Pomoc w wyborze fajki

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Tolo
Pykacz
Pykacz

Pomoc w wyborze fajki

Post autor: Tolo » 13 września 2014, 06:27 - sob

Witam,

Jestem palaczem papierosów, który próbował już różnych wynalazków tytoniowych a jeszcze nigdy nie próbował fajki i ma taki kaprys, żeby spróbować :)

Poczytałem troszeczkę Wasze forum i parę artykułów i muszę dopytać o parę rzeczy.

Chciałbym sobie kupić pierwszą fajkę, na początek tylko jedną i zależy mi na tym żeby była tania bo nie wiem czy ten sposób konsumpcji tytoniu mi w ogóle podejdzie.

Upatrzyłem sobie takie zestaw na pierwsze zamówienie:
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-BB-13/209" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Wyciory-Denicotea-100-szt/86" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Przybornik-w ... syczny/243" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Zapalniczka- ... c-mat/6356" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Tyton-fajkow ... 1-50g/1461" onclick="window.open(this.href);return false;

Co wy na to?

1) Może być taka fajeczka?
2) Filtry nie są koniecznością? Można palić bez?
3) Nada się zwykła zapalniczka czy kupić tą, którą podlinkowałem?

Odnośnie palenia to wiem tylko tyle, że fajkę należy najpierw opalić, po każdym paleniu czyścić i dać jej odpoczywać. Nie wiem jak się posługiwać niezbędnikiem ale mniej więcej wiem co do czego służy i myślę, że w praktyce jakoś to wyjdzie. Wolę zepsuć fajkę za 30 zł niż taką za 100zł, chociaż wiem, że niby te wrzośce lepsze i bla bla ale ja chcę jak najtańszym kosztem po prostu spróbować.
Awatar użytkownika
franzlukas
Początkujący
Początkujący

Re: Pomoc w wyborze fajki

Post autor: franzlukas » 13 września 2014, 08:22 - sob

Witaj,
tytoń OK, a co do fajki to spróbuj tego:
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-kukury ... rosta/3972" onclick="window.open(this.href);return false;
pozdrawiam i powodzenia
Franz
PS
poczytaj sobie też tu: http://www.fajka.net.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 13 września 2014, 09:45 - sob

Dzień dobry

W pełni popieram sugestię nabycia corncoba (kukurydzianki) zwlaszcza marki Missouri Meerschaum. Corncob nie wymaga bowiem tak żmudnych zabiegów "oswojenia" (opalenia) jak np. fajki z wrzośca.

Aczkolwiek fajki z filtrem mają długą historię, "moda" na palenie z filtrem jest stosunkowo nowa, bardzo wielu amatorów fajki paliło i pali fajki bezfiltrowe.

Moim zdaniem na specjalną zapalniczkę szkoda pieniędzy, może lepiej przeznaczyć je na tytoń. Podobne zdanie mam na temat innych kosztowniejszych utensyliów jak np. niektóre kołeczki; moim zdaniem wystarczy najzwyklejszy ubijak, taki, jak ten wybrany, pod warunkiem, że będzie używany prawidłowo czyli nieczesto podczas palenia a żarzący się tytoń nie będzie "ubijany" podczas palenia; dobre ciągłe palenie jestr wynikiem prawidłowego podsuszenia, rozdrobnienia tytoniu i właściwego nałożenia go do paleniska (nabicia fajki) - nie za ściśle.

No i fajka nieczęsto bywa "smaczna" od początku; trzeba organizm (śluzówki) przyzwyczaić do jednak gryzącego dymu. I to może potrwać.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Tolo
Pykacz
Pykacz

Post autor: Tolo » 13 września 2014, 09:50 - sob

Dzięki za odpowiedzi.

Myślałem w sumie też o kukurydziance jednak nie podoba mi się jej wygląd.
Z drugiej jednak strony zamierzam palić i tak tylko w domu więc mi to wisi.

Myślę, że do nauki fajczenia będzie OK. Podobno można w niej palić kilka razy dziennie? Ile można max waszym zdaniem?
I tej fajki rozumiem, że nie trzeba opalać?

Mogę wziąć taką wygiętą zamiast tej prostej? Bardziej mi się podoba, nie wiem czy ma to jakieś inne znaczenie.
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-kukury ... gieta/3973" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak mi się to spodoba to se kiedyś kupie z dwa, trzy wrzośce.

Poszukam jeszcze u dziadka na strychu bo podobno jakieś dwie fajki miał ale nie wiem czy znajdę i nie wiem co to jest bo dziadek to w prezencie dostał i chyba nawet nie używał.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jest jakiś tytoń, który jest podobny w smaku do cygara?
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 13 września 2014, 10:02 - sob

Rozumiem że wygląd kukurydzianki budzi u nas zdziwienie gdyż ten typ fajki pochodzi z kultury i tradycji USA, ale jest to w pełni uprawniona fajka w kategorii fajek tradycyjnych.

