Pierwsza fajka, ostateczny wybór

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

hykasy
Początkujący
Początkujący

Re: Pierwsza fajka, ostateczny wybór

Post autor: hykasy » 07 grudnia 2014, 22:37 - ndz

Kukurydzianka zamówiona od przedwczoraj , muszę tylko domówić póki przesyłka nie wysłana filterki, bo zostałem uświadomiony, że sie nie obejdzie(chyba, że przy 6mm jest jakos inaczej?) jednak chciałem jak najszybciej wyposażyć się również w wrzośca, żeby potem juz nie zamawiać kolejny raz i kolejny raz nie myśleć "co by tu kupić...". Skoro mówi kolega, że co do jakości mogą być problemy to która firma realnie trzyma poziom i dobrą jakość w średnim pułapie cenowym? Może jednak Peterson? Albo coś kompletnie innego?

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 07 grudnia 2014, 23:10 - ndz

- a zatem sprawę filtrów pozostawmy wiedzy i sumieniu uświadamiaczy. Oby się to w Panskim przypadku sprawdziło.

Niestety nie pomogę we wskazaniu współczesnej fajki fabrycznej, należę bowiem do wcale licznej grupy osób notujących drastyczny spadek jakości fajek fabrycznych począwszy od tak ongiś czołowych marek jak Charatan, Barling, Loewe, Ben Wade, wiele innych od ok. końca lat '60 XX wieku. Ale na pewno jakieś współczesne fajki są niezłe, niech się wypowiedzą ci, którzy mają tu dobre doświadczenia. Pamiętamy że o jakości fajki z wrzośca, poza dobrą tzw. inżynierią stanowi przysposobienie - tzw. curing materiału, mający na celu "wygonienie" ze struktur wrzośca kwasu taninowego, jego produktów i podobnych "nieuprzejmości". Niestety stosowane przez niektóre firmy pospieszne metody przemysłowe włącznie z metodami wykańczania powierzchni czy pewne rodzaje tzw. prekarbonizatu z silnym niekiedy użyciem chemii nie zawsze dają dobre rezultaty.

Jak zawsze

Jacek A. R.

DODANE
Jeśli zaś Panu fajka zasmakuje, to jednego proszę być pewnym: przy rozsadnym paleniu 1 fajki dziennie potrzebny będzie zestaw ok. 10 fajek. Mimo rozpowszechnionych wpisów o paleniu w rotacji kilkudziesięciu godzin im dłuższa rotacja tym smak palenia lepszy i tak rozsadnie jest palić tą samą fajkę w rotacji tygodniowej (lepiej co dwa tygodnie). Oczywiście z tytoniami dobrej jakości.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.

hykasy
Początkujący
Początkujący

Post autor: hykasy » 08 grudnia 2014, 06:55 - pn

Wrzosiec będzie palony właśnie co dwa tygodnie poza opalaniem bo wówczas co tydzień, więc starczy jeden(moja lepsza połowa mówi, trzeba się słuchać). Uznałem, że skoro tak to ma wyglądać to tytonie tylko i wyłącznie dobre, w końcu stać mnie jak taka ilość palenia czy raczej podpalania. Chciałbym mimo rzadkiego pykania, fajny, dobry jakościowo i ładny wyrób. Tylko teraz nie wiem w ofercie której z firm szukać mojego "gralla", żeby się nie zawieźć na jakości. Fajne jakbyście drodzy forumowicze podali dwie-trzy firmy, które obecnie wytwarzają dobre fajeczki, które można ze spokojem zamówić na fajkowo.

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 08 grudnia 2014, 08:52 - pn

Przede wszystkim - mimo że to swoiste OT - proszę o przekazanie Żonie wyrazów serdecznego szacunku. Sam się we wszystkim słucham swej Żony - mego najlepszego Przyjaciela, wspierającego mnie we wszystkich moich poczynaniach tak zawodowych jak i tych które dają prostą radość, w tym w paleniu fajki.

Decyzja: lepiej mniej a dobrych (tytoni) rodzi dobre nadzieje iż po "oswojeniu się" z dymem tytoniowym, wytrenowaniem techniki chłodnego, suchega palenia fajka da wiele radości. Dobre blendy bowiem - fermentowane beź stosowania chemii (lub z jej minimalnym udzialem) - poza wartościami smakowymi - nie produkują złych "ubocznych efektów spalania" jak "zjadliwy" kondensat, smoły etc., które psują smak i zapach fajki zwłaszcza jeśli nie będą zalegały w strukturach wrzośca z racji np. zbyt częstego, czy zbyt gorącego i "mokrego" palenia.

Co do wyboru fajki powtarzam iż mam nadzieję na porady ze strony Osób mających aktualne dobre doświadczenia. Nie chcę sprawiać wrażenia malkontenta potępiającego w czambuł całą obecną ofertę; po prostu nie mam tu doświadczeń osobistych. Przy wielkim szacunku dla dobrych chęci Osób doradających mam nadzieję że odezwą się też Osoby o kilkunastoletnim lub kilkudziesięcioletnim stażu - co nie znaczy, iż paląc "ze zrozumienim" krócej nie ma się sporej wiedzy i doświadczenia.

