Zestaw fajek na początek

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Gurnis
Początkujący
Początkujący

Zestaw fajek na początek

Post autor: Gurnis » 18 sierpnia 2014, 18:49 - pn

Dzień dobry,

Ponieważ to mój pierwszy post zacznę od pozdrowienia wszystkich forumowiczów : pozdrawiam !

Przygodę z paleniem fajki zacząłem 3 miesiące temu, przedtem paliłem papierosy, rzuciłem, i po pół roku gdy głód nikotynowy przestał dokuczać dojrzałem do tego aby trochę inaczej potraktować tytoń - wybór padł na fajkę. Dzięki forum i portalowi fajka.net wchłonąłem kawał wiedzy przydatnej na początku, wypaliłem kilka opakowań tytoniu i spróbowałem kilku tańszych fajek ( 1x grusza, 2x słabe wrzośce, 1 x glinka) - podoba mi się to hobby i chciałbym je kontynuować.

Wobec powyższego chciałbym troszkę "wzmocnić" mój asortyment fajek - dać sobie spokój z dwiema które mam (są cienkie, jedna IMO nawet nie warta swej ceny - a droga nie była) i kupić 2-3 fajki "średniej jakości" ( na "dobre" chyba jeszcze za wcześnie), i tutaj chciałbym Was poprosić o pomoc w wyborze (ponieważ w kwotach od 200-300 zł zaczyna się ogromny wybór i brak mi nawet punktu odniesienia oraz pojęcia o tym co można kupić).

Do dyspozycji mam ok 1000 zł - chciałbym aby starczyło to na 2-3 fajki z wrzośca klasy "niższej średniej" - koniecznie nowych.
Z moich obserwacji na razie w oko wpadły mi produkty firmy Brebbia (jedną mam i naprawdę fajna jak za pieniądze które kosztowały) oraz pracowni p. H.Worobca (seria Original) - i tutaj moje rozeznanie się kończy....w tym momencie chciałbym poprosić Was o doradzenie może modeli innych producentów w przedziale cenowym od 250-500 zł. Byłbym bardzo wdzięczny za każdą pomoc, uważam, że jest to kwota którą głupio byłoby wydać na produkt niewart swej ceny.

Moje preferencje odnośnie kształtów, kolorów itp. nie istnieją w zasadzie, oczywiście taka fajka nie powinna być lakierowana, może natomiast posiadać komin z prekarbonizatem (to nie problem)- najchętniej na filtry 9mm, ale oczywiście bardziej chodzi mi o firmy lub serie fajek warte uwagi niż o konkretne modele. Nie miałbym śmiałości prosić o prowadzenie za rączkę :) .

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i mam nadzieje, że nie tylko w tym wątku będę miał okazję w przyszłości się udzielać.

Pozdrawiam

Gurnis
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Re: Zestaw fajek na początek

Post autor: maciej_faja » 18 sierpnia 2014, 19:30 - pn

Witaj na F.
Nie napisałeś skąd jesteś - warto rozejrzeć się za innymi fajczarzami w swojej okolicy (jakiś klub) koledzy chętnie pokażą swoje zbiory, dadzą pomacać, doradzą.
Osobiście stawiałbym na fajki młodych polskich fajkarzy jak: Wojtek Pastuch, Tomek Zembrowski, Andrzej Piontek, Rafał Woźniak czy Jan Szymon Gołowacz (bez problemu powinieneś znaleźć linki do ich stron), każdy z nich ma swój styl. (Wojtek i Andrzej wiem na pewno, mają bardzo dobry materiał od Mimmo).
Jeśli interesują Cię fajki naszych starszych mistrzów to: fajki seryjne polecam Henia Worobca, jeśli nieseryjne to Tadzia Polińskiego.
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Gurnis
Początkujący
Początkujący

Post autor: Gurnis » 19 sierpnia 2014, 20:07 - wt

Dobry wieczór,

Obecnie mieszkam w Gdyni, niestety miasto to pozbawione jest większej ilości trafik z prawdziwego zdarzenia ( słyszałem raptem o dwóch w trójmieście, w żadnej nie byłem) mam jednak nadzieję, że problem ten nie dotyczy zasobu osób interesujących się zbieraniem i paleniem fajek- to naprawdę wspaniałe hobby i jeżeli na forum udzielają się osoby z trójmiasta i okolic to serdecznie pozdrawiam ! :)

Wracając do fajek - z pośród wymienionych młodych polskich fajkarzy zebrałem opinie (poprzez fajka.net) jedynie o p. Pastuchu i P.Zembrowskim i z tego co rozumiem nie trudnią się oni produkcją seryjną - a z moim budżetem chyba muszę celować jedynie w taką.

