Wybór fajki

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

pioterek
Początkujący
Początkujący

Wybór fajki

Post autor: pioterek » 01 kwietnia 2015, 22:08 - śr

Jako nowy uczestnik forum najpierw chciałem się przywitać, kłaniam się więc nisko i mówię wszystkim Dzień dobry.
Jestem jeszcze nawet nie początkującym fajczarzem a raczej przedpoczątkującym. Zamierzam zacząć fajczarską przygodę i od kilku dni siedzę na forum próbując zdecydować jaką fajkę zakupić. Mając przekonanie, że z fajką będzie jak z dziewczyną i zapewne tę pierwszą pamiętał będę do końca życia, chciałbym aby te wspomnienia były możliwie najprzyjemniejsze.
Myślę, że zdecydowałem już wstępnie, iż będzie to fajka Worobiec ale niestety mam pewne dylematy dotyczące wyboru konkretnego modelu. Na chwilę obecną waham się pomiędzy tymi modelami:
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-Worobiec-100/2157" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-Worobiec-102/1898" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-Worobiec-108/905" onclick="window.open(this.href);return false;.
Mój główny dylemat to czy wybrać na początek fajkę z filtrem 9 mm czy z filtrem 3,5 mm i ze skraplaczem. Wiem, że podobne wątki były już poruszane ale szczerze mówiąc im więcej czytam tym mam wrażenie, że mniej wiem (lub, po prostu pojawia się więcej dylematów).
Jeszcze jedno pytanie to czy zamawiając fajkę Worobca można ją zamówić w wersji do opalania bez prekarbonizowanego komina?
frm
Pykacz
Pykacz

Re: Wybór fajki

Post autor: frm » 06 kwietnia 2015, 11:30 - pn

Witam . Wydaje mi się , że ze względu na stosunek jakości do ceny wybór fajki Worobiec jest jak najbardziej słuszny . Zwracam tylko uwagę , że rozpatrywane przez Ciebie fajki mają szerokie i pojemne kominy , czyli zmieści się w nich na prawdę dużo tytoniu . Standardem jest szerokość komina 19 mm . Wszystkie prezentowane fajki maja szersze .
Czy z filtrem ...... zdania będą podzielone . Ja palę z filtrem i używam tylko balsowych . Nie zmieniają smaku tytoniu .
Fajki 3 , 3,5 , 4 mm nie mają filtra tylko właśnie skraplacz . Chyba większość palaczy nie lubi tego urządzenia i wyjmuje go .
Skoro czytałeś FMS to zapewne wiesz , że jedna fajka to za mało . Ja do nauki palenia i do poznawania smaków tytoniu proponuję kupić oprócz wrzośca fajkę z kukurydzy ale amerykański oryginał ! Np. http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-kukury ... gieta/3973" onclick="window.open(this.href);return false;
Zamawianiem fajki bez prekarbonizatu nie zawracałbym sobie na początek głowy . Zresztą fajkę z prekarbonizatem też trzeba opalić .
Proponuję przeczytać http://www.fajka.net.pl/poradniki/fajka ... ty-i-mity/" onclick="window.open(this.href);return false;
I inne artykuły z tego portalu .
lkulos
Pykacz
Pykacz

Post autor: lkulos » 06 kwietnia 2015, 13:07 - pn

Witaj na fajkowym pokładzie ;)

polecam Ci:

http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-Angelo ... rosta/1492" onclick="window.open(this.href);return false;

lub i

http://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-Angelo ... gieta/1491" onclick="window.open(this.href);return false;

do tego dobry jakościowo tytoń BO "szkoda życia na kiepskie tytonie".

co do filtra to trudne pytanie ja mam fajki i filtrowe i bez filtrowe na chwile obecną pale bez filtra.

poczytaj na forum tym i siostrzanym o pakowaniu tytoniu bo przez złe przygotowanie można spieprzyć przyjemność palenia.

generalnie POWOLI i bez pośpiechu należy palić jeśli potrzebny ci kop nikotynowy na szybko to polecam papierosy do fajki to tylko spokojnie i powoli.

bo:
jeśli wydaje Ci się że palisz za wolno to palisz 2 razy za szybko :)
pozdrawiam

Lkulos
pioterek
Początkujący
Początkujący

Post autor: pioterek » 08 kwietnia 2015, 19:02 - śr

Dziękuję za pomoc. Zgodnie z sugestiami na początek zamówiłem fajkę kukurydzianą Missouri i na niej będę się szkolił w fajczarskim rzemiośle. Jeśli chodzi o fajkę z wrzośca to jeszcze chwilę się wstrzymam poczytam, pooglądam i wtedy coś zakupię. Jeśli chodzi o tytonie to na początek kupiłem Gawith Hoggarth Ultimum oraz Mac Baren Virginia No.1. Mam nadzieję, że to dobry wybór na początek.
lkulos
Pykacz
Pykacz

Post autor: lkulos » 08 kwietnia 2015, 19:11 - śr

na początek fajny wybór i jeśli mogę coś zasugerować a nie masz doświadczenia "co lubisz" proponuję próbować różnych tytoni zarówno czystych jak i aromatycznych mocnych i słabych.