Samemu nie paliłem w jednej fajce częściej niż co tydzień-lepiej dwa tygodnie; w przypadkach extremalnych paliłem raz dziennie ale po takim postępowaniu dawalem fajce odpocząć przez kilka tygodni. Podaję to bardzo serio mimo rozpowszechnionych ostatnimi laty opinii że palenie co drugi dzień jest OK. Jednym bowiem z powodów złego z czasem smaku fajki są zbyt częste w niej palenia i tak kondensat - nawet starannie usuwany wyciorami podczas palenia - nie ma czasu aby się "wywietrzyć".

Kukurydzianka nie wymaga takiego opalenia jak wrzosiec ale i tak warstwewka nagaru wymaga czasu/paleń aby się wytworzyła.

No i: wrzosiec wrzoścowi nie równy…

Jak zawsze

Jacek A. R.
Tolo
Pykacz
Pykacz

Post autor: Tolo » 13 września 2014, 10:06 - sob

Właśnie różne opinie słyszałem. Najczęściej ludzie mówią, że można palić w drewnianej fajce raz dziennie a następnie odstawić. Inni mówią, że można dwa razy dziennie ale rano i wieczorem. A tutaj piszesz, że takie długie odstępy się robi.
No na pewno nie byłoby to dla mnie wygodne.

Jeżeli w kukurydziance można palić kilka razy dziennie, właśnie, ile razy można? to by było dobre dla początkującego, który ma tylko jedną fajkę. Choćby do nauki, zabawy do zepsucia. 24 zł to nie majątek.

Jest jakiś tytoń fajkowy zbliżony smakiem do cygara?
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 13 września 2014, 10:23 - sob

- Może warto się zastanowić nad różnymi kompetencjami różnych Osób wypowiadających się publicznie nie tylko na tematy fajkowe na forach publicznych ? na pewno jest to uprawniona realizacja prawa do swobody wypowiedzi, wolności slowa, uprawnionego dzielenia się subiektywnymi impresjami, dywagacjami, etc. Jeśli zaś o wartość merytoryczną chodzi, to warto się zorientować w "Who is Who"; tak samo, jak biorąc do ręki książkę nie beletrystyczną warto rozpocząć od przeglądu pozycji bibliograficznych.

W kukurydziankach także nie palił bym częściej niż co kilka dni. A palenie częste skutkuje jak już wspomniałem nie tylko zniszczenim fajki, ale paskudnym smakiem podczas palenia.

Proponuję zapoznac się z materiałami podstawowymi na temat fajek etc., np popularnej Pipedii.

Istnieje spora grupa tytoni o charakterystyce przypominającej cygara, np. sławny Jack Knive Greg'a Pease (GLP), niestety nie wiem czy są one w ofercie krajowej. Blendy o takim charakterzy często wykonywane są z tytoni typu Kentucky czy Burley.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Tolo
Pykacz
Pykacz

Post autor: Tolo » 13 września 2014, 15:12 - sob

A czy taka glinianka też by była dobra?
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-Parol- ... rosta/6209" onclick="window.open(this.href);return false;

Zależy mi na jakieś taniej fajce, w której mógłbym testować różne tytonie i no sorry ale chciałbym tak ze 3 razy dziennie ją zapalić. Wiem, że może to głupi pomysł, z tego co mówicie ale na początek na prawdę nie chcę kupować kilku fajek tylko jedną bo nie wiadomo czy to mi podejdzie.

To co, kukurydzianka czy glinianka? Czy może jednak grusza?
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 13 września 2014, 15:19 - sob

Nie mam doświadczenia własnego w materii fajek ceramicznych/glinianych, wszakże z tego, co czytalem na polskich forach są one zupełnie dobre do palenia; znaczy - ich struktura jest na tyle "luźna" że umożliwia oddychanie etc.

Nadal dla mnie i nie tylko dla mnie zasadą podstawową jest nie palenie w tej samej fajce częściej niż raz dziennie.

Na Pańskim miejscu chcąc traktować próby palenia serio koncentrował bym się na kukurydziance Missouri Meerschaum.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Tolo
Pykacz
Pykacz

Post autor: Tolo » 16 września 2014, 20:47 - wt

Zamówiłem sobie tą kukurydziankę. Jutro do mnie przyjdzie pocztą.

Na razie chcę spróbować na taniej fajce jak to jest palić fajkę. Jutro podzielę się z wami pierwszymi wrażeniami. Czytałem dosyć na temat fajki oraz to forum, mam nadzieję, że obejdzie się pierwsze palenie bez większych kłopotów.