Opinie o p. H.Worobcu są bardzo zachęcające, w dodatku ceny są przystępne. Wierze, że p.Worobiec nie lakieruje fajek - nawet tych w cenie poniżej 200 zł ? Pytanie zasadne bo mam też fajkę Mr.Bróg (wrzosiec - prawie najdroższy z oferty) no i na moje oko to lakier.....albo diabelnie twarda bejca....nie znam się aż tak ale spodziewałem się chyba czegoś innego....

Wydaje mi się, że interesujące mogą być fajki z pracowni p.Filara? Czy to ta sama półka co fajki p.H.Worobca?

Spośród zagranicznych biorę pod uwagę przede wszystkim Brebbie choć zastanawiam się też nad tańszymi seriami Petersona - czy są warte uwagi ?

pozdrawiam

edit : Czy istnieją może strony www podobne do "tobaccoreviews" ale dot. fajek ?
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 20 sierpnia 2014, 10:31 - śr

Z tego co wiem, w Trójmieście spotyka się regularnie sporo ludzi. Masz więc doskonałą okazję do wymiany doświadczeń.

Owszem fajki Wojtka czy Tomka nie są fajkami seryjnymi (i mają swoją cenę) ale już np. fajki Rafała Woźniaka (również nieseryjne) mieszczą się w cenie jaką podałeś wcześniej. Fakt zapomniałem o Rysiu Filarze, to również porządne rzemieślnicze wyroby, choć kilkukrotnie spotkałem się z uwagami o zbyt luźnym czopie z czym akurat łatwo sobie można poradzić.

Co do fajek zagranicznych nie chcę się wypowiadać, gdyż każdy ma jakieś swoje upodobania i polecanie jakiejś konkretnej marki może spowodować tutaj burzę - zacznie się dyskusja o wyższości świąt B.N. nad Wielkanocą, z której i tak nic nie wywnioskujesz. Biorąc pod uwagę, że chcesz fajki nowe, to Brebbia wydaje się być ekonomicznie uzasadnionym wyborem. Jakościowo przyzwoite fajki za jak widać przyzwoitą cenę.
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 20 sierpnia 2014, 12:44 - śr

Witam Kolegę i i krajana :) Zapraszam na spotkania. Proszę śledzić tzw. wątek trójmiejski .
Ja nic nie poradzę albowiem nowych fajek nie kupuje prawie wcale. Chociaż czasem o nich dumam i po cichu sobie marzę . Mając ten budżet zapewne celowałbym w fajki nowszych polskich fajkarzy. Mimmoto i Pastuch Pipes to juz powoli marki europejskie zatem i ceny odpowiednie. U jednego z Kolegów widziałem wykonaną na zamówienie fajkę T. Zembrowskiego . Bardzo mi się podobała Ale na 100 % musiałbym najpierw mieć możliwość obejrzenia , "obmacania".
Jest pewien wybór fajek a dworcu w Gdańsku w tym Worobce. Osobiście posiadam dwie fajki tego producenta ale palę w nich okazjonalnie. Ale na naszych spotkaniach "worobcówki" są palone i chwalone.
Gurnis
Początkujący
Początkujący

Post autor: Gurnis » 27 sierpnia 2014, 21:33 - śr

Dzięki za odpowiedzi, będę śledził wątek o trójmieście :)

Przy okazji - czy poza sklepem przy dworcu w Gdańsku głównym pojawiły się jakieś jeszcze warte uwagi miejsca w Gdańsku lub w Gdyni ? Słyszałem, że całkiem dobra trafika znajduje się w Gdańskiej GB ale wygodniej by mi było znaleźć jakiś gdyński sklepik.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”