Generalnie niech jedynym kryterium, które ma tytoń spełniać to : ma być co najmniej dobry w swojej klasie czyli mówiąc prosto szkoda życia na kiepskie (jakościowo) tytonie.
pozdrawiam

Lkulos
frm
Pykacz
Pykacz

Post autor: frm » 09 kwietnia 2015, 17:00 - czw

Uważam ,że wybór tytoni na początek jest całkiem dobry . Virginia no 1 to nisko nikotynowa czysta i całkiem smaczna virginia . Ultimum to również niewielkiej mocy , przyjemny aromat . Będziesz mógł stwierdzić czy wolisz czyste tytonie czy te aromatyzowane .... pod warunkiem , że palenie zaczniesz od Virgini . Gdybyś zaczął od Ultimum jego aromat wniknie w fajkę i nie poczujesz już smaku Virgini .
Poczytaj to co jest napisane na forum i na fajkanecie o kukurydziankach i nie zrażaj się pierwszymi paleniami , szczególnie wrażeniami podczas zwęglenia ,,gwizdka " .
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 10 kwietnia 2015, 08:44 - pt

Cały czas zastanawiam się nad doborem fajki kukurydzianej MM. Oczywiście to może się wydawać dzieleniem włosa na czworo. Ale moje pierwsze kukurydzianki , które używałem praktycznie do końce mojego palenia, które główkę miały zaokrąglaną miały jakby odrobinę lepszą średnicę komina. Następna partia "podstawowego" modelu jaką zakupiłem miała komin wąski 1,7 cm (dokładnie taka jaka jest pokazywana powyżej) , co uważam dla osoby początkującej może być problematyczne. Dzisiaj , gdybym zaczynał, to :
1) oczywiście kukurydzianka,
2)koniecznie z paleniskiem "gwizdkiem" dosuniętym do przeciwległej ścianki komina,
3) i model raczej gentelman.
pioterek
Początkujący
Początkujący

Post autor: pioterek » 12 kwietnia 2015, 19:13 - ndz

Pierwszy weekend z fajką i............... hm pierwsze wrażenie, iż jest to trudniejsze niż się wydawało. Zgodnie z sugestiami zakupiłem kukurydziankę oraz dwa wyżej wspomniane tytonie.

Palenie pierwsze: Mac Baren Virginia No.1 - fajka nabita na trzy razy i............. zero palenia, za każdym podpaleniem za chwilę gasła. Chwila zastanowienia i diagnoza: przecież nie podsuszyłeś tytoniu. Ok następnym razem będzie lepiej.

Palenie drugie: tym razem Gawith Hoggarth Ultimum. Jego zapach w słoiczku po prostu zwalił mnie z nóg. Przepiękny głęboki zapach karmelu i wiśni, a jak dla mnie również czekolady. Podsuszyłem go przez godzinkę nabiłem fajkę na trzy razy i ............... znacznie lepiej ale nie powalająco, zwłaszcza od połowy palenia. Co chwilę fajkę musiałem odpalać gdyż gasła.

Palenie trzecie: również Gawith Hoggarth Ultimum ale tym razem znacznie słabiej ubita. Znów lepiej ale również do połowy, poza tym pojawił się charakterystyczny świst podczas ciągnięcia.

Proszę o pomoc i sugestie starych wy.........palaczy.
lkulos
Pykacz
Pykacz

Post autor: lkulos » 12 kwietnia 2015, 19:31 - ndz

nie ma łatwo :P

czysta VE nie jest łatwa w paleniu sama w sobie.

Uważam, że Twoje problemy spowodowane są złą techniką nabijania fajki. Za ciasno, za mało powietrza. Nic się nie przejmuj każdy to dziwną technikę przerabiał (nabita na trzy razy).

Ja mam zasadę taką, że do nabijania nie używam palców ani kołeczka polecam Ci te metody nabijania :
https://www.youtube.com/watch?v=sgJgNNkblq4
https://www.youtube.com/watch?v=ePTCsBb7xAQ

nic się nie przejmuj i pal spokojnie ;)
pozdrawiam

Lkulos
frm
Pykacz
Pykacz

Post autor: frm » 13 kwietnia 2015, 17:06 - pn

1 tytoń trzeba podsuszyć - porcja tytoniu ściśnięta w palcach nie może się kleić , ale nie powinna się też rozsypywać , tytoń musi zachować sprężystość . Godzina suszenia to moim zdaniem za dużo , normalnie wystarczy wysypać na kartkę na 5 - 10 minut .
2 . Tytoń trzeba rozdrobnić . Są różne szkoły . Jeśli masz problem z utrzymaniem żaru to proponuje rozdrabniać bardziej niż do tej pory . Jak bardzo ? Sam musisz stwierdzić . Nie na pył , raczej na małe ,, wiórki " .
3. Tytoń trzeba dobrze ułożyć w fajce . Włókna mają być ułożone poziomo , a nie pionowo . Ja stosuję metodę na 3 razy i się sprawdza . Tytoń nie może być mocno ubity . ,, Ciąg " w nabitej fajce musi być tylko odrobinę trudniejszy niż w pustej .
4 Podczas palenia większość tytoni wymaga ubijania ale nie traktuj tego dosłownie . Nie chodzi o ugniatanie na siłę tylko o dociśnięcie żaru do tytoniu . Delikatnie , z czuciem .
5 . Mało który aromat smakuje w trakcie palenia dokładnie tak jak pachnie z puszki . Tzn zapach czują osoby postronne , palacz niby też ale dużo słabiej .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”