Gdyby jednak mi się spodobało fajczenie (od kilku lat pale papierochy ale zamierzam zmienić to na fajkę)
to może dokupiłbym sobie jeszcze z 2 takie same kukurydziane żeby mieć na zmianę. Co wy myślicie o takim pomyśle?

Będę palił wtedy kukurydzianki aż nie wiem, zużyją się, przepale dno czy coś.

Wtedy może bym zainwestował w 3 wrzośce, ale to dopiero dalsze plany.

Co myślicie o tym, żeby dokupić se jeszcze 2 kukurydzianki i na razie na tym uczyć się palić? A potem może wrzośce. Dobry pomysł?

Mam jeszcze jedno pytanie, ta fajka Missouri ma miejsce na 6 mm filtr. Widziałem takie filtry z balsy. Następnym razem kupię. Jak to się w ogóle zakłada? Rozkręca się fajkę i wsadza gdzie? Do cybucha czy tam gdzie ustnik z drugiej strony (szyjka)?
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 16 września 2014, 20:58 - wt

Liczba fajek winna umożliwiać palenie w odpowiedniej rotacji czasowej. Nie należy palić tej samej fajki częściej niż raz dziennie, po każdym paleniu winna "odpocząć" - im dłużej tym lepiej, niektórzy piszą że minimum jeden czy dwa dni, ja sam wolę rotację tygodniową a lepiej dwutygodniową, wielokrotnie o tym pisano także na tym forum.

Nie znam corncobów zbudowanych do palenia z wkładem filtrującym; ale widać fajki przeznaczone do palenia z filtrem stają się popularne. Samemu zdecydowanie wybrał bym fajkę bezfiltrową.

Jak zawsze

Jacek A. R.
frm
Pykacz
Pykacz

Post autor: frm » 16 września 2014, 22:09 - wt

Jeśli zamówiłeś kukurydziankę MM z fajkowa to będzie ona miała włożony papierowy ,, filtr " . Właśnie w to miejsce wkłada się filtry z balsy .
Kukurydziankę można palić nawet 2 razy dziennie ale też nie cały czas . Używałem w ten sposób fajki przez 2 tygodnie i nic strasznego się nie stało . Bywało też , że paliłem 1 dziennie ale codziennie przez dłuższy okres . Trzeba ją jednak po paleniu odstawić w miarę ciepłym i przewiewnym miejscu ustnikiem do góry , a najlepiej bez ustnika .

Tytoń który wybrałeś nie jest zły ale jest słaby nikotynowo .Jeśli jesteś nałogowcem to może okazać się za słaby co będzie prowokować do mocnego ciągnięcia , a to najlepsza droga do poparzonego języka ....
Tolo
Pykacz
Pykacz

Post autor: Tolo » 16 września 2014, 22:10 - wt

No tak, ale zwykle gdzie się wkłada filtr? W cybuch czy po drugiej stronie ustnika?

//EDIT
Napisałem po twojej odpowiedzi. Nie zauważyłem tego posta wcześniej. Dalej ciekawi mnie jednak w które to miejsce w fajkach się wkłada filtr.
Co do mocy nikotyny to nie problem bo i tak nie zamierzam się fajką zaciągać. Na razie awaryjnie jeszcze będę miał papierosy. W szufladzie leżą też gumy nikotynowe więc jakoś sobie poradzę.
frm
Pykacz
Pykacz

Post autor: frm » 16 września 2014, 22:13 - wt

W ustnik , jak rozbierzesz fajkę to sam zobaczysz .
Tolo
Pykacz
Pykacz

Post autor: Tolo » 17 września 2014, 11:31 - śr

No zapaliłem dzisiaj właśnie pierwszy raz fajkę. No wrażenia już opisuję.
W porównaniu do papierosów czy do cygara to zdecydowanie mniej dymu. Smaczniejszy niż w papierosie tytoń ale trochę gorszy niż w cygarze. Nie śmierdzi tak bardzo w otoczeniu. Zobaczę na jak długo będzie mnie to zaspokajać. Szkoda, że jednak z fajki jest tak mało dymu.

W sumie to nawet mi fajka nie zgasła ani razu, nie wiem ile paliłem może z 30 minut, nie liczyłem czasu. Wiem, że chyba dość szybko i łapczywie bo główka się mocno nagrzewała. Ale to pierwszy raz. Następnym razem spróbuję spokojniej.

Wyczyściłem fajeczkę wyciorami (komin, ustnik, cybuch) i odłożyłem do odpoczynku. Nie wiem ile razy można palić kukurydziankę bo na stronie sklepu było napisane, że nawet kilka razy a tu na forum zalecają max na dzień.

Pomimo czyszczenia spalenizna została na ściankach corncoba, ale to chyba normalne nie?

Po paleniu wyjąłem ten papierowy filtr, mogę go spokojnie wyrzucić? Da się palić w filtrowej fajce bez użycia filtra?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”