowo. Dym pojawia się w ustach przy najlżejszym pociągnięciach.

Osobiście uważam,że niebagatelną rolę gra aspekt ekonomiczny, zważywszy ,że to dopiero początki i generalnie a) fajka może poważnie ucierpieć, b) hobby może się nie spodobać.

Corn cob - wydatek nie do odzyskania-20-25 zł
Worobiec- > 150 zł (jeśli chcieć sprzedawać na allegro lekko używaną to ile się za nią dostanie 40 zł ? 50 zł?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”