Dojrzewanie tytoniu typu Twist

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Krychu
Początkujący
Początkujący

Dojrzewanie tytoniu typu Twist

Post autor: Krychu » 12 sierpnia 2015, 16:06 - śr

Witajcie. Zastanawiam się nad sezonowaniem Mac Baren Dark Twist (100g) w szczelnym słoiku. Tak się zastanawiam czy sznur położyć bezpośrednio na dnie słoika czy może zrobić ruszt z drewna lub aluminium. Drewniany ruszt chciałbym nasączyć whiskey i pozostawić do wyschnięcia przed włożeniem do słoja. Czy wilgoć sznura nie spowoduje pleśnienia drewnianego rusztu? Czy drewno może wchłonąć całą wilgoć z twista do takiego stopnia, że po roku sezonowania nie będę go w stanie pociąć na talarki, a smak tytoniu będzie przesiąknięty drewnem? Czy taki słoik należy okleić czarnym materiałem?

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: Dojrzewanie tytoniu typu Twist

Post autor: jar » 12 sierpnia 2015, 16:49 - śr

Jeśli chodzi o mnie (i mnie podobnych) to tytonie sezonuje się po prostu w słoiku bez stosowania żadnych urządzeń, konstrukcji, etc. Jeśli tytoń znacznie wyschnie (zdarzyło mi się to kiedyś po dobrych kilku latach) to po prostu skrapiam go wodą. Słoiki trzymam w szafie, są to zwykłe słoiki typu twist.

Stosowanie zaś alkoholu może poważnie zaburzyć proces sezonowania będącego wszak kontynuacją procesu fermentacji.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.

Krychu
Początkujący
Początkujący

Post autor: Krychu » 12 sierpnia 2015, 18:01 - śr

Jak wygląda kwestia wietrzenia takiego tytoniu? Należy profilaktycznie przewietrzyć go co jakiś czas?

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 12 sierpnia 2015, 18:18 - śr

Krychu pisze:Jak wygląda kwestia wietrzenia takiego tytoniu? Należy profilaktycznie przewietrzyć go co jakiś czas?
Trudno mi odpowiedzieć kategtorycznie na to pytanie. To chyba zależy od konkretnej sytuacji; mam np. puszeczki zamknięte hermetycznie z końca lat '70 XX wieku i kiedy taką otworzyłem kilka lat temu, to zawartość była jak trzeba wilgotna a blend był znakomity. Wiem że są tu różne zdania, natomiast ja sam uważam że nie warto odprawiać specjalnego "nabożeństwa", co jakiś czas można dla sprawdzenia czy nam tytoń nie wysechł otworzyć słoik, i niech sobie dalej stoi - im dłużej tym lepiej, zwłaszcza dla blendów dobrej Wirginii.

UWAGA: jeśli pojawi się z czasem biały nalot, no nie jest to pleśń a (naturalny) cukier zawarty w dobrym tytoniu, zwłaszcza w Va.

Bardzo poleca się zapoznanie z materiałami dostępnymi w internecie. Na początek - wielokrotnie przywoływana PIpedia.
http://pipedia.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak zawsze

Jacek A. R.

oktogenek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: oktogenek » 12 sierpnia 2015, 23:35 - śr

Witam

Mam pytanie, o jaki sznur chodzi ? czy kolega Krychu widział tytoń Mac Baren Dark Twist ? to nie jest żaden sznur tylko monetki :)

Pozdrawiam
Jakub

Krychu
Początkujący
Początkujący

Post autor: Krychu » 13 sierpnia 2015, 08:53 - czw

Tak ten tytoń jest formą sznura/twista ale w postaci Curly Cut :)

golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 13 sierpnia 2015, 11:28 - czw

A mógłby Kolega wstawić fotkę? Jeszcze nie widziałem curly cut w innej formie jak curly cut. Spodziewam się ,że Mac Baren Dark Twist jest raczej w formie "coins".

Oczywiście można każdy blend próbować aromatyzować. W tym przypadku będzie to raz jeszcze. (Imo producent to już dyskretnie uczynił s także delikatnie dosłodził .) Co do efektów moje próby się raczej nie powiodły. W żadnym razie taka domowa aromatyzacja nie wygładza smaku tytoniu,

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 13 sierpnia 2015, 11:41 - czw

Krychu pisze:Tak ten tytoń jest formą sznura/twista ale w postaci Curly Cut :)
Nie przypominam sobie, aby tytonie skręcane w sznur dla pocięcia w krążki i potem oferowane jako krążki (Escudo, DDNR, oba Curly Cut’y, inne) były oferowane w kategorii sznur (Ropes). Te ostatnie to np. SG Black XXX, oba Pigtails,

http://pipedia.org/wiki/Pipe_Tobaccos" onclick="window.open(this.href);return false;
tamże wymienia się osobno rope i disk
Cuts of Tobaccos…
Q: Ribbon, shag, flake, plug, rope, disks...What does it all mean?
G.L Pease Answers: "These refer to different cuts of the finished product. "Ribbon" cut tobacco is generally between 1/16" and 3/32" wide, and forms "strands" of varying lengths. "Shag" is just a very fine ribbon. In the US, "flake" refers to a small, irregularly shaped cut, with no dimension exceeding about 1/8" or so. But, there's another connotation, which will be presented shortly. "Plug," or sometimes "bar," is tobacco that is compressed under heat, steam and pressure into a large block. These blocks are sliced into the smaller bars or plugs. Tobacco in this form is very compact, and stores well. Plugs can be sliced thinly to form the other kind of "flake," also known as slices. Tobacco can also be spun into a "rope "or "lanyard." These can be sliced into thin, coin-like disks; the final product is sometimes called "spun-cut."

From the G.L.Pease FAQ, and used by permission.

Ropes zwane są też Twists; popatrzmy na kategorie i opisy na stronach Synjeco
http://www.synjeco.ch/pataall/taba/3030.php?i5s12" onclick="window.open(this.href);return false;

A krążki rzeczywiście bywają niekiedy nazywane Sliced Twists - popatrzmy na opisy tytoni GH na stronach Synjeco.

Jak zawsze

Jacek A. R.

DODANE

Opis tytoniu o którym mowa w tym wątku jest np. tu:
http://www.tobaccoreviews.com/blend/699 ... -roll-cake" onclick="window.open(this.href);return false;

tamże:
...After the tobaccos have been spun into ropes it is stored for weeks and then cut into small coins. The blend of Dark Twist is broken down as follows. For every 2 coins of Virginia tobacco there is 1 coin with a centre of Dark Fired Kentucky...

Cut - Curly Cut

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”