Na zakończenie serdecznie namawiam na zpoznaie się ze źródłami dosyć podstawowymi. Mam na myśli liczne działy Pipedii
http://pipedia.org/" onclick="window.open(this.href);return false;

Z miłymi pozdrowieniami

Jacek A. R.

hykasy
Początkujący
Początkujący

Post autor: hykasy » 08 grudnia 2014, 12:37 - pn

Oczywiście przekaże, tej strony jeszcze nie widziałem. Już się biorę za lekturę.

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 08 grudnia 2014, 13:17 - pn

- skoro, jak się okazało, nie "spotkał" Pan jeszcze Pipedii - źródła nr. 1 - , pozwalam sobie z pewnym zażenowaniem podać link do zestawionego ongiś zbioru/kompendium linków do najważniejszych, najbardziej pomocnych, moim zdaniem, źródeł z nadzieją, że linki są aktualne.
http://www.fajka.net.pl/poradniki/podst ... uczyciela/" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak zawsze

Jacek A. R.

golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 08 grudnia 2014, 13:19 - pn

Odpowiadając na dalszą prośbę proponowałbym zainteresować się fajkami R.Woźniaka. Z tego co widzę na stronie tego twórcy dostepne są dwie sliczne fajki. Cen nie znam dlatego nie potrafię powiedziec czy mieszczą się w limicie. Ostatnio przytaczano pochlebne opinie na temat jego fajek. Jak widac po galerii część fajek ma charakter kreacji bardzo autorskiej ale jest też "linia" urzekajaco klasyczna.

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 08 grudnia 2014, 14:53 - pn

golf czarny pisze:Odpowiadając na dalszą prośbę proponowałbym zainteresować się fajkami R.Woźniaka. Z tego co widzę na stronie tego twórcy dostepne są dwie sliczne fajki. Cen nie znam dlatego nie potrafię powiedziec czy mieszczą się w limicie. Ostatnio przytaczano pochlebne opinie na temat jego fajek. Jak widac po galerii część fajek ma charakter kreacji bardzo autorskiej ale jest też "linia" urzekajaco klasyczna.
@golf czarny: a czy mamy jakieś bliższe informacje na temat stosowanego wrzośca oraz jego przysposobienia/curingu zanim dana fajka zostanie wykonana ? Jak wiemy, to właśnie decyduje o jakości palenia tytoniu w danej fajce.

Jak zawsze

Jacek A. R.

golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 08 grudnia 2014, 15:52 - pn

Ja przynajmniej takich wiadomosci nie mam. Jednakże zdecydowałem sie na zakup jednej z fajek. Skoro tylko fajkę wypróbuje napiszę coś więcej. Na moja decyzję wpłynęła ciekawość, kształt i wymiary fajki oraz zasłyszane opini, że fajki są smaczne od pierwszego palenia. Niestety nie potrafie przytoczyć ale na forach anglojęzycznych toczyła się w tonie pochlebnym rozmowa o fajkach R.Woźniaka zadowolonych nabywców via ebay. Stąd moja sugestia. Oczywiscie sprawa jest jak najbardziej do zweryfikowania.

hykasy
Początkujący
Początkujący

Post autor: hykasy » 08 grudnia 2014, 16:42 - pn

Na naszym forum jest raczej mało informacji na temat prac Pana Woźniaka, może są osoby, które by coś powiedziały na jej temat. Rozumiem, że kolega zakupił? Jest możliwość jakiejś skrótowej recenzji?

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 08 grudnia 2014, 18:37 - pn

@golf czarny
- rozumiem w jakimś stopniu ciekawość, natomiast przyłączam się do próśb opisania doznań z palenia tej fajki. Ważne czy będzie smaczna od początku palona dobrą Va (FVF, BBF, Dunhill Flakes, Curly Cut, Curly Cut De Luxe, Bright C.R. Flakes, etc.).

Jak zawsze

Jacek A. R.

yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: yopas » 08 grudnia 2014, 19:05 - pn

[...]

Eberloth
Pykacz
Pykacz

Post autor: Eberloth » 30 grudnia 2014, 14:18 - wt

hykasy pisze:Worobiec mnie odrzuca co chciałem zaznaczyć na wstępie
Bardzo przepraszam, ale czy mógłbyś rozwinąć tę myśl? Ja wiem, że o gustach się nie dyskutuje, ale może jakieś 2-3 powody tak radykalnego stwierdzenia? Forum jest dość opiniotwórcze, to może warto rozwinąć to zdanie. Owszem, Mistrz Worobiec robi fajki i FAJKI, ale takiej np. serii 500-tek nie można chyba nic zarzucić...

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”